| NeluFerchi a întrebat:

Va salut! in biblie la Matei cap.1 versetul 16 scrie "Iacov a nascut pe Iosif, barbatul Mariei, din care S-a nascut Iisus care Se cheama Hristos." dar noi, crestinii, stim ca Domnul S-a nascut din Fecioara Maria si Duhul Sfant si ca nu s-a atins nimeni de ea. Poate stie cineva sa lamureasca acest verset.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Iată o altă redare a acestui verset (mult mai clară): "Lui Iacob i s-a născut Iosif, soţul Mariei, din care s-a născut Isus, care este numit Cristos."

Deci ce spune acest verset?

1. Că Isus s-a născut din Maria.
2. Că Maria era soţia lui Iosif.

A participat Iosif la conceperea lui Isus? Contextul orefă răspunsul, care e destul de simplu: "Iar naşterea lui Isus Cristos a fost aşa: Pe când mama sa, Maria, îi era promisă în căsătorie lui Iosif, ea s-a aflat însărcinată prin spiritul sfânt înainte ca ei să fie împreună." (Matei 1:18) Acest verset nu lasă umbră de îndoială că Iosif nu a fost implicat în conceperea pruncului Isus.

De fapt, studiind Biblia putem înţelege că Isus a avut o existenţă preumană ca creatură spirituală în cer alături de Tatăl său, Dumnezeu (Ioan 6:38). Apoi, la momentul stabilit Dumnezeu prin spiritul sfânt, adică puterea lui activă, a transferat viaţa Fiului său în uterul Mariei pentru a se naşte în cel mai normal mod ca om pe pământ.

PS: În ce priveşte unele pasaje biblice care par a se contrazice vezi acest articol: http://www.jw.org/......in-biblie/

Cele bune!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Hristos nu s-a născut dintr-o nevastă.Iar al doilea aspect acela cu a fi împreună nu înseamnă că după aceea ar fi întreținut relații sexuale.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Pot să te rog să explici mai pe larg la ce te referi?

| Moisie a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Hristos evident ca nu, dar cine e Hristos, ca eu vorbeam despre dulgherul Isus din Nazareth care nu era Christos?
Si dulgherul de care vorbeam eu s-a nascut din nevasta lui Iosif, asta desi nu Iosif a fost tatal sau biologic ci soldatul roman Abdes Pandira, care era un soldat neistruit si NU un Dumnezeu!

20 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu este CU TOTUL ŞI CU TOTUL ALTCEVA decât "creatura", dar "ne-crestinii" se indaratnicesc să nu vadă asta. FIUL LUI DUMNEZEU este Cel care a făcut toată "Creatura"! O continuă blasfemie aduc cei care Îl confundă cu "creaţia Sa"!
Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."

| milan9 a răspuns:

Matei 1,16 -"Iacov a născut pe Iosif, logodnicul Mariei, din care S-a născut Iisus, Care se cheamă Hristos."

"din care" se refera la Fecioara Maria, nicidecum la batranul Iosif, cel in grija caruia se afla Fecioara Maria.

| sublime89 a răspuns:

Sa "lamurim"? Adica sa interpretam cum ne convine si sa ne facem ca nu vedem ce scrie cu adevarat?

| martzian a răspuns:

Probabil că dumneavoastră vă poticniți în termenul "bărbat" și e lesne de înțeles atunci cand judecăm cultura și terminologia evreiască prin ochii europeanului de an 2013. În realitate folosirea termenului "bărbat" (anēr în greacă) nu contrazice în nici un fel ideea că Maria era, la momentul nașterii pruncului, logodnica lui Iosif și, prin urmare, fecioară. Ajută să înțelegem cultura și obiceiurile vremii cu privire la logodnă și căsătorie și, cu permisiunea dumneavoastră, le voi enumera pe scurt. Ca un fapt divers, discuția a mai avut loc aici, cu ceva vreme în urmă...

Ce se întampla în trecut la evrei la întemeierea unei familii? În primul rând avea loc o negociere. Mirele punea un gaj deoparte, pentru situația nedorită în care soția lui ar fi rămas văduvă. Era un act de responsabilitate și responsabilizare, o primă conștientizare a faptului că apar noi îndatoriri în viața lui, ce țin de viitoarea soție. Logodna (Erusin) dura nu mai puțin de un an (!) timp în care cei doi erau văzuți ca și căsătoriți și în care mirele avea responsabilități clare. În perioada aceasta NU le era permis să aibă relații sexuale! La sfârșitul anului de logodnă se organiza o ceremonie, unde erau invitați cei apropiați (se considera chiar că este o onoare să fii acolo) și mirii semnau un soi de contract (certitficatul de căsătorie pe atunci) numit „Ketubah" care cuprindea rezultatele înțelegerii dintre familii, aspectele financiare, precum și responsabilitățile celor doi, consecințele în caz de divorț, etc. Acest contract avea nevoie de minimum 2 martori (pe linia Legii, care cerea 2 sau 3 martori pentru a acuza pe cineva de ceva). De aici ideea de căsătorie publică, cu „martori".

Putea fi considerat Iosif ca fiind bărbatul Mariei? Sigur că da, pentru că erau logodiți. În plus textul Evangheliei a fost scris la mulți ani după căsătoria lor. Asta nu înseamnă că au avut relații sexuale înainte de a fi semnat Ketubah, contractul de căsătorie propriuzis ci, dimpotrivă. Deși inițial Iosif a vrut să rupă legământul de logodnă (Erusin) el a renunțat la a o face și s-au căsătorit, din motivele deja cunoscute din Scriptură. Sper că ajută.

| Lizzu a răspuns:

Felicitari!
Sunteti fericitul descoperitor al unei contradictii in cartea cartilorwinking

Mai sunt multe. Da-i bataie.

| martzian a răspuns (pentru Lizzu):

LeezaS, nici macar in aparenta nu avem o contradictie. Daca vreti o aparenta contradictie - pe care v-o pot clarifica tot eu - puteti face o comparatie intre genealogiile din Evanghelii. happy

| Moisie a răspuns:

Inseamna ca Matei minte, in primul rand pe dulgherul Isus nu il chema Christos. Christos este un titlu care se da celor unsi de Dumnezeu, iar Isus ca dulgher nu a fost uns niciodata in nici functie!
Noi nu STIM ci doar CREDEM ca domnul dulgher s-a nascut din Duhul Sfant, de stiut STIM ca filozoful Celsus contemporan cu Isus spune ca Isus este fiul natural al soldatului roman Abdes Pandira. asa ca explicatia acestui verset este ca versetul este o MINCIUNA!

| martzian2 a răspuns (pentru Moisie):

"filozoful Celsus contemporan cu Isus spune" - Aceasta este o minciuna. Vorbim de argumente, iar argumentatia aceasta se sprijina pe falsuri rau intentionate. Ati incurcat, in mod voit cred, borcanele, "gresind" cu mai bine de un secol... happy

Ca fapt divers, poate ne spuneti si ce dovezi a dat Celsus in sprijinul afirmatiilor sale. happy

| Moisie a răspuns (pentru martzian2):

Celsus a prezentat dovezi din realitate, si anume marturiile celor care l-au cunoscut pe dulgherul Isus. Dar daca tot vine vorba de dovezi, ce dovezi aduce Matei in sprijinul prostiei imense pe care a afirmat-o?
Si anume ca Fiul inca nenascut a lasat-o gravida pe viitoarea sa mama ca din sarcina asta sa se nasca tocmai cel care a lasat-o gravida?

| martzian2 a răspuns (pentru Moisie):

"Celsus a prezentat dovezi din realitate" - Ce dovezi? Va rog sa le citati, impreuna cu scrierea lui Celsus. Mai intai incurci anii si apoi imi spui ca ai idee de subiect? laughing

| Moisie a răspuns (pentru martzian2):

Nu crezi ca marturia lui Celsus precum ca tatal natural al lui Isus este soldatul roman Abdes Pandira, este mult mai logica si mai rationala decat afirmatia credinciosilor NE scrisa in Biblie ca Isus s-a nascut din el insusi dar printr-un incest in care el insusi a lasat-o gravida pe viitoarea sa mama.
Ia incearca mai intai sa dovedesti tu o asemenea prostie nemaiuzita nici macar in ospiciile celr saraci cu duhul!
Sa vedem ce marturii aduci tu si apoi sa le confruntam cu informatiile reale pe care le-a cules Celsus?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Buna. Desigur ca Biblia Cuvantul lui Dumnezeu, nu al oamenilor, ne da raspunsul, si daca doresti sa citim impreuna cateva versete, ma bucur ca ve-i gasi un raspuns satisfacator zic eu. Daca stii ca de obicei prin intermediul biblic a fost anuntat omul despre planurile si scopul lui Dumnezeu, si a promis ca omul care va asculta de dumnezeu si va face vointa Sa se va bucura de mari binecuvantari pe un pamant curatat si transformat in paradis, dar ca sa fie posibil acest lucru omul cazut in pacat avea nevoie de un rascumparator, iar cel care putea face acest lucru trebuia sa fie un om perfect, fara pacat,, ori, oameni fara pacat de la Adam incoace nu au mai fost, pana la Isus. Deci daca doresti citim in :Biblie si vom urmarii Cuvantul -SAMANTA-, sa vedem ce vom gasi, in Geneza 3:15, citesti si subliniezi cuvantul Samanta >, mergem apoi la Geneza 22:15-18; (Iar subliniezi samanta, vedem, ascultarea si credinta erau necesare pentru binecuvantare, - mergi la Geneza 49:10. aici, samanta este Silo, de El vor aasculta popoarele,, daca ai remarcat, doar numele barbatilor intermediari sunt amintiti, femeile, doar cele care au avut un rol important, daca doresti sa continuam la Isaia 9:6, citesti cu atentie, Ezechiel21:27; Mica 5:2, Luca 1:32. Spune daca doresti sa continuam, Avram, Isac, Iacov, David, din linia caruia s-a nascut Iosif, tatal adoptiv al lui Isus, dar si Maria a fost tot din neamul lui, asa ca in curs de 4000 de ani incepand cu promisiunea lui Dumnezeu din Geneza 3:15, a fost mereu anuntat ca se va naste o samanta, iata a fost un secret sacru descoperit la vremea potrivita si pentru oameni potriviti sa infaptuiasca vointa lui Dumnezeu. Daca doresti mai vorbim, caci pana acum am vorbit numai eu.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Sectanții înțteleg greșit acest verset iar în bibliile lor îl traduc eronat.Maria s-a logodit cu Iosif pentru că lumea nu avea cum să înțeleagă taina întrupării din fecioară și ar fi omorâto cu pietre ca pe o desfrânată pentru că așa se obișnuia pe acele vremuri.Deci acea logodnă a fost mai mult de fațadă pentru că Maica Domnului niciodată nu a întreținut relații nici cu iosif nici nu altcineva.Așa că nu e nici o contrazicere ci doar o interpretare grețită a sectanților care ori din rătăcire ori intenșionat au tradus eronat biblia.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Nu este nici o contradicție, trebuie doar sa deschidem ochii bine.
Se arata ca Iacov la născut pe Iosif
Iosif e sotul mariei
Maria l-a născut pe Isus

| NeluFerchi explică:

Apreciez ca ati raspuns multi dar voi ati deviat putin. eu STIU ca tot ce scrie in biblie e adevarat; si biblia e ortodoxa. vreau doar o clarificare. De la inceputul capitolului incepe cu arborele genealogic al Domnului, de la Adam si ajunge la Iosif -barbatul Mariei-. Eu cred ca ar fi trebuit sa ajunga la ea, la Fecioara Maria - sa fie arborele genealogic al Fecioarei Maria din moment ce doar firea ei si Duhul Sfant au fost folosite pentru intruparea Domnului.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru NeluFerchi):

Da,(ambii erau din linia lui David ) dar sa retinem, ca Maria, era logodita cu Iosif, si dupa cum, nu au fost, si nu sunt nici azi,