| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Intrebare pentru crestini (si ceilati pot raspunde daca vor) :

Cati dintre voi ati fi la fel de credinciosi daca religia nu va promitea viata vesnica?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Asta e ca și cum ai întreba „Ați mai juca la Lotto dacă nu s-ar da premii?"

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Se merita sa fii credincios, chiar daca nu ar fi o viata vesnica.Traiesti frumos,in armonie,in pace,fara betii, certuri, agresiuni de tot felul.

| XxXBlackVampireXxX explică:

Daca nu va oferea viata vesnica sau altceva mai bun...ati fi fost tot la fel de credinciosi?

| Allrc24 a răspuns:

Omule... asculta omul e ca o unitate trup suflet dupa moarte trupul merge in pamantul din care a fost luat si sufletul la Dumnezeu care la dat ei bine sufletul e nemuritor asa la facut Domnul acum depinde unde vrei sa iti petreci vesnicia :fie alataui de Domnul Iisus in rai sau in flacari in iad.de asta suntem credinciosi.credem in moartea si invierea lui Iisushappyps:tu de care parte a baricadei esti?

| cristi202 a răspuns:

Am sa-ti raspund cu o strofa dintr-o poezie a lui Richard Wurmbrand (nr. 5 in "top ten" al romanilor) - "Iubire nebuna". Poezia a fost scrisa in timpul a 14 ani de detentie in inchisorile comuniste, intr-un timp de trei ani in care autorul a fost singur in tot acest timp intr-o celula intunecata, pe cind descurajarea si disperarea incepea sa isi faca loc in inima lui. Prin poezie a reusit sa scape de disperare, sa revina la credinta in Dumnezeu si la puterea pe care o da credinta in orice necaz ai fi. Poezia merita a fi citita, pentru ca exprima f bine dragostea ce o poate avea un credincios pentru Dumnezeu, dincolo de orice lucru.
"Nici eu nu ma intreb de-i drept sa-Ti dau iubire.
Nu Te iubesc s-ajung eu mantuit.
Eu Te-as iubi si-n vesnica nefericire,
si chiar de flacari de-as fi mistuit."
Eu personal, as fi probabil la fel de credincios. Probabil m-ar afecta sa nu am promisiunea vietii vesnice, insa nu in asta sta credinta mea. Credinta mea sta intr-o relatie vie si personala cu Dumnezeu, bazata pe dragostea Sa divina, si cit timp dainuieste acea relatie, restul mai putin conteaza, pentru ca in acea relatie gasesc orice lucru de care am nevoie. Oricum, relatia cu El include viata vesnica, deci este mult mai mult decit atit. Daca nu as avea viata vesnica, sti ca in dragostea Lui, Dumnezeu ar pregati altceva care sa subtituie viata vesnica.

| morningstar a răspuns:

Cred ca tot atatia. Pentru ca daca prin absurd sa zicem ca nu ar fi viata vesnica dupa moarte, macar pentru viata linistita pe care o ducem se merita sa fim tot crestini.

| BubblesDoubleS a răspuns:

0,001 %

| Birjaru a răspuns:

N-are legatura cu asta faptul ca exista adepti ai religiei, totul tine de educatie si nu ma refer strict la a-i spune sau a nu-i spune unui copil despre religie si la a-l pune s-o practice, lucrul asta tine de a-l invata sa gandeasca sanatos, sau a-l invata sa gandeasca mistic, irational.

| nesuferit a răspuns:

Mie mi se pare putin si viata vesnica, ar trebui sa mai adauge ceva ca sa ma atraga

| gaby37 a răspuns:

Eu as fii oricum sunt aproape sigur ca nu o sa ajung in rai happy si no sa am viata vesnica

| heyromania a răspuns:

Eu... deoarece daca nu ne-ar oferi viata vesnica fii sigura ca ne-ar oferi altceva mai bun.

| Couragebv a răspuns:

Poate ca promitea altceva atunci...

| florin08 a răspuns:

Nu vreau viata vesnica si nici nu cred ca exista eu sunt crestin doar pentru ca apreciez religia ca simbol pentru ca asta e un simbol si nimic mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toate religiile promit viata vesnica.si totusi oamenii cred.la crestini, cand am fost creati.ni s-a pus in minte pana si gandul vesniciei, chiar daca nu putem cuprinde cu mintea ce inseamna asta.

| Florazul15 a răspuns:

Nu sunt credincioasa pentru viata vesnica, dar mi-ar fi placut sa il fi intalnit pe Iisus. As fi curioasa sa vad un om care e bunatate pura cum se spune despre Iisus

| Bybybya a răspuns:

Sunt sigura ca nu mai exista viata vesnica,de cand Adam si Eva au facut acel pacat.
Deci, eu sunt credincioasa, pentru ca.sunt.Nu pentru o promisiune de genul "viata vesnica".winking

| DomnulZ a răspuns:

Religiile teiste se bazeaza pe credinta in viata de apoi. Crestinismul mai ales, nu ar putea sa existe in sinea lui fara acest concept, de aceea intrebarea de mai sus mi se pare irelevanta.

Exista insa si religii in care nu exista o viata de apoi, cum exista de altfel si "religii laice". O astfel de religie laica este ateismul contemporan.

| Frumutzica a răspuns:

A pai daca se pune problema asa atunci la biserica cu noi