| TudorFox a întrebat:

Jidanii sunt aceeasi cu evreii?

2 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Da sunt.
Este o denumire mai precisa.
Exact ca la noi numin ciorile tigani dar ei prefera romiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„Jidan" este un termen jignitor pentru a desemna un evreu (sau israelit).

„Cioară" e un termen jignitor pentru a desemna un țigan (Ai observat desigur că nu am spus „rom" și nici „rrom". Astea sunt niște invenții de-ale lui Petre Roman.)

„Bozgor" e un termen jignitor pentru a desemna un etnic maghiar din Romania (Înseamnă „om fără țară").

„Binghec" este un etnic ucrainian din Romania (termen negativ)

Iar "Românica" este o jignire pentru întreaga Românie.

După cum observi, românii s-au născut poeți. Au câte un termen interesant pentru orice.