| Mircea08 a întrebat:

Voi sunteti din tatal vostru diavolul si vreti sa faceti poftele tatalui vostru. EL, DE LA INCEPUT A FOST UCIGATOR DE OAMENI, si nu a stat intru adevar, pentru ca nu este adevar intru el. Cand graieste minciuna, graieste dintru ale sale, caci este mincinos si tatal minciunii. (Ioa.8:44)
Cei care faceau parte din inchizitie erau crestini?
Cei care faceau parte din cruciade erau crestini?

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, toți erau creștini, și erau puși de mai marii besericii universale să implementeze prin forță acest program de distrugere a omenirii în masă, program ce se numește creștinism, sub orice formă de religie s-ar materializa el.Cine crede-n cristos, este creștin, indiferent din ce organizație religioasă sau cărui cult religios aparține.

| Mircea08 explică (pentru DeyCj):

Definitia ta pentru crestin este eronata - crestin este acela care crede in IIsus si TRAIESTE POTRIVIT INVATATURII LUI. In invatatura lui Iisus scrie sa nu ucizi, ba mai mult :
Căci de vă robeşte cineva, de vă mănâncă cineva, de vă ia ce e al vostru, de vă priveşte cineva cu mândrie, de vă loveşte cineva peste obraz, - răbdaţi.
(Epistola a doua catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 11/20)
Sunt multi care spun ca sunt crestini, dar asta nu inseamna ca si sunt. PNTCD (partidul national taranesc CRESTIN si democrat ) este o grupare crestina? Noi ii spunem asa deoarece asa si-au pus ei numele dar asta nu inseamna ca sunt crestini. Stiu ca nu te intereseaza ce spun eu, dar a trebuit sa raspund pentru ceilalti care citesc ce ai scris tu

| Mircea08 explică:

Parerea mea este ca nu erau crestini!, iar din care stiu eu erau catolici, ori catolicii nu prea stiu ce sunt, deoarece in Biblie nu scrie nimic despre Catolici, asa cum nu scrie despre nici o alta religie sau secta. Faptul ca ei spun despre ei insisi ca sunt si crestini nu inseamna ca si sunt. Si PNTCD (partidul national taranesc CRESTIN si democrat) spune despre el ca este o grupare crestina, numai ca nu cred eu ca este asa.

| Mircea08 explică:

La aceasta categorie de pe TPU a cam plouat mult cu pietre, dar celor care isi bateau joc de credinciosi le-am dat cadou un "ignore" si acum nu mai au cu cine sa se certe. Au mai vorbit singuri un timp dar vad ca s-au cam plictisit si au plecat in alta parte

| Mircea08 explică:

Ai adoptat o pozitie defensiva, dar in acest fel lumina ai pus-o sub pat nu in sfesnic. Normal, lumina trebuie sa lumineze calea altora INDIFERENT DACA SUNT INDOCTRINATI SAU NU. Cine asculta asculta, cine nu nu, fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata lui

| Mircea08 explică:

Acuma esti musulman?

| Mircea08 explică:

Cel cu care am discutat A DISPARUT, nici eu nu il mai vad

| temporarPE5minute a răspuns:

Desigur că nu sunt! Matei 7:21 Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. 22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuiri.

| Confirmaparola a răspuns:

Dumnezeu a ucis documentat 20 milioane de oameni.
Diavolul doar cativa.
Asta daca ai citit Biblia.

| Mircea08 explică (pentru Confirmaparola):

Posteaza documentele daca stii ca e adevarat