| navarre a întrebat:

Iubire sau sabie? http://www.trilulilu.ro/video-cultura/iertare-sau-sabie- iubire-sau-ura
Credeti ca adevaratul Divin, nu ar fi putut gasi alte metode(decat sabia) sa indrepte omul spre el?
Credeti ca Divinitatea are puterea limitata si nu poate gasi alta cale decat sabia?
Cine isi pune intrebari incepe sa i se trezeasca constiinta.
Ceilalti vor ramane la stadiul de TURMA!
Turma este f.f.f.usor de controlat,deoarece nu-si pun intrebari. DE CE? deoarece li s-a indus ideea ca adevarul este cel indicat de o anumita institutie (printre care si religia) sau alta,, care prin metode subliminale pot convinge ca,, negrul este de fapt alb ".

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu are mai multe metode pentru a ne atrage atentia.El ne vorbeste prin Cuvant, prin Creatie, prin oameni, prin boli prin situatii de criza.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este dragoste.Dar in atributele Lui este drept si sfant.El trebuie sa pedepseasca pacatul.In marea Sa dragoste, a platit pretul pentru pacatele noastre.Bolile,suferintele sunt consecintele neascultarii de Dumnezeu.,, Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Incredibil! Iti raspund pentru a mia oara ca Dumnezeu este dragoste dar este si un foc mistuitor! El este drept si trebuie sa pedepseasca pacatul.

Răspuns utilizator avertizat
| DyNo a răspuns:

Chiar Iisus a spus: '' NU am venit sa aduca pacea, ci sabia, am venit sa despart pe nora de soacra, pe mama de fiica...'' s.a.m.d. Aceasta scrie in Biblie.
Normal ca acum o sa vina cativa care ma vor contesta, dar asa sunt oamenii. Oricum, cum s-a mai spus: ne luptam cu morile de vand ( cu crestini ).

Răspuns utilizator avertizat