| anonim_4396 a întrebat:

La aceasta rubrica, procentajul celor care pretind a fi crestini dar jignesc mai ceva ca in mahala este mai mult decat ingrijorator. Si, parca asta nu ar fi de ajuns, oricat ai cauta sa vezi un raspuns dat din simpla gandire a unor useri, te izbesti de citate din Biblie mai ceva ca un Matiz intr-un plop. Ah, si sa nu uitam de acei pretinsi credinciosi, care considera rubrica asta dedicata exclusiv lor. Nu sunt ateu, nu sunt crestin, cred in felul meu, si ofer sau cer explicatii in functie de cum vede fiecare lucrurile, cu vorbele lui.
De ce nu pot da unii raspunsuri (chiar si sub forma de gluma), in loc sa injure? Daca asta este rezultatul invataturilor din Biblie, mai bine pun cartea asta pe foc.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca activezi mai mult la aceasta sectiune, deoarece ai o pasiune pentru ea, nu inseamna ca te crezi stapan. Cat despre cei care folosesc cuvinte mai,, neortodoxe,, ei sunt in procesul de crestere, ei trebuie sa puna in aplicare in viata lor de credinta Cuvantul lui Dumnezeu si sa devina maturi d.p.d.v. spiritual.Trebuie sa aduca roade vrednice de pocainta. Adica dragostea, bunatatea, indelunga rabdare, credinciosia. Dupa roade ii veti cunoaste.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Sa inteleg ca "procesul de crestere" implica injuraturi si jigniri? Asa se pun in practica invataturile Bibliei? Unde scrie in Biblie ca primul pas spre mantuire implica actiuni atat de josnice?
Ema, tu n-ai sa poti face pe cineva sa inteleaga ce vrea dumnezeu de la om, atata timp cat dai doar citate din Biblie, fara sa explici. Nu esti Biblia, esti doar un om!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai Ema, de ce nu raspunzi? Iti place sa te lasi rugata?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul este supus greselilor.Si crestinii sunt oameni supusi acelor slabiciuni ca si restul oamenilor. Diferenta o face credinta in Domnul Isus.Ei se straduiesc sa asculte de Dumnezeu sa traduca Cuvantul Lui in viata de fiecare zi. Eu cand m-am intors la Dumnezeu am lasat rand pe rand din obiceiurile rele si m-am lasat de ele. Pocainta este un proces continuu.Trebuie sa umbli tot timpul in ascultare de Dumnezeu si in orice circumstanta te afli sa te intrebi cum ar vrea Isus sa actionezi in acel moment? Poti sa spui despre mine ca am injurat pe cineva?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

A asculta, si a lua aminte, si a trage invataturile necesare, nu implica manifestari josnice!
Iei apararea jegurilor pentru ca iti place cand sunt injurat pe site, fiindca nu-mi poti face fata cu raspunsuri logice. Esti doar fatarnica. Eu stau linistit, fiindca locul tau este direct in iadul crestinilor, din cauza afirmatiilor pe care le faci big grin

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu stii ce vorbesti.Eu nu pot sa ma bucur atunci cand cineva ii face de rusine pe crestini, si nici cand incalca Legile lui Dumnezeu.Dar tu esti rautacios, de aceea intotdeauna sfarsesti prin a ma insulta.Cat poti sa fi de previzibil!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ema nu injura. N-are de ce, pentru ca are cine s-o faca in numele ei. Si daca pe tine te critica daca esti slobod la gura, pe aia de latra in numele ei, ii tolereaza si-i lauda. N-o mai deranjeaza si nu le mai zice ca-s spurcati. Ba le mai gaseste si scuze. Curata prefacatorie. Pai ori te deranjeaza cei care injura, ori nu. Si vine Ema sa ne lamureasca: "Deranjeaza doar aia de-o critica, cei care o pupa-n fund pot injura in voie" laughing

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Uite: asta e defectul tau: nu gandesti "politically correct". Ce sa-ti fac? Ti-o iei de la credinciosii care nu concep faptul ca cineva indrazneste sa puna la indoiala ce le spun lor "vocile".

| MortemAeternum a răspuns:

Sunt foarte putini crestini adevarati si in viata reala si aici, toti care jignesc si vorbesc ca la "usa cortului" sunt niste ipocriti, ca de altfel cred ca am putea schimba numele de crestinism in "ipocritism"

| Wehrmacht a răspuns:

Crestinul e acela care crede in dz si asculta de el.
Ateul este acela care nu crede in dz.
Satanistul cel care se roaga lui Lucifer,
aia despre care spui tu sunt idiotii.Azi ii vezi cum spun sa nu ii mai atacam si maine ne spun jegosi, prosti, dezaxati...etc.Astia nu gandesc cand vorbesc.Adica,cata prostie iti trebuie sa spui ca ateii te jignes si dupa aia sa spui ca ateii sunt jegosi?!? Era unu la T/A care a spus ca acel tip de oameni parca sunt crescuti in incubator ca in filme SF Americane. Avea dreptate...

| Varahil a răspuns:

Stii ce se intampla? Desi invatatura Bibliei este unica, fiecare are un alt mod de a o intelege si a o aplica in viata de zi cu zi, si asta pentru ca intervin alti factori. Fiecare are nivelul lui de inteligenta, cultura, educatie, fiecare vine cu un alt bagaj genetic. Nu putem pretinde ca toti oamenii sa fie la fel. Nu Biblia este vinovata aici, ci modul in care este asimilata, prin prisma factorilor enumerati mai sus.

| DeliaDaniela a răspuns:

Nu, nu cred ca acesta este rezultatul invataturilor din Biblie... cred ca unii atunci cand nu stiu ce sa raspunda incep sa jigneasca, pentru a masca faptul ca habar nu au ce raspuns si ce argumente sa aduca!
Dar sa stii ca nu biblia ii invata asta! Daca vrei vreodata sa te convingi, poti sa o citesti si tu si sa vezi ca acolo nu sunt astfel de invataturi! Nu ai nimic de pierdut... straight face

Daca cineva iti da trimiteri in biblie nu inseamna ca ei nu gandesc, ci ca incearca sa isi argumenteze raspunsul!winking

| anonim_4396 explică (pentru DeliaDaniela):

Am citit si rascitit Biblia, cautand sa inteleg cum stau lucrurile, d-aia caut raspunsuri cateodata.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte bine sa cauti raspunsuri... numai asa poti intelege anumite lucruri!winking

| fiosel a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea mea ie ca raspunsurile nu le gasesti la oameni,iei pot eventual sa-ti spuna parerile lor mai mult sau mai putin ortodoxe,dar cel care cerceteaza inimile este D-zeu, daca tu cauti cu o inima sincera raspunsurile de care zici D-zeu ti le va descoperi, dar sa nu fie de dragul contraziceri, ca nu ai sa rezolvi nimic.In felul asta ai sa poti citi biblia si de 100 de ori si tot nu ai sa intelegi nimic

| CupY a răspuns:

Problema este că în toată orchestrația asta despre manipularea prin fel și fel de metode am ajuns în rătăcire.
Religia nu prea mai predă credință ci dogme. Trebuie să faci asta și asta fără să știi de ce.
Eu unu am început studiul credinței pe cont propriu și fac progrese asupra sufletului în fiecare zi.
Citesc acum viața lui Îsus fiind cel mai mare mentor al tuturor timpurilor și el a fost un fin observator al omului înainte să inceapă a schimba sufletele, plus că nu a urmat școala religiei cum era și atunci, ci a studiat singur! Excepțional...

Primul pas este dorința de a afla...
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi da, mă, doar îşi iubesc aproapele, dar mai ales mamele aproapelui lor. Aşa îşi exprimă ei iubirea şi afecţiunea, înjurând ca la uşa cortului pe cei ce au altă opinie, mai respectabilă sau nu.
Citatele din Biblie... păi, doar Biblia e cartea de căpătâi a omenirii, acolo e adevărul absolut, şi e suficient să dai un rând sfânt de acolo. Că doar, ce scrie in Biblie e peste puterea noastră de înţelegere. Ah, genial! Aşa o să scriu şi eu o carte prin care să manipulez şi să folosesc scuza că e peste puterea noastră de înţelegere, voi tăceţi, nu cercetaţi, credeţi orbeşte!
Şi da, rubrica asta nu e doar pentru creştini/religiosi. Dar na, cum li se demonstrează că ateismul e câştigător, imediat se atacă şi, la fel ca în vremea comunismului, îl pedepsim, că doar de-asta ne acceptăm aproapele aşa cum e şi îi vrem binele.
De ce nu pot să dea răspunsuri? De prosţi, şi de manipulaţi ce sunt.
Crede şi nu cerceta! Amin.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Sintagma asta cu "crede si nu cerceta' mi se pare cea mai penibila! eu cred ca pentru a fi convins de ceva trebuie sa cercetezi... numai asa poti afla raspunuri la anumite intrebari! happy
doar ca bineinteles, e mai usor sa credem tot ce auzim! din pacate unii chiar aplica aceasta sintagma straight face

| anonim_4396 explică (pentru DeliaDaniela):

Aşa e.

| fiosel a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Sa nu uitam draga mea ca biblia insasi ie o carte facuta pentru cercetare nu ie o carte pe care sa o citesti ca pe un roman ie o carte care se CERCETEAZA

| DeliaDaniela a răspuns (pentru fiosel):

Pai eu nu tot asta am subliniat? ca trebuie sa cercetam si sa nu credem tot ce auzim?! uite-te mai bine la comentariul meu tongue
tocmai asta am zis :" sintagma asta mi se pare cea mai penibila"... deci eu merg pe principiul ca trebuie sa cercetezi pentru a putea crede in ceva.
nu stiu de ce ai impresia ca eu cred ca biblia nu trebuie cercetata straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ce sa te astepti de la niste pustani teribilisti de max 14-15 ani? Sau chiar la persoane trecute de varsta a doua care cred ca daca au citit biblia la betie, printre randuri si au vizitat biserica in treacat se autoproclama mari credinciosi.Adevaratii crestini nu isi pierd timpul pe astfel de site'uri, cu atat mai putin la aceasta categorie mizerabila care a devenit cosul de gunoi al TPU'ului.Sa nu te astepti sa gasesti aici raspunsuri concludente si complete la intrebari pe teme religioase.La extrema cealalta se afla majoritatea ateilor si ei la fel de inversunati si stresati.Conflictul intre aceste 2 tabere pare amuzant, dar la un moment dat poate deveni plictisitor.Nu stiu exact de ce, dar aceasta poza ma trimite cu gandul la portretul universal al asa-zisului pseudo-crestin:))
http://www.eviltrash.to/content/gallery/60775360.jpg

| SatanIsAwesome a răspuns:

Cand vorbesti cu un cre[s]tin, parca vorbesti cu morile de vant. Adica, macar alea fac ceva folositor, in timp ce unii crestini mananca, borasc si se caca toata ziua. Cinste lor! Mai bine sa mai moara, ca oricum sunt prea multi prosti pe planeta asta.