| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza "dumnezeul crestin" nu a fost capabil sa inspire o Biblie a Sa, si a preferat sa fure scripturile religiei mozaice, pe care ca un mincinos le prezinta ca fiind "scriptura Sa"?
Oare nu ii este frica de adevaratul Dumnezeu ca il va pedepsi pentru minciuna sa?

77 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Aceasta Biblie este Cuvantul lui Dumnezeu scrisa de oameni care au fost calauziti de Duhul Sfant.
Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună. (2 Timotei 3:16-17)

| soimos explică (pentru EmaS):

Asta s-ar putea spune doar despre Tanach!
Dar Biblia nu este decat un FURT al Tanachului, furt la care Dracu i-a schimbat intelesul!
Daca Dumnezeu voia sa aiba Cuvantul sau, trebuia sa inspiremacar un text nou si nu sa schimbe intelesul unui text scris cu 1000 de ani inaintea aparitiei Dumnezeului cu copii si Diavol!

Nu poti sa desavarsesti pe nimeni prin minciuna si sarlatanie, si nici la intelepciune nu poti ajunge prin Credinta ci doar prin cat mai multa CUNOASTERE=STIINTA!
Nu ai vazut pana acum ca nu babele analfabete si foarte credinciose sunt marii filozofi ai omenirii ci doar oameni foarte inteligenti si extrem de bine pregatiti!
Calea catre Dumnezeu este CUNOPASTEREA iar calea catre Diavol este credinta!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Un singur lucru nu poate sa faca Dumnezeu, sa minta.Isus este Calea, Adevarul si Viata!
El a facut totul pentru noi.Ne-a creat,si apoi ne-a rascumparat din pacat,daruind lumii intregi ce a avut El mai scump,pe Fiul Sau,ca sa moara pe lemnul de durere.El ne vorbeste prin Cuvantul Sau,prin oameni, prin boli.Dar unii nu vor sa raspunda chemarii Lui.El nu obliga pe nimeni.,, au azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,.

| soimos explică (pentru EmaS):

Dumnezeu tace, nu minte!
El vorbeste exact ca Domnul Nimeni, ala care locuieste Niciunde si a trait Nicicand!
Pe noi toti ne-au facut Dumnezeii nostri Personali, adica Parintii Nostrii!
Pe mine nu m-a rascumparat NIMENI (adica Dumnezeul tau) pentru ca nu avea de ce!
Dumnezeul tau se lauda singur in BIBLIE ca El este Stapanul Cheilor MORTII si al IADULUI, asa ca nu esti tu in masura sa-l contrazici asa ca "viata" sa este de fapt moartea si doamne feri ca eu sau samanta maea sa ajunga in impartia a carui chei le detine, si anume Iadul!

| razvanz_7509 a răspuns (pentru soimos):

Să citim Geneza 8.20-22; 9.1-3, unde avem o a doua lecţie.

„Şi Noe a zidit un altar Domnului, a luat din toate animalele curate şi din toate păsările curate şi a adus arderi de tot pe altar. Domnul a simţit un miros plăcut; şi Domnul a zis în inima Lui: „Nu voi mai blestema pământul din cauza omului, pentru că gândirea inimii omului este rea din tinereţea lui; şi nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am făcut. De acum încolo, cât va fi pământul, nu va înceta semănatul şi seceratul, frigul şi căldura, vara şi iarna, ziua şi noaptea". Dumnezeu a binecuvântat pe Noe şi pe fiii săi şi le-a zis: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul. S-apuce groaza şi frica de voi pe orice animal de pe pământ, pe orice pasăre a cerului, pe tot ce se mişcă pe pământ şi pe toţi peştii mării: vi le-am dat în mâinile voastre. Tot ce se mişcă şi are viaţă să vă slujească de hrană: toate acestea vi le dau, ca şi plantele verzi".

n capitolul 6 vedem că oamenii au devenit în aşa fel încât Dumnezeu spunea că toate întocmirile gândurilor din inima lor erau îndreptate în toate zilele numai la rău şi că „Domnului I-a părut rău că a făcut pe om" (versetul 5). Şi apoi vine potopul. Ce putea face Dumnezeu cu o creatură la care şi în care nu era nimic bun, decât s-o nimicească? Judecata Sa trebuie să vină peste tot ceea ce stă în contradicţie cu El. În Coloseni 1.16 citim că Domnul Isus a creat „toate lucrurile, cele care sunt în ceruri şi pe pământ". Expresia folosită aici în greacă înseamnă că El a făcut-o prin propria Sa putere şi că El personal a realizat-o. În al treilea rând, în versetul amintit se mai spune că El le-a creat pe toate pentru Sine Însuşi. Asta înseamnă că toate, că fiecare creatură este pentru El, că trebuie să-I fie de folos, să-I slujească. Dar ce să zici că, după ce a făcut totul pentru Sine, acestea nu slujesc scopurilor Lui? În Romani 3.12-13 se spune că toţi oamenii, fără excepţie, sunt nişte netrebnici, că întreaga lume a căzut sub judecata lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru soimos):

Daca tot vorbesti despre Tanach, ia in considerare urmatoarele: inteleptii lui Israel au spus "Nu exista nimic in afara de El". E un adevar simplu ce nu permite adaugiri. E axioma credintei originale, pe aceasta afirmatie se bazeaza restul. Asta e practic originalitatea credintei patriarhilor, total diferite de credinta natiunilor de pana atunci. Asa s-a nascut monoteismul.

Plecand de la aceasta "axioma" deducem ca nu exista nimic in lume (vazuta sau nevazuta) care sa poate sa faca contrar vointei Sale. Diavolul nu are liber arbitru in "Vechiul Testament" (vezi povestea cu Iov). De fapt intreaga lumea si intreg Universul se bazeaza pe legi clare, deterministe care functioneaza la fel pentru toti, dupa voia Sa. Cauza si efect. Creatorul nu se schimba, legile lui nu se schimba. Apa ingheata la aceeasi temperatura, oamenii sunt impisi de la spate prin suferinta si intrebari pentru a ajunge la raspunsuri.

Crestinismul e un fel de copil mutant al religie initiale. Insa trebuie judecat cu indulgenta.

Daca tot te pasioneaza partea cu Diavolul, iti recomand sa citesti despre "Kelipot si Sitra Achra" si articolul "Ein od milvado" (There is nothing else besides Him) din cartea Shamati (Am auzit) scrieri dupa Yehuda Leib HaLevi Ashlag (sau Baal Hasulam).

Link-urile:
http://SPAM/2ehb6ll
http://SPAM/cds9oce

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Acelasi lucru este valabil si pentru tine.Numai ca eu sunt pro iar tu contra.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Si tu unde iti vei petrece vesnicia? Eu da, am nevoie de Domnul si Mantuitorul meu, pentru ca doresc sa imi petrec vesnivia impreuna cu El si cu sfintii in ceruri.Promisiunile Lui sunt Da si Amin.

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Este adevarul imutabil al lui Dumnezeu.Fie ca crezi, fie ca nu crezi, aceasta nu schimba cu nimic realitatea.Intr-o zi vei sta fata in fata cu Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Cum adica, am raspuns exact in maniera in care ai facut-o tu.Tu ai scris ''minciuna'', iar eu am scris ''adevar''.Cu ce am gresit eu spre deosebire de tine?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Dumnezeu este o realitate in viata mea.Pentru tine poate ca sunt povesti.Pacat ca esti atat de departe de adevar!

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică (pentru razvanz_7509):

Lasa povestea lui Noe ca aia apartine de religia Mozaica, si de Dumnezeul fara copil si fara Diavol sau Iad!
Tu ai un alt Dumnezeu care are copil si Fiu dar si Diavol si Iad.
Deci nu citi si da tu niste exemple dinscripturi furate de Diavol, pentru ca alea nu au legatura cu religia ta, ci cu cea Mozaica, adica cea ramasa de la Moise!
Aia din colseni 1.16 mi se pare culmea minciunii nerusinate si a sarlataniei, cum sa creeze Lumea cineva care inca nu exista si nu era Creat la randul sau?
Aia din Romani 3.12 -13se refera la crestinii care au facut in 2000 de ani atatea bicisnicii cat nici fascismul si comunismul la un loc, nu au facut!

| soimos explică (pentru qazwsxedcrfv):

>>>>>E axioma credintei originale, pe aceasta afirmatie se bazeaza restul. Asta e practic originalitatea credintei patriarhilor, total diferite de credinta natiunilor de pana atunci. Asa s-a nascut monoteismul.

| soimos explică (pentru EmaS):

Care viata vesnica?
Aia in care ti-ai pierdut viata si iti umbla viermii prin gura si nas?
Aia nu e viata vesnica ci Minciuna vesnica.
eu am stat 3 zile in Coma si am gustat aperitiv din cupa mortii, asa ca stiu despre ce vorbesc!
Eu nu am nevoiie de viata vesnica in IAD si nici de viermi care sa se inmulteasca in gura mea, asa ca voi cere sa fiu incinerat!

| fiosel a răspuns (pentru soimos):

Omule vorbesti dar habar nu ai de biblie amesteci vechiul cu noul testament dar din scrierea ta se vede ca nu ai citit biblia, sau cel putin nu esti capabil sa o intelegi

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Vezi ce stapan rau ai? Sa traiesti fara nici o speranta? Spre deosebire de tine,crestinii traiesc frumos,au pace si bucurie,traiesc in armonie unii cu altii,isi ajuta aproapele, si traiesc cu nadejdea ca dincolo de moarte ii asteapta Domnul si Mantuitorul lor care si-a dat viata pentru a-i rascumpara care s-a dus sa le pregateasca un loc minunat, vor umbla pe strazi de aur.Aceasta nadejde a fost turnata in inimile noastre prin Duhul Sfant care ne-a fost dat.Ea ne da putere sa ne ridicam deasupra imprejurarilor vietii si privim toate lucrurile din perspectiva eterna.Aceasta este adevarata viata.Nu cea care iti ofera mici bucurii,iar apoi descoperi ca trebuie sa platesti consecintele. Diavolul le ambaleaza in roz, si dupa ce gusti din pacat observi ca pretul pe care il platesti este mult prea mare.,, Ba mai mult, ne bucurăm chiar şi în necazurile noastre; căci ştim că necazul aduce răbdare,
răbdarea aduce biruinţă în încercare, iar biruinţa aceasta aduce nădejdea.

Însă nădejdea aceasta nu înşală, pentru că dragostea lui Dumnezeu a fost turnată în inimile noastre prin Duhul Sfânt care ne-a fost dat.,,

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Este vorba de experientele mele personale cu Dumnezeu, cu Duhul Sfant, lucruri pe care tu nu le poti intelege. Si nu o sa incerc sa te conving, pentru ca tu pornesti cu o premisa gresita si vei ajunge la un rezultat gresit. Daca nu ar fi adevarat, eu nu as fi renuntat la multe lucruri care erau atractive pentru firea pamanteasca, un serviciu bun, si un salariu de trei ori mai mare decat acolo unde lucram la momentul respectiv. Dar cand Il cunosti pe Dumnezeu, toate celelalte lucruri isi pierd valoarea si stralucirea, palesc in comparatie cu Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu este vorba de experiente de natura sexuala. Dumnezeu doreste sa fim curati si neprihaniti.Sunt experiente in care Dumnezeu mi-a aratat puterea Lui si a facut minuni in dreptul meu si al familiei mele.,, Să nu daţi câinilor lucrurile sfinte şi să nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi să se întoarcă să vă rupă.,,

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică (pentru EmaS):

Ceeeee?
Speranta ta este o minciuna, iar bunatatea bisericii crestine ne-o dovedeste Istoria, Domnul care va asteapta dupa moarte este Luciferul care se autorecunoaste Stapanul cheilor Iadului"!
De atata Duh Sfant si Dumenezeire o tara in care 95 % din populatie este credincioasa, hotia si imoralitatea sunt atotstapanitoare de la voda la opinca, iar "cinstitii" pocaiti sunt mai ales curve, hoti si betivi ajunsi la fier vechi, si copii prostiti ai acestora.
Bucurati-va, ca vorba aia a voastra, fericiti sunt cei saraci cu Duhul!
Este o adevarata blasfemie la adresa parintilor tai, adevaratii tai Dumnezei personali, sa iubesti mai mult un maimutoi din ceruri, decat pe Dumnezeii de langa tine, cei care daca nu te-ar fi iubit, crescut, hranit si ingrijit, ai fi dat de mult de Dracu, adica de "dumnezeul" din ceruri

| soimos explică (pentru EmaS):

Esti atat de imbrobodita incat nu mai stii sa faci diferenta intre realitate si imaginar!
de unde stii tu ca tu ai experiente cu Dumnezeu si nu cu Dracu care vrea sa te insele?
Ti-a aratat buletinul si ai vazut ca e Dumnezeu?
Sau tu nu stii ca Diavolul se preface ca este Dumnezeu.
vezi 2 Tesaloniceni 2.4

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Asta m-a deranjat pe mine.

| soimos explică (pentru EmaS):

Dumnezeu nu face minuni pentru ca nu are nevoie sa se legitimeze prin ele!
Minuni face doar Diavolul care vrea sa fie crezut ca Dumnezeu!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Este o certitudine. Dumnezeu m-a creat in pantecele mamei mele, citeste Psalmul 139.Parintii mei cunosc acest lucru, ei mi-au dat aceasta educatie crestina, stiu foarte bine care este ordinea prioritatilor.Mai intai Dumnezeu. Apoi familia si biserica.Cand citesti ca la El sunt cheile locuintei mortilor, ar trebui sa intelegi ca El are puterea de a baga pe cineva acolo.El este suveran.Cat despre crestini, in mare parte ai dreptate.Multi poarta numele de crestin, dar viata lor este departe de adevar. Faptele lor nu spun acelasi lucru.Dar nu trebuie sa generalizezi.Sunt si crestini autentici care se straduiesc in fiecare zi ca sa faca voia lui Dumnezeu in viata lor prin tot ceea ce fac.Eu personal am avut o educatie religioasa si am respectat principiile lui Dumnezeu.Dar,Dumnezeu iarta si pe cei care au facut pacate,dar au avut un moment in viata lor cand s-au cait si au cerut iertarea lui Dumnezeu prin jertfa Fiului Sau, au fost spalati si curatiti, au fost transformati de Duhul Sfant.Sunt oameni care au fost dependenti de alcool,drog,tutun,prostitutie,pornografie, sex, dar Dumnezeu i-a eliberat si acum sunt liberi. Dumnezeu poarta de grija celor care se incred in El. Unul din numele Lui din Vechiul Testament este Iehova-Iire.Se merita sa Il slujesti pe Dumnezeu!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Pentru ca roadele Duhului Sfant sunt bucuria,pacea, dragostea, rabdare.Ele nu pot sa fie aceleasi cu roadele celui rau.Sunt total opuse.Asa ca daca cunosti Cuvantul stii cu cine ai de-a face. Dupa roade ii veti cunoaste. Dumnezeu este bogat in bunatate,indelung rabdator, bun si milostiv, usor de induplecat.El vrea sa fiu cu El in eternitate.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Pentru cel necredincios oricate dovezi as aduce ele nu sunt valabile.Fiecare este liber sa creada ce doreste el.Tu esti irational si ignorant.Cum nu poti sa vezi ca exista Dumnezeu? Cine te-a orbit atat de tare?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Diavolul nu are putere decat atat cat i se permite de Dumnezeu. Puterea lui este ingradita. Dumnezeu este suveran!

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Singurul mincinos de pe aici esti tu. Adica nu, mai este si soimos.Cuvantul lui Dumnezeu este Adevarul.Cel rau este tatal minciunii si al mincinosilor!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Ma mira faptul ca ai stat in coma.Multi atei dupa astfel de experiente devin crestini.La tine insa, vad ca nu a functionat.

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică (pentru EmaS):

Pai aia erau pesemne irationali, ei nu au inteles ca Raul l-au primit de la Dumnezeu si ca salvarea a venit de la oameni/doctori.
In plus de asta eu am luat in serios invataturile rabinului Isus care ne invata ca Dumnezeul este in noi si nu in ceruri sau cladiri de piatra!

| soimos explică (pentru EmaS):

Ba!
Ceea ce numesti tu Cuvantul lui Dumnezeu este un text scris de rabinii unei alte religiii si nu de Dumnezeul crestinilor (ala care are Fiu, Diavol si Iad)
Dumnezeul crestinilor nu a avut un alt cuvant decat Minciuna prin care prezenta un text scris de rabini ca fiind Cuvantul Sau!

| soimos explică (pentru EmaS):

Ma roaba minciunii!
Ce zice psalmul 139 nu are nicio valoare!
valoare au doar Adevarurile demonstrate de Stiinta!
Acel Dumnezeu care te-a creat in pantecele mamei tale sunt exact Dumnezeii numiti Parintii tai.
Fara parintii tai. nici Dracu nu te-ar fi creat!
Si fara parintii tai te-ar fi luat Dracu de mult!
Alcoolul, drogul si prostitutia sunt doar trambuline de pe care iti iei avant ca sa intrii in biserica!
Ptr ca si religia, este tot un drog adica "opium pentru popor"cum zic filozofii, faptul ca este o trambulina il vedem in faptul ca toti alcoolici drogatii si prostituatele se pocaiesc si devin credincioase.

| soimos explică (pentru EmaS):

>>>>>Dupa roade ii veti cunoaste. Dumnezeu

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Isus este Calea, Adevarul si Viata. Eu sunt roaba lui Isus, deci sunt roaba a adevarului. Dumnezeu este Tatal meu.El a dat ADN-ul parintilor mei pentru a ma naste eu, exact asa cum sunt.El mi-a format si personalitatea si structura emotionala.Nu toti cei care intra in biserica sunt drogati sau curvari.Sunt si oameni cu inima curata care il cauta pe Dumnezeu.

| MMihai a răspuns:

La cealaltă întrebare, ți-am răspuns la cea ce mi-ai scris tu , dar ai dat funda și ai pus o altă întrebare și îți copiez acel răspuns !

A combate creștinismul folosind Biblia , înseamnă să prezinți o bucată de text , din Biblie și să o combați la modul cel mai serios , ( dar serios nu înseamnă să folosești idei din mozaism ci serios, să combați textele creștine.).

Cu modul în care combați tu creștinismul, o să le crească numărul de adepți. !

Dezvoltă asta cu potopul mondial și știi că faci o treabă.

După asta te legi de cartea Exodului, unde ca să ajungi din Egipt , în NNE, în Palestina // Țara Cana-anului, o pornești ca dementul cu 600.000 de oamenii ,
( Exodul (Esirea) 1
1. Iata numele fiilor lui Israel, intrati in Egipt; au intrat cu Iacov fiecare cu familia lui:
2. Ruben, Simeon, Levi, Iuda,
3. Isahar, Zabulon, Beniamin,
4. Dan, Neftali, Gad si Aser.
5. Sufletele iesite din coapsele lui Iacov erau saptezeci de toate. Iosif era atunci in Egipt.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/12/
37. Copiii lui Israel au plecat din Ramses spre Sucot, in numar de aproape sase sute de mii de oameni care mergeau pe jos, afara de copii.
38. O multime de oameni de tot soiul s-au suit impreuna cu ei; aveau si turme insemnate de oi si boi.
40. Sederea copiilor lui Israel in Egipt a fost de patru sute treizeci de ani.
41. Si, dupa patru sute treizeci de ani, tocmai in ziua aceea, toate ostile Domnului au iesit din tara Egiptului.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/13/
18. Ci Dumnezeu a pus pe popor sa faca un ocol pe drumul care duce spre pustiu, spre Marea Rosie. Copiii lui Israel au iesit inarmati din tara Egiptului.)
dintre care foarte mulți erau bărbați înarmați , cam echivalentul a peste 25 -30 de legiuni militare romane, legiunea romană obișnuită avea circa 4500 de militari dintre care 300 erau călăreți / cavalerie, legiunea senatorială avea până la 6000 de militari ) + copii direct spre Est, ( și fugi mâncând pământul de cele 600 de care de luptă ale lui faraon
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/14/
1. Domnul a vorbit lui Moise si a zis:
2. "Spune copiilor lui Israel sa se intoarca si sa tabarasca inaintea Pi-Hahirotului, intre Migdol si mare, fata in fata cu Baal-Tefon: in dreptul locului acestuia sa tabarati, langa mare.
3. Faraon va zice despre copiii lui Israel: "S-au ratacit prin tara; ii inchide pustiul."
4. Eu voi impietri inima lui faraon, si-i va urmari; dar faraon si toata oastea lui vor face sa se arate slava Mea, si egiptenii vor sti ca Eu sunt Domnul." Copiii lui Israel au facut asa.
5. S-a dat de stire imparatului Egiptului ca poporul a luat fuga. Atunci inima lui faraon si inima slujitorilor lui s-a schimbat fata de popor. Ei au zis: "Ce am facut de am lasat pe Israel sa plece si sa nu ne mai slujeasca?"
6. Faraon si-a pregatit carul de razboi si si-a luat oamenii de razboi cu el.
7. A luat sase sute de care de lupta cu oameni alesi si toate carele Egiptului; in toate erau luptatori.
8. Domnul a impietrit inima lui faraon, imparatul Egiptului, si faraon a urmarit pe copiii lui Israel. Copiii lui Israel iesisera gata de lupta.
9. Egiptenii i-au urmarit; si toti caii, carele lui faraon, calaretii lui si ostirea lui, i-au ajuns tocmai cand erau tabarati langa mare langa Pi-Hahirot, fata in fata cu Baal-Tefon.
10. Faraon se apropia. Copiii lui Israel si-au ridicat ochii, si iata ca egiptenii veneau dupa ei. Si copiii lui Israel s-au inspaimantat foarte tare si au strigat catre Domnul dupa ajutor.
11. Ei au zis lui Moise: "Nu erau oare morminte in Egipt, ca sa nu mai fi fost nevoie sa ne aduci sa murim in pustiu? Ce ne-ai facut de ne-ai scos din Egipt?
12. Nu-ti spuneam noi in Egipt: "Lasa-ne sa slujim ca robi egiptenilor, caci vrem mai bine sa slujim ca robi egiptenilor decat sa murim in pustiu"?"
13. Moise a raspuns poporului: "Nu va temeti de nimic, stati pe loc si veti vedea izbavirea pe care v-o va da Domnul in ziua aceasta; caci pe egiptenii acestia, pe care-i vedeti azi, nu-i veti mai vedea niciodata.
14. Domnul Se va lupta pentru voi; dar voi stati linistiti."
15. Domnul a zis lui Moise: "Ce rost au strigatele acestea? Spune copiilor lui Israel sa porneasca inainte.
16. Tu ridica-ti toiagul, intinde-ti mana spre mare si despica-o; si copiii lui Israel vor trece prin mijlocul marii ca pe uscat.
17. Eu voi impietri inima egiptenilor, ca sa intre in mare dupa ei. Si faraon si toata oastea lui, carele si calaretii lui, vor face sa se arate slava Mea.
18. Si vor sti egiptenii ca Eu sunt Domnul cand faraon, carele si calaretii lui, vor face sa se arate slava Mea."
19. Ingerul lui Dumnezeu, care mergea inaintea taberei lui Israel, Si-a schimbat locul si a mers inapoia lor, si stalpul de nor care mergea inaintea lor, si-a schimbat locul si a stat inapoia lor.
20. El s-a asezat intre tabara egiptenilor si tabara lui Israel. Norul acesta pe o parte era intunecos, iar pe cealalta lumina noaptea. Si toata noaptea cele doua tabere nu s-au apropiat una de alta.
21. Moise si-a intins mana spre mare. Si Domnul a pus marea in miscare printr-un vant dinspre rasarit, care a suflat cu putere toata noaptea; el a uscat marea, si apele s-au despartit in doua.
22. Copiii lui Israel au trecut prin mijlocul marii ca pe uscat, si apele stateau ca un zid la dreapta si la stanga lor.
23. Egiptenii i-au urmarit; si toti caii lui faraon, carele si calaretii lui au intrat dupa ei in mijlocul marii.
24. In straja diminetii, Domnul, din stalpul de foc si de nor, S-a uitat spre tabara egiptenilor si a aruncat invalmaseala in tabara egiptenilor.
25. A scos rotile carelor si le-a ingreuiat mersul. Egiptenii au zis atunci: "Haidem sa fugim dinaintea lui Israel, caci Domnul Se lupta pentru el impotriva egiptenilor."
26. Domnul a zis lui Moise: "Intinde-ti mana spre mare; si apele au sa se intoarca peste egipteni, peste carele lor si peste calaretii lor."
27. Moise si-a intins mana spre mare. Si inspre dimineata, marea si-a luat iarasi repeziciunea cursului, si, la apropierea ei, egiptenii au luat-o la fuga; dar Domnul a napustit pe egipteni in mijlocul marii.
28. Apele s-au intors si au acoperit carele, calaretii si toata oastea lui faraon, care intrasera in mare dupa copiii lui Israel; niciunul macar n-a scapat.
29. Dar copiii lui Israel au trecut prin mijlocul marii ca pe uscat, in timp ce apele stateau ca un zid la dreapta si la stanga lor.
30. In ziua aceea, Domnul a izbavit pe Israel din mana egiptenilor; si Israel a vazut pe egipteni morti pe tarmul marii.
31. Israel a vazut mana puternica pe care o indreptase Domnul impotriva egiptenilor. Si poporul s-a temut de Domnul si a crezut in Domnul si in robul Sau Moise.
),
și intri direct , în Marea Roșie.

Este de remarcat că evreii s-au înmulțit ca șoarecii de la 70 la 600.000, în 430 de ani.

Cu 150.000 de bărbați înarmați cucereau Egiptul, și nu trebuiau să fugă din Egipt.

După ce desființezi toată cartea exodul, iei la rând toate cărțile Bibliei și le desființezi pe fiecare, una după alta.
În opinia mea Biblia, în vechiul testament este o sumă de prostii, dar nu vreau să desființez creștinismul , că nici nu mi-am propus așa ceva.
De fapt, Noul Testament, este cam la fel de distractiv, ca și Vechiul Testament.

| Raquella a răspuns:

Biblia este insuflata de Duhul Sfant si de folos sa invete, sa dea intelepciune, sa mustre.

| soimos explică (pentru Raquella):

Ba!
Biblia este o cronica a poporului evreu scrisa de rabinii Marii Sinagoge, ceea ce numesti tu Biblie este un FURT INTELECTUAL prin care "parintii bisericii" crestine l-au comis insusindu-si acele texte, completate cu minciuna precum ca ele ar fi inspirate de Dumnezeu, desi aceste scripturi sunt asumate de rabini, si dovada ca nu sunt inspirate de Dumnezeu il vedem in faptul ca ele au fost CANONIZATE ca sfinte tocmai pentru ca nu erau sfinte si trebuiau sfintite.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Nu este adevarat.Biblia a fost scrisa de peste 40 de autori timp de 1500 de ani.Dar unitatea invataturii ei nu poate sa nu te duca la convingerea ca Cel ce a inspirat-o este Duhul Sfant al lui Dumnezeu care cunoaste toate lucrurile.

| soimos explică (pentru EmaS):

Biblia aia scrisa de care vorbesti tu, este Biblia evreilor!
Voi crestinii nu aveti nicio alta Biblie decat cea Furata de la evrei!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Biblia a fost scrisa de mai multi autori in diferite perioade de timp.In secolul 3 d.Hristos,70 de carturari s-au hotarat sa traduca Vechiul Testament in limba greaca.Aceasta a fost prima traducere a vreunei carti din Biblie.Mai tarziu, cateva parti din Noul Testament au fost traduse in limba copta si siriana, iar fericitul Ieronim a creat o versiune a Bibliei in limba latina.Traducerile in limba romana din textele sacre, au inceput inainte de manuscrisele sau tipariturile cunoscute din sec.15-17,manuscrise cum sunt:Codicele Voronetean, Psaltirea Scheiana, Psaltirea Hulmuzachi din sec.15-16,sau tipariturile lui Filip Moldoveanu, ale diaconului Coresi sec.16.In 1688 in tiparnita Mitropoliei Bucurestilor s-a incheiat imprimarea in limba romana a textului integral al Bibliei, numita Biblia de la Bucuresti sau a lui Serban Cantacuzino, constituind o piatra de hotar pentru formarea limbii romane literare.Versiuni ulterioare au fost ale lui Samuil Micu (1795),Gavril Banulescu91819),Andrei Saguna(1856),Dumitru Cornilescu(1924)Galaction Nicodim(1936).Traducerea lui Cornilescu ramane cea mai buna traducere a Bibliei in limba romana.

| soimos explică (pentru EmaS):

Ai inceput cu minciuna!
Aia care au tradus Tanachul nu erau doar carturari, ci Rabini elenisti!
Ei au tradus Tanachul pentru grecii care s-au convertit la Iudaism si care erau atat de numerosi incat aceasta traducere era necesara si binevenita!
Deci Minti prin omisiune!
Aceasta traducere a Tanacului nu se numea Biblie tot asa cum nici Tanachul nu se numea Biblie ci Tanach!
Amestecand in mod voit minciuna cu adevarul, omitand ceea ce este important pentru intelegerea adevarului, ai dovedit inca o data ca esti o adevarata crestina, adica un urmal al acelui Christos care se recunoaste ca fiind Lucifer si Stapanul cheilor Iadului!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Imi pare rau, dar tu esti cel care minte.Eu ti-am scris aceste informatii dintr-o carte de studiu de la teologie.

| NinelHell a răspuns:

Cauta si tu pe google originea vechiului testament daca esti incult si nu stii, ca te faci de ras pe aici. Dumnezeu este unul si acelasi pentru toate religiile, dar esti prea ignorant ca sa-ti dai seama de acest lucru.

| soimos explică (pentru NinelHell):

Ma busola, pai chiar in Biblie este vorba de mai multi Dumnezei, asa ca ca?
Te gasisi tu grozavu sa contrazici Biblia?
Sau ala care a inspirat-o era un idiot care nu stia ceea ce vorbeste?
Tu chiar nu rationezi?

| Purgatoriu a răspuns:

Pana la urma tu incerci sa dovedesti ca religia e o minciuna sau cum? Sa inteleg ca atunci cand ma rog la Dumnezeu ma rog la un drac?! Nu ti se pare absurd? Si tu ce faci adica te rogi sau ceva de genu sau incerci sa,, trezesti'' oamenii din aceasta minciuna

regis
| regis a răspuns:

Nea inteligentule, Dumnezeul crestin si cel mozaic este unul si acelasi, ba chiar identic cu cel al musulmanilor.
Daca ti-ai ocupa timpul citind altceva decat tampenii insirate pe diverse siteuri, ai stii ca cele trei religii se bazeaza pe aceleasi scripturi, se inchina aceluiasi Dumnezeu, iar diferendele dintre ele tin de cu totul alte chestiuni.

| soimos explică (pentru regis):

>>>>Nea inteligentule, Dumnezeul crestin si cel mozaic este unul si acelasi, ba chiar identic cu cel al musulmanilor.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Cel al musulmanilor are cumva un Fiu?

| soimos explică (pentru EmaS):

NU!
Ala nu are fiu, dar musulmanii au furat de la crestini ideea de Diavol, si Iad!

regis
| regis a răspuns:

Inca o data. Musulmanii, crestinii si evreii se inchina aceluiasi Dumnezeu. Doar ca primii au adoptat si invataturile profetului Mohamed iar secunzii cred ca Iisus este fiul lui, insa Dumnezeu-tatal, Allah si Iahve sunt unul si acelasi in toate cele trei credinte.
Si chestia cu "furatul" este o tampenie si mai mare, azi maine o sa il acuzati pe Eminescu ca a furat cuvinte din dictionar.

| soimos explică (pentru regis):

Nu poate fi acelasi Dumnezeu pentru ca Dumnezeul lui Moise nu are Diavol si nici Ia si nici nu promite evreilor "viata vesnica"!
Cel care promite asa ceva si are langa el pe Diavol nu poate fi acelasi "dumnezeu" ci altul!
Faptul ca este vorba de un furt al Tanachului se vede in mai multe lucruri, si anume in faptul ca si-a schimbat numele, desi putea sa -i spuna in continuare tot Tanach, ca nu se supara nimeni, si in faptul ca i s-a schimbat mesajul astfel ca sa le convina crestinilor!

regis
| regis a răspuns:

Nu zice nimeni ca nu sunt diferende si dispute intre cele trei religii, ba chiar si diferente fundamentale. De exemplu crestinii cred intr-o Treime, adica Tata, Fiu si Duh Sfant, in timp ce musulmanii cred intr-un Dumnezeu unic, Allah, care insa este exact Tatal crestinilor. Astfel de diferente exista si in cadrul aceleiasi mari religii (vezi de exemplu adventisti vs ortodocsi), insa faptul ca exista diferente de interpretare si de credinta nu schimba datele problemei, Dumnezeul caruia i se inchina cei trei, crestinul, musulmanul si evreul este unul si acelasi, indiferent cum este numit si cum este privit. Daca tu crezi ca eu sunt blond si vecinul tau ca sunt brunet, daca tu crezi ca sunt inalt si vecinul tau ca sunt scund, daca tu crezi ca sunt malefic iar vecinul tau ca sunt sfant, asta nu inseamna ca eu reprezint doua persoane diferite.
Iar la chestiunea cu furtul ti-am raspuns deja, vad ca insisti sa insiri tampenii. Ori Vechiul Testament este identic cu Tanachul (nu stiu asta, nu am citit Tanachul) si atunci te contrazici singur, ori este diferit de Tanach si atunci e normal sa se numeasca altfel si din nou te contrazici singur. Faptul ca o religie a preluat fundamentul unei alte religii poate fi interpretat ca si furt numai de catre o persoana careia ii fileaza o lampa. Cea principala.

| soimos explică (pentru regis):

Cum sa nu fie Vechiul Testament un furt intelectial atunci cand au acelasi text, dar crestinii i-au schimbat numele, (puteau sa-l lase la fel) si i-au schimbat mai ales intelesul/mesajul scotandul din contextul religiei mozaice si interpretandu-l in interesul crestinilor

regis
| regis a răspuns:

Hotaraste-te, au acelasi text sau i s-a schimbat intelesul/mesajul? Sau s-a inventat vreo metoda de a shimba intelesul unei scrieri fara a modifica textul?

| marianje a răspuns:

Religia a fost creata de Dumnezeu, corect? Ok daca ar face scriptura sa nu ar avea cine stie ce sens. Dumnezeu a cules de la toata lumea informatii si toate cele si a facut Biblia.Nu trebuie alta Biblie, sa ne multumim ca Dumnezeu ne-a dat suflet si crestinism.

| soimos explică (pentru marianje):

Nu este nimic corect!
Religia este creata de Dracu!
Stiinta este creata de Dumnezeu si iata ca vedem cu STIINTA ne descopera Legile dupa care a fost creat universul si Viata!
Deci Stiinta =Adevar demonstrat = Dumnezeu

Iar Religia = MINCIUNA iar seful minciunii este DRACU!

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru soimos):

Nu mai judeca religia atat de aspru. Ea e considerata "coaja care coace fructul". Fara ea Fructul (Creatia) nu se poate coace. Atunci cand Fructul a ajuns la maturitate, isi pierde coaja. Si asta e o lege.

>> Adevar demonstrat = Dumnezeu

In ebraica, Lumii i se zice "Olam", si vine de la "ascundere", "ascunzis". Dumnezeu s-a ascuns de Om. Inchipuie-ti ca tu esti o cutie neagra pusa intr-o camera infinita, fascinanta. In cutia neagra in care locuiesti, sunt cinci gauri injuste (cele 5 simturi ale tale: vaz, auz, miros, simt, gust). Prin aceste mici gauri tu nu poti sa distingi prea multe, dar te-ai nascut cu ele, si nu stii altceva. Sunt multe lucruri fascinante in care aceea, dar tu nu le poti distinge cu adevarat.

Asa e omul in fata Universului, a naturii si a Creatiei. Ti s-a dat ratiunea, dar ratiunea nu poate sa opereze decat pe baza informatiei pe care o primeste de la cele 5 simturi.

Cand realizezi cat esti de limitat, si cat de putine stii cu adevarat, atunci se trezeste in om o dorinta ca vrea mai mult. Se naste dorinta pentru spiritualitate. E ca un nou organ, o noua gaura in cutia neagra in care te aflii.
Ratiunea e slaba. Poti merge departe cu ea. Dar la un moment te vei opri. Atunci singura ta sansa pentru a-ti calma dorinta e sa crezi dincolo de ratiune. Un astfel de Om, care a mers cu ratiunea, dar si dincolo de ea, a fost Moise (Moshe Rabbeinu). La vremea lui a fost un vizionar (gandeste-te in ce perioada istorica a trait si cat de inapoiati erau oamenii atunci). Si a inteles cat de interconectat e tot ce ne inconjoara, ca totul e cauza si efect. Dar Moise a mers dincolo de ratiune, prin credinta in ceva neconfirmat, lasand generatiilor urmatoare mostenirea sa.

Ultimul mare invatat notabil care a trait printre noi a fost rabinul Yehuda Ashlag. Iti recomand sa citesti despre el.

| soimos explică (pentru qazwsxedcrfv):

Eu nu judec dur toate religiile la gramada!
Ci doar pe cea crestina pentru ca s-a dovedit mai bicisnica decat Diavolul in persoana, si ceva imi spune ca nu am voie sa iert sau sa trec cu vederea bicisnicia acestei religii, fie si pentru faptul ca a ars pe rug milioane de femei care nu aveau alta vina decat ca erau frumoase!
deja si acest fapt ma argumenteaza sa imi bat joc de crestinism si de membrii ei fanatici.
Ce spui tu este valabil doar pentru religia mozaica, pentru ca intr-adevar pentru voi iudeii religia a fost ceva pozitiv, ceva care v-a oprit sa va rataciti "prin cenusa imperiului"!
Dar voi nu sunteti crestini, si nici Dumnezeul vostru nu este cel crestin pentru ca Dumnezeul vostru nu are Copii si nici Diavol si nici Iad!

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru soimos):

Nu sunt evreu prin nastere.

Revenind, Dumnezeu are Copii, dar nu unul singur decedat pe cruce. Ci gramezi de copii, iar tu (fie ca vrei, sau nu) esti unul dintre ei.

| marianje a răspuns:

Nu-mi vine sa cred in ce ai spus.Adica tu te rogi la Dracu cum ar veni sau te rogi la Dumnezeu.Dar in fine ramai pe ideea ta...

| soimos explică (pentru marianje):

Mda nu ai inteles!
Nu eu, ci tu te rogi la Dracu CREZAND ca e Dumnezeu!
Ca doar de aia este credinta, sa crezi, si nu sa STII!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

De la ştiinţă la Dumnezeu oferă un curs intensiv în natura realităţii. Este povestea explorării de o viaţă a lui Peter Russell în natura conştiinţei – cum a ajuns de la ateu convins, studiind matematică şi fizică, la realizarea unei sinteze personale profunde a misticului şi ştiinţificului. Russell amestecă povestea sa personală de curiozitate şi explorare cu fizică, psihologie şi filosofie pentru a ajunge la o nouă viziune asupra lumii în cadrul căreia conştiinţa este o calitate fundamentală a creaţiei. El arată cum toate ingredientele pentru această viziune sunt la locul lor; nimic nou nu trebuie descoperit. Trebuie doar să asamblăm piesele şi să explorăm noua imagine a realităţii care rezultă de acolo.

Russell ne ia din sălile de conferinţe de la Cambridge, unde a studiat cu Stephen Hawking, într-un ashram de la poalele dealurilor din Munţii indieni Himalaya. Integrând o cunoaştere adâncă a ştiinţei cu propriile experienţe de meditaţie, Russell ajunge la un univers similar cu cel descris de mulţi mistici – unul în care ştiinţa şi spiritul nu mai sunt în conflict. Puntea dintre ele, aşa cum arată Russell, este lumina. De la ştiinţă la Dumnezeu ne invită să trecem acea punte înspre o viziune radical diferită şi în cele din urmă vindecătoare asupra a noi înşine şi a universului – o viziune în care Dumnezeu capătă un nou înţeles şi practica spirituală o nouă semnificaţie.

| soimos explică (pentru EmaS):

Si ce ma implica pe mine faptul ca Peter Russel a studiat toata viata un borcan cu apa sperand sa gaseasca o balena?
Exista ceva dovezi stiintifice prin care sa poata sustina ca exact Yahwe esta Creatorul si nu adevaratul Creator care se numeste Flying Spaghetty Monster?
Afla de la min ca oricat de multe dovezi ati aduce in direactia Creationismului, NICIODATA dar NICIODATA nu vor fi aduse dovezi precum ca Yahwe este Creatorul, pentru simplul motiv ca si el este tot o "creatie" a unei minti parsive,(In spetza a lui Moise) si nu un Creator!

Stiinta nu are nimic comun cu religia sau cu credinta, ba chiar Biblia ne invata acest lucru in:1 Timotei 6.
20. O, Timotei, pazeste comoara ce ti s-a încredintat, departandu-te de vorbirile deşarte şi lumeşti şi de impotrivirile stiintei mincinoase,
21. Pe care unii, marturisind-o, au ratacit de la credinta.

Aivazut?
Pentru biserica STIINTA este MINCINOASA pentru ca te indeparteazade la CREDINTA!
Si asta este un adevar de care si-au dat seama chiar si cei din antichitate adica atunci cand s-a nascut crestinismul!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

,,Numai un novice care nu stie nimic despre stiinta ar putea spune ca stiinta indeparteaza de credinta. Daca studiezi cu adevarat stiinta, ea te va apropia de Dumnezeu.,, James Tour, specialist in nanostiinta.

| soimos explică (pentru EmaS):

>>>>>>James Tour, specialist in nanostiinta.

| soimos explică (pentru marianje):

>>>>>Nu-mi vine sa cred in ce ai spus.Adica tu te rogi la Dracu cum ar veni sau te rogi la Dumnezeu.Dar in fine ramai pe ideea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noul Testament e in continuarea Vechiului Testament si nu e o ruptura intre ele, ci o din contra, se implinesc profetii din Vechiul Testament despre : Hristos, Fecioara Maria, faptul ca se vor arunca sorti pentru camasa lui Iisus si altele. ceea ce spui tu spui din lipsa de informare sau poate esti evreu si astepti alt mantuitor in afara de Hristos. in orice caz Dumnezeu este unul singur intreit in persoane Tatal, Fiul si Sfantul Duh si Dumnezeu nu minte. satana este tatal minciunii.,, Le-a zis Iisus: Dacă Dumnezeu ar fi Tatăl vostru, M-aţi iubi pe Mine, căci de la Dumnezeu am ieşit şi am venit. Pentru că n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
43. De ce nu înţelegeţi vorbirea Mea? Fiindcă nu puteţi să daţi ascultare cuvântului Meu.
44. Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii.
45. Dar pe Mine, fiindcă spun adevărul, nu Mă credeţi.'' (Sfânta Evanghelie după Ioan, capitolul 8)

| vlatz a răspuns:

Dupa parerea mea monoteismul nici nu exista pentru simplul fapt ca mereu exista un "zeu" bun si cineva care reprezinta raul. dar ala rau e sub zeul bun totusi poate fi numit "zeul raului" mai este si partea cu dumnezeu care e unu singur dar e intreit in persoane... e ca si cum ai spune ca ai o portocala da dai cate una la fiecare din familie... mda biblia e plina de ciudatenii