| chuckmanson a întrebat:

Întrebare pentru creștini. De ce sunteți așa incapabili să formulați argumente raționale împotriva avortului?
De ce pare că în majoritatea cazurilor vă reduceți argumentele la propagandă jegoasă de genul ăsta: https://www.youtube.com/watch?v=YtCPcsmmVNw

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Argumente rationale? Deja le ceri prea mult. Vezi sa nu ii ai pe constiinta, daca le explodeaza vreo vena din cap de la atata gandire, si apoi o sa moara.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

Tu si asta sa va luati de mana. Nerod cu nerod se aduna.
Un copil avortat avea toate sansele sa fie ca tine, poate mai destept si mai capabil decat tine. De ce sa-i iei sansa? O sa-mi spui "ca el vai nu are buletin, nu exista inca, nu constientieaza". E echivalent cu a omori un om in coma. Nu stie ca urma sa dispara din existenta - nu l-a durut - nu a gandit/simtit nimic - dupa standardul tau ba chiar si-a pus "pauza" la existenta pe perioada comei.
Serios?
Ok, acum o bagi pe aia cu mamele nepregatite. Pai e viitorului plod de vina ca se fufu fara prezervativ? Cand faci S3X iti asumi niste chesti, nu degeaba e un subiect asa evitat de vorbit. Nu vezi oameni sa se fufu pe strada cum se fumeaza la colt de terasa. Si ui, cu rima asta ti-am penetrat mintea deja. Sa te vad cum o avortezi pe asta.
Cred ca mai mult poti dezvolta si tu, n-are rost sa scriu romane si sa explic de ce 1+1=2. E evident. Ma rog, ceva-mi spune ca nu vei intelege schema din spate, ca deja ai calculat 3.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

"Un copil avortat avea toate sansele sa fie ca tine, poate mai destept si mai capabil decat tine."

Adevarat, dar de asemenea are toate sansele sa ajunga ca si Hitler. Nu e exclus.

"Ok, acum o bagi pe aia cu mamele nepregatite. "

N-am spus asta si nici nu aveam de gand sa o spun. Poate sa fie o mama care deja are 2 copii, si nu si-l mai dorea si pe al treilea, si oops, din pacate s-a intamplat. Acum ce sa faca? Abia daca are bani sa ii intretina pe aia 2, si poate nici pe aia, ce sa faca cu al 3-lea? Sa il dea la orfelinat? Sa creasca acel copil crezand ca mama lui nu l-a iubit niciodata? Eu as prefera sa nu ma fi nascut decat sa cred asta.
Pana la urma, corpul e al mamei, deci prin urmare e decizia ei ce vrea sa faca, daca vrea sa se XXX si apoi sa avorteze, e strict problema ei, si nu stiu de ce te-ar deranja pe tine asta, din moment ce nu iti afecteaza in nici un fel viata ta persoanala.

"Cand faci S3X iti asumi niste chesti, nu degeaba e un subiect asa evitat de vorbit."

E un subiect evitat, pentru ca din pacate la scoala nu exista o educatie care sa iti ofere astfel de informatii, si toate pustoaicele de 13 ani vor sa faca asta fara sa isi dea seama ca o sa poata sa ramana insarcinate. De cele mai multe ori, parintii religiosi evita sa aiba astfel de discutii cu copii lor, si uite la ce se ajunge.

"Nu vezi oameni sa se fufu pe strada cum se fumeaza la colt de terasa. Si ui, cu rima asta ti-am penetrat mintea deja. Sa te vad cum o avortezi pe asta."

Vai de mine cat de jenanta si penibila a fost asta. Am simtit stanjenire la mana a doua. Nu numai ca e o replica patetica, care nu are logica, si nu rimeaza, dar indirect te-ai mai si complimentat singur si ai crezut ca ai spus ceva inteligent, dar si pisica mea putea sa vina cu o replica de 10 ori mai desteapta, iar pisica mea e pisica, si nu vorbeste.

| Werrich a răspuns (pentru Mayhem666):

Si ce problema ai tu cu Hitler, i-ai dat bani si nu ti-i mai da inapoi? Daca ar fi ajuns ca Stalin era bine? Despre morti numai de bine.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

Ok, aseara poate am exagerat ca eram nervos.
Anyway, stii cum se spune, corpul ei, pasarica tuturor.
Ce ai afirmat e identic cu a-ti gaza pe oamenii care stau la tine in casa, ca de, e casa ta.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Superior):

Îl gazezi pentru că nu e exclus să ajungă ca Hitler big grin

Argument 300% rațional

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai unii copii ar fi recunoscători ca trăiasca. Asa, mulți copii au avut relații proaste cu părinții. Ai trecut peste. Multe personalități remarcabile au fost fără părinți.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Faptul ca erai nervos nu iti ofera dreptul sa iti arunci nervii si frustrarile pe cei care iti ies in cale.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

Tu o faci si fara sa fii nervos.
"Argumente rationale? Deja le ceri prea mult. Vezi sa nu ii ai pe constiinta, daca le explodeaza vreo vena din cap de la atata gandire, si apoi o sa moara."

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Macar eu nu am atacat pe cineva personal, ci am spus-o in general, si nu am incercat sa fac rime si apoi sa ma laud singur, cum ai facut-o tu.

27 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

„Din perspectiva ştiinţifică, este corect să afirmăm că viaţa umană începe la momentul concepţiei." (Prof. Dr. Micheline Matthews-Roth, Universitatea Harvard)

„Faptul evident că după concepţie se formează o nouă fiinţă umană nu mai este o problemă de preferinţe sau opinii. Natura umană a acestei fiinţe din momentul concepţiei până la vârsta bătrâneţii nu este o declaraţie metafizică pe care să o putem discuta, ci un fapt experimental obişnuit." (Prof. Dr. Jerome Lejeune, părintele citogeneticii moderne, Director al Institutului de Genetică al Universităţii Rene Descartes din Paris)

„Ca om de ştiinţă, ştiu, nu cred, că viaţa umană începe la concepţie." (Dr. Bernard Nathanson, Profesor asociat de obsterică şi ginecologie la New York Medical College, fost practician al avortului, realizatorul documentarului „Strigătul mut")

„Omul nu devine om, ci este om de la început. El este om în fiecare moment al dezvoltării sale, începând de la concepţie […]. Deja prima celulă (oul fecundat) este un individ uman. Acest lucru este demonstrabil prin cercetarea nucleului şi a cromozomilor pe care le conţine." (Prof. Dr. Erich Blechschmidt, embriolog, Directorul Institutului de Anatomie al Universităţii din Gottingen; în Erich Blechschmidt, Wie beginnt das menschliche Leben. Vom Ei zum Embryo, Christiana Verlag, Elveţia, 2008, p. 31)

„Cu adevărat, o fiinţă vie există din momentul concepţiei. Copilul nenăscut este o persoană." (Prof. Dr. A. Ingelman-Sunberg, Director al Clinicii de Obsetrică-Ginecologie din Stockholm)

„Viaţa unei fiinţe umane nu începe în momentul naşterii, ci în momentul concepţiei." (Prof. Dr. J. Roszkowski, co-fondator al Societăţii Internaţionale de Ginecologie şi membru al Comitetului Ştiinţific din Institutul Mamei şi Copilului din Varşovia)

„Uniunea unui ovul cu un spermatozoid, numite gameţi feminin şi masculin, reprezintă începutul unei vieţi noi, separate. Ca rezultat al fertilizării, este format un nou om care îşi dezvoltă propria viaţă. Aşadar denumiri precum embrion, fetus, nou-născut, copil, adult, persoană în vârstă – se referă la fazele biologice specifice dezvoltării uneia şi aceleiaşi persoane." (Dr. Antoni Marcinek, Director al Spitalului de Obstetrică şi Ginecologie din Cracovia)

„Viaţa copilului îi aparţine şi nu avem dreptul de a decide asupra ei. […] omul îşi începe existenţa din momentul concepţiei, a contopirii spermatozoidului cu ovulul. […] Orice altă definire a începutului vieţii este nefondată." (Prof. dr. Rudolf Ehmann, Director al Clinicii de Obstetrică – Ginecologie a Spitalului Cantonal Stans din Elveţia, în Mijloace anticoncepţionale. Efecte secundare fatale despre care nu se vorbeşte. Un bilanţ critic din punctul de vedere al unui ginecolog, pag. 20 – Textul lărgit şi revăzut al conferinţei susţinute de dr. Rudolf Ehmann pe 22.09. 1990 la Dresda, la Congresul internaţional „World Federation of Doctors Who Respect Human Life")

„O persoană vie există din momentul concepţiei, adică al fertilizării, şi se încheie la moarte." (Prof. Dr. R. Klimek, membru al Societăţii Regale de Medicină din Londra)

„Viaţa umană începe odată cu concepţia/fertilizarea." (Din Rezoluţia Congresului American de Pediatrie, 2004)

| Meme10Meme a răspuns:

Sa înțeleg ca vrei sa fie omorâți viitori bebeluși... Orice argument pe care-l aduceți în sprijinul avortului poate sa fie demontat. Tu, ala care o dai cu drepturile animalelor rolling on the floor

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Meme10Meme):

La asta mă gândeam și eu, gen lui îi pasă mai mult de un animal decât de un om.

| chuckmanson explică (pentru Florin9Florin9):

Mai mult ca sigur îmi pasă foarte mult de oameni. De aceea cred că toți ar trebui să avem dreptul la autonomie corporală.
Dar sincer dacă mi-ar sta în putere și tu mi-ai cere să fac avortul ilegal aș face-o într-o clipită. Cu o singură condiție: voi ăștia anti avort veți plăti pentru îngrijirea medicală a tuturor fetelor și femeilor care au avut sarcini nedorite, veți adopta copiii nedoriți sau veți plăti pentru toate nevoile lor 18 ani, mâncare, haine, medicamente, cărți, rechizite școlare, jucării, tehnologia necesară, tot tot tot sau veți fi forțați să lucrați în orfelinate. Sunt sigur că din moment ce vă pasă așa mult de "bieții bebeluși" veți fi dispuși să faceți asta. Și dacă nu, înseamnă că sunteți niște ipocriți și ar trebui să tăceți din gură.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru chuckmanson):

Ziceam de celălalt ateu că îi pasă mai mult de un animal decât de un om, care e un fel de vegan extremist care consideră că e greșit să omori orice fel de animal.

Păi fiecare are dreptul la autonomie corporală dar fix dreptul ăsta îi este luat copilului nenăscut, dreptul de a alege dacă vrea să trăiască, să lupte cu viața, sau să renunțe la viață.

Drepturile aduc și responsabilități
Așa cum dacă omori un om din greșeală trebuie să-ți asumi ce ai făcut chiar dacă a fost o greșeală, nu mai poți invoca dreptul la libertate, așa e și cu sarcinile nedorite exceptând violurile.

Să plătim pentru cine? pentru o fată care s-a îmbătat în club și apoi s-a destrăbălat cu cine a apucat? sau pentru una care ar face orice să n-o părăsească iubitul ei cu vreo 8 ani mai mare? Dincolo de aceste două cazuri practice despre care vei zice că sunt o minoritate nu te preface că nu știi că majoritatea sarcinilor nedorite nu provin din violuri, provin din lipsa de responsabilitate și apoi aleg calea cea mai ușoară de scăpare, ca un criminal care ascunde cadavrul pentru a-și păstra dreptul la libertate.

Situațiile când au loc violuri sunt într-adevăr triste, persoanelor care au trecut prin așa ceva merită într-adevăr un puternic suport, există astfel de inițiative dar nu știu cât de mult succes au, dacă toți oamenii ar înțelege creștinismul nu ar mai exista violatori, care sunt oameni fără Dumnezeu, cineva a eșuat în educarea acelor persoane de au ajuns așa. Dar totuși a permite avortul doar pentru cazurile de viol nu e o soluție.

Ți-am zis (văd că și în celălalt răspuns o ții cu scuzele) zici orice doar ca să bagi sub preș responsabilitatea și asumarea unei greșeli.

| chuckmanson explică (pentru Florin9Florin9):

„Ziceam de celălalt ateu că îi pasă mai mult de un animal decât de un om, care e un fel de vegan extremist care consideră că e greșit să omori orice fel de animal."
Atunci puteai la fel de bine să zici de mine.
"Păi fiecare are dreptul la autonomie corporală dar fix dreptul ăsta îi este luat copilului nenăscut, dreptul de a alege dacă vrea să trăiască, să lupte cu viața, sau să renunțe la viață."
Nu există copil nenăscut. Este doar o metodă de propagandă a creștinilor anti avort pentru a trezi un răspuns emoțional, echivalarea unei adunături de celule cu un copil format. Există fetuși, embrioni și zigoți. Înainte de al treilea trimestru de sarcină(perioada în care au loc 99, 9% din avorturi), un făt nu are sistem nervos, deci nu are emoții, capacitate de a simți durere sau conștiință de sine, nici măcar nu este conștient că există(animalele în schimb au, deci dacă mănânci carne și ești contra avort, ești doar un ipocrit), deci nu are drepturi umane. Va fi într-o zi o ființă umană ca noi doi, dar pentru asta e nevoie de eforturi din partea mamei, iar aici intervine dreptul la autonomie corporală.
"Dar totuși a permite avortul doar pentru cazurile de viol nu e o soluție."
Total de acord, de aia e bine să fie avortul legal pentru toate situațiile când este nevoie.
În rest doar dovedești că ești misogin. În special cum ai ipocrizia și obrăznicia să spui că îți pasă de victimele de viol, dar ar trebui să fie forțate să țină copilul. Faptul că nu vezi cât de ipocrit ești e trist.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru chuckmanson):

Dacă de acum nici carne nu mai avem voie să mâncăm...

Nu am zis că i se provoacă durere, am zis doar că i se ia dreptul la viață, indiferent când zici tu că începe viața propriu-zisă

E trist că nu vezi tu ce destrăbălare și lipsă de responsabilitate vrei să bagi sub preș prin tot felul de scuze ("accidente").

| Florin9Florin9 a răspuns:

Voi sunteți incapabili să fiți oameni.

Argumentelor voastre sunt lipsa banilor, violurile dreptul femeii asupra propriului corp, dreptul la plăcere fără obligații.

Mare chestie, toate astea pentru a masca lipsa de asumare a responsabilități,(chestia cu violul e cam singurul cu puțin sens dar nu uita că majoritatea nu de asta fac avort, majoritatea ori nici nu și-au bătut capul cu protecția că na instinctul a fost prea puternic, și alții au avut un accident în timpul plăcerii de la care nu au avut nici responsabilitatea pentru a se abține măcar până se aplică metoda calendarului, și bineînțeles violurile sunt făcute de oameni fără frică de Dumnezeu, oameni pe care cei ca tine îi încurajează să fie fără Dumnezeu ) unii își mai fac și iluzia că sunt super raționali și niciun creștin nu e la nivelul lor superior de rațiune.

Scuze se găsesc la orice, avortul rămâne o crimă, într-o țară cu populația în descreștere unde am pierdut mai mulți copii în avorturi decât în cele două războaie mondiale.

Dacă e ceva jegos în treaba asta, e dorința unora de a masca fuga de responsabilitate și dorința de plăcere fără obligații, prin intermediul avortului, pentru care ei susțin că au "argumente raționale".

| chuckmanson explică (pentru Florin9Florin9):

"Voi sunteți incapabili să fiți oameni."
Măcar mie îmi pasă de fetele și femeile care au fost violate, poate chiar de un membru al familiei, care sunt în relații abuzive, forțate să țină o sarcină, a căror sănătate le este în pericol din cauza sarcinii, ale căror embrioni/fetuși suferă de defecte genetice și malformații grave și care ar trăi o viață oribilă plină de suferință dacă s-ar naște, care au o situație financiara dificilă, adolescentelor care nu sunt pregătite fizic sau emoțional să aibă un copil și care probabil au fost private de educație sexuală pentru că au avut părinți ca tine, pentru femeile din societăți primitive care probabil ar fi omorâte dacă au fost prinse făcând sex în afara căsătoriei etc.
Mereu îi întreb pe fanaticii creștini, voi știți că astfel de cazuri există sau pur și simplu nu vă pasă?
"chestia cu violul e cam singurul cu puțin sens dar nu uita că majoritatea nu de asta fac avort"
Mersi că mi-ai răspuns la întrebare, știam că nu vă pasă. Ești doar un misogin și atât.
"nici nu și-au bătut capul cu protecția"
Nu există nicio metodă de contracepție 100% eficientă, accidentele se întâmplă. Dar oricum voi creștinii fanatici vă opuneți și contracepției. Dacă vrei să dai vina pe cineva pentru mamele minore sau nepregătite, ar trebui să începi cu oglinda. Din cauza fanaticilor ca tine care protestează împotriva avortului dar și împotriva educației sexuale avem cea mai mare rată de mame minore și avorturi din toată Europa.
" și bineînțeles violurile sunt făcute de oameni fără frică de Dumnezeu"
Regret să te dezamăgesc prietene, dar absolut orice studiu serios făcut pe tema asta te contrazice. https://www.ojp.gov/......-offenders
"avortul rămâne o crimă"
După logica asta, masturbarea e genocid și orice fată care a intrat în pubertate e criminală în serie.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru chuckmanson):

Majoritatea persoanelor care fac avort nu de asta fac, încerci cu niște minorități să le "salvați" pe acele persoane care vor să facă avort doar pentru că nu au fost în stare să-și controleze instinctul.

Nu sunt misogin, tu te prefaci că nu observi de unde vin majoritatea sarcinilor nedorite

Da sigur, tot ce nu e viol e "accident" fără urmări, fără asumarea unei responsabilități.

Din cauza părinților care nu au știut să ofere educație fetelor și băieților, nu mă refer neapărat la educație sexuală, ci în primul rând la omenie, să fii învățat că dragostea nu înseamnă doar relații intime, să nu ți se aprindă beculețele încă de la 15 ani că vrei relații intime, educația asta nu ți-o poate oferi nimeni mai bine decât părinții

Prietene, te prefaci că nu înțelegi, atâta timp cât creștinismul interzice violul iar tu faci asta înseamnă că nu ești creștin. Ceea ce încerci tu să faci e să pui egal între a fi creștin și a fi botezat.

Creștin te fac faptele tale, nu un botez cu apă, Hitler, Stalin, și toți cei care au violat au fost atei, sunt oameni care nu respectă învățăturile creștinismului, indiferent ce botez au, nu te preface că nu înțelegi diferența.

| chuckmanson explică (pentru Florin9Florin9):

" nu mă refer neapărat la educație sexuală"
Normal că nu te referi la asta. Voi creștinii fanatici urâți educația sexuală.
Prin faptul că spui că Hitler a fost ateu dovedești că ești genul ăla de fanatic religios care va ignora absolut orice fel de informație și fapte care nu-i plac și nu are rost să mai continui discuția asta. O să îți las în schimb niște versete din biblie ca să ne bucurăm de niște moralitate divină.
Deuteronom 22:28 Dacă un om întâlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea şi se întâmplă să fie prinşi,
29. Omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint şi, pentru că a necinstit-o, s-o ia de nevastă şi nu va putea s-o gonească toată viaţa lui.
30. Nimeni să nu ia pe nevasta tatălui său şi nici să nu ridice învelitoarea tatălui său
Numeri 31:14 Şi Moise s-a mâniat pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile peste o mie şi pe căpeteniile peste o sută care se întorceau de la război.
15.El le-a zis: „Cum? Aţi lăsat cu viaţă pe toate femeile?
16. Iată*, ele sunt acelea care, după cuvântul** lui Balaam, au târât pe copiii lui Israel să păcătuiască împotriva Domnului, în fapta lui Peor, şi atunci a izbucnit urgia în adunarea Domnului.
17.Acum dar omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18. dar lăsaţi cu viaţă pentru voi toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.
Bă nu știu de tine dar din perspectiva mea pare că YHWH nu are o problemă așa mare cu violul.
Numeri 5:11-31 Nu o să pun tot pasajul aici pentru că e mult prea lung, dar distruge complet ideea că biblia ar fi fost vreodată anti avort. Nu că ar conta ce scrie în biblie oricum. Dacă te-ai lua cu adevărat după biblie ai fi un criminal în toate țările de pe planetă.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru chuckmanson):

Dar ce a fost Hitler? hai zi-o clar

| chuckmanson explică (pentru Florin9Florin9):

Ideea că Hitler a fost ateu este o teorie cretină lipsită de orice fel de bază, care pare să fi originat din propagandă religioasă și ură pură. Ateii erau o minoritate persecutată în timpul regimului nazist, organizațiile liber cugetătoare au fost închise și Hitler a spus de o mulțime de ori cât de mult urăște ateii și ateismul, atât înainte de a ajunge la putere cât și în timp ce era la putere. A vorbit despre dumnezeu de o grămadă de ori în lucrările și discursurile sale, în special în Mein Kempf și spunea că consideră acțiunile lui ca fiind pe placul creatorului suprem. Marea majoritate a naziștilor erau creștini, catolici sau luterani. Având în vedere antisemitismul extrem al lui Martin Luther, naziștii se considerau buni creștini. Unii din ei precum Himmler aderau unei forme de neopăgânism german, dar niciunul nu era ateu. Deși există anumite afirmații în privat ale lui Hitler ce indică că el pur și simplu folosea creștinismul ca o unealtă politică și că nu avea o opinie prea bună despre el, asta nu îl făcea ateu. A fi anticreștin nu te face ateu. E ca și cum ai spune că musulmanii sunt atei pentru că urăsc creștinismul sau că deiștii din revoluția franceză erau atei pentru același motiv. A fi împotriva unei religii nu te face ateu, iar Hitler a spus în privat că el credea într-o ființă divină pe care o numea dumnezeu sau providență și a spus că el considera ateismul o întoarcere la stadiul de animal. Deci teoria asta este în totalitate bullsh*t. Teoriile conspiraționiste că ar fi fost satanist sau păgân sunt de asemenea lipsite de sens.
De asemenea merită menționat că Stalin a reinstaurat biserica ortodoxă rusă și i-a oferit o parte semnificativă din puterea pe care o avusese inițial, și promova Rusia drept protector al civilizației creștine, deci faptul că era ateu e irelevant.

| h379m3973423 a răspuns:

Argumente raționale împotriva crimei? Împotriva uciderii unui om neputincios care nici măcar nu și-a început existența pentru că a vrut el?

Mai bine bagă niște argumente raționale că ești întreg la minte laughing

| h379m3973423 a răspuns:

"Dacă avortul e crimă, masturbarea e genocid." Dacă nici diferența dintre spermatozoid, embrion și fetus nu o faci...
De fapt nu ai habar de NIMIC din ramura asta a medicinei, nu? Totuși ai vrut să ne demonstrezi cât de incult ești așa că ai băgat niște texte din capul tău.

| Gligore2000 a răspuns:

Iti pare rau ca ai tai nu au facut?

| alex598 a răspuns:

Uite un argument care sper sa fie rational: Incepe cu o intrebare. Dacaai fi un judecator si un om ar omori un alt om numai asa ca se plictisea, tu in calitate de judecator ai pedepsi omul acela? Daca da, de ce? Pentru ca este rau sa omori? Daca este rau sa omori, de ce ai sustine avortul? Pentru ca tu nu consideri ca bebelusul nenascut este om? Cine esti tu sa decizi ca bebelusii nenascuti nu sunt oameni? Si de ce ar fi acesta criteriul dupa care sa decidem daca oamenii pot sa fie omorati legal sau nu? Daca, eu, de exemplu as spune oamenii cu IQ peste 100 ar trebui sa poata sa decida sa omoare oameni cu IQ sub 100, daca ei doresc asta? Ceea ce incerc sa spun este, de ce este gresit sa omori oameni nascuti si nu este gresit sa omori oameni nenascuti?

| Mihai8767 a răspuns:

Un argument cat se poate de rational. De exemplu daca fatul care are mai mult de 3 saptamani moment in care inima incepe sa bata d.p.d.v nedical este o fiinta si in acelai timp si d.p.d.v religios este un suflet. In ambele cazuri religios si mediacal daca omori acea fiinta care a inceput sa i bata inima se numeste ca ai omrat un om. Unde vreau sa ajung e ca atat in medicina cat si in religie orice avort pana in 3 saptamani de la fecundatie nu se numeste avort, dar o data ce acea fiinta a inceput sa existe e greu sa spui ca si om nu conteaza religia sau daca nu esti religios ca i ai interzis dreptul la viata unui om. Deci daca e sa o luam logic viata este un dar, chiar daca e de la Dumnezeu, natura, ce vrei tu, e un dar si e dreptul oricarui om sa se nasca odata ce i ai luat dreptul acela cuiva te numesti criminal chiar daca acel fat nici nu i s au dezvoltat inca membrele, pentru ca aceaa fiinta vrei nu vrei exista.