| PapagalGalben a întrebat:

L-am injurat pe Dumnezeu si as vrea sa ma ierte, da' cica hula impotriva lui Dumnezeu e de neiertat. Ce sa fac? : 0
(PS: nu vreau la dracu)

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Stai linistit. E o neintelegere. Puterea de a ierta a lui Dumnezeu e nemarginita, cred ca nu comit o blasfemie daca afirm ca are chiar interesul sa te ierte, problema e ca de multe ori lipseste cainta sincera, asta e singurul lucru care ii impiedica pe pacatosi sa primeasca iertarea. Stiu cum ai facut confuzia, e in Epistole un pasaj despre hula impotriva Duhului, asta e sa zic asa un sfat pentru avansati, n-are treaba cu ce ai facut tu. Te rogi pentru iertare, te schimbi si se rezolva. Salut.

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"asta e sa zic asa un sfat pentru avansati"
E un sfat? Nu cumva e o sentinta?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Nu. Vorbeste un apostol, ce sentinte sa dea el. In Epistole, apostolii sfatuiesc diferite congregatii. Nu stiu daca stii din ce e compusa Biblia. Sunt carti scrise pe o perioada lunga de oameni diferiti, in care relateaza experienta lor in relatia cu Dumnezeu, iar credinciosii invata din aceste experiente. Tu crezi ca il urmam pe Dumnezeu de frica? Daca ti-e frica oricum nu poti sa faci ce vrea El, si dealtfel de ce ti-e frica nu scapi. Il urmam de placere, din convingere si fiindca Il iubim. ''In dragoste nu este frica, ci dragostea desavarsita alunga frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa si cine se teme nu a ajuns desavarsit in dragoste. Noi Il iubim pentru ca El ne-a iubit intai.'' Ioan 2, capitolul 4, versetele 18 si 19.

| MarianWLF a răspuns:

Pana si daca injuri in gand e pacat, sau daca te uiti dupa cineva pe strada, multe, mult prea multe restrictii exista in religie, si eu spun cred ca zilnic injuraturi si nu cele usoare, cu sfintii si etc... Ce sa zic, ne trimite in iad unde o sa ardem pe vecie, dar El cica "ne iubeste", complicat, foarte complicat.

| MskDesign a răspuns:

Nimic!
Cineva care nu exista, nu-ti poate face nimic.

| Dorugar a răspuns:

Fi linistit ca nu l-ai injurat pe Dumnezeu pentru ca tu esti crestin si crestinii il au ca Dumnezeu pe Lucifer, adica pe Dracu, asa ca tu pe Diavol l-ai injurat adica pe "dumnezeul" care are un fiu si nu pe Dumnezeul care nu are fii nici pina azi!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne vedem in iad.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

In iad nu se dau intalniri, in iad se fierbe in smoala. laughing

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Ai fost tu acolo? Ca vad ca stii sigur laughing

| danut a răspuns (pentru drutzix):

O asa intrebare, merita un asemenea raspuns si pana la coada sunt imaginile inchipuite de voi, nu? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatul impotriva Duhului sfant nu poate fi iertat.

| ChrisIwal a răspuns:

Imi pare rau sa zic asta, dar, you F'd up, asta e, ne vedem acolo jos laughing

| IisusHristos666 a răspuns:

Da-l dracu(adica la mine)