| genTlemeNNN a întrebat:

Pentru voi ce inseamna cuvantul "Dumnezeu"?

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

CITESTE BIBLIA SI O SA AFLII, Dumnezeu inseamna dreptate, pace, bucurie, biruinta, nadejde, implinire, realizare.

| Liviu a răspuns (pentru Adrianetc):

Mai poate insemna,schizofrenie si spalarea creierului daca stai sa te ganedesti bine nu sunt acte dovedite care dovedesc existenta unei finte supranaturale, asta find parerea mea si indiferent de cate reporturi si stupiduri iau, imi sustin parerea.
Imi poti aduce argumente SOLIDE, si cand spun SOLIDE vreau dovezi palpabile ca el exista, si ca a facut ce zice biblia.
din 2 intrebari te pot da sah mat, fara sa imi poti explica macar... sa nu zic 10% explica-mi 10% din biblie, explica-mi cum a fost posibil ca maria sa ramana insarcinata fara contact sexual, cum crezi in ceva ce nu vezi? eu cred in zana maseluta, ma vei crede nebun de legat, right?

| Adrianetc a răspuns (pentru Liviu):

Nu te cred nebun e legat, esti doar un om simplu care are o gandire saraca si de zeci de ani " cred ce vad aud miros" dar tu nu sti ca undele radio electromagnetice, x, gama nu se vad, deci tu nu crezi in asa ceva, ceea ce te face un om simplu.Nu ai cum sa crezi ceva din Biblie daca mintea ta e inchisa oricate dovezi ti-as da, ramai asa cum vrei si esti dar o sa regreti pentru asta o vesnicie

| Liviu a răspuns (pentru Adrianetc):

Iti accept parerea,e parerea ta.
Insa sa gandim logic, cred in ce mi se demonstreaza,am vazut cu ochii mei efectele acelor game - x sau facut documentare,au adus dovezi,dar cu religia ta,cu dumnezeul tau, totul e incert,sunt multe (daca nu chiar foarte multe)semne de intrebare.
Explica-mi cum a ramas maria insarcinata fara contact sexual?
intrebare fara raspuns.(ceva logic, nu supranatural gen... hocus- pocus.
sau happy Biblia se spune ca interzice incestul, cum sa inmulti copii lu adam si eva?
Sunt unele chesteii care nu se potrivesc, daca doresti sa mutam discutia in un mod mai diplomat, te astept pe privat cu un idd de mes sa continuuam sa vorbim in un mod civilizat (daca doresti).

6 răspunsuri:
| KristalPop a răspuns:

O prezenţă spirituală în mintea şi în gândul unora. Chiar în tablourile cu teme biblice, Dumnezu nu este înfăţişat.

| Krokodil a răspuns:

Prostia omeneasca.

| ioanamaria56 a răspuns:

Stapanul a tot si toate.