| Lola956 a întrebat:

La catolici e pacat sa fumezi?

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cuvantul lui Dumnezeu este valabil pentru toti oamenii, numai ca nu toti Il implinesc!

| danay72 a răspuns:

Daca se bazeaza pe Biblie, Dumnezeu spune ca tot ce ne afecteaza corpul, e pacat, pentru ca asa nu aratam respect fata de viata oferita ca dar de la Dumnezeu. 2Corinteni7:1

| EvangelineDS a răspuns:

Ce tip de satanism esti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvangelineDS):

Satanist spiritual!

| EvangelineDS a răspuns (pentru anonim_4396):

Site-ul ''Bucuria lui Satan'' este satanism spiritual sau traditional?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvangelineDS):

Satanism spiritual

| xXdoareuXx a răspuns:

E pacat sa arzi banii

| RAY a răspuns:

Pacat de banii,plamanii, inima ca trebuie sa suporte otrava pe care o fumezi, fumatul ucide in timp nu direct si indirect, asa ca renunta la ele devino vegetarian, iubeste natura

| dracu14 a răspuns (pentru RAY):

Vegetarienii nu au legatura cu tutunul, cei care nu fumeaza nu beau alcool si nu se drogheaza se numesc sXe(straight edge), stiu asta pentru ca sunt sXe

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da nu am auzit sa fi devenit medicament.

| Jardelin a răspuns:

Ateu sa fii si tot e pacat! Pacat de sanatatea care se pierde!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragule uita-te nai atent: Nu este o copie ci este saitul original in romana a ministrelor Joy of Satan cat despre restul site-urilor intredevar sunt copii dupa cea originala care e cea mai completa in romana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| AlexeHellsing a răspuns:

Nicăieri nu e păcat să fumezi.
Păcat este când îți pierzi controlul și devii dependent. Sper că te-am ajutat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

De fapt penticostalii spun e ca pacat. Am fost penticostal acum sunt satanist.

| chazz a răspuns (pentru anonim_4396):

Satanist?laughing

| AlexeHellsing a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era nevoie să adaugi și ultimul detaliu.
Dar nu contează, ai dreptul la libera exprimare.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Dupa parerea mea, ai dreptate, eu am fost dependent timp de 2 ani, dar am reusit sa ma las aproape de tot, acum fumez in general 2-3 tigari pe zi, sunt unele zile in care nu fumez deloc, daca as fi crestin, nu stiu de ce s-ar supara Dumnezeu pe mine ca mai imi fac o placere...Nu stiu cat dauneaza 2 tigari pe zi.

| dracu14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Laveyan,traditional sau spiritual?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dracu14):

Spiritual

| anonim_4396 a răspuns (pentru chazz):

Ce este amuzant?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Asa e insa fara suparare urasc sa fiu perceput ca si crestin.

| chazz a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ai gresit foarte rau daca ai ales lucrul acesta, am citit satanismul.blogspot.com e facut sa iti spele creierul. diavolul va vrea sufletele iar calea sa este minciuna, eu zic sa te pocaiesti si sa iti vezi de ale tale, cu vrajitoria voastra ca unui credicions ii faceti 100 de vraji ca nimic nu se intampla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chazz):

Si crestinismul pe ce e bazat pe adevar? Pe naiba adevar e bazat pe frica manipulare si minciuna.

| Petre_Alexandru_1995 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Tigarile contin nicotina.

NICOTÍNĂ s. f. Substanță alcaloidă incoloră, lichidă și toxică, care se găsește în frunzele de tutun. – Din fr. nicotine, germ. Nikotin

Practic, fumand iti faci rau singur cu substanta toxica.

| Maomau a răspuns:

Da fumatul este un pacat mare la catolici!
Pedofilia NU!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Maomau):

Ai zis-o bine de data asta.

| chazz a răspuns:

Orice ne face rau noua sau altora este pacathappy.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaNustiu a răspuns:

Eu am fost catolica nu nu este pacat, poti sa faci ce vrei atata timp cat nu este un pacat.

| Hope77 a răspuns:

Corpul omenesc este templu al Duhului Sfant. Orice obicei nesanatos care produce boala, suferinta intra in incidenta poruncii a 6-a din Decalog (Sa nu ucizi). Nu doar fumatul e o problema. Si imbuibarea cu alimente sanatoase este pacat. Lista e mai lunga.
Corpul omenesc trebuie tratat cu respect pentru ca vine din mana Creatorului. A nu se confunda cu narcisismul desigur. Ideal este sa tii cont de orice sfat sanatos si sa respecti legile sanatatii. Iti faci tie bine, societatii si celor dragi (nefiind o povara pentru nimeni asa cum devii cand cazi la pat)

| charna a răspuns:

Si catolicii fumeaza. nu

| Davide22 a răspuns:

Biblia e doar pentru ortodocsi? Cam asa o sunat intrebarea ta.E pacat si la catolici si la ortodocsi si la orice alta confesiune.Viata unui crestin este proprietatea lui Dumnezeu(Galateni 2:20).Noi nu putem face orice cu trupul nostru care este Templul Duhului Sfant(1Corinteni 3:16-17)."Toate lucrurile imi sunt ingaduita, dar nu toate imi sunt de folos; toate lucrurile imi sunt ingaduite, dar nimic nu trebuie sa puna stapanire pe mine".(1Corinteni 6:12)

| EverybodyLies a răspuns:

Nu mai stiu, ba`...da stiu ca preotii catolici fumeaza big grin

| Lola956 explică:

Am pus intrebarea asta deoarece sper sa nu fie problema daca fumez o data la nu stiu cat timp, adica nu fac un rau asa mare trupului daca fumez foarte rar, nu?