| mentholinks a întrebat:

Isus, in afara de cateva minuni suspecte, nu a facut mare branza. Ba mai mult din cauza lui s-a stricat, anulat si Legea lui Dumnezeu. De ce este atat de ridicat in slavi din moment ce mai mult a stricat decat a facut? Pana si invatatura lui e una nedreapta care a permis nedreptatii sa ajunga pe culmile pe care este astazi. Dumnezeu a zis clar oamenilor sa faca dreptate pe Pamant nu sa intoarca obrazul si sa scape astfel pe cel vinovat. Din cauza celor vinovati care stau astazi pe locuri inalte este hulit zilnic Numele Domnului si asta din pricina lui Isus.

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E sigurul care poate restaura orice viata umana ruinata de pacat.Cine il intakneste personal se schimba pentru tordeauna.

| AvalohAlyn a răspuns:

Iisus Hristos(Jeshua) a avut cel mai frumos și bun mesaj și cea mai frumoasa învățătura. Nimeni nu a mai avut în acele timpuri un mesaj și o învățătură că a lui.Pe primul loc era iubirea,toleranta,iertarea,milă,milostenia,dreptatea,bunătatea ceea ce in vremurile acelea și mai ales în Israel nu era întâlnit,acolo era cam dinte pentru dinte,legea veche era una brymutaka,Iisus a fost pe lângă Fiul lui Dumnezeu un reformator daca stam sa ne gândim la pozitia lui umana A reformat religia iudaică și a transformat-o in creștinism,o noua religie. Uite eu am o singura religie:religia lui Iisus,Vechiul testament pentru mine nu contează și Nicu nu mă duc la biserica,mă rog acasă de cele mai multe ori.
Și încă ceva despre Iisus mulțimile și cărturarii ziceau uimiți așa:Nimeni nu a vorbit așa că omul acesta impresionați de mesajul bun și pozitiv pe care îl transmitea celor ce îl ascultau
Iisus daca nu ar fi Dumnezeu tot ar fi fost un gânditor excepțional,printre cei mai mari gânditori și maestru spirituali ai lumii și să știu că nu o zic și,o zic sute de gânditori,filosofi,scriitorul de după El,de fapt toată lumea e impresionată și a fost impresionata de gândirea și învățătura lui Iisus tocmai pentru că era diferită,fata de rabini și iudeii din vechime,profeți, preoți și alți gânditori antici.El s-a centrat pe iubire, bunătate, milă, dreptate și iertare și nimeni altcineva de atunci nu a mai făcut-o.Chiar și unii atei sau cei de alta religie U considerație și respect față de Iisus Hristos(Jeshua) fiindcă a venit cu o nouă filosofie și paradigma, aceea a iubirii, a dragostei și a milei.

Salve!

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Asa este, in mare parte ai dreptate, dar sunt importante si cele 10 porunci, parerea mea, probabil nu degeaba exista, chiar daca sunt aspre cu oamenii. Nu esti obligat sa le respecti pe toate decat daca vrei sigur sa ajungi in rai. Asa mai vi de acasa, bravo Alyn.happy

| halogen001 a răspuns:

Isus și Dumnezeu sunt niște simboluri ale neputinței, neștiinței, primitivismului, incompetentei și nedreptății. Poveștile care ii au ca protagoniști sunt puerile, primitive și absurde, dar pentru oamenii care nu gândesc sau nu pot gândi sunt suficiente.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru halogen001):

Consideri ca un om emancipat, un om modern, dezvoltat intelectual, din punctul tau de vedere nu poate fi credincios? Si de ce anume?

| halogen001 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu poate fi credincios, pentru ca nu e firesc sa creadă în povesti absurde, puerile, primitive, în conflict direct cu realitatea, cu logica elementara și cu bunul simt.

| halogen001 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

E ca și cum ai cere unui om adult și sănătos la minte sa creadă in zâna Măseluță.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru halogen001):

Dimpotriva! Vorbim de lucruri mult mai documentate decat zana maseluta. Vorbim despre un subiect interesant pe marginea caruia se poate discuta mult si bine, cu argumente mai puternice decat zana maseluta. Poate din cauza argumentarii tale, sa folosesc un cuvant de al tau "puerile" nici nu prea esti luat in serios. Nu mi-o lua in nume de rau te rog, nu am nimic cu tine, nu te cunosc si am depasit de mult varsta la care sa ma cert pe internet.

| halogen001 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Exemplu:
Zeul x atotputernic care a facut tot ce exista are nevoie de ceva de la om, are nevoie sa-l ajute, il iubeste? E logic? Nu e.
Zeul x iubeste omul, a facut tot ce exista si de aceea a facut purici, paduchi, viermi, plosnite, capuse si tantari. E logic?
Zeul z atotputernic de atata putere si iubire lasa omul pe care-l iubeste sa moara de frig, de foame, de sete, in accidente si in razboaie. E logic?
Zeul x atotputernic in loc sa ajute oamenii se ocupa cu minuni. E logic?
Zeul x atotputernic are nevoie ca omul sa citeasca povesti, sa se stropeasca cu apa si sa execute si alte ritualuri primitive. E logic?
Zeul x atotputernic care a facut tot ce exista nu e in stare sa comunice cu omul si trebuie sa stea ascuns in cartile cu povesti. E logic?

| halogen001 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

E cinstit si frumos sa minti un om bolnav in ultimele lui zile ca il ajuta xeul x si ca ii va fi mai bine?
E cinstit si frumos ca oameni fara pregatire sa combata stiinta si sa propuna in locul stiintei niste fantezii neadevarate?
E cinstit ca omul in loc sa faca ce e mai bine sa asculte de sfaturile unor oameni nepregatiti si mincinosi?

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Dar daca te inseli in legatura cu ceva si nu ai dreptate? In fine va fi treaba ta.

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Evident. Fiecare înțelege lumea dupa educația primita și dupa puterea lui de înțelegere. "De unde nu-i nici Dumnezeu nu cere!"

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Dumnezeu...
Desigur mai exista si diavol, din afara de Dumenzeu. Exista si bine si rau. Niciodata nu este prea tarziu sa alegi calea ce buna. Parerea mea.

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Zeul x cel atotputernic care iubește omul nu se poate împotrivi Diavolului, deci se vede cata putere și iubire are zeul x pentru om și se vede caracterul absurd și pueril al povestii primitive și fanteziste.

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Pentru omul simplu merge orice fantezie. Omul simplu nu știe, nu-l interesează și tot ce i se spune i se pare adevărat. Deci e perfect.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Cum vrei, dar nu este bine ce faci. Treaba ta fa ce vrei, nu incerc sa te influentez, iti vei da tu singur seama o data si o data, pe viitor.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Esti liber sa faci sau sa crezi ce vrei, tot la groapa vom ajunge.happy

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Cum sa nu crezi în zeul x cel invizibil, surdomut, orb, impotent, simbolul neștiinței, absurdului, nedreptății, neputinței, minciunii și primitivismului, cel care lasă oamenii în întunericul neștiinței sa moara de boli de frig, de foame, în accidente și în războaie, zeul atotputernic care se ocupa cu minuni, cel care a făcut purici, viermi, păduchi, ploșnițe, căpușe și țânțari. E cel mai credibil personaj cu putință.

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Uite exemplu de fantezie:
Eu sunt atotputernic, atotstiutor si din cale afara de iubitor. Eu sunt la prima venire, asa ca sa vad cum mai e pe Pamant. Eu sunt mult mai puternic decat zeul x si primesc pe toti in imparatia mea, unde e mult mai bine decat in Rai. Acum Raiul e gol, pentru ca toti au venit la mine. La mine in imparatie poate intra si bun si rau fara discriminare, pentru ca puterea mea poate transforma binele in rau si toti care intra in imparatia mea devin buni si iubitori. Eu sunt atotputernic si nu am nevoie de nimic de la oameni, nici de credinta, nici de ritualuri primitive, nici de stropiri cu apa. Eu nu am nevoie sa aduc dovezi, nu am nevoie de credinta pentru ca nu am ce face cu ea si pe toti care ajung in fata imparatiei mele ii primesc neconditionat si la fel pot sa plece si sa vina de cate ori doresc, fie si de o infinitate de ori. Eu nu ma supar pe nimeni niciodata, supararea, durerea, rautatea, toate imi sunt straine.
Deci garantat, toti vor primi de la mine viata vesnica, fericire si numai bucurii.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Care este religia ta? Cum se numeste?

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Eu sunt zeul y, iar religia mea e bunătatea, cinstea, omenia, dreptatea și corectitudinea in contextul celor de mai sus.
In realitate nu am nici o religie.

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Esti foarte amibitios, sigur iti vei gasi nasul intr-o buna zi, la un moment dat tot te vei schimba, probabil nu ai intatlnit pe cineva care sa aiba timp sa-ti explice mai multe. Probabil mai exista si niste secrete ascunse. Mai cauta si cand vei gasi ceva ma anunti. Depinde si de unde te-ai informat pana acum. Probabil te gandesti de fiecare data sa dai oamenii de partea ta mereu. Orice ar fi ajuta-i, daca nu crezi in nici o religie, si vei fi ajutat.

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Nu mai ecazul de schimbare. Nu mai sunt tanar. Am obtinut in viata tot ce mi-am dorit si nu mai am nevoie de nimic, deci fantezia primitiva e exclusa din start.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Cum vrei, domnule. Sa nu ajungi la depresie sau alte prostii din astea.
Daca vei ajunge vreodata, stii ce ai de facut.
Mai este si covidul in ziua de astazi arza-l-ar focul...

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Daca depresia unui om are drept leac minciuna și fantezia primitiva, acel om e aproape leguma.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Minuni suspecte? Vorbim de lucruri petrecute acum peste 2000 de ani. Noi inca ne impiedicam de chestiuni microscopice care ne omoara si nu stim de ce! Cu toate ca le avem in fata ochilor.