Întrebare recomandată | Exilee a întrebat:

Intrucat ne aflam la categoria "Religie" si mi-a venit per moment aceasta intrebare, va intreb: ce face religia din om? Ce avantaje si dezavantaje prezinta?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu sunt multe căi către cer. Nu se poate ca fiecare să-şi aleagă drumul său. Hristos zice: "Eu sunt calea... Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine".
Viata trebuie sa fie mai lunga de 80 sau 100 de ani. Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa traiasac o viata cat viata Lui. Pentru ce dar L-a trimis pe Fiul Sau sa moara pentru noi? Si a facut aceasta pentru ca El iubeste pe fiintele care le-a creat dupa chipul si asemanarea Sa, chiar daca noi nu-L iubim. Dar fara acordul nostru noi nu putem sa fim mantuiti. Ne-a dat si credinta pentru aceasta. Daca o folosim este spre binele nostru. Daca nu o folosim este spre pierderea noastra.
Dar numai atunci cand omul este constientizat si la nivelul inimii -nu numai la nivelul mintii- ca Dumnezeu il iubeste, numai atunci omul nu va putea sa ramana indiferent de aceasta dragoste, dragoste care este pur si simplu coplesitoare.
Chiar este scris ca "Dumnezeu vorbeste insa, cand intr-un fel, cand intr-altul, dar omul nu ia seama." (Iov.33:14) Daca asa este scris, pai atunci asa si este. Omul are nevoie de Dumnezeu; stim si noi lucrul acesta, si il stie si El.
Prin orisicate razboaie a trecut Sfanta Scriptura, ea a ramas intacta, deoarece este scris: "Caile lui Dumnezeu sunt desavarsite, cuvantul Domnului este curatat; El este un scut pentru toti cei ce cauta adapost in El." (2Samuel.22:31) si
"Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin Cuvantul lui Dumnezeu, asa ca tot ce se vede n-a fost facut din lucruri care se vad." (Evrei.11:3)
"Si, fara credinta, este cu neputinta sa fim placuti Lui! Caci cine se apropie de Dumnezeu trebuie sa creada ca El este si ca rasplateste pe cei ce-L cauta." (Evrei.11:6) Da, Dumnezeu rasplateste pe cei ce-L cauta.
O religie care nu il conduce pe o la Domnul Hristos este falsa, si vine de la cel rau. Dar, "daca vrea cineva sa faca voia Lui, va ajunge sa cunoasca daca invatatura este de la Dumnezeu sau daca Eu vorbesc de la Mine." (Ioan.7:17) Mai pe inteles, putem spune ca acela care vrea sa faca voia lui Dumnezeu, va ajunge sa cunoasca daca invatatura este de la Dumnezeu sau nu. In privinta sinceritatii nimeni nu poate fi inselat. Dar de cele mai multe ori oamenilor le place sa se insele singuri, deoarece nedorind sa-si sacrifice placerile firii pamantesti in schimbul nasterii din nou, se lamenteaza ca religia lor este buna, stiind totusi in sufletul lor ca nu este asa. Esti isi incredinteaza in felul acesta sufletele in mana conducatorilor religiosi, magulindu-se ca acestia de pe urma vor fi raspunzatori pentru mantuirea lor. Asas si este; dar omul nu trebuie sa-si incredinteze sufletul in mana unui om muritor; ci doar in mana lui Dumnezeu gasim siguranta.
Mai presus de acestea, o religie fara dragoste este ca un pom care face doar frunze, umbra, si nu aduce vreun rod. Daca religia pe care o avem, nu aduce in viata noastra dragostea, atunci este bine sa ne-o schimbam.

16 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Depinde de om.
Religia este doar un instrument.

NOname
| NOname a răspuns:

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." - Steven Weinberg.

http://www.tpu.ro/......-dumnezeu/

| anonimg a răspuns:

Daca este buna, atunci il va face pe om mai bun; daca este rea, atunci il va face mai rau decat era inainte.

| Exilee explică (pentru anonimg):

Cum vezi tu evolutia religiei, impactul pe care-l lasa asupra umanitatii? Prezinta si dezavantaje sua numai avantaje?

| anonimg a răspuns (pentru Exilee):

Oamenii au nevoie de religie. Dar, daca aceasta nu-L are in centrul ei pe Domnul Isus este una rea, oricat de buna, de placuta, si de dorit ni s-ar parea.
Mai mult decat atat, daca religia aduce satisfactie firii pamantesti in loc sa o rastigneasca, tot asa, este una rea.
Deci, dupa cum un copil are nevoie de educatie continua pana ajunge la maturitate, tot asa si omul -inca din pruncie- are nevoie de educatie morala pana cand va ajunge la maturitate spirituala, asemeni in caracter Domnului Hristos. Asta inseamna ca religia nu este ceva optional in viata, nu este un hobby, ci ea trebuie sa faca parte din viata noastra, si trebuie pusa pe primul loc, deoarece ea are legatura directa cu constiinta, cu mantuirea noastra, cu Dumnezeu.
Multi oameni sunt religiosi -daca nu toti; dar putini sunt aceia care au luat hotararea sa asculte de Dumnezeu mai mult decat de placerile lor sau de oameni.

"Daca crede cineva ca este religios, si nu-si infraneaza limba, ci isi insala inima, religia unui astfel de om este zadarnica." (Iacov.1:26)

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonimg):

Asa, deci de ce religia ta este buna? Pentru ca isus a zis asta? Te bazezi pe spusele unei semi-divinitati care este prezenta doar intr-o carte scrisa de niste evrei antici asupriti de romani, si apoi editata de sute de cartografi? Ceva scartaie aici...

| anonimg a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu sunt multe căi către cer. Nu se poate ca fiecare să-şi aleagă drumul său. Hristos zice: "Eu sunt calea... Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine".
Viata trebuie sa fie mai lunga de 80 sau 100 de ani. Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa traiasac o viata cat viata Lui. Pentru ce dar L-a trimis pe Fiul Sau sa moara pentru noi? Si a facut aceasta pentru ca El iubeste pe fiintele care le-a creat dupa chipul si asemanarea Sa, chiar daca noi nu-L iubim. Dar fara acordul nostru noi nu putem sa fim mantuiti. Ne-a dat si credinta pentru aceasta. Daca o folosim este spre binele nostru. Daca nu o folosim este spre pierderea noastra.
Dar numai atunci cand omul este constientizat si la nivelul inimii -nu numai la nivelul mintii- ca Dumnezeu il iubeste, numai atunci omul nu va putea sa ramana indiferent de aceasta dragoste, dragoste care este pur si simplu coplesitoare.
Chiar este scris ca "Dumnezeu vorbeste insa, cand intr-un fel, cand intr-altul, dar omul nu ia seama." (Iov.33:14) Daca asa este scris, pai atunci asa si este. Omul are nevoie de Dumnezeu; stim si noi lucrul acesta, si il stie si El.
Prin orisicate razboaie a trecut Sfanta Scriptura, ea a ramas intacta, deoarece este scris: "Caile lui Dumnezeu sunt desavarsite, cuvantul Domnului este curatat; El este un scut pentru toti cei ce cauta adapost in El." (2Samuel.22:31) si
"Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin Cuvantul lui Dumnezeu, asa ca tot ce se vede n-a fost facut din lucruri care se vad." (Evrei.11:3)
"Si, fara credinta, este cu neputinta sa fim placuti Lui! Caci cine se apropie de Dumnezeu trebuie sa creada ca El este si ca rasplateste pe cei ce-L cauta." (Evrei.11:6) Da, Dumnezeu rasplateste pe cei ce-L cauta.
O religie care nu il conduce pe o la Domnul Hristos este falsa, si vine de la cel rau. Dar, "daca vrea cineva sa faca voia Lui, va ajunge sa cunoasca daca invatatura este de la Dumnezeu sau daca Eu vorbesc de la Mine." (Ioan.7:17) Mai pe inteles, putem spune ca acela care vrea sa faca voia lui Dumnezeu, va ajunge sa cunoasca daca invatatura este de la Dumnezeu sau nu. In privinta sinceritatii nimeni nu poate fi inselat. Dar de cele mai multe ori oamenilor le place sa se insele singuri, deoarece nedorind sa-si sacrifice placerile firii pamantesti in schimbul nasterii din nou, se lamenteaza ca religia lor este buna, stiind totusi in sufletul lor ca nu este asa. Esti isi incredinteaza in felul acesta sufletele in mana conducatorilor religiosi, magulindu-se ca acestia de pe urma vor fi raspunzatori pentru mantuirea lor. Asas si este; dar omul nu trebuie sa-si incredinteze sufletul in mana unui om muritor; ci doar in mana lui Dumnezeu gasim siguranta.
Mai presus de acestea, o religie fara dragoste este ca un pom care face doar frunze, umbra, si nu aduce vreun rod. Daca religia pe care o avem, nu aduce in viata noastra dragostea, atunci este bine sa ne-o schimbam.

| Alphawolf a răspuns:

Ce face religia din om? Uite, il face sa gandesca cu dosul: http://www.tpu.ro/......-sufletul/

| SimonaCristina a răspuns:

Daca este vorba de religia crestina, de credinta in DUMNEZEU, cum Doamne Iarta-ma sa aiba un dezavantaj?!

| HueyFreeman a răspuns (pentru SimonaCristina):

Cum sa ai vreun dezavantaj in crestinism daca esti un barbat alb?

| SimonaCristina a răspuns (pentru HueyFreeman):

?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantajele religie sunt confortul psihic, siguranta destinului, existente etc., dezavantaj este autosclavia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce face din om>? Un om manipulat complet caruia ii sunt intiparite toate dogmele acelei religii!
Ce avantaje are religia?
Acum depinde. Daca lucrezi ca un popa are un avantaj destul de mare zic eu dar daca mergi doar ca fraeru' la biserica si il lasi pep opa sa te calce in picioare si pupi oasele la morti eu zic ca niciun avantaj!
Dezavantaj? Pai umplerea mintii cu niste dogme false si de asemenea nu poti sa iti formezi singur o parere deorece religia in care esti iti impune acea parere!

| Exilee explică (pentru anonim_4396):

Nu confunda religiile cu credintele happy DIn nefericire, unii ajung sa profite dupa urma religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Eu zic ca din fericire pentru ei! Si nu am confundat nimic!
Religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință. În cursul dezvoltării sale religia a luat un imens număr de forme în diverse culturi sau persoane.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Religie

| Adusca a răspuns:

E un subiect destul de delicat...

| Adusca a răspuns:

Greu de zis