| Florazul15 a întrebat:

Am o intrebare pentru credinciosi. Daca Iisus era atat de bun si vorbea despre viata vesnica si viata in abundenta, de ce lasa sa existe atata saracie,rautate, nedreptate, boala in lume?

30 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Isus a fost doar un schizofrenic.

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru Holiday):

Ca si tine probabil happy

| iurii75 a răspuns:

De fapt, mai corect ar suna " de ce Dumnezeu permite sa existe rautate...". Isus e doar Fiul lui Dumnezeu.
E adevărat ca Dumnezeu este iubitor, îndurător si iertător. Dar este si drept. De aceia nu se putea trece cu vederea păcatul lui Adam. In plus, atunci in Eden au fost ridicate două controverse pentru rezolvarea cărora era necesar timp.
1. După ce Eva îi spune șarpelui ( Satan) ca au fost avertizați sa nu mănânce din pomul cunoștinței ca sa nu moară, satan afirmă " hotărât că nu veți muri", adică il face pe Dumnezeu minciunos. Mai spune si că " veti fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și raul". Adica, nu veți avea nevoie ca cineva sa va spună ce e bine si ce nu, ci veti putea sa vă conduceți singuri, hotărând singuri ce este bine si ce nu. Aceasta este prima controversă - au oamenii nevoie de conducere lui Dumnezeu sau le este mai bine sa se conducă singuri. Dumnezeu le-a permis oamenilor sa se conducă singuri, iar timpul a arătat ca conducerea umană este un eșec. Daca Dumnezeu ar fi intervenit, cineva ar fi putut spune ca nu le-a dat oamenilor posibilitatea de a se autoconduce.
A doua controversă reiese din relatarea despre Iov. Satan a afirmat ca nici un om cand ajunge in necazuri nu-i va rămânea fidel lui Dumnezeu. Si pentru aceasta tot era nevoie de timp.
Dar deoarece este iubitor, Dumnezeu a luat masuri pentru a anula consecințele dezastruoase sle răzvrătirii lui Adam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La așa întrebare clișeică am să vin și eu cu un răspuns clișeic.

"Solo Dios sabe porque hace las cosas".

| Florazul15 explică (pentru anonim_4396):

Mi se pare normal ca om sa iti pui intrebari, iar dumnezeu daca nu face nimic pentru creatia sa nu prea e bun, nu ti se pare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florazul15):

Mi se par inutile discuțiile în contradictoriu pe tema religiei.
Nu că n-aș avea argumente dar că pierd timp și energie și prefer să le canalizez în alt mod.

| Florazul15 explică (pentru anonim_4396):

Ok. Faza e ca oricum nu vom ajunge la comun acord privind aceste discutii

| bookofknowledge a răspuns:

Am o intrebare: daca tu ai veni din o lume in care vezi sufletul oamenilor, care se zbat, si nu ti pasa de trupuri deoarece ele oricum vor pieri si nu vor ajunge in ceruri. Sufletul este ceva imposibil de vazut in planul fizic, posibil multidimensional, cine mai stie? Oricum uite aici ceva ce trebuie sa raspunzi ca sa intelegi: O persoana face accident(nu am sa zic cum, nu e important), problema este: tu ai putea sa l salvezi dar: ar trai un 2 ani cu cea mai cumplita durere(niciun om nu a mai vazut astfel de durere), dar imediat dupa se va dimunua, pana in anul 3 va disparea complet, ai risca 3 ani de chin pentru 70 de ani de viata?
Cam asa merge invatatura bibliei: Raiul e un loc fara durere si fara probeleme, o suta de ani dureaza o secunda, Pentru vesnicie ai trece prin durere?
Ucenicii au intrat de buna voie cand au transmis scriptura si au fost ucisi cu pietre.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Si de unde avem siguranta ca chiar exista acest rai? Si in plus, tot chin este si daa suferi fizic si daca te doare sufletul, deci d ce dumnezeu ar face aceasta diferenta? Nu el ne-a creat cu corpuri?

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Doar din biblie, dar Dumnezeu a trimis oamenii pe pamant pentru ca au pacatuit, Pamantul nu e de fapt un loc de pedeapsa totusi, ci este un loc de incercare pentru a face diferenta intre oameni. El nu poate suporta sub nici o forma pacatul, amintesteti ce a facut Sodomei si Gomorei, amintestesti cand a suprevietuit doar Noe cu Arca. Era scris in geneza:
26 – Dacă voi găsi în cetatea Sodoma cincizeci de oameni drepţi, i-a răspuns Domnul, voi cruţa tot acel loc de dragul lor.
27 – Acum, că am îndrăznit să-I vorbesc Stăpânului, a spus Avraam, deşi nu sunt decât praf şi cenuşă, 28 dacă din cei cincizeci vor lipsi cinci, vei distruge toată cetatea din cauza lipsei celor cinci?
– Dacă voi găsi acolo patruzeci şi cinci de oameni drepţi, nu o voi distruge, i-a răspuns El.
27 – Acum, că am îndrăznit să-I vorbesc Stăpânului, a spus Avraam, deşi nu sunt decât praf şi cenuşă, 28 dacă din cei cincizeci vor lipsi cinci, vei distruge toată cetatea din cauza lipsei celor cinci?
– Dacă voi găsi acolo patruzeci şi cinci de oameni drepţi, nu o voi distruge, i-a răspuns El.
29 – Poate vor fi găsiţi numai patruzeci, a adăugat din nou Avraam.
– De dragul celor patruzeci, nu o voi distruge, i-a răspuns El.
30 – Să nu se mânie Stăpânul dacă vorbesc iarăşi, I-a spus Avraam. Poate vor fi găsiţi doar treizeci.
– Dacă voi găsi acolo treizeici de oameni drepţi, nu o voi distruge, i-a răspuns El.
31 – Acum, că am îndrăznit să-I vorbesc Stăpânului, a continuat Avraam, poate vor fi găsiţi doar douăzeci.
– De dragul celor douăzeci, nu voi distruge cetatea, i-a răspuns El.
32 – Să nu se mânie Stăpânul dacă mai vorbesc doar o dată, I-a spus Avraam. Poate vor fi găsiţi doar zece oameni drepţi în cetate.
– De dragul celor zece, nu o voi distruge, i-a răspuns El.
33 După ce a terminat de vorbit cu Avraam, Domnul a plecat, iar Avraam s-a întors acasă.
Nu esti obligat sa crezi, eu doar iti prezint argumentele.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Scuza-ma,dar din reiese din Vechiul Testament despre dumnezeu ar fi ca e mai rauam ca propiul diavol. Cum poate un creator plin de iubire sa distruga orsde intregi, sa dea inundatii? Nu conteaza ca lumea ar fi fost pacatoasa, daca era un dumnezeu bun de cece nu ii ierta cum a facut o dumnezeul din noul testament? Mi se pare o diferennta enorma intre cele doua testamente, sunt prezentati doi dumnezei total diferiti

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Daca te gandesti, or fost iertati ani dupa ani, Dumnezeu nu a mai suportat pacatul din ei, si nu sunt 2 Dumnezei diferiti: pana si in noul testament pamantul va fi distrus dar nu se stie cand si omul trebuie sa fie pregatit. Plus ca tu intrebi daca nu i ar fi putu ierta, nu? Cerul e un loc pasnic. Daca pana si sufletul poate fi ranit, atunci ti ai putea imagina o tara care nu lasa prijonierii in lume, fara nici o grija, tot poporul a fost gata sa asalteze ingerii(Lot a vrut sa le dea fiicele ca sa ii lase in pace, dar ei nu au vrut sa i lase).
Daca tu ai lasa cele 2 tipuri de oameni in acelasi loc, care crezi ca ar avea de suferit? Omul profita de pe urma celui cu inima buna. Sa nu uitam ca toti din Sodoma(biblia scrie:in geneza 19:4-8Dar nu se culcaseră încă, şi oamenii din cetate, bărbaţii din Sodoma, tineri şi bătrâni, au înconjurat casa; tot norodul a alergat din toate colţurile
Au chemat pe Lot şi i-au zis: „Unde sunt oamenii care au intrat la tine în noaptea aceasta? Scoate-i afară la noi, ca să ne împreunăm cu ei."Lot a ieşit afară la ei la uşă, a încuiat uşa după el şi a zis
„Fraţilor, vă rog, nu faceţi o asemenea răutate! Iată că am două fete care nu ştiu de bărbat; am să vi le aduc afară şi le veţi face ce vă va plăcea. Numai nu faceţi nimic acestor oameni, fiindcă au venit sub umbra acoperişului casei mele."

Dar raspunsul lor din geneza 19 9 e cel cale le arata cat de urat se comportau, pe langa ca or venit de peste tot, doar ca sa impinga cei 2 ingeri la a se impreuna

Ei au strigat: „Pleacă!" Şi au zis: „Omul acesta a venit să locuiască aici ca un străin şi acum vrea să facă pe judecătorul. Ei bine, o să-ţi facem mai rău decât lor". Şi, împingând pe Lot cu sila, s-au apropiat să spargă uşa.
Pe scurt oamenii nu erau asa de curati, si in alte cuvinte, citeste biblia inainte sa cuati pe TPU raspunsuri, multi oameni in biblie au ucis prprii frati,
Iti amintesti de versetul din biblie despre Noe cand sa imbatat? Ce anume crezi ca a insemnat a descoperit goliciunea tatalui? Inseamna ca a profitat de pe urma lui ca era beat. Noe pentru ca era beat, nu avea gandirea de a face acel pacat, dar problema cu pacatele nu este ce face o persoana ci ce ar vrea si ce ar putea sa faca: exista 1 inamic al omului: gandirea uman care inseamna pofte(bani, mancare, lucruri, putere, loc mai bun de munca.)Cati nu or ucis din cauza ca or vrut sa fie promovati in istorie?
Multa lume considera ca raul inseamna pacatul, pacatul este ceea ce se vede din raul inauntric, de aceea un om rebuie sa renunte la fire. Sunt asa de multe persoane care or pacatuit si totusi or intrat in cer(toata lumea o pacatuit, diferenta este ca omul drept e iertat deoarece nu i place sa pacatuiasca si vrea sa renunte la fire, pe deasupra o sa se roage de fiecare data). Toti ooamenii din bibie au pacatuit, Isus i-a zis lui Petru ca el il va lepada de 3 ori(pe Isus), si totusi a fost iertat pentru toate pacatele pentru modul in care a trait.Sa nu uitam ca inainte ca Dumnezeu sa i se arate lui Petru, a fost pe urmele sale ca cetatean Roman, el a fost iertat pentru ca vrut sa l prinda.
Cam asta e marea problema pentru care Dumnezeu nu putut sa i ierte, oamenii pacatosi nu vor iertarea, ei vroiau sa traiasca in pacat deoarece le aduceau placere.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Si acum nu mai este rau in lume, nu mai fac oamenii atrocitati? Daca oamenii aia erau atat de rai si de aia a intervenit dumnezeu, de ce nu a intervrnit cand omora inchizitia oameni nevinovati in numele lui? Daca este atat de drept de ce a lasat sa se intample atatea atrocitati in numele lui, razboaie etc? Vezi ca ceva nu se leaga

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Scrie in biblie faptul ca cucubeu este un semn al faptului ca nu va mai fi un potop care sa distruga toate vietuitoarele, scrie ca ia parut rau cand a distrus toate vietuitoarele. Dintre toate intamplarile, el a zis daca macar 10 oameni drepti se vor gasi in Sodoma, nu va nimici cetatea, conform bibliei singurele persoane drepte au fost Lot si familia Sa (Daca te uiti in biblie, pana si David a pacatuit, si scrie si pacatele sale in biblie, dar el sa pocait, in schimb pana si in ziua de azi macar un om cinstit gasesti pana si la razboaie, chiar daca omoara, nu omoara din ura, gasesti si persoane care incearca sa nu fure de la fratele sau). Motivul pentru care ei or fost omorati este simplu:Lot nu a stat putin in Sodoma, perioadele din biblie sunt de cativa ani, oricum el sigur o fi povestit evanghelia in acel timp.
Asa cum este scris din un colt in altul inseamna din un capat in altul al catatii, oamenii veneau sa se impreuneze cu cei doi ingeri, inseamna ca doar pentru acea placere, ei trimiteau informatia pana in celelalt capat doar ca sa sa poate bucura toata lumea(Lot era la poarta). Oricum sa nu uitam povestea bogatului si a saracului Lazar:

19 Era un om bogat, care se îmbrăca în purpură şi in subţire şi care în fiecare zi se bucura de lux. 20 La poarta lui zăcea un om sărac, al cărui nume era Lazăr şi care era plin de bube. 21 El dorea mult să se sature cu firimiturile care cădeau de la masa bogatului. Până şi câinii veneau şi-i lingeau bubele. 22 Săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam[a]. A murit apoi şi bogatul şi a fost înmormântat. 23 În Locuinţa Morţilor[b], unde se afla în chinuri, şi-a ridicat ochii şi l-a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul acestuia. 24 El a strigat:
– Părinte Avraam, ai milă de mine şi trimite-l pe Lazăr să-şi umezească vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci sunt atât de chinuit în flacăra aceasta!
25 Însă Avraam i-a răspuns:
– Copile, adu-ţi aminte că în timpul vieţii tale, tu ai primit lucrurile bune, iar Lazăr le-a primit pe cele rele, aşa că acum, aici, el este mângâiat, iar tu suferi. 26 Pe lângă toate acestea, între noi şi voi a fost pusă o prăpastie mare, astfel încât cei ce vor să treacă de aici la voi, să nu poată, şi nici cei de acolo să nu poată trece la noi.
27 El a zis:
– Atunci, te rog, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu, 28 căci am cinci fraţi, ca să le mărturisească aceste lucruri, aşa încât să nu vină şi ei în locul acesta de chin!
29 Avraam i-a răspuns:
– Îl au pe Moise şi pe Profeţi[c]; să asculte de ei!
30 Dar el a zis:
– Nu, părinte Avraam, ci dacă se va duce la ei cineva dintre cei morţi, se vor pocăi!
31 Însă Avraam i-a răspuns:
– Dacă nu ascultă de Moise şi de Profeţi, nu vor fi convinşi nici dacă ar învia cineva dintre cei morţi!"
Iti sugerez sa citesti biblia, apoi sa pui intrebarile.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

I a parut rau? Pe bune? Adica el dumnezeu a gresit, inseamna daca a regretat ce a facut? Si crede-ma nu poti omori pe cineva din iubire, deci a facut-o din ura, razbunare sau ce vrei tu... asta e adevaratul dumnezeu! crud.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Poti sa imi aduci tu cate citate vrei din biblie, asta nu schimba natura lui dumnezeu

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

In biblie scrie:sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, 6 şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele. De ce crezi ca pedeapsa apare dupa gelozie, mahnire si gelozie sunt cateva caracteristici care vin cu iubirea la Dumnezeu. Poti sa o iei ca este prea gelos si ii scapa printre degete de furie, dar nu ura. Nu asta scrie.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Si gelozia ti se pare un sentiment pozitiv? Eu vad conceptul de dumnezeu echivalent cu iubirea, ce ar cauta gelozia ca o caracteristica a lui? Seamana mai mult cu un zeu razbunator decat cu conceptul de dumnezeu. Si de ce ar fi gelos, pentru ce? Gelozia este o trasatura strict umana. Iar fatul ca ii pedepseste pe cei care nu il iubesc si tine la cei cae il venereaza intaresc acest argument, ca are niste sentimente umane, nu demne de un dumnezeu. Asa si noi oamenii ii uram pe cei ce neburasc si ii iubim pe cei ce ne iubesc. Atunci prin ce se diferentiaza dumnezeu de noi?

| iurii75 a răspuns (pentru bookofknowledge):

"dar Dumnezeu a trimis oamenii pe pamant pentru ca au pacatuit, Pamantul nu e de fapt un loc de pedeapsa totusi, ci este un loc de incercare" - serios?! De fapt Biblia spune altceva. Ca pământul a fist creat ca locuință pentru oameni. Adam nu a fost "deportat" pe pământ ci a locuit pe el de la bun început. Si paradisul ( raiul) rra tot pe pământ, Adam urmand sal extindă pe tot pamantul pe măsură ce se înmulțeau urmașii lui. Geneza 1:26Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem+ om după chipul și asemănarea+ noastră; ei să stăpânească peste peștii mării, peste păsările* cerului, peste animalele domestice, peste tot pământul și peste toate animalele târâtoare care se mișcă pe pământ". 27 Și Dumnezeu a creat omul după chipul său, l-a creat după chipul lui Dumnezeu; i-a creat bărbat și femeie. 28 Dumnezeu i-a binecuvântat și Dumnezeu le-a zis: „Înmulțiți-vă și deveniți numeroși, umpleți pământul și supuneți-l; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările* cerului și peste orice viețuitoare care se mișcă pe pământ!"
De asemenea Biblia arată ca Dumnezeu nu dia schimbat scopul cu privire la pământ, ca acesta da fie locuit de oameni perfecți care se vor bucura de viață veșnică. Psalmul 37:10 Încă puțin timp și cei răi nu vor mai fi, te vei uita la locul unde erau
și nu vor mai fi.
11 Dar cei smeriți vor stăpâni pământul și vor găsi desfătare în belșug de pace.

| bookofknowledge a răspuns (pentru iurii75):

Aici e o confuzie intre termeni exista 3 ceruri: cerul al treilea(raiul), cerul 1 se refera la apa care se aduna laolalta reprezinta nori sau cerul din atmosfera, cerul al doilea ar fi universul. Daca era pe pamant nu era nimeni furat la cer. Nu inseamna neaparat ca omul a fost dat afara din rai, poate or fost dati afara din un loc unde curge lapte si miere, nu conteaza de unde or fost dati afara(un loc asemanator plin de belsug sau raiul la propriu) important este ca omul a pacatuit si a fost izgonit de acolo si acum primeste un loc in cer care nu poate fi intrecut.
versetul 11 cel de la final spune cei blanzi mostenesc tara, poate e diferita traducerea, dar nu scrie nicaieri despre pamant ca fiind rai
Geneza 1:26 sa stapenasca se refera la ceva ce deja se intampla: Omul deja a domesticit animalele, el le-a dat numele specific.
Om dupa chipul nostru este ceva destul de greu de explicat deoarece inseamna ceva asemanator la ceea ce se refera daca am trauce motamo, problema este ca totul depinde de unde citesti deoarece cel mai probabil aceasta traducere au luat o ortodoxii pentru a forma chip cioplit: a te incrunta, in loc de chip de lemn, cand in biblie este scris ca or vazut chipul lui Dumnzeu inseamna ca or vazut natura lui Dumnezu, ca sa dau ceva mai pe inteles.
Pe scurt singurul lucru cu care sunt de acord este ca e posibil ca omul sa nu fi fost lasat pe pamant din pedeapsa, ci ar putea fi: ca doar a fost creat acolo pana ce a pacatuit si Dumnezeu le da oamenior o noua locuinta.
Dar Dumnezeu stia totul, si de asta varianta ca pamantul e loc de incercare si locuinta trupurilor in acelasi de timp, deoarece era un pom specific din care nu aveau voie sa muste, de ce a pus acel pom in gradina daca nu pentru a i incerca?
Nici temenul anticrist nu e foarte bine inteles in biblie deoarece in biblie nu apare doar un anticrist ci zice de o multime, si ceea ce e trist este oricine care amageste, nu marturiseste ca Isus vine in trup, citeste 2 Ioan 1 7, si 1 Ioan 4 3, Iudeii au fost facuti ca ar avea pe tata diavolul (Ioan 8 44),

| iurii75 a răspuns (pentru bookofknowledge):

"Daca era pe pamant nu era nimeni furat la cer. " - in geneza spune foarte clar că era pe pământ.
" Nu inseamna neaparat ca omul a fost dat afara din rai, poate or fost dati afara din un loc unde curge lapte si miere, " - să înțeleg ca negi faptul ca Adam la început locuia în paradis?
"Geneza 1:26 sa stapenasca se refera la ceva ce deja se intampla: Omul deja a domesticit animalele, el le-a dat numele specific." - e cam dificil să înțeleag sigur la ce te refereai, dacă la faptul ca porunca de a stăpâni peste pământ i-a fost dată deja după ce fusese izgonit din paradis, atunci nu e chiar așa. Sarcina de a umple pământul și sl stăpâni a primit-o inainte de a păcătui.
"e posibil ca omul sa nu fi fost lasat pe pamant din pedeapsa, ci ar putea fi: ca doar a fost creat acolo pana ce a pacatuit si Dumnezeu le da oamenior o noua locuinta." - ce anume fin relatarea despre creație din geneza te determină sa fii așa nedigur - "posibil..."?

| bookofknowledge a răspuns (pentru iurii75):

Nu, chiar deloc doar ca nu cred ca este cel mai important lucru, sa ti spun sincer cred doar ca el a fost izgonit pe pamant, dar daca oamenii cred opusul, eu doar nu am gasit momentan un verset care sa spuna contrariul si am zis sa las ambele variante pana atunci ar fi justificabil, si le contrazic cand gasesc ceea ce caut, as putea sa zic ca scrie raiul la versetele dintre 8 si 17 cap 2 din geneza, dar am gasit pe net niste teorii care spun ca ar fi niste posibile locatii
( niciuna sigura, dar am zis ca oricum nu e ceva la care omul ar trebui sa se gandeasca foarte mult), cred ca nu stiu eu sa resping ideile oamenilor daca nu am suficiente informatii si de aceea las posibilitati pana ce vad ca pot gasi ceva nou, dar in biblie scrie geneza 3 :24 " Astfel a izgonit El pe Adam, şi, la răsăritul grădinii Edenului, a pus nişte heruvimi, care să învârtească o sabie învăpăiată, ca să păzească drumul care duce la pomul vieţii."
Stapanirea pamentului e un termen simplu, pana si azi oamenii de stiinta ne numesc specia dominanta (desi omul nu e specie ajuta la intelegerea teoriei), ca sa explic la ce m-am referit:
Omul are toate posibilitatile de animale, multe le si controleaza la munca pe camp, Dumnezeu a pus omul la putere peste animal.
Sarcina de a umple pamantul nu a venit inainte de pacat, inainte de pacat a venit : geneza 2 24 "De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de nevasta sa, şi se vor face un singur trup."
Literal inseamna ca omul sa lasa parintii si sa se apropie de nevasta, ceea ce e inceputul familiei.
Dar nu uita cum incep versetele:
Domnul Dumnezeu a zis: 18„Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el." 19 Domnul Dumnezeu a făcut din pământ toate fiarele câmpului şi toate păsările cerului şi le-a adus la om, ca să vadă cum are să le numească, şi orice nume pe care-l dădea omul fiecărei vieţuitoare acela-i era numele.
Cu alte cuvinte Dumnezeu a lasat o pe femeie pentru ca era perechea barbatului, animalele tot il ajuta pe om, dar nu era cineva care sa potriveasca omului ca un om.
Chestia este ca nu scrie inainte de a pacatuii ca ei sa se inmulteasca, dar asta nu inseamna ca nu e posibil ca impreunarile lor sa aiba acest scop.
Pentru mine acest subiect este asemanator cu cel de genu: sabatul e sambata sau dumnica? Si am argumente dar nu sunt suficiente, si nu inseamna ca argumentele mele elimina toate posibilitatile.

| bookofknowledge a răspuns (pentru iurii75):

Ai dreptate m-am obisnuit sa tot scriu toate posibilitatile in loc sa scriu ceea ce cred, ca sa fiu sincer fac asta deoarece nu sunt obisnuit sa vorbesc prea mult, si de obicei imi place sa fiu mai grii pana gasesc ceva care sa dovedeasca complet ceea ce am scris, daca nu se poate, scriu doar posibil, daca gasesc suficiente dovezi atunci imi expun dovezile. Daca consider ca subiectul e mult mai important incerc sa l justific mai repede. Cred ca am imi e prea frica sa fii uitat ceva sau sa nu gasesc ceva, si de asta prefer sa scriu toate posibilitatile ca dupa aceea sa argumentez biblic ceea ce nu cred si ceea ce cred.

| bookofknowledge a răspuns (pentru bookofknowledge):

De pe pamant in cer ma refeream

| bookofknowledge a răspuns (pentru iurii75):

Cu toate ca, daca mi se pare foarte important subiectul, incerc sa eimin cuvintul posibil, din discutie, il folosesc mai mult la subiecte la fel de importante ca: este sabatul sambata sau duminica?
Nu prea am auzit discutii despre acest subiect si am inceput sa cred ca subiectul are mai putina valoare.
Pe scurt nu mi se pare foarte important unde era edenul pe langa subiecte importante, poate ai vrea sa mi schimbi opinia, dar nu stiu ce sa spun.

| iurii75 a răspuns (pentru bookofknowledge):

"sincer cred doar ca el a fost izgonit pe pamant" - e destul sa citim atent geneza ca să eliminăm presupunerile.
"Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem+ om după chipul+ și asemănarea+ noastră; ei să stăpânească peste peștii mării, peste păsările* cerului, peste animalele domestice, peste tot pământul și peste toate animalele târâtoare care se mișcă pe pământ".+ 27 Și Dumnezeu a creat omul după chipul său, l-a creat după chipul lui Dumnezeu; i-a creat bărbat și femeie.+ 28 Dumnezeu i-a binecuvântat și Dumnezeu le-a zis: „Înmulțiți-vă și deveniți numeroși, umpleți pământul+ și supuneți-l;+ și stăpâniți+ peste peștii mării, peste păsările* cerului și peste orice viețuitoare care se mișcă pe pământ!". " - spune clar, scopul era ca omul sa stăpânească pământul. Si asta inainte dd crearea lui e spus, ddci nu a fost izgonit pe pământ ci creat chiar aici.
Geneza 2:7-17 iarăși confirmă, in plus da si detalii despre localizatia Edenului. Si unele dintre râurile menționate încă există.
I se dă interdicția de a manca din pomul cunoștinței binelui și a răului, după i se dă o soție.
In urma răzvrătirii sunt izgoniți din Eden si este pus un " paznic", deci tot pe pământ au ramas, altfel nu avea sens de a pazi intrarea în Eden.

| bookofknowledge a răspuns (pentru iurii75):

Posibil, nu m-am gandit astfel. O sa iau asta in calcul multumesc.

| bookofknowledge a răspuns (pentru iurii75):

Da dar gradina nu a fost niciodata localizata, si se spune ca cel mai probabil a fost ridicata la cer, ceea ce inseamna ca am citit prea putin.

| bookofknowledge a răspuns (pentru iurii75):

Esti un om cu experienta, nu prea am m-am gandit la geografia biblica dar aici cred ca te pot oprii: daca heruvimii au astptat sa pazeasca locul, de ce nu pot fi ei vazuti acum, poate fi gasit locul? cel mai probabil omul a fost facut pe pamant si gradina a fost luata. Daca nu, atunci a fost un bun subiect din care sa invat.

| iurii75 a răspuns (pentru bookofknowledge):

"daca heruvimii au astptat sa pazeasca locul, de ce nu pot fi ei vazuti acum, poate fi gasit locul? cel mai probabil omul a fost facut pe pamant si gradina a fost luata. "- gradina a fost distrusă în timpul potopului.