| Teffan a întrebat:

La sat exista o taxa a bisericii.
Într-o localitate de 847 de oameni cum e satul meu, popa strange de la fiecare familie câte 50 lei pe an, adică 42. 350 lei într-un an.
NU contează ca DOAR pe bătrâni ii găsim în biserica și aia doar doi trei. Popa trebuie sa strângă taxa asta de la toți oamenii din localitate, care au fost botezați de mici FĂRĂ VOIA LOR, în biserica creștin ortodoxa.Deci in afara de cei de alte denominatiuni creștine care au propria lor taxa.
Din suma asta probabil o parte ajunge prin episcopia județeană, îmbunătățirea bisericii(deși a rămas la fel de când ma știu eu), pentru ca în marea majoritate ajunge în buzunarele popii.

Întrebarebig grine ce trebuie sa existe o astfel de taxa?
Argumentele popii:"Tot eu va colind, eu va îngrop, eu va cunun, eu va botez"

Bun, dar astea sunt pe gratis?
Nu îți dau bani sa ma îngropi, sa ma botezi, sa ma cununi și sa ma colinzi?
Nu știe toată lumea câți bani face un popa din înmormântări și toate evenimentele astea?
Ăsta deja are vilă și doua mașini luxoase.
Sau mai scoate ochii la lume ca mulți au loc pregătit la cimitir pentru când or muri, pe pământul bisericii și ca pentru asta trebuie sa plătească taxa indiferent dacă merg sau nu la biserica.

Mătușa mea care sta la oraș, trebuie sa ii plătească anual taxa pentru ca are loc de veci pregătit pe care A DAT BANI.
Și nici măcar nu locuiește în satul asta.
Și toată lumea a dat bai pentru locul lor de cimitir.

Deci cum se poate o asemenea nelegiuire și un asemenea materialism din partea reprezentului Creștinismului?
L-am avut și ca profesor de religie în generală și o data a pus clasa sa scrie de 100 de ori pe caiet "cine îl iubește pe preot, iubește pe Dumnezeu",ca să ne dea drumul acasă.

Apropo, lumea poate alege sa nu ii dea taxa.
Dar nu vor mai fi nici cununați, nici înmormântați, copiii lor nu vor mai fi botezați etc, cel puțin asa amenință marele popa laughing

Dacă un mar are doar o mica bucățică comestibila și în rest e mucegait, nu ma chinui sa mănânc acea mica bucățică. Schimb mărul.

Degeaba spuneți voi ca mai sunt și popi ok ca nu sta nici dracu sa zgârme după ei în marea asta de corupere.
Inca mai exista oameni care au principiul asta:
"Intr-o comuna, cei mai de respectat oameni(cu sensul de pupincurism) sunt învățătorul, primarul și preotul", ca pe vremea lui Creanga.

Ăsta mai nou mă bârfește prin sat și pe mine, pentru ca nu am vrut sa ii pup mana când a venit cu colindul acum câteva luni.

De ce sa rămâna oamenii în creștinism când pot schimba mărul, adică sa se îndrepte spre religii care sunt în primul rand mai non materialiste, mai logice si mai umane? Sau spre orice altceva, știință, ateism, filosofie etc.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu pricep de ce le dati banii in primul rand?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Statul nostru este laic sau nu? Nu prea.
Religia ar trebui să fie o problemă de conștiință personală iar nu politică de stat.
Nu te obligă nimeni să plătești taxa aceea colectată de preot, nici să te botezi, cununi sau să te îngropi cu preot și ceremonie religioasă.
Dar viața, finanțele și salarul preoților ar trebui să fie în sarcina celor care cred, nu din impozite colectate de la mine.

| Frank51 a răspuns:

Eu nu am platit niciodata nimic bisericii, am dat doar jertfa. Poti oricand sa pleci din religia care nu te satisface spiritual si sa cauti alta care poate te ajuta.

| AC4S4 a răspuns:

Ok. Luam pe rand:
1. Nu exista taxa a bisericii. Ori preotii mint cand spun ca toti sunt obligati sa dea (si ar trebui sa aiba probleme cu legea in acest sens), ori oamenii dau de buna voie.
2. "Într-o localitate de 847 de oameni cum e satul meu, popa strange de la fiecare familie câte 50 lei pe an, adică 42. 350 lei într-un an. " - Asta inseamna ca fiecare om formeaza singur o familie? 50*847 = 42.350, dar ai spus ca popa strange de la fiecare familie, nu de la fiecare om. Te-ai incurcat?
3. "De ce sa rămâna oamenii în creștinism când pot schimba mărul, adică sa se îndrepte spre religii care sunt în primul rand mai non materialiste" - Crestinismul nu spune nicaieri de vreo taxa. Mi se pare si absurd ca un om care nu vine la biserica sa contribuie la reparatii, intretinere. Dar mi se pare normal ca toata comunitatea bisericii sa se implice in aceste lucruri. De ce? Ca biserica sa nu ia bani din bugetul statului.

Cazul descris de tine mai sus nu are oficialitate in crestinism sau, mai exact, in ortodoxie. Sunt doar niste nereguli produse de preoti. Preotii nu au voie sa ceara bani pentru botezuri, nunti, inmormantari... am citit oficial undeva (cred ca de la patriarhie).
Citisem undeva ca intr-un oras, oamenii nu au mai incaput in biserica de lemn, asa ca au inceput sa ceara primariei sa le construiasca una noua, mai mare. Chiar dadeau exemple: "Uite, penticostalii de ce au biserica mai mare?". Ce nu stiau ei e faptul ca penticostalii au pus bani de la ei pentru construirea bisericii, nu au cerut de la primarie. Romanii nu au inteles separatia dintre biserica si stat. Mai demult asa era, dadeai taxe la biserica, dar si statul se ocupa de renovarea, constructia bisericilor. Se intampla si azi la fel, doar ca nu e oficial.
E trist, da, ca multi preoti slujesc banilor, nu oamenilor.

| Octavian199 a răspuns:

Nu mai bine te rogi si intr-o livada, ca tot aia e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteți duși rău de totlaughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai 50 de lei? eu stiu ca se da vreo 100 +.
Dar am zis, ca eu NU dau mai dau nici 1 leu, la biserca. Tinand cont ca nici nu cunosc Popa, si n-am fost la biserica de ani.

| Romanul86 a răspuns:

Acesta e sistemul nu există altul mai bun și nu e imoral.

| Holiday a răspuns (pentru Romanul86):

Nu e imoral. Sunt de acord ca trebuie profitat de porosti. Daca exista unii care cred ca exista spiridusi, de ce sa nu profitam de prostia lor?!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Bisericile organizate sunt un fel de tiganie, intelegi? Adica sunt create intrucatva asemanator unei scheme piramidale. Cei putini vor profita de cei multi, saraci si prosti. Este legea capitalismului.

| RaulAlmășan a răspuns:

Păi ortodocșii au învățături diferite de Sfânta Scriptură.
Pe când Dumnezeu ne cere să anatemizăm orice învățătură diferită de Biblie.
Adică să excludem din mijlocul nostru, nu trebuie să asculți alte învățături inventate de oameni.
Preotul nu trebuie să ceară bani la înmormântări, la botez, cununie, etc.
Copii nu trebuie să fie botezați.
Toți cei botezați la câteva luni de la naștere sunt doar mințiți că sunt botezați.
Domnul Iisus Hristos vorbește foarte clar despre cum să fie botezul.
Ortodocșii se cred sfinții unicei religii adevărate.
Așa se credeau și cei ce l-au răstignit pe Iisus Hristos.
Nu este scris nicăieri să pupi mâna preotului.
Ei fac din asta piatră de temelie in ortodocsie.
E adevărat că trebuie să se desfășoare zeciuială bisericii.
Dar asta înseamnă 10%din venitul total pe lună.
Iar chetele adunate sunt pentru ajutorul celor săraci.
Nu pentru îmbogățirea preotului.
Când a intrat Domnul Iisus în templu și oamenii începuseră să vândă acolo diverse.
Domnul Iisus Hristos sa supărat a răsturnat mesele, și le-a spus :
Este scris, Casa Tatălui meu se va numi Casa de Rugăciune!
Preoții își țin și la spovedanie, o chestie unde să lași bani.
Dar în primul rând preoții nu au nici o autoritate să îți asculte sau să îți ierte păcatele.
In Biblie scrie să le mărturisești față de tine și de Dumnezeu și să îți ceri iertare pentru ele.
Ortodocșii mint oamenii de foarte mult timp.

| Nicu3000 a răspuns:

50 de lei pe an este o suma foarte mica, sunt neoprotestanti care dau de cateva mai mult intr-o luna!