| FreddieM a întrebat:

Întrebare serioasa, va rog sa nu insultați.
Biserica nu accepta ca persoanele gay sa între în gradina lor. Ok, pot sa facă lucrul asta, pentru ca au un cod legi pe care îl respecta,, ad literam'' de mii de ani.
Ce soluții credeți ca ar putea promova Biserica pentru a ajuta aceste persoane sa scape de păcat? Cum ca ateii vin cam cu aceleași raspunsuri as prefera soluții din partea credinciosilor.
Cheers

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Biserica nu ofera solutii. Ofera Solutia. Isus Hristos e solutia oricarei probleme, eliberearea de oricare pacat, vindecarea de orice boala. Desigur ca e vorba de potential aici. In realitate, lucrurile stau un pic diferit. Si atunci biserica a inventat metode, "solutii" pentru ca problemele credinciosilor sa fie rezolvate. Insa recunoasterea pacatului, cu regret din toata inima pentru el, si cu dorinta arzatoare de a scapa de el, si o simpla chemare a lui Isus Hristos in acea viata, poate transforma radical acea viata, pentru ca Hristos Insusi se implica in ea. Credinciosul doar accepta crezind. Dar stii care e cel mai adesea problema? Si nu e valabila doar pentru persoanele gay sau alti pacatosi, ci si pentru multi dintre credinciosi. Pe de-o parte se vrea renuntarea la pacat, caci se stie ca nu e OK, dar pe de alta, inima cocheteaza cu el, il mai doreste, si atunci Hristos nu se baga. Dar in orice inima care a dorit cu totul transformarea, Hristos a adus-o, si uneori fara prea mari eforturi.

| cristi202 a răspuns:

@sadrian46,

Taine interpretate gresit. Hai sa raminem la ce este scris. Punctul tau de vedere e a celor multi, care nu pot sa stea fara o persoana de sex opus linga ei, dar exista oameni, ca si apostolul Pavel, care puteau sta fara femeie. Daca Hristos a fost la fel? - hai sa interpretam! Atunci putea fi inconjurat de 1000 de femei, ca nu era interesat. Dar sa nu uitam ca era dragostea desavirsita, si atunci asta presupune a lasa dorinta personala (chiar daca a avut-o pe cea pentru femei), pentru a face bine celor din jur.

Interesant e ca nu iti asumi ideea, dar o spui. Spune mult.

| ania a răspuns:

Exista centre de cinsiliere crestina unde persoanele care doresc sa renunte la acest mod de viata pot merge pentru a intelege cauzele acelui mod de a simti si a fi eliberate, de exemplu Ellel Ministries atr centre in toata lumea inclusiv in Romania.

| FreddieM explică (pentru ania):

Mulțumesc pentru răspuns, chiar util celor interesati.
Cheers

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din păcate, fiindcă nu se știe de unde provine acest păcat, biserica nu are soluții. Iar iubirea lui Isus pentru Simon, Isus pe care îl adorau, urmau serveau o trupă de femei, fără ca el să se atingă de ele, poate spun ceva despre taine ce se ascund printre rânduri și versete în Biblie. Nu de la mine citire, mă iau și eu după alții. Departe de mine de a face pledoarie pro și contra. Nu sunt soluții.

| anonimg a răspuns:

Solutia bisericii este ca implice pe oameni in activitatile ei. Iar activitatile sa fie atat de placute, incat sa se nasca in inima omului dorinta de a ura raul si de a face binele.

Este in natura noastra umana sa ne schimbam, sa imitam persoanele si lucrurile care ne plac, dupa cum este scris:
"Noi toti privim cu fata descoperita, ca intr-o oglinda, slava Domnului, si suntem schimbati in acelasi chip al Lui, din slava in slava, prin Duhul Domnului." (2Corinteni.3:18)
Trebuie deci sa privim ceea ce merita privit; ceea ce ne da pace, speranta si bucurie.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Cui nu i-ar place să fie înconjurat de persoane nonviolente care practică bunătatea, generozitatea și iubirea de oameni. Chiar satanist dacă ești și tot ți-ar plăcea să fii înconjurat de astfel de persoane.

| Celcestietot a răspuns:

Sa isi dea silinta sa creeze o lume mai buna, nu sa fure si sa publice Ziarul Lumina laughing... raspuns serios.

| Hammurabi a răspuns:

Presupun că întrebarea ta a fost serioasă și nu la mișto.
Dar unde ai văzut tu persoane gay atât de evlavioase încât să sufere că biserica nu le deschide porțile? laughing
(Și mă refer la persoane gay prin ceea ce fac, nu prin ceea ce sunt sau simt. Pentru că au existat în istorie clerici gay, pentru că așa sau născut, dar care și-au dus crucea cu stoicism toată viața, neacceptându-și condiția, considerând că ispășesc pedeapsa pentru păcatele înaintașilor.)

| FreddieM explică (pentru Hammurabi):

Da, am întrebat serios. Ai fost perspicace, tocmai asta e sensul intrebarii, evident ca să afirmi ca o persoana gay e evlavioasa e utopie, dar tocmai în contextul asta, dacă schimbarea naturii lor prin credință nu se poate face, în ochii bisericii, ar trebui persecutați, castrați, trimiși sa facă terapie? Mie mi se pare ca doar ii,, judeca'' prea Sfânta instituție, dar soluții zero.
Cheers

| Hammurabi a răspuns (pentru FreddieM):

După cum ți-am zis, există clerici gay, care au refuzat să-și accepte natura și au luptat împotriva a ceea ce sunt toată viața.
Schimbarea naturii lor nu se poate face, dar biserica consideră păcat ceea ce faci, nu ceea ce ești.
Oricum, în ochii bisericii, actul sexual este acceptat doar pentru un singur scop, procrearea. În rest e considerat păcat.
Așa că, o persoană care se naște gay, dar își refuză "plăcerile trupești" (pentru că aici nu poate fi vorba de procreare) e la fel de "eligibilă" pentru biserică ca orice alt credincios care respectă perceptele religioase.
Este modul în care am înțeles și interpretez eu sutuația (nu am pretenția că sunt prea priceput laughing ).

| CostinAlamariu a răspuns:

Ce intelegi tu prin "a nu lasa persoanele gay sa intre în gradina lor"? Care e mai exact gradina lor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un răspuns la fel de serios ca întrebarea. happy

Biserica acceptă persoanele homosexuale în comunitatea ei, să spunem așa... însă aceste persoane vor aparține Bisericii abia după eliberarea de această patimă, întrucât Biserica reprezintă acei oameni născuți din Dumnezeu, înnoiți de Duhul Sfânt.

Am citit de curând o idee frumoasă în care Biserica era asemănată cu un spital, care are menirea de a accepta pe oricine care suferă chiar și de cele mai oribile boli. Deci a izgoni pe cineva pe motiv că suferă de homosexualitate, în calitate de Biserică, este ca și cum spitalul ar ține afară pe cei care au nevoie de îngrijiri urgente.

Coincidență sau nu, am ascultat astăzi ceva în direcția asta și te invit și pe tine să o faci.

Cheers!

https://youtu.be/dt_I-WMqMt0

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://youtu.be/dt_I-WMqMt0
Cunosc genul ăsta de persoane lgbt. Familia mea avea un prieten de genul, un bărbat gay care zicea că l-a găsit pe Dumnezeu și s-a "vindecat". Dar când l-a m întrebat dacă a încetat să fie atras sexual de bărbați și a început să fie atras sexual de femei(asta ar însemna cu adevărat să îți schimbi orientarea sexuală, dacă ar fi posibil), a rămas mut și nu a vrut să îmi răspundă. În mod evident, nu și-a schimbat orientarea sexuală, pentru că este imposibil. Doar a decis să fie celibatar.
Îmi e silă de genul ăsta de persoane lgbt. Sunt așa triști că încearcă să lingușească un grup de oameni care îi urăsc și nu îi vor privi niciodată drept egali Și pe lângă asta, împuternicesc oamenii homofobi dându-le argumente, deci ne mai și rănesc pe noi, oamenii lgbt care chiar se respectă. Îți garantez că băiatul ăla va fi privit toată viața de către grupul lui social drept nimic mai mult decât "one of the good ones", drept un degenerat care măcar este conștient că e un degenerat și nu îi face să se simtă inconfortabil și care cumva a reușit să depășească inferioritatea genetică a homosexualilor. Eu nu sunt privit așa de către grupul meu social și nici prietenii mei lgbt. Noi avem prieteni care ne acceptă și ne susțin așa cum suntem, nu vor să ne schimbe și nu ne consideră bolnavi(eu din fericire am și membrii ai familiei care mă susțin, ceea ce chiar e un privilegiu pentru comunitatea lgbt in țara asta). Noi suntem conștienți că suntem ok, că suntem victime ale discriminării, avem respect de sine și ne susținem unii pe alții și luptăm pentru drepturile noastre și împotriva homofobiei. Oamenii ca tipul ăla vor fi exclusiv niște unelte ale homofobilor de a răspândi propagandă homofobă mai departe și vor fi mereu urâți de către grupurile lor sociale, dar presupun că asta este suficient pentru anumiți oameni.

| FreddieM explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns dar sensul intrebarii era altul.
,, Ce soluții credeți ca ar putea promova Biserica pentru a ajuta aceste persoane sa scape de păcat?''.
Cheers

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru FreddieM):

Solutia pe care o promoveaza Biserica dintotdeauna este pocainta! Dar nu poate sa oblige pe nimeni la pocainta, ca pana si Dumnezeu spune: "Daca VREA cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie." - Matei 16, 24
Si cum se vor pocai aceia, daca ei fac PARADA de pacatul impotriva firii si strigator la cer?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

În primul rând să fie Lumina lumii, ca al ei cuvânt să aibă putere, apoi supunerea păcatului pe nume, însă din dragoste de oameni... apoi rugăciune, multă rugăciune și post. Acestea sunt armele care înving orice demon. Și da, în spatele oricărui păcat se află un demon sau mai mulți.

| chuckmanson a răspuns:

Mafia asta numita biserica ar trebui sa ne lase pe noi în pace și sa intre în secolul 21. Nimeni nu are niciun drept sa încerce sa ne schimbe pe noi sau sa răspândească propaganda și fearmongering, iar încercarea de a "vindeca" orientarea sexuală s-a dovedit de sute de ori ca fiind o pseudostiinta periculoasă, lipsita de etica și tortura psihologica. Nu ca m-as astepta de la popi sau de la aia care pupa oase sa știe ceva despre știință sau sa se obosească sa se informeze.
Noi persoanele lgbt nu avem nevoie de nimeni sa ne "salveze" avem nevoie doar ca alții sa înceteze sa ne dezumanizeze.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pai solutia este sa nu ne bagam in treburile lor. Orientarea sexuala este o chestiune personala ce il priveste numai pe individ. Nu ma intereseaza comunitatea lgbt, cine sunt, ce vor; si nu fac parte din spectrul meu de interes.

Biserica nu poate da nici o solutie, pentru ca nu exista nici o problema. Biserica are inca mult de lucrat la ea insasi. Din pacate Biserica nu mai este cea pe care o stim.

| contsters2021 a răspuns:

„Ce soluții credeți că ar putea promova Biserica pentru a-i ajuta pe acești oameni să scape de păcat?"
Nu exista. Iubirea este mai puternică decât moartea, așa că ceea ce cereți se dovedește a fi imposibil pentru ea.
Păcatul religios dintre doi oameni de același sex nu este acela că se iubesc, toți oamenii ar trebui să se iubească așa cum se iubesc doi iubiți, ci pentru că trăiesc o viață sexuală nefirească, adică una care o implică pe Ana L și Ora L.
Pentru a rezolva acest caz, biserica are responsabilitatea în fața lui Dumnezeu să le spună să se ferească de o astfel de imoralitate, deoarece există riscul infecțiilor bacteriene.

| SkateFunk a răspuns:

Vrei raspuns serios la o intrebare aiurea.
Poti merge oriunde, crezi ca va stii, sau te va intreba preotul ce inclinatii sexuale ai? laughing
Si daca da, ai multe optiuni, normal ar trebui sa te lase si daca stie ca esti dar na, poate unii te lasa nu toti sunt la fel, insa cei care stii ca nu ar accepta gay, daca te intreaba le zici ca nu esti.
E prea simpla intrebarea.

| Amimanera a răspuns:

Cand o sa devina obligatoriu ca macar un membu din familie sa fie gay biserica o sa-si schimbe atitudinea.

| cristi202 a răspuns (pentru Amimanera):

Nu cred. Unii vor fi in stare sa mearga pana la moarte ca nici un membru din familie sa nu fie gay. Asta e adevarata credinta. Ea nu se schimba in functie de schimbarile sociale, legale, etc.