| Ofatacuvise a întrebat:

Se poate casatoria intre un crestin ortodox si un pocait? Adica eu sunt ortodoxa si iubitul meu e pocait. Dar eu nu vreau sa ma pocaiesc nicidecum. Nu ma refer la nunta, ma refer la cununie. Atunci cand ne declara sot si sotie. Funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineninteles ca va puteti casatorii!
Casatoria legala se poate incheia intre 2 persoane cu varsta de peste 18 ani, in orice conditii, indiferent de religia lor!

Chiar si cununia religioasa se poate incheia, daca unul dintre miri accepta sa treaca la religia celuilalt.

Dar, se poate trai si fara cununie religioasa, daca nu vreti s ava schimbati religiile sau sunteti atei. Ce-i important si legal, este casatoria civila, la casa Casatoriilor, care se poate face prin prezenta voastra doar, cu certificatele de nastere si buletinul de identitate. Nici macar martori nu aveti nevoie, pentru ca sunt functionarii d ela Casa Casatoriilor care pot fii martori.
La casatoria civila (cea legala ma refer), nu-i nevoi nici de rochie de mireasa, poti merge imbracata foarte simplu!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Casatoria civila nu tine cont de religie

| T0T a răspuns:

Dacă pentru voi e așa importantă religia, nu.

| Ara997 a răspuns:

Nu in biserica. adica nu va cununa nici la ortodocsi nici la pocaitzi.
deci fara cununie religioasa. aceasta se poate numai daca unul din voi trece (cu botez) la reigia celuilalt.
Daca tu nu vrei, probabil nu-ti plac anumite lucruri sau nu vrei sa renunti la religia ta din principiu, atunci cum ai sa traiesti alaturi de un om care se va duce saptamanal la biserica lui? si va trai dupa regulile din religia lui? La fel, cum va trai el alaturi de tine? ei nu consuma alcool, nu danseaza, nu asculta decat muzica religioasa, au anumite restrictii de comportament

| gazza01 a răspuns:

Daca va puneti de acord in ce mod sa o faceti, da, se poate, dar totul depinde de voi!