| mentholinks a întrebat:

Isus a marturisit despre sine ca era mancator si bautor de vin. De aici putem trage concluzia ca era mai plinut si nu cum este depictat in icoane & co?

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Cam prost stai cu logica. Si cu cititul

| Nilsson a răspuns:

Mai bine am da exact contextul.

Matei 11
18 Căci a venit Ioan, nici mîncînd, nici bînd, şi ei zic:, Are drac!`

19 A venit Fiul omului mîncînd şi bînd, şi ei zic:, Iată un om mîncăcios şi băutor de vin, un prieten al vameşilor şi al păcătoşilor!` Totuş, Înţelepciunea a fost îndreptăţită din lucrările ei.

Totuși sunt pasaje în Noul Testament care arată că Iisus postea des.
Matei 17
21 Dar acest soi de draci nu iese afară decît cu rugăciune şi cu post.

Înainte de înmulțirea pâinilor, Iisus s-a dus în pustie să reculeagă după moartea lui Ioan și mulțime L-a urmat și acolo, unde n-aveau să mănânce, și după ce a înfăptuit minunea cu pâinii și peștii nu scrie nicăieri că și-ar fi oprit ceva pentru Sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti trage nicio concluzie. Daca manca odata la cateva luni la un ospat sau bea vin nu inseamna ca era grasut. Pe vremea respectiva mancarea nu era procesata. Isus nu era un bogatas ca sa aiba mancare de prisos. In plus, mergea distante mari pe jos si postea des, ceea ce ar arata ca nu era dependent de mancare. Daca citesti, in Biblie la lista de pacate, Pavel trece si "imbuibarea", deci ar fi imoral ca Isus sa fi facut asta. Oricum, obezitatea nu prea exista in general pe vremea aceea, deci ce am spus se poate aplica la orice persoane de atunci. In fond, de ce ar conta cum arata? Te inchini la un chip? Isus trebuie apreciat pentru invataturi, exemplu personal, astpectul este irelevant in povestea lui, de aceea nici nu e descris.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Ba nu postea deloc, doar atunci in pustie a postit. Nu prea cunosti Biblia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Si de ce ar fi spus asta: " ca să te arăți că postești nu oamenilor, ci Tatălui tău, care este în ascuns; și Tatăl tău, care vede în ascuns, îți va răsplăti. ", daca nu postea? Dar sa zicem ca e cum zici tu, si a postit doar atunci. 40 de zile tot e foarte mult, mai mult decat postesc majoritatea oamenilor in toata viata. Deci ce am zis eu tot se aplica. Si din nou, e irelevant pentru ceea ce inseamna Isus daca era gras sau nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

El a respectat Legea, deci a postit și El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici depinde de metabolismul Lui. Daca era sedentar, atunci nu avea cum sa se îngrașe chiar daca ar fi consumat destule calorii.Eu sunt sedentar si mănânc destul de mult si tot nu mă îngraș.

Dar dupa parerea mea, El nu era plinut. Orice om mai plinut e mai frumusel, si în Isaia spune despre Isus ca "nu avea nimic sa ne placa la față Lui".

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Acolo nu vorbeste despre Isus, asa se spune, dar nu se potriveste deloc. Isaia mai spune dispretuit si parasit de oameni ori Isus avea haite intregi dupa el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai incurcat semnificatiile, cred. Sedentar inseamna care nu se misca. Cat despre treaba cu mai plinut e mai frumusel, e subiectiva. Nu se descrie in Biblie cum arata fiindca nu asta e scopul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu am încurcat, asta o spun speciliaștii.Și e adevarata oarecum afirmatia "oamenii mai plinuti la față sunt mai frumoși", acum depinde si la ce față trasă printr-un inel te raportezi.Dar majorotatea oamenilor slabi sunt mai urâței, nu generalizez dar asa am vazut.

Cât despre înfățișarea lui Jesus, zice foarte clar în Isaia "și înfățișarea lui nu avea nimic sa ne placa" și acest verset este întărit prin vorbele lui Isus ca: "Voi va uitati la înfățisare, dar Dumnezeu..." și nu o zice o data, ci de mai multe ori, deci era f frustrat pe ideea asta.

"N-avea nici frumuseţe, nici strălucire ca să ne atragă privirile, şi înfăţişarea Lui n-avea nimic care să ne placă."

Deci daca asta nu arata fizicul, atunci ma duc sa iau o gustare.

| alex598 a răspuns:

Nu neapărat. Nu orice om bea bin și mănâncă este gras. În plus fariseii au fost cei care i-au dat acest titlu.