| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Iosif, "tatal" lui Iisus, a avut doi tati?

23 Isus avea aproape treizeci de ani când a început să înveţe pe norod; şi era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli, (Luca 3:23)

16 Iacov a născut pe Iosif, bărbatul Mariei, din care S-a născut Isus, care Se cheamă Hristos. (Matei 1.16)

10 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Isus avea aproape treizeci de ani când a început să înveţe pe norod; şi era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli,
Num 4.3-47; Mat 13.55; Ioan 6.42;
24 fiul lui Matat, fiul lui Levi, fiul lui Melhi, fiul lui Ianai, fiul lui Iosif,
25 fiul lui Matatia, fiul lui Amos, fiul lui Naum, fiul lui Esli, fiul lui Nagai,
26 fiul lui Maat, fiul lui Matatia, fiul lui Semei, fiul lui Ioseh, fiul lui Ioda,
27 fiul lui Ioanan, fiul lui Resa, fiul lui Zorobabel, fiul lui Salatiel, fiul lui Neri,
28 fiul lui Melhi, fiul lui Adi, fiul lui Cosam, fiul lui Elmadam, fiul lui Er,
29 fiul lui Isus, fiul lui Eliezer, fiul lui Iorim, fiul lui Matat, fiul lui Levi,
30 fiul lui Simeon, fiul lui Iuda, fiul lui Iosif, fiul lui Ionam, fiul lui Eliachim,
31 fiul lui Melea, fiul lui Mena, fiul lui Matata, fiul lui Natan, fiul lui David,
Zah 12.12; 2Sam 5.14; 1Cron 3.5;
32 fiul lui Iese, fiul lui Iobed, fiul lui Booz, fiul lui Salmon, fiul lui Naason,
Rut 4.18; 1Cron 2.10;
33 fiul lui Aminadab, fiul lui Admin, fiul lui Arni, fiul lui Esrom, fiul lui Fares, fiul lui Iuda,
34 fiul lui Iacov, fiul lui Isaac, fiul lui Avraam, fiul lui Tara, fiul lui Nahor,
Gen 11.24-26;
35 fiul lui Seruh, fiul lui Ragau, fiul lui Falec, fiul lui Eber, fiul lui Sala,
36 fiul lui Cainam, fiul lui Arfaxad, fiul lui Sem, fiul lui Noe, fiul lui Lameh,
Gen 11.12; Gen 5.6; Gen 11.10;
37 fiul lui Matusala, fiul lui Enoh, fiul lui Iared, fiul lui Maleleel, fiul lui Cainan,
38 fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu.

Nu crezi ca au sarit niste generatii? De la anul 4000 IHr. este mult, sunt destui de multi ani, si prin urmare si generatii.Acum intelegi?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Http://www.newadvent.org/cathen/07204b.htm

Heli (Gr. HELEI — Luke 3:23) is evidently the same name as the preceding. In Luke he is said to be the father of Joseph, while in Matthew 1:16, Jacob was Joseph's father. The most probable explanation of this seeming contradiction is afforded by having recourse to the levirate law among the Jews, which prescribes that when a man dies childless his widow "shall not marry to another; but his brother shall take her, and raise up seed for his brother" (Deuteronomy 25:5). The child, therefore, of the second marriage is legally the child of the first (Deuteronomy 25:6). Heli having died childless, his widow became the wife of his brother Jacob, and Joseph was the offspring of the marriage, by nature the son of Jacob, but legally the son of Heli. It is likely that Matt. gives the natural, and Luke the legal descent. (Cf. Maas, "The Gosp. acc. to S. Matt.", i, 16. ) Lord A. Hervey, Bishop of Bath and Wells, who wrote a learned work on the "Genealogies of Our Lord Jesus Christ", thinks that Mary was the daughter of Jacob, and Joseph was the son of Jacob's brother, Heli. Mary and Joseph were therefore first cousins, and both of the house of David. Jacob, the elder, having died without male issue, transmitted his rights and privileges to the male issue of his brother Heli, Joseph, who according to genealogical usage was his descendant.

Când fraţii vor locui împreună, şi unul din ei va muri fără să lase copii, nevasta mortului să nu se mărite afară cu un străin, ci cumnatul ei să se ducă la ea, s-o ia de nevastă şi să se însoare cu ea ca cumnat

Întâiul născut, pe care-l va naşte, să moştenească pe fratele cel mort şi să-i poarte numele, pentru ca numele acesta să nu fie şters din Israel.

(Deuteronom 25:5-6)
Pace.

| danay72 a răspuns:

Nu,se refera la linia genealogica din care provenea Iosif.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu cauta logica in biblie.

| D3iDEI a răspuns:

Voi ateii! Incetati sa fiti anti crestinism si ramaneti in pace, apoi noi vom fii rasisti nu?

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Eli este Dumnezeu, Iosif este om

| DyNo a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Eli este un zeu abominabil tradus prin ''Dumnezeu''! Iisus se credea fiul zeului Eli. Citeste Biblia!

| badboy18 a răspuns:

FIul lui Eli. Heli [sau,, fiul lui Eli"]fiind transliterarea greacă a numelui ebraic redat în engleză ca,, Eli". Evident, Iosif, soţul Mariei, nu putea fi fiul natural atât al lui Eli, ca aici, cât şi al lui Iacov, ca în Matei 1, 16. Două explicaţii plauzibile au fost propuse, fiecare dintre ele fiind în deplină armonie cu obiceiurile iudaice cunoscute. Potrivit cu o explicaţie, ambele liste dau pe strămoşii lui Isus, una prin descendenţă de sânge, cealaltă prin adoptare sau căsătorie de levirat. Potrivit cu cealaltă explicaţie, Matei dă strămoşii lui Iosif şi Luca îi dă pe aceia ai Mariei, prin tatăl ei.

Aceia care consideră ambele liste ca reprezentând strămoşii lui Iosif, explică zicând că o listă dă reala lui descendenţă prin sânge şi cealaltă, descendenţa lui prin adoptare într-o linie de familie înrudită. Dacă Iosif era cu adevărat,, fiul lui Iacov" ca în Matei, el trebuie să fi devenit,, fiul lui Eli" într-un sens cu totul altul decât unul literal. Dacă Eli n-a avut moştenitor natural, el l-ar fi putut adopta pe Iosif, prin care, potrivit cu obiceiul iudeu se puteau păstra amândouă liniile. Potrivit cu a doua explicaţie, Maria era singurul copil al lui Eli şi căsătorindu-se cu ea, Iosif a devenit fiul şi moştenitorul legal al lui Eli în armonie cu prevederile legii căsătoriei de levirat, aşa cum era dată pe vremea lui Moise (vezi la Deuteronom 25, 5-9; Matei 22, 24).

| charonmario a răspuns:

Ma iar amestecati lucrurile eli egal Dumnezeu ai inteles acum iosif e era om muritor