| DeeaRi a întrebat:

La religie spuneam o rugaciune catre Fecioara Maria. Cica era cea mai importanta rugaciune catre ea. Nu mai tin minte nimic din ea. Daca va dati seama care va rog frumos sa mi-o trimiteti

Răspuns Câştigător
| IonescuOnutza1986 a răspuns:

Uite aici:
Rugăciunea "Cuvine-se cu adevărat"

C

uvine-se cu adevărat să te fericim, Născătoare de Dumnezeu, cea puru­rea fe­ricită și prea nevinovată și Maica Dumne­zeului nostru. Ceea ce ești mai cinstită decât heruvimii și mai mărită fără de ase­mănare decât serafimii, ca­re fără stri­că­ciune pe Dumnezeu Cu­vântul ai născut, pe tine, cea cu ade­vărat Năs­cătoare de Dumnezeu, te mărim.

17 răspunsuri:
| ManStrong a răspuns:

Dar de ce vrei a te rogi tocmai la Mariuca? Doar a fost si ea o femeie sarmana.

| tasmania a răspuns (pentru ManStrong):

"Femeie sarmana" zici? Poate in conceptia unora. Frate, nu mai ispiti - invata mai bine din viata altora ca nu e frumos s-o batjocoresti pe cea care L-a nascut pe Hristosul Domnului. Sa nu te incredintezi din experienta proprie cat de "strong" este omul.

| ManStrong a răspuns (pentru tasmania):

Dar eu nu am batjocorit-o deloc.Doar am vrut sa arat ca daca avetiPe Isus dumnezeu, nu e de ajuns?
Trebue sa o faceti si pe mama sa dumnezeita?
Nu a murit Maria ca orice om pamintesc?
si n a fost ea o femeie sarmana?
Cu suferinte si necazuri?
Care este greseala mea atit de mare?

| tasmania a răspuns (pentru ManStrong):

Reciteste-ti postarea anterioara si o sa intelegi, esti dotat suficient pentru treaba asta. Asta daca vrei; ca daca nu vrei sa intelegi ceva, e mai dificil. Numai bine!

| ManStrong a răspuns (pentru tasmania):

Dar de ce vrei a te rogi tocmai la Mariuca? Doar a fost si ea o femeie sarmana.
Iata postarea.
Ca n o fac un fel de dumnezeu si nu accept ideea ca ua s-a urcat la cer e normal.Ap Petru spune ca doar Isus sinngur s-a urcat la cer si va reveni la implinirea vremii.Coboriti macar cu mintea pe pamint si veti vedea ca am dreptate.De cind a aparut necesitatea ca sa te rogi Mariei?
Isus nu mai reuseste sa faca fata singur?

| tasmania a răspuns (pentru ManStrong):

Nu e locul unde sa discutam despre asta, subiectul e altul. Daca vrei, adauga o intrebare si putem sta de vorba. Iti spun doar un lucru, parafrazat de la Parintii Bisericii: Cum nu este demna de cinstire cea care L-a nascut pe Dumnezeu-Fiul?

| ManStrong a răspuns (pentru tasmania):

Sfintii parinti au cautat tot feleul de prilejuri sale deaa oamenilor de lucru, dardaca Biblia nu ti cere asa ceva n o face.
Biblia nici nu spune ca e nascatoare de dumnezeu, numaioamenii o spun din burta.

| tasmania a răspuns (pentru ManStrong):

Dintre ce spui tu si ce spun Parintii Bisericii, prefer sa cred ceea ce spun ei. No offence!

| ManStrong a răspuns (pentru tasmania):

Da ca este scris; oamenii se vor alipii de tot felul de invataturi(nu le numesc eu ca au fost numite de altcineva)
Da poti crede ce spun sfintii parinti numai ca nu este scris ceea ce spun ei.
Ai tot dreptul sa crezi ce ti place.Ii va gidila urechile la auzireainvataturii sanatoase.Cam asa este scris.

| tasmania a răspuns (pentru ManStrong):

O sa am si cu tine o discutie pe tema Predaniei?

| ManStrong a răspuns (pentru tasmania):

Nu am nimic impotriva, dar trebuie sa stii cu cine vorbesti.Primesc orice cu placere, darneadevarurile nu prea trec usor prin sita.

| tasmania a răspuns (pentru ManStrong):

Domnule draga, Biserica se sprijina pe texte biblice in sustinerea unei Predanii, iar textele Sfintilor Parinti nu au venit decat ca o explicare pertinenta a Scripturii si a Traditiei. E necesara intelegerea faptului ca Traditia, Scriptura si Biserica interrelationeaza si au - cumva - o actiune de simbioza. Niciuna nu poate exista la modul adevarat fara celelalte doua. Ca sa fiu scurt: Scriptura e alcatuita in si de Biserica, pe baza Predaniei. Vorbesc principial de Noul Testament. Scrierile biblice sunt scrieri ocazionate de diferite contexte istorice din acea perioada, asa cum reiese cu precadere din insusi textul Scripturii. Asta denota faptul ca Scriptura nu cuprinde totalitatea invataturilor date de Hristos si de Apostoli (iarasi, reiese din texte biblice). E la mintea gainii ca Scriptura invataturile au fost "predate" sau "propovaduite" pana la definitivarea canonului scripturistic. Nu se zice "a intrat in sinagoga iudeilor si a vorbit"?
Atunci, zi-mi si mie de ce ar fi inutila si nebiblica literatura patristica? Sau cu ce e mai prejos de literatura rabinica?
Biserica, pastratoare a adevarului (I Timotei 3, 15), a dat la o parte ce nu era fundamentat scripturistic si traditional/conform Predaniei, ca una care detine adevarul de la Insusi Hristos.
Asa se face ca Parintii Bisericii au explicat invataturile, trecandu-le si prin prisma propriei vietuiri in duhul lui Hristos.
Simplu, nu?
Cat despre Fecioara Maria, o cinstim fiindca are "indraznire de maica spre Stapanul", dupa cum marturisesc chiar cantarile bisericesti. "Iata, de acum ma vor ferici toate neamurile" suna cunoscut? De ce atata retinere si indaratnicie in a-i recunoaste meritele?

| ManStrong a răspuns (pentru tasmania):

Cu multa placere as vrea sa primesc de la sfaturi in privinta continutului Biliei.
Un lucru tu nu stii insa ca eu sint evreu si noi avem Biblia in ebraica adica original.Nu stiu citi sfinti parinti ai citit tu la viata ta dar eu i am citi aproape pe toti care au fost tradusi in romaneste.
Si am intreaga colectie de aproximativ 70 de volume inca in biblioteca din Romania.Sa nu mi spui tu insa ca Origen de ex aduce o explicatie pertinenta a scripturii sau Iustun Filozoful si multi altii.
Isus daca a intrat in sinagoga iudeilor el vorbea doar din V testament ca nu era altceva
Si daca Isus invata uceniciisa se roage; Tatal nostru etc etc degeaba incerci tu s o faci pe Maria un fel de dumnezeu ca nu tine.
Daca este scris ca Ei intrare la tatal de ce cautati sa intrati pe usi laturalnice?
Petru zice asa; Pocaiti va si intoarceti va la Dumnezeu ca sa vi se stearga pacatele.Nu e clar versetul acesta?

| tasmania a răspuns (pentru ManStrong):

Salutare!
Nu-i nimic daca esti evreu - fiecare cu ale sale.
Cat despre Biblie, nu prea e cum sa o aveti in original, in ebraica. Poate Vechiul Testament. Pentru crestini, Biblia are si Noul Testament - neredactat in limba ebraica biblica, ci in greaca. Cu exceptia - se pare - a Evangheliei scrise de Matei. Care ar fi fost redactata in aramaica.
Nu am citit toti Sfintii Parintii, am abordat doar unele teme de interes imediat pentru mine - nu vreau sa ajung profesor la teologie. big grin Dar daca ai citit precum spui, chiar ti s-a parut ca nu ai nimic a invata de acolo? Despre Origen, stiu ca a fost condamnat de Biserica in legatura cu niste chestii despre apocatastaza - dar nu vad de ce consideri ca explicatiile lui si ale altora nu ar fi "pertinente". Cu ce sunt mai pertinente cele din literatura talmudica? Adica, vreau sa te intreb: ce autoritate esti in materie ca sa dai astfel de verdicte? De vreme ce nu esti de acord cu consensul Bisericii.
Cand am zis de intratul in sinagoga, nu m-am referit neaparat la Iisus; si Apostolii au propovaduit la adunarile sinagogale. Si ei predicau invatatura lui Iisus. Iar Iisus vorbea cu siguranta despre Scriptura Vechiului Testament, amintind iudeilor locurile profetice si incercand sa le arate ca acelea se implineau in viata si in Persoana Sa. Dar El vorbea si din cele ale Imparatiei. Altfel iudeii nu ar fi fost atat de scandalizati de fiecare data cand El vorbea in sinagoga.
Eu nu am incercat sa o fac pe Maria Dumnezeu; departe de mine gandul acesta. Eu iti spun doar ce crede Biserica Ortodoxa, atata cat am auzit, citit si inteles si eu pana acum. Fecioara Maria nu are atribute dumnezeiesti fiintiale; ea se bucura de o cinstire deosebita din partea crestinilor, ca una care L-a nascut pe Hristos. Ea a devenit dumnezeu prin har, dupa cum toti suntem chemati sa ajungem.
Cat despre ceea ce zice Petru, recomand citirea contextului - a intregului capitol care contine versetul pe care mi l-ai dat exemplu. Pentru mine e clar. Se refera la iudeii care vazusera minunea cu vindecarea ologului de la Poarta Frumoasa...

| ManStrong a răspuns (pentru tasmania):

Ca sa ti rasound pe scurt, i ti voi spune doar ca; Scrupturi sint doar V Testament.Rwstul scrierilor au fosta adaugate in timp si au primit denumirea de biblie la generalca sint multe carti, dar nu au autoritate divina ca nu au fost scrise sub stricta supraveghere.
Asta poti s o observi singura cafiecare secta are propriul sau N Testament. Aproape toate discutiile lui Isus din sinagogi unde el perzinta anumite profetii ca implinite sint facute de preotii lui Constantin la muuuuult timp dupa Isus.
Sa ti dau un exemplu deprostie crestina sau nu stiu cum s o numesc.
In Luca cap i este descrisa nasterea lui Ioan botezatorul.
Si printre alte profetii care le insira autorul acolo arunca si ideea ca oamenii strinsi afara asteptau ca Zaharia sa i puna nume la copil Zaharua dupa numele tatalui sau.Si toti erau mirati ca el a zis; Seva chema Ioan.
Sigur ca cel ce a scris acest text nu a fost Luca ci un preot foarte prost informat.care habar nu avea ca in Israel nu a existat nu exista si nuva exista un om care sa poarte numele tatalui sau.
Ori ce evreu indiferent din ce tara ar fi, fie ca a auzut de crestinism sau nu, cind citeste acest text va spune; Mai dar prost a fost cel ce a scris textul acesta.
Asa mai sint citeva texte ca si cum ar fi zise de Isus, dar diun capul locului se intelege ca cineva a cauta sa aduca argumente in favoarea dumnezeirii lui Iasus sui a facut gafe mari.
Voi ca crestini nu le vedeti ca nu cunoasteti scripturile dar cine le cunostae vede de la o posta falsificarea. Cu stima Haym din Ierusalaym.

| contraatei a răspuns:

Ma gandesc la mai multe acum. De exemplu: Cuvinese cu adevarat, Aparatoare Doamna sau PreaSfanta Nascatoare de Dumnezeu roaga-te lui Dumnezeu pentru noi! Care dintre acestea ti se pare cunoscuta?