| Razeph a întrebat:

La slujba de pomenire de 7 ani, se dezgroapa osemintele mortului? Deoarece am ramas socat vazand asta: http://image.stirileprotv.ro/media/images/extra/Feb2012/ 60555385.jpg

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Obiceiuri barbare, medievale. Intreaga religie e barbara si medievala. Oamenii astia nu au auzit de crematorii.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru navarre):

Cazul prezentat de tine nu este trecut în rândul sfinţilor, şi în orice caz, în ortodoxie în general nu se obişnuieşte descoperirea osemintelor într-un asemenea fel grotesc. Nu este un specific al Ortodoxiei. Cu siguranţă nu este altceva decât un exces de zel, din partea celor care deţin locul unde a fost depus trupul dreptului respectiv...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Creştinii apostolici, cei din timpul apostolilor, venerau sfinţii, strângeau osemintele lor şi le cinsteau (unul dintre exemple este cel al actului martiric al Sf. Mucenic Ignatie, decedat între 98 – 117 în care se enţionează grija şi cinstea purtată de comunitatea creştină acestor martiri şi sfinţi)

Această cinstire nu se confunda cu cinstirea divinităţii, cinstirea adusă numai lui Dumnezeu! Aşa cum fac şi ortodocşii astăzi (menţionez, cei care sunt autentici, cei cu adevărat ortodocşi, care îşi cunosc şi îşi respectă credinţa!), ei nu confundau cinstirea sfinţilor cu cinstirea care trebuie acordată divinităţii.

| HellCommander a răspuns:

Pagani, pagani, pagani... astia suntem.

Răspuns utilizator avertizat