| bleakk a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=X8MY98av7lI
Ceva de genul sunteti voi ateii, un fel de frizer actual

11 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Nicipedeparte. Eu l-am cautat pe Dzeu 10 ani, dintre care 4 m-am rugat pentru ceva si nu am primit. Pe altii de ce ii ajuta si pe mine nu? Oare pentru ca Dumnezeu nu exista?

| Mădă0611 a răspuns:

Ce povesti gasiti si voi oh go on, imi place cum mereu uitati sa precizati care (dumne)zeu sau de ce fix cel care v-a fost inserat involuntar in subconstient e cel adevarat.

| Holiday a răspuns:

Iarasi tampenia asta? A mai fost pe aici de multe ori...laughing
Daca ai gandi macar putin ti-ai da seama ca nu dovedeste absolut nimic, e doar o paralela stupida.

| Jardelin a răspuns:

Tilcul povestii este altul, dragii mei! In acest videoclip, parul lung simbolizeaza pacatele si relele din sufletul omului.

Frizeul din frizerie a negat existenta lui Dumnezeu ("frizerul" din Ceruri), invocind rautatile, pacatele si suferintele din lume ("parul lung").

Clientul a replicat ca existenta pacatelor si a suferintelor ("parul lung") nu se explica prin faptul ca nu exista "frizer" (Dumnezeu) care sa tunda parul, pentru ca el de fapt exista, ci prin faptul ca oamenii nu se duc la El sa se "tunda" de pacate.

E ca si cum cineva ar afirma ca el este jegos pentru ca nu exista sapun si apa. Dar noi desigur ii vom spune: "Ele exista, numai ca tu nu vrei sa le folosesti!"

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

1. Iisus e imaginat de toata lumea cu parul lung si barba. thinking
2. si eu de unde sa stiu care (dumne)zeu e cel adevarat? nu vreau sa risc.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

What?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Iezact!hee hee

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Da bine tu, Jardelin! Sa nu dai tu un semn de viata unei vechi...cunostinte? Foarte frumos din partea ta!

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Dau Mihaelo, cum sa nu dau! Te imbratisez cu caldura! Ce mai faci drăguţă, unde ai disparut in ultima vreme? Chiar inainte de reveni tu aici pe TPU (desi vad ca de pe 20 august nu te-ai mai logat), am intrebat de tine in particular pe cineva despre care credeam ca te cunoaste mai bine si mi-a spus ca nu stie nimic de tine.

Zic in sinea mea, "O fi avut Mihaela vreo revelatie ca Saul pe drumul Damascului? S-o fi dus la vreo manastire?". Se pare ca nu, o sa mai dureze un pic pina vine revelatia...

Am trecut mai demult prin orasul tau, ma duceam la Bucuresti, si m-am gindit tine. Am vazut pe linga MacDonalds o tipa roscovana si am vrut s-o salut "Ave Darwin!", insa am renuntat ca era impreuna cu de un tip cam incruntat care parea ca nu stie versetul din Biblie cu "facatorii de pace"!

Sper ca esti bine si tu si domnisoara! Eu o dispar iarasi de pe firmamentul TPU pina pe la iarna cind s-ar putea sa fiu mai liber. Am enorm de multa treaba si trebuie s-o fac. Asta e soarta noastra, nu ne putem opri niciodata. Mai tii minte cred, "milion plus milion fac mai multe milioane"! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce ca ai si o poza de cocalar mai vrei sa fi luat si in serios. ce naiba mai

cuum naiba nici un ateu nu pune o parodiu cu un "religios" facand 10 plecaciun in fata bisericii si pupand 200 de tablouri. iti zic eu, pentru ca ar fi penibil cum e si videoclipul asta.

| DeusCorrupti a răspuns:

Ce ai dat tu acolo, estu un alt argument invalid, este un total non-sens.
Pe d-zeu cauta-l si o viata intreaga ca degeaba, doar ascoiezi cand se intampla ceva bine cu d-zeu.
Pe d-zeu nu il vezi, simti, mirosi este total altceva, povestile alea nici de copii de gradinita nu sunt bune, si mi-am irosit timp din viata uitandu-ma la asa ceva.