| EmaS a întrebat:

La cumpana dintre ani fiecare punem in balanta partile bune si cele rele ale anului care a trecut. In plus, ne facem planuri pentru urmatorul an in care vom intra. Vreti ca in urmatorul an sa puneti timp deoparte si pentru suflet?
LA MULTI ANI!

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

In anul care va veni, de fapt mereu cand vine un an imi propun sa programez mai mult timp pentru suflet si pentru mantuire decat am facut-o in anul vechi. Vreau de asemenea ca rabdarea, credinta si iubirea sa se inmulteasca si nu numai pentru mine ci si pentru semenii mei. Vreau ca pacea si iubirea sa domine mai mult decat in anii anteriori. Poate e doar un vis dar eu asta vreau.Sarbatori fericite si tie,Ema, si tuturor oamenilor de pe TPU si nu numai, teisti, crestini, atei sau catolici etc.Fie ca noul an sa aduca mai multa trezvie spirituala.Doar bine!

72 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cred că acest lucru ar trebui să fie pe primul plan.
La Mulţi Ani!

| EmaS explică (pentru Arthur):

Pentru unii este o prioritate, insa pentru cei mai multi, din pacate...

| Arthur a răspuns (pentru EmaS):

Dacă îţi pierzi sufletul ai pierdut totul, nu mai ai nimic!

| SaveTheNature a răspuns:

Normal happy. In august ma casatoresc crestinestebig grin Deja mi-am facut programarea. Pana atunci, tot un pacatos sunt.

| EmaS explică (pentru SaveTheNature):

Felicitari! Domnul sa binecuvanteze familia ta minunata. Cu ajutorul lui Dumnezeu, in august va avea loc nunta fiicei mele.

| SaveTheNature a răspuns (pentru EmaS):

Super happy Nunta mea este pe 17 august. A fiicei tale pe cat este?

| EmaS explică (pentru SaveTheNature):

Nunta ei va fi pe 10 august.

| SaveTheNature a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi?

| SaveTheNature a răspuns:

Pai am avut aceleasi probleme ca cei mai multi care se casatoresc.
Nu eram sigur de acest pas, nu am avut bani, nu eram in Romania (unde ne sunt rudele si prietenii). etc.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu ma gandesc la anul care a fost, si nici la cel care vine.

Multumesc la fel.

| RAY a răspuns:

Asa iubesc oamenii care viseaza la viitor dar nu fac nimic in prezent, stau si viseaza cu ochii deschisi basme, lasati ma viitorul si faceti ceva in prezent, ce viitor nu-mi pasa de el, mie imi pasa de prezent si atat

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La multi ani! Eu acum am venit de la sfanta biserica si ma voi duce cat voi trai si voi putea!

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| dracu14 a răspuns:

Eu traiesc in prezent, nu ma gandesc la trecut si nici nu-mi fac planuri de viitor

| ManStrong a răspuns (pentru dracu14):

Eu nu cred ca tu nu te gindesti de azi, ce vei face miine.
Pregatesti o calatorie sau o excursie sau ceva.E imposiil sa nu faci pregatiri si pentru viitor.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Noi ne facem planuri, dar Domnul este Cel care le face sau nu sa se implineasca.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Noi spunem totdeauna; Beezrat -Hasem.

| dracu14 a răspuns (pentru ManStrong):

Viitorul pentru mine inseamna simplu maine

| ManStrong a răspuns (pentru dracu14):

Ai copii?

| EmaS explică (pentru ManStrong):

,,De aceea, Domnul însuşi vă va da un semn: „Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un Fiu şi-I va pune numele Emanuel.,,
,, Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: „Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii." Cine este rascumparatorul lui Israel si al neamurilor?

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Uuuuuuuuuuuf Am spus de sute de ori.De ce nu cititi textul cu atentie din Isaia nu din Matei. Tinara aceasta va naste un fiu.Care tinara daca a zis; aceasta.
El va minca smintina si miere pina cam la 13 ani adica pina la majorat.Dar inainte de majoratul copiluluitaa de ai carei doi imparati te temi tu imparte va fi pustiita.Ai citi vreodata textul acesta in Biblie?
Ia citeste l cu atentie inca odata si vezi cam ce ai putea intelege.
Nu poate fi rascumparator si al lui Israel si al neamurilor.Ca Israelul trebuia sa fie rascumparat din mina neamurilor. Ceva nu e in regula cu biblia voastra.
Pele=minunat.
Ioet El=Sfetnic al; lui Dumnezeu.
Ghibor=puternic, viteaz
Nu Dumnezeu tare, Sfetnic al lui Dumnezeu, puternic. Adica un sfetnic puternic.Ok.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Daca nu este vorba de Isus atunci despre cine ne vorbeste Sfanta Carte?

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Mantuit inseamna salvat de iad.Sunt doua locuri in care poti sa iti petreci vesnicia:in rai sau iad.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Daca zice credina ta te a mintuit.Cum inseamna scapat de iad?

| EmaS explică (pentru ManStrong):

MÂNTUÍ, mấntui, vb. IV. Tranz. și refl. 1. (Pop.) A (se) salva (dintr-o primejdie, din robie, de la moarte etc.). 2. (Pop.) A (se) vindeca (de o boală). 3. (În limbaj bisericesc) A ierta sau a obține iertarea pentru păcatele săvârșite, a scăpa de pedeapsa divină; a (se) izbăvi, a (se) salva

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Aaaaaa deci vezi cite variante are? Si tu spui simplu; Scapat de iad; Si iadul nu este iad ca este altceva si asa din greseala in greseal cum spuneau comunistii.
Eu sint foaaaaaaaaaaaaarte receptiv la cuvinte.Pentru mine fiecare cuvint e ca lovitura de baros. Poate sa dea viata sau sa omoare.
Nu ne jucam cu cuvintele.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Asta inseamna salvat de iad! De aceea a venit Domnul Isus ca sa ne salveze de la moarte, pentru ca plata pacatului este moartea dar darul fara plata a lui Dumnezeu este viata vesnica.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Dar cum a salvat de la moarte ca moartae si afce meseria ca si inainte de Isus fara nici o deosebire
Daca ar fi platit pacatul ar fi suprimat moartea.Dar daca observi si citesti cu atentie, apostolii la inceput nu cunosteau atitea variante a le mortii lui Isus.A trebuit timp ca biserica sa se desmeticeasca su sa puna in aplicare o tactica pe spatele mortii lui Isus.Ap Chifa(aliasPetru)spune ca intoarcerea la Dumnezeu strege pacatele.Si el cel putin era un apropiat al lui Isus si trebuia sa stie cal mai bine acest lucru.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.Dar El a suprimat moartea spirituala.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Nu se primeste.
Care; Omul pacatuia?
Care?
Oamenii care nu cunosteau leega, adica neamurile pacatuiau obisnuit ca totdeauna.
Cu ce sa redus procentajul pacatului la neamuri dupa moartea lui Isus?
Or evreii cum respectau inainte la fel o fac si acuma.Pacatul se reduce doar prin respecatrea legii.Altfel moartea lui Isus a fost zadarnica.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Aha, deci eu trebuie sa inteleg ca tu nu incalci niciuna din cele zece porunci?! Tocmai, pentru ca sangele animalelor aduse ca jetfa nu mai putea sa spele pacatele pentru ca se inmulteau, Dumnezeu a trimis pe Domnul Isus ca sa plateasca pretul pentru pacatele omenirii intregi.http://www.bibleinfo.com/ro/topics/noul-leg%C4%83m%C3%A2nt

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Dar de ce pentru pacatele omernirii ca omenirea nu pazea poruncile nici inainte si nici dupa aceea.Care pacate se inmulteau ca nu inteleg la ce te refri. Daca se inm ulteau ale evreilor ce legatura are cu neamurile care nu aveau lege nici atunci si nici acum?
Specifica clar pentru cine a venit Isus? De ce daca venit pentru neamuri nu se silesc sa pazeasca macar cit o faceau evreii.
Pavel are o intuitie buna cind spune.O parte din ramuri au fost taiate ca sa fii altoit tu.Dar daca tu nu aduci rod deloc, cum esti altoit?

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Eh nu caln. Calc dar ca la circulatie mai platim si amenzi, dar macar incercam sa nu facem accidente grave.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Oare cui i se adreseaza Cuvantul Domnului in Iertemia 2?,, Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.,,

,, Pentru ce vă certaţi cu Mine? Toţi Mi-aţi fost necredincioşi, zice Domnul.,,

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Si cum platesti tu amenzile?

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Au fost si vremuri din astea si au platit pentru rautatea lor.
Dar dupa ce platesti mai esti dator?

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Dar nu mi-ai raspuns la intrebare. Cum platesti tu pentru pacatele tale?

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

In Ezechiel spune asa; Eu nu vreau moartea pacatosului ci mai degraba sa se intoarca la Dumnezeu.etc
DECI DACA CINEVA SE INTOARCE LA dUMNEZEU, DUMNEZEU NU I TINE IN SEAMA greselile de dinainte.Asa spune Dumnezeu si noi il credem.
Iata ce spune Isus; Au pe Moise si pe prooroci sa asculte de ei daca nu vreau s ajunga aici.Tu parca de iad te temi.Deci iata Solutia.
Caci daca nu asculti de mOISE SI DE PROOROCI TOT ISUS ZUCE NICI DACA VA INVIA CINEVA 9ADICA EL)DIN MORTI NU VOR ASCULTA.cI VA FI ASA UN FEL DE PREFACATORIE.
Asta pot sa ti o dovedesc suta la suta.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Si cum te poti intoarce la Dumnezeu? Faptele apostolilor 17:30 Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
Fapt 14.16; Rom 3.25; Luc 24.47; Tit 2.11-12.1Pet;
Faptele apostolilor 26:20 Ci am propovăduit întâi celor din Damasc, apoi în Ierusalim, în toată Iudeea şi la Neamuri, să se pocăiască şi să se întoarcă la Dumnezeu şi să facă fapte vrednice de pocăinţa lor.
Romani 2:5 Dar, cu împietrirea inimii tale, care nu vrea să se pocăiască, îţi aduni o comoară de mânie pentru ziua mâniei şi a arătării dreptei judecăţi a lui Dumnezeu,
Apocalipsa 2:21 I-am dat vreme să se pocăiască, dar nu vrea să se pocăiască de curvia ei!

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Deci ma gindesc ca ajungem la un numitor comun. Pocainta.
Iar pocainta este ascultare de Dumnezeu.
Ascultare de Dumnezeu inseamna asa cum a sosu Isus; Au pe Moise si pe prooroci sa asculte de ei.Cu ce sint eu diferit?

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Tu esti diferit pentru ca nu Il ai pe Domnul Isus ca Mantuitor.Eu am primit iertarea prin Jertfa Lui.Tu te bazezi pe faptele Legii!

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Nu e adevarat.Eu ma bazez pe ce a spus Isus. Daca nu crede cineva in Moise si in prooroci nu va crede nici (daca eu voi invia spus asa in sens mai larg)ci va fi doar o invatatura falsa.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Tu nu recunosti Dumnezeirea lui Isus!

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Timpul costa bani si nu stiu daca e cineva pregatit sa fac o cheltuiala in plus.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Dar sufletul tau nu te intereseaza? Unde iti vei petrece vesnicia, ai siguranta?!

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Cu creierul care l am cred ca voi reusi sa explorez macar o parte din imensitatea universului.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Da, te cred ca ai o imaginatie bogata!

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

In lumea de acum nu prea am la ce folosi nici o miime de procent din ce am.Cine mi la conceput, cred ca stia si; De ce?

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Sigur, atunci cand va veni El, vom fi ca El. Dar pana atunci cunoastem in parte.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Vom fi ca el, ca cine?

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Ca Dumnezeu-Tatal, Fiul si Duhul-Sfant!

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Nu.Nu cred. Ce vor face atitea milioane de Dumnezei. Trebuie sa ne incadram in ordinea la care am programati.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Este unul singur relevat prin trei persoane. Elohim inseamna trinitatea, de aceea se si spune in plural.De ce nu Il pui la incercare pe Dumnezeu? Mai este scris ca orice vom cere in Numele Lui (Isus) vom primi.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Nicodim a fost unul sai mai multi?

Dumnezeu nu poate sa minta.Cum traduci Elochaich Tion/?
Dumnezeii tau Sioane?

| EmaS explică (pentru ManStrong):

1 Între farisei era un om cu numele Nicodim, un fruntaş al iudeilor.
2 Acesta a venit la Isus, noaptea, şi I-a zis: „Învăţătorule, ştim că eşti un Învăţător venit de la Dumnezeu; căci nimeni nu poate face semnele pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el."
Ioan 7.50; Ioan 19.39; Ioan 9.16-33; Fapt 2.22; Fapt 10.38;
3 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu."
Ioan 1.13; Gal 6.15; Tit 3.5; Iac 1.18; 1Pet 1.23; 1Ioan 3.9;
4 Nicodim I-a zis: „Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale şi să se nască?"
5 Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.
6 Ce este născut din carne este carne, şi ce este născut din Duh este duh.
7 Nu te mira că ţi-am zis: „Trebuie să vă naşteţi din nou."

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Dar Nicodim asta era parca trei.Sau numai dupa ce s-a nascut din apa si din duh a devenit trei? Stii ca are pluralul im.
Si ce e de mirare ce i-a spus Isus?
Evreii fac treba asta, ma mir ca el nu a inteles. Dupa nume cred ca nu era evreu.Probabil ca si povestea sa fi fost adaugata mai tirziu.
Zic doar nu sint sigur.
Oricum pentru evrei asta nu e deranjant deloc.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

De ce sa l pun la incercare? Atita timp cit mi a dat mai mult decit as fi stiut eu eu sa cer in numele lui Isus, eu nu am de ce sa ma indoiesc de el.Isus i si va primi si el partea sa cu Avraam.Vezi ce zivce Pavel in Galateni. Fagaduinta a fost facuta lui Avraam si semintei sale (Cristos)
Sigur ca Cristos este scris in paranteza cineva a facut marea greseala sa l scrie acolo. Dardaca l a scris ramine asa.Deci Isus este mostenitor prin Avraam, fagaduintele deci nu sint ale lui.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Orice vom cere in Numele Lui vom primi. Mie mi-a raspuns Dumnezeu la toate rugaciunile mele. Daca numai pentru viata aceasta v-ati pus increderea in Dumnezeu, sunteti cei mai nenorociti dintre oameni!

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Dar de ce ai intelege ca numai pentru viata aceasta ne am pus nadejdea in El?
Dar este scris; Veti avea in viata aceasta unsutit iar in viata viitoare etc.Am gresit undeva?

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

De un lucru i mi pare rau ca va lasati tiriti in mocirla desfrinatei celei mari de la Apoc cap 17; Invatatura trinitatii ii apartine in totalitate. Dumnezeu si Biblia ni sint compatibile cu aceasta organizatie.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Sa nu iti para.El ne-a scos din groapa pierzarii si ne-a pus piciorul pe Stanca.Predictiile Vechiului Testament s-au implinit intocmai cum erau scrise cu mult inainte.Ele arata despre venirea Sa,(Isaia 9:6) nasterea (Gen.3:15; Isaia 7:14, Ieremia 31:22),locul(Numeri 24:17, 19), inchinarea magilor(Psalm 72:10, 15; Isaia 60:3, 6), coborarea in Egipt(Osea11:1),masacrul pruncilor(Ieremia 31:15),misiunea si slujba Sa(Genesa 12:3; 49:10; Numeri 24:19; Deutronom 18:18-19),minunile(Isaia 35:5; 42:7; 53:4),propovaduirea(Psalm 2:7; 78:2; Mica 4:2),curatirea Templului(Psalm 69:9),patima Sa, respins de catre iudei si neamuri(Psalm 2:1; 22:12; Isaia6:9), intrarea in Ierusalim(Psalm 8:2; 118:25; Isaia6:9), tradat de un prieten ( Psalm 41:9; Zaharia13:6), vandut pentru 30 de arginti (Zaharia 11:2),moartea tradatorului (Psalm 55:15; 109:17),rabdarea in suferinta(Isaia 53:7-9),rastignirea ( Psalm 22:14, 17; ISAIA 53), oasele nu ii vor fi zdrobite (Psalm 34:20), moartea substitutionara (Isaia 53:4-6; Daniel 9:26), Invierea Sa,(Psalm 16:8; 30:3; Osea 6:2) etc. Spune-mi care dintre ele doresti sa iti dau trimiteri unde sunt profetite si unde s-au implinit.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Acuma sint putin ocupat dar pina pe seara vei primi explicatii la fiecare trimitere.
Lor (adica noua)le au fost incredintate cuvintele lui Dumnezeu.
Noi nu folosim cuvimtele la intimplare, si nu dam cu piciorul in ele. Daca unul din paragrafele care tu le ai pus acoloeste adevarat intocmai, atunci eu merg saptamana viitoare la Iordan si ma botez exact in locul unde sa botezat Isus.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Da,stiu ca vei incerca sa le desfiintezi, dar Isus a murit si a inviat, a platit pretul pentru pacatele noastre acolo la Golgota.El mi-a schimbat viata si mi-a dat pacea si bucuria mantuirii.El este o realitate in viata mea.O, ce mare bucurie mi-ai face daca ai intelege cat de mult te iubeste Domnul Isus si ca venirea Lui pe acest pamant face parte din Planul de Mantuire a lui Dumnezeu! http://biblia.resursecrestine.ro/isaia/53

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Nu voi incerca sa desfiintez nici macar un text.Ca oricum daca Dumnezeu a zis ceva, el nu se va implini cum zic eu si nici cum ar zice altcineva.Deci care ar fi interesul meu sa desfiintez?
Dar voi nu aveti biblia in intelesul ei adevarat, ca voi sinteti miniti de biserica catolica care a facut ce a vrut cu Biblia. DACA VREI PUTEM DISCUTA

nu nu VOI INCERCA SA DESFIINTEZ NICI MACAR O VIRGULA DIN CE ESTE SCRIS.cA ORICUM dUMNEZEU DUCE LA INDEPLINIRE NU CE VREAU EU SAU TU CI CEEA CE ESTE SCRIS.
Ce as cistiga prin desfiintarae cuvintului.Dar voi nu intelegeti ca sinteti canalizati gresit de o organizatie puternica acree a avut acest interes.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Dar daca am incercat Cuvantul si El este Adevarul? L-am cautat pe Dumnezeu si mi-a raspuns? Duhul Sfant imi calauzeste pasii, ma conduce, ma mustra atunci cand gresesc?

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu i mi raspunde si mie, si altora.Ca el este bun.Dar noi, e problema.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Da Cuvintul e adevaru.Acuma trebuie sa luam fiecare cuvint ca atare adica cuvintul din origina si sa l analizam.Eu sint pregatit de examen.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Bine,spune-mi prin ce anume primesti tu mantuirea?

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Intii trebuie sa lamurim ce intelegeti voi prin mintuire.Acest cuvint nu este de origine romana si traducatorii nici nu s au siloit sa i gasesca in corespondent romanesc. Avem in romaneste citeva variante acuvintului minture si nu tate exprima acelasi in teles.
De Ex Mintuiti va din mijlocul acestui neam pacatos.

Credinta ta te a mintuit=Da dar nu e sigur ca va avea si viata vesnica.
Cine va crede si se va botezava fi mintuit.
Deci eu nu pot sa ti explic prin ce anume primesc mintuirea ca nu stiu care varianta sa ti o explic.
Dar la noi este scris asa. Iata pun inaintea ta binele si viata.moartea si raul.alege viata ca sa traiesti.Si mai stim si ca Dumnezeu nu minte.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu nu face exchibitii.
Nu are nevoie sa ascunda sau sa se teama de ceva. Putea spune adevarul de la inceput.

| EmaS explică (pentru ManStrong):

El nu este dator sa dea explicatii.