| AvalohAlyn a întrebat:

L-ai visat vreodata pe Dumnezeu?
Cum era visul?
Ce frumos ar fi sa il visezi pe Dumnezeu ca iti vorbeste si sa Il vezi

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Zicea parintele Ilie Cleopa sa nu ne dorim sa-L vedem pe Dumnezeu in viata asta, caci putem fi inselati, stii la ce ma refer. Multi au fost inselati asa, si au ajuns sa fie stapaniti de pacate, ca asa le ziceau "ingerii" sau "Hristos" sa faca. Sunt multe cazuri de genu relatate in carti, de exemplu in Patericul Egiptean. Chiar si Sf. Pavel zice : "diavolul poate lua si chip de inger de lumina".
Oameni ce l-au vazut cu adevarat pe Dumnezeu sunt foooarte putini. Multe vise si vedenii de genul sunt inselari sau simple vise/halucinatii.
Dar fi sigur ca cine l-a vazut cu adevarat pe Dumnezeu in trup, n-a dus/n-a mai dus o viata de om obisnuit. De exemplu Sf. Pavel, sau Sf. Grigore teologul, Sf. Ecaterina, si multi altii.

| AvalohAlyn explică (pentru 熊Panda熊):

Am o intrebare:Am o carte pe nume ''Patericul'' dar nu stiu daca e cel egiptean...adica in cuprins scrie multe nume:pentru avva Efrem, pentru Avva x, y, z etc
Sunt multi de Avva.
Sunt invataturi de la calugari..Insa e Patericul egiptean sau e alta carte aceea?

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca zice ceva despre Avva Antonie, Avva Pimen, Avva..., si "pentru rabdare", "pentru dragoste", pentu dreapta socoteala " si despre multi avva si pentru multe lucruri, acela e.

| AvalohAlyn explică (pentru 熊Panda熊):

Deci e acelasi.Asa spune.happy Multumesc de lamurire.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,mai ales ca este spirit, invizibil ochilor noștri. Ioan 4:24

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Personal nu, tu l-ai visat?

| AvalohAlyn explică (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Nu.Dar mi-as dori sa-L visez.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nici nu stim cum arata ar fi fain, dar nu cred in vise sunt doar vise de noapte