| Superior a întrebat:

La ce trebuie sa-ti fie gandul cand te rogi?
666 chiar e numarul diavolui?
Dumnezeu cum ar prefera sa fie un om, care are doar 2 posibilitati,de exemplu sa zicem,sa Robin? ai doar variantele a) si b)
a) Ateu,dar care e bun si face lucruri bune.
b) Crestin, dar care face rau si e betiv si chestii de genul.

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind iubesti, esti topit de indragostit, la cine trebuie sa-ti fie gandul? Cam asa intrebi tu. Normal ca la persoana dupa care esti topit. La fel e si cu rugaciunea, ca tot de dragoste vorbim. Gindul te duce mereu acolo sus, unde stii ca cineva te iubeste.
666 e doar un numar cu o semnificatie si atit. Cindva va permite o descoperire prin el a ceea ce va fi Antichristul.
Nu exista b), pentru ca nu exista crestin rau si betiv. Daca esti crestin, ai lasat raul deoparte, nu e nimic in comun la acestea doua. A, ca se dau multi crestini, asta e doar o denumire, si in cazul asta prefer ateul.

| RAY a răspuns:

Papa de la roma spune ca mai bine ateu decat catolic ipocrit

| Nilsson a răspuns:

Pentru a fi mantuit nu e decat o singura varianta, sa crezi in Dumnezeu si sa duci o viata curata, cine e crestin doar cu numele eu un lup in haina de oaie.
Pentru Dumnezeu nu exista mai mult sau mai putin bun, exista un singur etalon, si anume neprihanirea, e o mare inselaciune sa zici ca nu conteaza daca tu crezi sau nu, ci doar sa fii bun.

666 e numarul fiarei, care simbolizeaza papalitatea (ca tot a facut cineva referire la papa). In Evul Mediu, inscriptia de pe coroana papei era in latina VICARIVS FILII DEI (adica loctiitorului Fiului Lui Dumnezeu) iar daca aduni toate literele cu valoare numerica din titulatura (I, V, L, C, D), ghici ce numar iti da?

| Deaad a răspuns:

Ce e ala bine si ce e ala rau?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Bine punctat, nu sunt singurul care s-a gandit la asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine nu te rogi, pierdere de timp sa te rogi la lemne.

Lui Yehova (la el te referi, nu?) ii plac oamenii care cred fara sa-si puna intrebari si care au frica de chinuri vesnice (si trebuie sa se supuna dogmelor religioase) cu toate ca existenta iadului crestin nu este dovedita nici de religie, ce sa mai zic de stiinta.

666 nu este niciun numar al "diavolului". Diavolul crestin, la fel ca si Yehova, nu exista. 666 este de fapt numarul patratului cabalistic al Soarelui, chestii legate de spiritualitate, n-are crestinismul asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"666 - este numărul cabalistic al Soarelui. 666 este a-tot-importanta chakră solară. Adevărata semnificație a "Templului lui Solomon" este TEMPLUL SOARELUI. "Sol", "Om" și "On" sunt cuvinte pentru Soare. "Sol" este cuvântul latinesc pentru Soare. "Om" este numele dat de hinduși Soarelui Spiritual. "On" este cuvântul egiptean pentru Soare. Simbolismul Templului lui Solomon a fost furat de evrei și transformat de aceștia într-o figură fictivă, la fel ca și bazaconia numită "nazarinean" și aproape tot ceea ce se găsește în biblia iudeo/creștină. Adevărata semnificație pentru "Templul Soarelui" este una spirituală; simbolizează sufletul perfecționat, de unde razele chakrei solare (666) – care este centrul sufletului și care circulă energia spirituală – radiază în 8 raze distincte. Sufleul strălucitor este simbolizat prin Soare. 8 este numărul lui Astaroth.
De asemenea, acesta are de a face și cu "Noul Ierusalim". Numele "Ierusalim" a fost furat și corupt în numele unui oraș din Israel. "Ierusalim" ESTE UN CONCEPT!"

| Iunix a răspuns:

O să-ți răspund la întrebarea legată de 666, mi se pare singura interesantă. https://www.youtube.com/watch?v=qj-l0-7K2CY

| Iunix a răspuns (pentru Iunix):

În legătură cu celelalte întrebări, având în vedere că Dumnezeu nu există ști deja răspunsul meu.

| CinevaAnonimă a răspuns:

1) La Dumnezeu sau la sfantul caruia te rogi.
2) 666 e numarul bestiei.
3) a- nici intr-un caz, ei il hulesc pe Dumnezeu si indeparteaza oamenii de la credinta prin minciuni si sminteli.
b- astfel de oameni nu se mai pot numi crestini. Lui Dumnezeu ii plac adevaratii crestini ortodocsi care-L asculta.

| Superior explică (pentru CinevaAnonimă):

Dar de ce daca cineva e ateu il huleste pe Dumnezeu? DIn cate stiu,a te huli lui Dumnezeu inseamna sa-l injuri, sa-l iei in ras, astfel de afirmatii venind din inima. Ateul ala pur si simplu nu se gandeste la Dumnezeu, gen, e genul de ateu care crede doar daca vede sa zicem. Nu toti ateii incep sa-l huleasca asa.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

In orice caz, slava nu-I aduc.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

666 este in numar care din punct de vedere religios reprezinta [moartea absoluta]. Deci, este o persoana blestemata de Dumnezeu cu moartea absoluta.
b)Ba, orice pom bun face roade bune, iar orice pom rau face roade rele.
"15. Feriti-va de proorocii mincinosi, care vin la voi in haine de oi, iar pe dinauntru sunt lupi rapitori.
16. Dupa roadele lor ii veti cunoaste. Au doara culeg oamenii struguri din spini sau smochine din maracini?
17. Asa ca orice pom bun face roade bune, iar pomul rau face roade rele.
18. Nu poate pom bun sa faca roade rele, nici pom rau sa faca roade bune.
19. Iar orice pom care nu face roada buna se taie si se arunca in foc.
20. De aceea, dupa roadele lor ii veti cunoaste.
21. Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri.
22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu in numele Tau am proorocit si nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut?
23. Si atunci voi marturisi lor: Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea." link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/matei/7/17/#17