| mentholinks a întrebat:

Isus a spus: "Lasati mortii sa-si ingroape mortii.", facandu-i pe cei vii deopotriva cu cei morti. Cum putem sa ne dam seama daca suntem vii sau morti?

4 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

E bună întrebarea ta.
Am căutat mai multe pasaje relevate în Biblie și am găsit în psalmi un verset cu dublă semnificație care răspunde efectiv la întrebare:

Psalmi 6:5
"5 Căci cel ce moare nu-şi mai aduce aminte de Tine; şi cine Te va lăuda în locuinţa morţilor?"

Morți sunt cei care nu își aduc aminte de Dumnezeu și nu îi dau cinste.

| Algo098 a răspuns:

Asta e usor de vazut happy Daca te poti misca inseamna ca mai traiesti.
Credinta in ceva nu modifica nimic, insa te poate determina sa faci ceva bun sau rau. Daca un obiect are culoarea verde, poti sa crezi orice si in orice, ca acel obiect tot verde va ramane. Isi va schimba culoarea doar daca faci ceva, nu crezand in ceva. Cand faci ceva in baza credintei in ceva iti asumi un risc, acela de a nu face ce trebuie. Credinta inseamna un lucru neverificat, deci facand ceva conform unei credinte poti face ceva gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cine crede în Fiul are viața veșnică, dar cine nu crede în Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el." (Ioan 3:36)

Răspuns utilizator avertizat