| Mitch a întrebat:

La multi ani tuturor celor care poarta numele Sfantului Ierarh Nicolae si multa fericire si impliniri.Astazi sa-l cinstim cum se cuvine pe acest mare, urias Sfant care a luptat pentru credinta si si-a dedicat viata Domnului.

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", care au apărut în românește și sunt redactate de același autor Mircea Eliade și mai multe cărți despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, Eseuri Critice de George Ory, Editura Științifică și Enciclopedică 1981, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching, (Dao De Jing, or Daodejing), etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile mult mai serioase, decât religiile.

La urarea cu la mulți ani mă alătur și eu.

Răspuns utilizator avertizat
| Filip23 a răspuns:

Asa este, un Sfant foarte iubit de crestini.

| cristinacrissss a răspuns:

Si intrebarea este?