| anonim_4396 a întrebat:

Legat de pariul lui pascal... cei care o ardeti cu "e logic si corect", pe acelasi model sa inteleg ca voi va inchinati tuturor miliardelor de zei care sunt la fel de reali ca cel crestin pentru "a nu pierde totul" corect? Daca raspunsul e Da, cum faceti? In fiecare zi din an va inchinati unui zeu, anul urmator treceti la alte sute si tot asa? Sau dedicati cate o saptamana pentru un zeu?

Daca raspunsul e Nu si considerati ca se aplica doar zeului vostru, atunci argumentul vostru intra la categoria "special pleading" si nu merita pierdut timpul comentand o asemenea idiotenie.

4 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Îsta se numește Pandeism, și deja devii agnostic.E nevoie doar să te rogi unuia dacă ești Pandeist și chiar vrei să faci, dar nu prea găsesc rostul în rugăciune al unui agnostic.

| kiv1990 a răspuns:

Pai nu iintelegi, in biblie scrie ca oamenii se inchinau la zei dar nu aveau in vedere la dumnezei. multi nu se inchinau la nimic, dar scrie ca se inchinau dumnezeului banilor, sau pintecelui lor. In plus in vechime era o moda acum e alta

| MihaiRoman a răspuns:

Adevaratul Dumnezeu e unul, restul sunt fantezii.

| Thunderstruck a răspuns (pentru MihaiRoman):

Exact, praise Invisible Pink Unicorn. Zeul adevarat.