| unbaiatanonim a întrebat:

[Intrebare pentru crestini]Daca dumnezeu v-ar cere sa ucideti pe cineva ati face-o?

Fara raspunsuri de genu: "Dumnezeu nu are cere niciodata asa ceva bla bla bla..."

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De aceea crestinul trebuie sa cunoasca Cuvantul lui Dumnezeu. Orice lucru trebuie sa treaca prin filtrul Evangheliei si daca nu este in conformitate cu aceasta, inseamna ca nu este de la Dumnezeu.El nu ar cere sa facem acest lucru, din contra, El pedepseste pe criminali.

| GodBlessYou a răspuns (pentru EmaS):

"El nu ar cere sa facem acest lucru, din contra, El pedepseste pe criminali. "
In Biblie iti spune sa ucizi oamenii care muncesc Duminica, Biblia fiind cuvantul lui Dumnezeu, prin urmare este spus (cerut) de Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru GodBlessYou):

Poate ca in biblia ta, dar in a mea, nu. Spune-mi si mie unde scrie acest lucru.

| Zeref a răspuns (pentru GodBlessYou):

Esti prost informat.Ce afirmi tu prin "In Biblie scrie" este de fapt ceva ce ai auzit de la altii si pui aici pe net, cand de fapt habar nu ai ce scrie.Citeste si te documenteaza, pe urma arunci cu prastia.Vai de capu tau si cei ca tine.Ce va asteapta pentru necredinta si indoaiala voastra.

| GodBlessYou a răspuns (pentru Zeref):

Exodul 35:2 "Sase zile sa lucrati, dar ziua a saptea sa fie sfanta. Cine va face vreo lucrare in ziua aceea sa fie pedepsit cu moartea"

| Zeref a răspuns (pentru GodBlessYou):

Este pedepsit de oameni nu de EL.El nu vrea moartea pacatosului ci intoarcerea la credinta.Pai daca nu vrea moartea cum naiba sa-l omoare? Cum vine ca ceva da cu virgula aici.Totusi nu vad importanta dezbaterii tale in care vrei sa arati ca Dumnezeu face nu stiu ce si alte chestii.Ce ai tu de castigat? Oricum, s-au chinuit altii mai dox ca tine si au inteles ca exista.Dar cei ca tine stiu, dar nu recunosc.Eu cred ca in ceea ce stiu si in ceea ce este si nimic nu ma poate clinti.Ce incerci tu sa faci depapt? Ca din cate vad nu-ti iese.Inseamna ca la tine timpul nu e un lux.

| shadovv a răspuns:

Da. Ai uitat de Avraam?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Ca si cu Avraam? I-a cerut sa-l omoare pe fiul sau si cand ca il injunghie a venit un inger si l-a oprit. Daca Dumnezeu cere, trebuie sa facem.Stie El de ce ar cere asta, asta in cazul in care ar cere asta.

| darrio2007 a răspuns:

Raspunsul meu este cel pe care nu il vrei tu.Asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era mai simplu daca cereai sa ti se raspunda doar cu DA sau NU.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns:

Da.

| Zeref a răspuns:

Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci intoarcerea la credinta. Dumnezeu este singura exceptie de la regula deci nu se poate raspunde.Intrebarea ta este din ispita si nu din necunoastere.Vinde-ti ziarul la alta taraba.Nu va saturati? Sincer! Sa te tot tii de cineva si sa devii plictisitor si sacaitor si mereu cu rezultat prost.La un moment dat devine penibil.Atat tu cat si situatia.Cel ce a dat, a dat si insusi pe Sine S-a dat.Eu sincer imi place ideea sa cred in ceva divin.Te face sa vrei sa te trezesti a 2 a zi.Voi? Tot in deriva si cum va poarta curentu.

| GodBlessYou a răspuns (pentru Zeref):

"Dumnezeu este singura exceptie de la regula deci nu se poate raspunde." Exceptie de la ce regula? Incearca sa scrii mai coerent data viitoare.

| unbaiatanonim explică (pentru Zeref):

Tocmai zisesem fara raspunsuri de genu. oh go on

| Zeref a răspuns (pentru GodBlessYou):

Pai din moment ce nu ai avut un contact cu el vizual si verbal nu te poti pronunta in numele cuiva.Deci mergi pe o teorie de fapt.Si da este o exceptie si singura.Este o regula in tot ceea ce este pe pamant dar Dumnezeu se excluse si chiar este corect.Nu vrei tu sa accepti? Asta e altceva.Coerent nu se aplica aici.Am zis ca nu se poate raspunde(nu poti afla un raspuns si nu se poate da.Ti-am explicat mai sus.De ce este El o exceptie? Asta data viitoare.Coerent auzi...mai lasa google.

| Ovidiu11 a răspuns:

Cred ca ai mai pus numai tu intrebarea asta de vreo 5 ori, nu te-ai plictisit de aceeasi intrebare incontinuu?

| ஐღArinaღஐ a răspuns:

Nu,cu toate ca nu ar cere asa ceva big grin

| CristiAndrei a răspuns:

Nu exista deci nu are cine sa-mi ceara tongue

| Silviumber a răspuns:

Unul dintre cele 7 pacate este sa nu versi sange (subliniez) nevinovat, deci da

| Dandanache a răspuns (pentru Silviumber):

Nu sublinia, subliniezi gresit. Porunca este sa nu ucizi.

| Silviumber a răspuns (pentru Dandanache):

Deci eu asta am citit, si pana la urma e pacat sa moara un violator, un criminal sau o persoana care nu mai poate considerat ca fiind "om"?

| Dandanache a răspuns (pentru Silviumber):

Da, crestineste vorbind, e pacat. Iisus a abolit Legea Talionului. Sfantul Pavel a fost un persecutor si ucigas al crestinilor. Si totusi, a fost ales pentru a fi cel mai mare propovaduitor al Crestinismului.

| Silviumber a răspuns (pentru Dandanache):

Atunci inseamna ca toti politistii o sa ajunga in iad

| Zeref a răspuns (pentru Silviumber):

Ai gandit ca o blondarolling on the floor)))))))))

| Silviumber a răspuns (pentru Zeref):

Nu ma jignii

| GodBlessYou a răspuns (pentru Silviumber):

Aceasta este o virtute a crestinului.

| robyrdv a răspuns:

In niciun caz, un pacat de moarte este luarea unei vieti normal ca dumnezeu nu ar cere asa ceva findca el a zis sa ne iubim aproapele