| Vreausăajut1720 a întrebat:

De ceI isus a spus "Pe vrajitori sa nu-i lasati sa traiasca!"?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Parca Dumnezeu spuse, in fine.
Pai vrajitori erau cei care nu aderau la dogma crestina si care veneau cu practici noi, inedite care amenintau crestinismul ori erau persoane care practicau ritualurile altor religii decat cea a crestinismului deci... burn them.

| sabin89 a răspuns (pentru M25M):

Vezi ca pe vremea cand s-au spus cuvintele alea nu exista crestinismul.

| ManStrong a răspuns (pentru M25M):

Mi se pare ca esti dezorientat.

| M25M a răspuns (pentru sabin89):

Stiu, insa pe aceasta baza s-a fondat, iar una dintre aceste "porunci" a fost pusa in practica de catre adeptii crestinismului cand faceau frigarui cu cei care erau considerati vrajitori.

| M25M a răspuns (pentru ManStrong):

Dezvolta te rog.

| kira30 a răspuns (pentru M25M):

Nu e adevarat in totalitate. Doar catolicii (inchizita) faceau astfel de lucruri.
Ei au ars de 10 de ori mai multi eretici fdecat adevaratii vrajitori.Sigur EL ca a spus sa sa nu ucidem dar daca intalnim un vrajitor nu il ucidem noi ci este tratat ca un criminal si aruncat la inchisoare.

15 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Concurenta laughing

Se presupune ca vrajitoria e lucrul diavolului, deci acei oameni erau posedati, cica, si cica si vaduvele erau numite vrajitoare, nu gasesc logica... thinking

| Vreausăajut1720 explică (pentru Mădă0611):

Iti multumesc de raspunsul oferit :*

| Vreausăajut1720 explică (pentru Mădă0611):

Da la ce te referi prin concurenta, adica?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Vreausăajut1720):

Pai si el cam "vrajea" lumea, ori verbal, ori prin ceva "magie", asta daca e adevarat ce se spune despre Iisus, pentru ca, in caz ca nu stii, imaginea lui a fost, si inca e, mult infrumusetata/imbunatatita, un fel de intamplare povestita de pescari sau vanatori, totul e la superlativ.
Nu exista vraji, vrajitori, minuni.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cand a zis? Daca nu se duce nimeni la ei o sa moara de foame!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Întrebarea nu se bazează pe informaţii corect prezentate.

| Maomau a răspuns:

Isus nu a spus asa ceva!
Asta a spus-o Dumnezeu!
Si prin aceasta afirmatie biblica, biserica crestina a fost ademenita sa-si descopere adevarata fata, si anume pe cea Diabolica!

| ManStrong a răspuns:

Isus nu a spus asa ceva.Acest text este luat din Legea V testament.Adica Legea.

| Vreausăajut1720 explică (pentru ManStrong):

Iti multumesc de raspunsul dat:*

| kira30 a răspuns:

Vrajitori sau Satanisti TOT AIA E.
Satan este cel mai mare dusman al lui DUMNEZEU care a existat vreodata. Daca esti vrajitor esti slujitor al diavolului.