| Moisie a întrebat:

Intrebare pentru expertii in scriptura biblica:
Oare din ce cauza credeti ca Dumnezeul Biblic a divortat de sotia lui, si l-a luat ca avocat la acest divort pe Osea, cel care in cap 2:4 ne prezinta pledoaria lui la divortul lui Dumnezeu de prima sa sotie?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu biblic nu a fost niciodata casatorit. El este Duh si este Sfant.

| Moisie explică (pentru EmaS):

Duh este si produsul fasolei cu ceapa si sfinti sunt toti oamenii care isi iau in serios meseria de PARINTE!
Cat despre casatoria lui Dumnezeu... mai vezi in Biblie!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Vezi ca greseti dumnezeu, iisus, duhul sunt 3 persoane, entitati, asta spune biserica trinitatea

| EmaS a răspuns:

Acolo este vorba despre Israel care este ca o sotie, nu sotia lui Dumnezeu. Acest capitol cuprinde avertizarea lui Dumnezeu la adresa infidelitatii Israelului si amenintarea judecatii. Copiii natiunii pacatoase vor ramane de asemenea necompatimiti pentru ca sunt copiii unei prostituate care s-au dus dupa dumnezei falsi si le-a acordat acestor idoli creditul, spunand ca ei i-au luat hrana si obiectele de lux.

| Moisie explică (pentru EmaS):

Adica iudeii se inchina unui Dumnezeu fals care nu are un fiu facut cu o femeie in timp ce voi crestinii aveti pe Dumnezeul adevarat care a umblat la femei si are copii din flori?
Hahahaha!
Nici atat nu esti in stare sa intelegi ca acel Tata ceresc ii numeste pe evrei ca fiind fii lui Dumnezeu in nici un caz nu ii condamna pe evrei ...ci vorbeste CLAR despre FEMEIA lui!
La cat de logica esti, e totusi mare noroc ca nu ai inteles ca aici este vorba despre o profetie care se refera la Elena Udrea!

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

Daca tu esti in stare sa intelegi o metafora, nu am ce sa iti fac.Marile teme ale lui Osea sunt iubirea-Legamantul-relatie dintre Dumnezeu si poporul Sau-judecata si speranta. Profetul explica ce insemna necredinciosia pentru Dumnezeu ca poporul legamantului si sa tanjeasca dupa intoarcerea lui la El-printr-o experienta personala amara, fiindca sotia lui pe care o iubeste il tradeaza si il paraseste. Mesajul Sau vine chiar din inima. Aceasta carte caracteristica face cartea sa atat de miscatoare de universala si de speciala.

| Moisie explică (pentru EmaS):

Eu inteleg chiar foarte bine metaforele doar atunci cand ele nu se contrazic cu continutul initial!
Dar sa crezi ca este o metafora atunci cand aceasta metafora se contrazice cu textul, este liposa de logica si de ratiune. Dar asta nu ma mira in cazul unor persoane certate cu adevarul si care propovaduind minciuna interpreteaza ca fiind "metafore" adevarurile care nu le convin.
PS. Mai ieri nici nu stiai ca Dumnezeu vorbeste de femeia lui si la despartire de aceasta ia ca martor neamului lui Israel, si astazi vorbesti de metafore.
Tu n u stii ca eu imi "culeg" ideile pe care tu le crezi originale (ca sa nu le zic smintite) de la cei mai reputati TEOLOGI care predau cursuri la cele mai importante Universitati germane, si da/mi voie sa cred, ca acestora le functioneaza mai bine bibilica ca mie sau ca tie!

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

Poi am cautat textul si l-am studiat cu trimiteri si trebuie sa fii orb sa nu vezi.

| anonimg a răspuns:

Aici este metaforica relatia lui Dumnezeu cu poporul Sau Israel.

| Moisie explică (pentru anonimg):

Poporul lui Israel este denumit CLAR ca fiind Fiii lui Dumnezeu!
Si aici e vorba de o FEMEIE, nici de pom, nici de o tufa si nici despre o vaca care trebuie sacrificata!

| Moisie explică (pentru anonimg):

Da ai oricare dreptate, dar mie mi se pare ca aceasta metafora nu se refera la evrei ci este o premonitie care se refera la Bucuresteni!

| Miauti a răspuns:

Asherah (sotia lui dumnezeu) este tradus greasit in bibliiele noastre ea este trecuta ca traducere "baston" (vezi MOISE) dar in scrierele ebraice ea este trecuta Asherah.

Chestia ca Yahweh sau Dumnezeu, trebuia sa isi infranga competitorii pentru a ajunge primul in ierarhie si singurul printre israeliti. Printre acestia erau, in textele biblice El, Baal, Molek, Asherah. Cu toate ca printre cele 10 porunci se afla "Nu veti avea alt Dumnezeu in afara de mine", pare ar un adevar ascuns. Daca ceea ce spunea D-zeu ca ceilalti zei erau falsi atunci nu ii era teama pentru niste zeitati nesemnificativi, dar se pare ca acesti zei erau si ei venerati, iar Biblia o certifica.

Afirmatia ca zeita Asherah era si ea celebrata in templul lui Yahweh din Ierusalim. In "Cartea Regilor", se spune ca o statuie a ei se afla acolo si ca exista personal feminin in templu care se ocupa de ritualuri legate de zeita. Asherah era o zeita a fertilitatii si era considerata foarte puternica. Ea era sotia lui El, marele zeu din Ugarit (in zilele noastre Siria). Iar Yahweh este numit deseori "El" in Biblie, pentru ca putea sa ia mai multe forme chiar si a lui Satan

Pe scurt biserica nu va accepta ca Ashera sa devina sotia lui d-zeu deoarece puterea masculina ar putea cadea (ceea ce mi se pare o prostie). Sant de acord ca in biserica sa existe un preot de gen feminin (cu putere bisericeasca ca cea masculina).

| Moisie explică (pentru Miauti):

1 Statul zeitei cerului pe nume Ashera este acelasi si in Biblia lui Luther, asa ca argumentul cu Biblia tradusa gresit in romana, nu tine!
2 Acei zei ai popoarelor din jur erau MUUUULT mai mari si mai importanti decat micul zeu tribal al unui popor de pastori evrei, deci si aici ai gresit-o!
3 Apreciez ca totusi esti binicel documentat in domeniul istorie religiilor!
4 Biserica nu are nimic de spus intr-o religie care nu are biserici ci doar sinagogi. Faptul ca crestinii au FURAT scripturile iudeilor, nu le da dreptul sa accepte sau sa refuze un adevar care nu are nicio legatura directa si corecta cu religia lor tot asa cum un plagiator nu are dreptul sa decida nimic asupra lucrarii originale din care s-a "inspirat"!

| Miauti a răspuns:

Pe baza descoperirii lui Herzog, dovezile din Biblie in sine, traditiile canaanite, sumeriene, feniciene ofer o concluzie logica la identitatea evreiasca lui Dumnezeu din Vechiul Testament: ISH.KUR = Hadad = El Shaddai = Baal = Yahweh.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu casatorit?laughing
NU am auzit tampenie mai mare ca asta rolling on the floor

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Sa inteleg ca vrei sa spui ca Biblia e plina de prostii siu de tampenii?

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

Unde scrie aberatia aceasta?

| Moisie explică (pentru EmaS):

Am mentionat in intrebare

| Moisie explică (pentru EmaS):

Documentatia am indicat-o in enuntul intrebarii!

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Chiar în întrebare era şi versetul, aceeaş idee este şi la ieremia, de ex. ieremia 3:6. dacă ceva nu ne este cunoscut nu înseamnă că e tâmpenie happy

| Maxim96 a răspuns (pentru Moisie):

Nu Biblia, ci intrebarea.Tu nu ai inteles corect ce ai citit, Biblia nu greseste, ci omul care nu o intelege.

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Biblia crestinilor nu greseste ci MINTE!
Si asta pentru ca acelasi text ca cel al religiei Mozaice este interpretat altfel ..adica in mod mincinos! Sau te pomenesti ca evreii care au scris biblia lor cu cca 2000 de ani inainte de a o FURA crestinii, au fost ei mincinosi in interpretarea acelui text?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu a avut nici o sotie. Nu stiu ce surse ai tu dar Osea a fost un profet. Acesta e prezentat in Vechiul Testament intr-o carte care-i poarta numele. Intrebarea ta este irelevanta.
Esti cumva neo-protestant de origine? Ca la cum interpretezi tu Biblia si ce scrie acolo nu m-ar mira sa atribui titlul de "Dumnezeu" fiecarui personaj Biblic. Esti sub orice critica.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Soţia este simbolică, este vorba despre naţiunea Israel care n-a rămas loială conform legământului încheiat. Deaceea a fost respinsă

| Moisie explică (pentru iurii75):

Zau?
Poi atunci de ce face Tatal ceresc face afirmatia aceasta: "Osândiţi pe mama voastră, învinuiţi-o - că ea nu mal este femeia Mea, iar Eu nu mai sunt bărbatul ei... "
Daca ar fi fost asa cum spui tu ..atrunci nu era suficient si mai logic sa spuna "ca voi israelitii nu mai sunteti fii mei"?
Este clar ca este vorba de "Mama cereasca" tot asa cum el este "Tatal ceresc" si nu de ceea ce spui tu.

In acest context macar ai aflat si e bine sa fi retinut ca poporul lui Israel in ansamblul sau sunt TOTI fii lui Dumnezeu...si asta fara nicio Treime si fara fecundarea vreunei fecioare ...deci sper sa-ti dai seama ca si Isus din Nazareth era tot asa Fiu al lui Dumnezeu ca oricare alt iudeu din natiunea lui Israel.
Apreciez totusi ca tu macar ai incercat sa te documentezi ...si asta este bine!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Esti total lipsit de informatii ...asa ca inainte de a te lega de alte persoane, mai bine vezi de te documenteaza...si dupa ce ajungi macar la nivelul mic la care recunosc ca sunt eu, atunci accept sa ma critici, dar NUMAI argumentat si nu pe considerente generale, goale de cele mai elementare informatii!

| RuxandraBianca a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce au neoprotestantii? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Nu stiu ce Biblie ai citit tu. Dar cea autentica sigur nu e. Aberezi foarte mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

laughing si-a gasit avocat. Ma voi spuneti "sotie" dar nici nu atribuiti bine termenul. Nu stiu cine va instruit pe voi dar nu a facut-o bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Eh...Ce sa aiba..Sunt mai rau ca crestinii. Asa ii consider eu.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici gând să-i fiu avocat, nu sânt de acord cu dânsul, am explicat doar la ce se referă. vezi şi ieremia 3:6, şi nu numai

| Moisie explică (pentru RuxandraBianca):

Ce au neoprotestantii?
Il au ca Dumnezeu pe "dumnezeul" veacului acesta, adica pe cel care a desfiintat LEGEA si a adus Faradelegea, adica il au ca "dumnezeu" pe Marele Satan!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Ceeeee?
Care e Biblia autentica?
Nu cumva cea a religiei mozaice?
Sau iti inchipui cumva ca este Biblia Ortodoxa cea FURATA de la mozaici si interpretata in mod MINCINOS si aiurea, adica iudeii vestesc sosirea unui Messiah (adica UNS) si voi crestinii intelegeti ca e vorba de Fiul lui Dumnezeu care s-a nascut din el insusi (ca Treime) fecundandu-si (bineinteles prin mijloace crestine) viitoarea sa mama, din care se va naste tot el cel care a fecundat-o!
Nu ti se pare ca aceasta poveste daca ar fi sa-i dai un nume, acel nume care se potriveste mai bine ar fi Nasterea Diavolului?
Aaaa... scuze, am uitat ca tu stai prea rau la capitolul logica astfel incat sa intelegi povestea asta diabolica care nu si-a gasit locul in Biblie!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Acolo in versetul acela este vorba de o FEMEIE si nu de o sotie, si mai clar e vorba de FEMEIA lui Dumnezeu!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Subscriu.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia care le au cu rastraducerile Bibliei sunt "Martori ai lui Iehova". Nu toti neo-protestantii sunt la fel. Neo-protestanii folosesc traducerea Cornilescu, omu' asta a fost ortodox. Cei mai multi neo-protestanti resping invataturile care sunt in contradictie cu Biblia. Aia ce merg din casa-n casa sunt ...mai altfel. Poate de-asta crestinismul e foarte contestat, din cauza multor contradictii ce apar pentru lucruri marunte. Personajul care a pus intrebarea e Martor sau Mormon, sunt sigur, oamenii astia trebuie evitati pentru nu poti discuta cu ei ca oamenii, orice spui incearca sa-ti bage pe gat revistele lor.

| Ben00 a răspuns:

Aveam un raspuns, dar daca e doar pentru experti...

| Ben00 a răspuns:

Aveam un raspunsm dar daca e doar pentru experti... Te las sa te satisfaci singur.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Multumesc, dar eu STIU sa-mi iau si singur dar si prefer sa iau raspunsurile direct de la experti, si nu de la novici ca tine care se dau mari smecheri.