| somios a întrebat:

Intrebare: Plecand de la afirmatia precum ca Biblia este inspirata de Dumnezeu si ca ea este adevarata, si referindu-ne la faptul ca in Biblie gasim diferite povestiri privind legatura intre Isus si puterile sale diabolice, (de ex.: ba ca este acuzat de contemporanii sai ca unul care lucreaza cu puterile Diavolui, ba faptul ca este comandant al legiunilor de Diavoli cum vedem in exemplul cu turma de porci, ba ca le da ucenicilor sai puterea de a lucra cu demonii) se impune in mod logic intrebarea:
Oare ce mesaj a vrut sa ne transmita Dumnezeu cand a inspirat aceste texte?

Răspuns Câştigător
| Nuvăsufăr a răspuns:

Îmi place mai mult Lucifer care în latină înseamnă aducătorul luminii.
După psihologia creştină toţi suntem semizei, adică copiii lui Dumnezeu.

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este fiul Meu care moare pentru voi şi spre iertarea păcatelor voastre.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns (pentru somios):

Te-ai clonat frate! De ce nu răspundeţi stereo?

| Nuvăsufăr a răspuns:

Că Lucifer şi Iisus sunt fraţi.

Răspuns utilizator avertizat
| Nuvăsufăr a răspuns (pentru somios):

Îmi pare rău, dar tatăl şi zeul meu e Helios, zeul Soare.
De la El îmi iau energia şi căldura.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru somios):

Îmi place mai mult Lucifer care în latină înseamnă aducătorul luminii.
După psihologia creştină toţi suntem semizei, adică copiii lui Dumnezeu.

| ghiolbitza a răspuns:

Dat fiin ca Iisus e Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu in sine, e absolut normal sa aiba putere asupra demonilor. Acuzele mai-marilor sinagogilor din Ierusalim nu reflecta in nici un caz faptul ca Hristos ar fi Satan, ci sunt doar acuze spuse in lipsa de altceva. Cam ce faci tu cu teoriile tale. In lipsa de altceva, incerci sa dovedesti ca Hristos e de fapt Satan/Lucifer/Beelzebub/Legiune, etc. E absolut normal ca si ucenicii Sai sa aiba o parte din atributele supraomenesti ale lui Hristos, deci sa scoata si sa alunge demoni. Nu inteleg cum ai dedus tu din pilda aceea cu Legiunea care intra in porci ca Iisus e comandantul lor. Mi se pare logic ca diavolii sa asculte de El, intrucat El e Dumnezeu intrupat, Facatorul tuturor. Serios, e deja penibila incercarea ta de a arata adevarata,, fata,, a lui Hristos. Poti sa incetezi acum cu aberatiiile astea. Nu te obosi sa raspunzi.

Răspuns utilizator avertizat
| ghiolbitza a răspuns (pentru somios):

Faza cu Botezul, -Acesta este Fiul meu cel Preaiubit. Apocalipsa a fost scrisa la aproximativ 65 de ani de la moarte si invierea lui Hristos, de catre Sf.Ioan, in perioada exilului in insula Patmos, anul 99-100 d.Hr. si are caracter profetic, nu face referire la evenimente petrecute in prezentul scrierii Apocalipsei, ci la evenimente viitoare.

Răspuns utilizator avertizat
| ghiolbitza a răspuns (pentru somios):

Ce ti-o fi si generatia asta tanara, cu linkuri...Ia aici link Matei cap.3, vers.17 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=3
Marcu cap.1, vers.11 http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/53/Marcu
Luca cap. 3, vers. 22 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=3
Ioan, cap.1, vers.34 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=1
Si astea sunt numai de la Botez. Mai e si Schimbarea la fata, unde iarasi Dumnezeu marturiseste despre Hristos ca e Fiul lui.
De unde scoti atatea tampenii? Si de ce insisti in prostia ta daca esti constient ca teoria ta nu are sanse sa fie valida?

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Daca vrei un raspuns direct la intrebarea ta iti pot spune ca mesajul pe care l-a transmis este acela ca Isus este mult mai puternic decat demonii, ca demonii au putere limitata si nici un demon nu i se poate impotrivii, aceasta ar trebui sa ne incurajeze prin faptul ca Isus poate elibera pe cineva de influenta demonilor, aceste creaturi spirituale foarte puternice in comparatie cu un om obisnuit.Si se mai poate scoate in evidenta autoritatea pe care Isus o are asupra demonilor.Nu sunt puteri diabolice deoarece Isus nu si-a folosit niciodata puterea in mod gresit, aducand asupra oamenilor ceva rau.Modul gresit in care demonii isi folosesc puterea pentru a provoca suferinta putem spune ca este folosita in mod diabolic. Faptul ca demonii au pus atunci stapanire pe oameni arata modul in care si-au folosit puterea.Isus fiind mult mai puternic si folosindu-si puterea in mod corect a putut expulza acei demoni care i-a trimis in turma de porci. Exemple sunt mai multe dar tot ce a facut Isus in aceasta legatura arata ca ii pasa de ceea ce se intampla cu oamenii si is foloseste puterea in mod corect pentru a-i elibera de influenta lor, pentru a fi eliberati de chinul si suferinta pe care acestia o provoaca.