| CinevaAnonimă a întrebat:

Ioan 16:11:
,,Si de judecata, pentru ca stapanitorul acestei lumi a fost judecat."
Despre ce stapanitor e vorba? Daca era vorba de Iisus se scria cu majuscula.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu e vorba de Isus, ci de Satan. Ioan14:30,Ioan12:31,1Ioan5:19

| AC4S4 a răspuns:

Despre Satana se spune in Biblie ca este stapanitorul acestei lumi.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este vorba despre Satan conducătorul lumii1Ioan 5:19. El a fost judecat! Inca putin timp si cel rău nu va mai fi asa ne invata Biblia inPsalmul 37:11.

| Nitroblast a răspuns:

E vorba de antihrist aka satana.

| CinevaAnonimă explică (pentru Nitroblast):

Aka? Ce inseamna,, aka"?

| Nitroblast a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

-also known as- = "stiut si ca","cunoscut sub numele de", etc.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Despre diavol, ca se spune ca toata lumea pacatuieste; deci el este stapanitorul acestei lumi.

| Max7593 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Daca nu te duce mintea, de naiba mai comentezi?

| RoxanaY a răspuns:

Persoana care stapaneste lumea. Presedintele care conduce lumea aceasta sau ceva de genul. Se refera ca atunci cand va veni Dumnezeu, va dovedi lumea vinovata in ce priveste judecata pentru ca si stapanitorul acestei lumi a fost judecat adica persoana care stapaneste lumea pe pamant. Se refera la persoane. Vrea sa faca referire ca orice persoana de pe pamant va fi judecata, fie primar, fie presedinte, fie orice altceva. Sper ca te-am facut sa intelegi ca nu prea ma pricep sa explic.

| Mașka98 a răspuns:

Sigur, nu poate sa fie Isus, pentru ca putin mai inainte in Ioan 14:30 Isus spune: "Nu voi mai vorbi mult cu voi, pentru ca vine conducatorul lumii. El n-are nicio putere asupra mea."
De fapt, in ambele versete este vorba de Satan Diavolul.