| somios a întrebat:

Se presupune ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, si ca ea spune numai adevarul!
In acest context cum trebuie sa apreciem afirmatiile din Biblie in care Isus este acuzat de catre contemporani ca lucreaza cu puterile Diavolului Belzebub?

Sunt ele minciuni, sau Biblia nu minte ci spune numai adevarul pentru ca ea este inspirata de Dumnezeu?

Daca este asa, atunci cum se explica faptul ca Isus le-a dat ucenicilor puterea de a lucra cu demonii dupa cum arata acest verset din Biblie:
"Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii"
Au avut dreptate contemporanii lui Isus, sau nu?

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Bineinteles ca nu au avut dreptate.O Imparatie care se dezbina impotriva ei insasi, imparatia aceea nu poate dainui.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Pentru mine personal sunt doua categorii crestini si atei. Dumnezeu nu ne vas intreba ce confesiune am avut ci ce am facut pentru El!,, Totusi El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Când va veni Fiul omului în slava Sa cu toţi sfinţii îngeri, va şedea pe scaunul de domnie al slavei Sale.
32 Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;
Rom 14.10; 2Cor 5.10; Apoc 20.12; Ezec 20.38; Ezec 34.17-20; Mat 13.49;
33 şi va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui.
34 Atunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: „Veniţi binecuvântaţii Tatălui Meu de moşteniţi Împărăţia care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
35 Căci am fost flămând, şi Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete, şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin, şi M-aţi primit;
Isa 58.7; Ezec 18.7; Iac 1.27; Evr 13.2;
36 am fost gol, şi M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav, şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă, şi aţi venit pe la Mine."
37 Atunci cei neprihăniţi Îi vor răspunde: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând şi Ţi-am dat să mănânci? Sau fiindu-Ţi sete şi Ţi-am dat de ai băut?
38 Când Te-am văzut noi străin şi Te-am primit? Sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39 Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă şi am venit pe la Tine?"
40 Drept răspuns, Împăratul le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut."
Prov 14.31; Prov 19.17; Mat 10.42; Marc 9.41; Evr 6.10;
41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!
Ps 6.8; Mat 7.23; Luc 13.27; Mat 13.40-42; 2Pet 2.4;
42 Căci am fost flămând, şi nu Mi-aţi dat să mănânc; Mi-a fost sete, şi nu Mi-aţi dat să beau;
43 am fost străin, şi nu M-aţi primit; am fost gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi în temniţă, şi n-aţi venit pe la Mine."
44 Atunci Îi vor răspunde şi ei: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând, sau fiindu-Ţi sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă, şi nu Ţi-am slujit?"
45 Şi El, drept răspuns, le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-aţi făcut aceste lucruri unuia dintre aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie nu Mi le-aţi făcut."
Prov 14.31; Prov 17.5; Zah 2.8; Fapt 9.5;
46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veşnică."

| EmaS a răspuns (pentru somios):

Pentru noi a platit Domnul Isus pretul pentru pacatele noastre.

Răspuns utilizator avertizat
| ImTheDevil a răspuns (pentru EmaS):

Pai stai,doua categorii, crestini si atei, dar satanistii?batting eyelashes lamureste-ma si pemine

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Si ce ai vrea sa cred minciunile tale, sau Adevarul lui Dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru ImTheDevil):

Pentru mine exista oamei care cred in Dumnezeu si oameni care nu cred in Dumnezeu.

| Esperança a răspuns:

26 Au venit cu corabia în ţinutul gherghesenilor, care este în dreptul Galileii.
27 Când a ieşit Isus la ţărm, L-a întâmpinat un om din cetate, stăpânit de mai mulţi draci. De multă vreme nu se îmbrăca în haină şi nu-şi avea locuinţa într-o casă, ci în morminte.
28 Când a văzut pe Isus, a scos un strigăt ascuţit, a căzut jos înaintea Lui şi a zis cu glas tare: „Ce am eu a face cu Tine, Isuse, Fiul Dumnezeului celui Preaînalt? Te rog nu mă chinui."
29 Căci Isus poruncise duhului necurat să iasă din omul acela pe care pusese stăpânire de multă vreme; era păzit, legat cu cătuşe la mâini şi cu obezi la picioare, dar rupea legăturile şi era gonit de dracul prin pustiuri.
30 Isus l-a întrebat: „Cum îţi este numele?" „Legiune", a răspuns el; pentru că intraseră mulţi draci în el.
31 Şi dracii rugau stăruitor pe Isus să nu le poruncească să se ducă în Adânc.

Marcu/Capitolul 3

Iar cărturarii, care veneau din Ierusalim, ziceau că are pe Beelzebul și că, cu domnul demonilor, alungă demonii.
Și chemându-i la Sine, le-a vorbit în pilde: Cum poate satana să alunge pe satana?
Dacă o împărăție se va dezbina în sine, acea împărăție nu mai poate dăinui.
Și dacă o casă se va dezbina în sine, casa aceea nu va mai putea să se țină.
Și dacă satana s-a sculat împotriva sa însuși și s-a dezbinat, nu poate să dăinuiască, ci are sfârșit.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru somios):

Nu am copiat Biblia ti-am dat versetele de care aveai nevoie!
Si nu le-am pus pentru tine, ci ca sa vada altii cat de mincinos esti si cum rastalmacesti tu Scriptura!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru somios):

Intrebarea ta este : "Au avut dreptate contemporanii lui Isus, sau nu?"
Si eu am raspuns prin acele versete care sunt la subiect cu toate aberatiile pe care le-ai zis tu.
Iar un om destept,evident nu e vorba despre tine deoarece taticutul tau (spiritual vorbind) nu e chiar atat de destept avand o minte limitata,pentru ca Dumnezeu nu ii permite sa stie totul, omul acela isi da seama ca raspunsul la intrebarea ta este NU, Nu au avut dreptate, chiar Isus le-a raspuns si le-a aratat ca nu e asa cum zic ei!

Scuza'ma da eu nu te-am facut nici cum.
Tu imi arati cat iti poate capul prin postarile tale.
Eu doar iti explic versetele pe care nu esti capabil sa le intelegi!
Daca tie ti se pare ca esti destept prin ce postezi atunci.laughing)
Oricum mi-a facut placere sa vorbesc cu tine, ca radeam cu pofta!
Acum cu cine mai rad? sad

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

Nu prea se intelege ce vrei sa spui. De ce il acuzau unii contemporani pe Iisus ca lucreaza cu Belzebub? Pai intotdeauna a fost asa si este si in ziua de azi. Un lider, de orice fel, este aprobat de unii si acuzat de altii. Asa avea si el pe unii care il acuzau. Apoi spui ca le-a dat ucenicilor puterea de a lucra cu demoni, dar citatul pe care il dai mai jos nu spune asa. Spune ca le-a dat puterea sa stapaneasca peste demoni (adica sa ii biruie). Ceea ce e cu totul altceva.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pierdere de timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il vezi tu pe satan luptand impotriva lui insusi? il crezi atat de prost? este inteligent atat de inteligent incat noi oamenii santem la baie in privinta metodelor lui de lupta.armele credintei sunt singurele cu care ne putem inarma impotriva lui.si acelea sunt credinta,rugaciunea,mila, iertarea, smerenia.

Răspuns utilizator avertizat
| danytkd13 a răspuns:

/straight faceEl nu lucra cu Belzebub sau cu diavoli sau cu spiritele rele ci dimpotriva lucra impotriva lor.
Si cand se referea ca le-a dat putere asupra demonilor adica sa scoata orice demon din oameni.
Si nu contemporanii lui Isus gresesc amarnictongue

Răspuns utilizator avertizat
| danytkd13 a răspuns (pentru somios):

Sa le dea oamnenilor sa se intoarca la El.
Poate ti se pare aiurea, dar e total adevarat.
Daca o luam pamanteste; daca ar exista un rege al lumii el ar avea acces la la lucruri bune si la cele rele.
Asa si cu Dumnezeu, El are acces peste tot