| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru persoanele atee, ati participat vreodata la intalnire intre atei? Nu credeti ca ar trebui sa exista comunitati atee care sa fie sociabile?

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

In occident copiii (sau părinții lor) au opțiunea de a alege intre religie și conduita socială. Și ghici ce? Peste trei ferturi dintre copii sunt la conduită. Asa ca măcar din punctul asta de vedere viitorul va fi mai bun.
Personal eu nu prea vad rostul unor astfel de întâlniri între adulții atei, deși sunt ateu. Adică sa ne întâlnim sa facem ce? Sa ii criticam pe creștini la fel cum ne critică ei pe noi? Asta am însemna că nu suntem cu nimic bai buni ca ei. Pentru mine sa fi ateu înseamnă să te ridici deasupra prejudecăților oamenilor mai puțin evoluați, dar fără sa ii condamni. Personal nu am nimic cu oamenii religioși, treaba lor la ce personaje imaginare se închină.

| RAY a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Sa vorbim intre noi

6 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce nu va organizați si voi la fel ca creștinii si sa aveți o clădire unde sa va adunați. As vrea sa stiu cați sunteți statistic vorbind ținând cont ca toți cei ce se aseamănă se aduna?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pentru ca ateismul nu este o religie,dogma, doctrina, cult, organizatie, dar reuniri intre atei consider o idee buna suntem fiinte sociale

| Teffan a răspuns:

Ar fi de râsul lumii.

| OlaFirfirikCutezatorul a răspuns:

Ba da si sa vorbim despre dinozaurii care se vor alia cu broastele murtnte si vor pune stapanire pe pamanat