| SasaSasa2000 a întrebat:

Luca 9:
60 Dar Isus i-a zis: „Lasă morţii să-şi îngroape morţii, şi tu du-te de vesteşte Împărăţia lui Dumnezeu."

Ce a vrut să spună Isus prin: "Lasă morţii să-şi îngroape morţii"?
Doriți să adăugați alte comentarii? Va rog.

Răspuns Câştigător
| h379m3973423 a răspuns:

E o întreagă poveste acolo, dar îți las un comentariu copiat:
"Isus i-a răspuns, de fapt: „Prima ta datorie este să Mă urmezi pe Mine. Lasă-i pe cei morți spiritual să-i îngroape pe cei morți fizic. O persoană nemântuită e suficient de capabilă să înfăptuiască o asemenea lucrare, în ce te privește pe tine, consacră tot ce ai mai de preț în viața ta lucrurilor nepieritoare. Nu-ți pierde timpul cu fleacuri.""

În ce privește a doua conotație: Domnul Isus ne amintește că dacă ascultăm de păcătoși vom muri și aceștia ne vor îngropa. De exemplu dacă admiri un om de știință și ăsta-ți zice să nu crezi în prostii ca Dumnezeu. Sau dacă asculți de preot și după spovedanie crezi că ai scăpathee hee

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu cauta scuze ca sa nu raspunzi chemarii Mele.

| mentholinks a răspuns:

Adica toti oamenii carora le pasa de casa, copii, familie, etc. sunt morti.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru h379m3973423
Nu am inteles, ce ti-am zis eu? Am verificat comentariile mele si nu am gasit nici unul adresat tie. Asa ca nu stiu la ce te referi.
Daca intri aici poate oricine sa comenteze ce spui, tu nu poti opri pe nimeni sa-si spuna parerea. Chiar daca-l blochezi cum ai facut-o.
Cat despre studii nu are rost sa comentam: mediocrul crede ca toti sunt ca el, numai el este destept.

| iurii75 a răspuns:

Unui alt bărbat, Isus îi spune: „Vino după Mine".

„Lasă-mă să mă duc întâi să îngrop pe tatăl meu", îi răspunde bărbatul.

„Lasă morţii să-şi îngroape morţii, îi răspunde Isus, şi tu du-te şi vesteşte împărăţia lui Dumnezeu." Evident, tatăl acestui bărbat nu a murit încă, deoarece, dacă aşa ar fi fost, ar fi puţin probabil ca fiul său să se găsească aici ca să-l asculte pe Isus. Se pare, mai degrabă, că el îi cere lui Isus permisiunea de a aştepta până când tatăl său va muri. El nu este pregătit să pună Regatul lui Dumnezeu pe primul loc în viaţa sa.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Tu chiar ne crezi prosti? Este o aiureala de barbat asexual - ma refer la Issus.

| SasaSasa2000 explică (pentru CodrutElian1990):

Răspunsul meu la întrebarea ta este DA.

| iurii75 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Tu chiar ne crezi prosti" - nu, sunt convins de faptul acesta!
Dar nu te pot ajuta...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Asta da gandire de om ce crede in Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

O vorbă spune " как откликнется так и аукнется".

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Na, ca am dat-o i по-русски. De asta nu stii правильно писать по-румынски? Gandesti tot ruseste?

| SingleForOne a răspuns:

Cred ca face referire la pacatul din geneza "vei muri negresit". Cand au mancat din mar, deja si-au facut soarta, au ales avutia Altuia, si soarta lor e destinata sa moara, in schimbul vietii eterne. Cei plini de pacate, si continua sa faca alte mii de pacate, sunt deja considerati morti sufleteste, si pe urma morti trupeste, iar in iad avand cea de-a doua moarte - calea spre inexistenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se refera la a lasa grijile lumesti deoparte

| SasaSasa2000 explică:

Răspunsurile voastre nu mă conving.
Morții sunt cei care NU umbla pe calea Dumnezeului lui Avraam, Isaac și Iacov.
iar antonimul cuvântului Mort este Viu, așa dar, Vii sunt cei ce umblă pe calea Dumnezeului lui Avraam, Isaac și Iacov.
Corect?
Deci, ce simbolizează cuvântul "îngroape"?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru h379m3973423):

Aiureli de prostit prostimea.

| h379m3973423 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Te-am întrebat ceva, sau crezi că mă interesează opinia ta?
Cred că nu există om normal care să-ți ceară sfatul sau să ia aminte la părerile tale pentru că cel mai probabil ești sub nivelul mediocru al cunoașterii în general. Așa că scutește-mă și termină o școală.winking

| h379m3973423 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

E o întreagă poveste acolo, dar îți las un comentariu copiat:
"Isus i-a răspuns, de fapt: „Prima ta datorie este să Mă urmezi pe Mine. Lasă-i pe cei morți spiritual să-i îngroape pe cei morți fizic. O persoană nemântuită e suficient de capabilă să înfăptuiască o asemenea lucrare, în ce te privește pe tine, consacră tot ce ai mai de preț în viața ta lucrurilor nepieritoare. Nu-ți pierde timpul cu fleacuri.""

În ce privește a doua conotație: Domnul Isus ne amintește că dacă ascultăm de păcătoși vom muri și aceștia ne vor îngropa. De exemplu dacă admiri un om de știință și ăsta-ți zice să nu crezi în prostii ca Dumnezeu. Sau dacă asculți de preot și după spovedanie crezi că ai scăpathee hee