| usuk a întrebat:

"La inceput a fost Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu."

Ce credeti voi ca inseamna asta?

17 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

"....si Cuvantul era Dumnezeu."
si nu altfel, asa cum au incercat variantele de tradsucere iehoviste sa falsifice textul pentru a-si acoperi invataturile gresite.

| ErrorFound a răspuns:

Ca Dumnezeu e limba. smug Mister rezolvat.

| Kalla a răspuns (pentru ErrorFound):

Dati un premiu lui ErrorFond! A rezolvat cel mai mare mister al universului.

| iurii75 a răspuns:

Că este o traducere inexactă

| Moisie a răspuns:

Asta in traducere libera insemna ca la iceput a fost MINCIUNA, ca si asta e tot cuvant, iar minciuna era despre si cu Dumnezeu, si minciuna a ajuns Dumnezeu datorita religiilor!
Deci Dumnezeu = Minciuna!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Contextul (Ioan 1:14) ne ajută să înţelegem că este vorba de Isus Cristos, fiul lui Dumnezeu. În ce sens a fost cuvântul la început?
Coloseni 1:15, 16 spune despre Isus că este "întâiul născut din toată creaţia", adică prima creatură a lui Dumnezeu.
În ce sens "Cuvântul era Dumnezeu"? Alte traduceri redau această expresie "Cuvântul era un dumnezeu", "asemenea lui Dumnezeu" sau "divin". Asta nu înseamnă că Isus şi Dumnezeu ar fi aceeaşi persoană cum pretinde doctrina Trinităţii. Isus este "un dumnezeu" în sensul că este „un dumnezeu" în sensul că are o poziţie înaltă, însă el nu este Dumnezeul Atotputernic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvantul este ceia ce a spus Dumnezeu; sa fie lumina.cuvantul este unul nascut dirext din Dumnezeu si este primul si unicul.cuvantul este cel ce a creat, fiindca este scris; prin el toate s-au facut.tot el s-a intrupat, cuvantul, si s-a dat pe sine jertfa ca omul cazut in pacat si moarte sa fie inaltat iar din robie la libertatea vietii vesnice.prin el, prin cuvant.cine ne-a adus cavantul Domnului Dumnezeu noua? neamurilor? moise a adus decalogul pe tablele legii, scris pe piatra. Iisus ni s-a adus pe sine insusi, EL este cuvantul scris in inimile noastre prin puterea duhului sfant.de aceia, cuvantul era cu Dumnezeu, si cuvantul era Dumnezeu, la fel ca duhul sfant care de la tatal purcede.asta e treimea cea de o fiinta, care guverneaza universul intreg.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Intru totul de acord.

| Generalul a răspuns:

Cred ca ar trebui sa nu iti mai bati capul cu mitologia crestinopata happy

| ErrorFound a răspuns (pentru Generalul):

Phhaaa, mitologie. laughing Asta-i buna.

| angelica02 a răspuns:

Buna usuk, eu prin aceasta predica inteleg ca dumnezeu este cuvantul adica trebuie sa il ascultam ce zice si sa facem intocmai ce trebuie stii cum zice si acolo"la inceput era cuvantul", adica printr-un cuvant spus gresesti si pacatuiesti asa ca trebuie sa te gandesti de multe ori inainte sa spui ceva "gandeste si apoi vorbeste" isi are rostu acest proverb si uite ca prin acestea intelegi de ce Cuvantul era, este si va fi mereu Dumnezeu ca noi trebuie sa ne incredem in El sa fim staruitori in credinta, sa avem multa dorinta spre a ne ruga iar El ne va asculta dupa fapta si rasplata! mult succes sper ca te-am facut sa intelegi si sper ca ti-am fost de ajutor!

| Chittal a răspuns:

La ce pui astfel de intrebari? Pentru ce? Asa de curiozitate?

| Dragotta a răspuns (pentru Chittal):

La ce pui raspunsuri aiurea si nu raspunzi intrebari?

| usuk explică (pentru Chittal):

De ce pun astfel de intrebari, nu te priveste; tu ai "obligatia", in cazul in care raspunzi, sa dai un raspuns pertinent, si nicidecum sa cauti cauze cu privire la decizia mea de a pune sau nu intrebari

| Chittal a răspuns:

Da am intrebat pentru ca eu vreau sa ajut si...asta e, nu voiam sa fie in zadar. ai fost destul de dur cu raspunsul. Da acum stiu ce am de facut sad

| dragon1 a răspuns:

Si Dumnezeu a dat cuvintul omului si omul si-a batut joc de cuvint, i-a denaturat intelesul primordial prin asa zisa evolutie academica, la care evolutie a fost stimulat de diavol, scaraotchi, uciga-l toaca, cu bogatii materiale, pe care oricum le foloseste in mod egoist pentru placerile trupesti....etc