| ZvT a întrebat:

Irlandezii sunt majoritatea atei şi totuşi calitatea vieţii este mult mai bună decât cea din România. Ei nu construiesc catedrale pe care nu şi le permit şi nu promovează linsul icoanelor. Oare nu ar trebui să luăm şi noi exemplul lor? Pentru că logica mea e următoarea : mai puţini credincioşi înseamnă mai puţine biserici, mai puţini preoţi, mai puţini bani cheltuiţi aiurea.

46 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Irlandezii sunt catolici si sunt foarte credinciosi;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ei sunt unde sunt acum, se datoreaza doar moralei si serioitatii lor.
Daca tii neaparat sa vezi urmarile necredintei si a starpirii oricarei forme de morala crestina, mai asteapta vreo 200 de ani si vei vedea roadele atunci. Altfel nu e relevant;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, esti fan IRA? laughing

| ZvT explică (pentru anonim_4396):

IRA e în Belfast, Anglia (Fosta Irlanda de Nord ), eu zic de Irlanda. Au fost Catolici, dar din cauza cazurilor de pedofilie li s-a cam urât de preoţii catolici. De Paşte de exemplu nu am văzut unul cu lumânări aprinse, iar când au sărbătorit St. Patrick Day, chiar nu arăta a sărbătoare religioasă.

| kira30 a răspuns:

Si lista continua...sa nu mai cheltuim bani in baruri, discoteci, droguri, tigari, si pe cinematografe....mai putini bani cheltuiti aiurea.cinematograful poate sa ramana )

Răspuns utilizator avertizat
| greyhound a răspuns:

Irlandezii au o calitate a vietii mai buna din alte motive, ce nu tin de religie.
Si nu stiu ce sa zic daca majoritatea sunt atei, mi-e ca te inseli; majoritatea sunt credinciosi
Oricum, la catolici, toate lucrurile ce tin de religie sunt facute mult mai bine decat la noi mai putin partea cu cersitul

| M25M a răspuns (pentru kira30):

Postarea nu se refera la cheltuielile personale facute de indivizii unei societati, ci de cheltuielile din fonduri alocate de pilda pentru poleirea acoperisurilor bisericilor cu aur. Avem o problema atunci cand sunt vreo 18 000 mii de biserici si vre 400 de spitale, intelegi.
Acum, ca raspuns si utilizatorului dar si tie, problema nu sta in numarul de credinciosi, ci in numarul bisericilor construite sau renovate in timp ce spitalele si scolile sunt infecte. Nu am treaba cu credinciosii, pot sa se deplaseze la ce biserica vor ei, insa am o problema cu sistemul.

Din pacate mai este o chestiune, iar aici intra si credinciosii in ecuatie: daca s-ar propune ideea finantarii spitalelor, scolilor, centrelor de plasament pentru orfani ori a institutiilor care au grija de persoane cu dizabilitati, in detrimentul bisericilor, personal cred ca majoritatea ar protesta dintre crestini, luand aceasta masura ca un atac la ortodoxism. Aici da, rationamentul tau ar fi bun (vorbescu acum cu ZvT).

| RAY a răspuns:

Sti de ce facem noi biserici noi?
ca pacatuim mereu, aia nu pacatuiesc asa ca nu fac, dar vor arde vesnic in iad pentru ca nu cotizeaza la popi lor cu vile si masini scumpe ca la noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca nu se datoreaza calitatea vietii lor acestui fapt! Pui gresit problema.Ei spre deosebire de noi nu importam mai scump decat exportam si nu ne vindem toate bunurile si firmele pe un pret de nimic in strainatate! Mai degraba asta ar fi diferenta!

| Mădă0611 a răspuns:

Cica "si totusi" laughing, pai tarile ateiste o duc cel mai bine, probabil datorita educatiei, chestii logice, reale.

| ZvT explică (pentru anonim_4396):

În supermarketurile de la ei gen Tesco, Aldi, Lidl, doar câteva produse sunt productie, le numeri pe degete, proprie şi au un afiş vizibil cu steagul Irlandei sau mesajul ''Buy me, I'm Irish ''. Şi la ei politicienii sunt corupţi, doar că la ei biserica nu are buget de 3 miliarde de euro + 18 000 de biserici de construit şi întreţinut + salariile preotilor, dascălilor şi tot mai departe.

| ZvT explică (pentru M25M):

Nu văd vreun politician să facă asta pentru că ar risca să piarda voturi. Băsescu face poză între popi şi pupă o cruce şi lumea îl crede vreun sfânt.
Am auzit oameni inculţi la muncă bârfind pe cineva care era ateu, cică de asta e aşa rău că nu are niciun dumnezeu, problema o reprezintă astfel de persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ZvT):

La ei sunt destui preoti! Ce spui tu nu are relevanta..Adu o statistica clara cu numarul ateilor si te cred!

| ZvT explică (pentru greyhound):

Am fost la o slujbă religioasă la catolici în Dublin şi nu am văzut mare diferenţă. Preotul trimite copii la cerşit, vin cu săculeţul printre oameni, iar la sfârşit îi trimite la uşa de la ieşire să mai cerşească încă o dată.

| M25M a răspuns (pentru ZvT):

Pai a incercat unu sa vina cu ceva nou si uite ce a patit, a fost ostracizat si facut in toate felurile (R. Cernea, mai exact)

| ZvT explică (pentru anonim_4396):

Una dintre cele mai dramatice schimbari a avut loc in Irlanda, unde in 2005, 69% din populatie declara ca este religioasa. In doar 6 ani, acest procent a scazut la 47%.

http://www.9am.ro/......peana.html

Eu nu vorbesc doar de statistică, vorbesc de ce am văzut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ZvT):

Acum vedem ce influenta mare are religia in vietile noastre si ce manipulare aduce! Oamenii au devenit atei doar din vina preotilor care se dovedesc din nou ca fiind tapii negrii cu barba! Deci acestia au crezut asa de tare ca numai religia lor este cea adevarata incat cand au observat ca acea religie este o bataie de joc au renuntat de tot la credinta! De ce trebubie unii sa se lase orbiti si sa se lase condusi ca niste handicapati in carucioare..in momentul in car nu mai exista persoana care sa ii care in acel carucior se opresc uitand ca pot merge si ei pe propiile picioare! Incredibil!

| greyhound a răspuns (pentru ZvT):

Exact, zice preotul/pastorul sau ce-o fi ala 2 fraze, vine ala cu sacul printre randuri. Ma gandeam "frate! la astia e mai rau ca la romani"
Cand a venit ala a 3a oara, m-a plesnit rasul si am iesit

| doctorandus a răspuns:

In Irlanda avortul e interzis prin constitutie. Ar fi bine sa fie si la noi la fel.

| LordBolton a răspuns:

De obicei tarile ateiste sunt tarile cu nivel de trai ridicat, tarile respective, fiind bogate si educatia si stinta sunt principale, fata de de tarile religioase gen Romania care are 2000 de biserici si 400 de spitale si alea in ruina...

| ZvT explică (pentru LordBolton):

Sunt peste 18 000 de biserici.

| LordBolton a răspuns (pentru ZvT):

Scuze de greseala, cam daca stau sa ma gandesc sunt construite pe an cam minim 30-100 de biserici intr-un singur judet din Romania, ca noi nu avem nevoie de spitale ca ne salveaza viata bisericile...

| Raducu99 a răspuns (pentru anonim_4396):

"92% din populația republicii sunt romano-catolici, deși în ultimul timp a fost un declin masiv de credință și implicare religioasă a catolicilor irlandezi. În 2001, doar 48% din cei care se declară catolici merg de regulă la servicii regilioase" Sursa: Wikipedia

| ania a răspuns:

E posibil ca pentru atei să fie mai bună calitatea vieții materiale.Dar în adâncul sufletului după ce obținem lucrurile materiale la care visăm rămânem neîmpliniți, pentru că nimeni nu e cu adevărat fericit până nu face pace cu creatorul Lui.

| relian a răspuns:

Nu este bine deloc cum spui tu.Eu as zice mai multe biserici, mai multi popi si asa mai departe.De ce? Simplu privatizezi biserica, o scoti la vinzare, face statu bani cacalau dupa care bisericile nu trebuiesc imputinate deloc.Acele biserici dupa ce se privatizeaza vor fi supuse la impozite, asa cum tu platesti impozit pe casa pe masina si ei vor trebui sa plateasca si uite asa se aduna bani balamuc.Plus de asta aia; la biserica folosesc apa, curent electric deci comapaniile trebuie sa faca si ei bani din asta.Si apoi daca popa ala face bani multi ii bagi si lui impozit ca este ca si cum ar avea un job si tu daca muncesti ti se opreste impozit la salariu si de ce sa nu I se opreasca si lui? Metode sint sa-i poti controla le dai masini de marcat, spui la lume cumva ii aburesti ca orice ban dat cuiva, donat se poate scade din impozitul pe venit si sa vezi oamenii cum or sa ceara chitanta la orice.Deci biserica poate fi o sursa foarte buna de venituri la bugetul statului, dar asta cu conditia sa fie eliminati hotii si banditii care conduc tara si pusi oameni care vor sa faca ceva pentru tara si oameni.Si cine doreste sa cotizeze la biserica sa o faca ca nu-i tine nimeni.Dar asta ar fi Solutia privatizarea bisericii, statul sa-si ia mina de pe biserica total, biserica sa devina independent dar fara sprijin din partea statului.Tu daca doresti sa-ti faci o firma nu te ajuta nimeni.Asa si cu biserica ar fi un fel de afacere a popei, ar disparea aia care conduc biserica sau daca popii ce detin biserici iar sustine e treaba lor. Dupa sa contruiasca ce catredale doresc dar din banii lor sia celor care vor sa contribuie benevol, nu sa-mi ia mie din salariu sa dea bisericii, popilor barbosilor care huzuresc pe spatele nostru al celor care muncim.Jos cu acesti barbosi care ne maninca sufletele si ne beau singele.

| Al99 a răspuns:

Daca nu cunosti istoria si traditiile locului este usor sa tragi concluzii gresite.
Aterizat de pe plaiuri mioritice cu punga de seminte in buzunar, cu 2 mici in stomac si o shaorma la pachet, este usor sa-ti dai cu parerea.
"Logica" de ateu":
"logica mea e următoarea : mai puţini credincioşi înseamnă mai puţine biserici, mai puţini preoţi, mai puţini bani cheltuiţi aiurea."
Cate taxe platesti la buget domnule ateu?

| Mikhtarian a răspuns:

Sunt seriosi.
Esti penibil,nu asta e problema prietene.
Problema e parlamentul,presedintele,toti FURA!
Tiganii,bozgorii ne-au invadat,unde e Romania? In oameni ca tine nu e, dupa timpul Daciei, exista credinta, si tu o negi acum, penibilule.

| ZvT explică (pentru Al99):

Am plătit destule taxe, dar nu în ţară. Shaorma bagi tu dimineţa pe stomacul gol, după dai un gât de aghiazmă şi te duci ca tot omul să mai lingi vreo icoană poate pică ceva din cer.

| ZvT explică (pentru relian):

Uite aici de ce nu se poate ce zici tu.
http://www.dcnews.ro/......u-sa-l-ia/