| dragos38 a întrebat:

Ma adresz religiosilor care merg dumenica de dumenica la biserica ascultand evangheliile cetite de slujitorii lui d-zeu(asa zic,ei)voi de fapt va duceti si stati in piciare sau pe scaun in afara biserici sau inauntru, ascultand predica celor care de fapt l-au omorat pe I.H. (autoritatile religioase) nu vi se pare ca sunteti prostiti pe fata,cu show-uri religiosae, toate acestea fiind facute pentru bani.Ei (autoritatile religioase) spun ca slujesc lui d-zeu si lui I.H. parerea mea este ca astia slujesc altui d-zeu,adica banului, sf.stefan a fost omorat cu pietre de catre farisei(popii) cand le-a strigat cel atotputernic nu incape in sandramalele voastre.bine nu a spus asa dar asta a lasat de intes.cum de mai puteti avea incredere in popii astia cand pentru ei biserica a devenit o afacere banoasa? si va mai puneti si in genunchi in fata lor laughing)))))

18 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Biserica Ortodoxă nu e Sinagogă. Observ că nu poţi face diferenţa.
Oricum Domnul judecă toţi oamenii, fiecare după faptele lor.
NU preoţii ortodocşi au ucis pe Hristos, ci fariseii.

| dragos38 explică (pentru robby212):

Si aia tot preoti erau.Si atot puternicul nu incape in cladiri construite de mana omului, asta nu eu o zic ci Sf.Stefan a zis-o

| robby212 a răspuns (pentru dragos38):

Probabil, dar NU preotii ortodocsi au ucis pe Hristos.
Cand a fost ucis Hristos, crestinismul NU exista!

| dragos38 explică (pentru robby212):

Da,aceeasi marie dar cu alta palarie laughing)

| robby212 a răspuns (pentru dragos38):

Nu e adevărat.

| dragos38 explică (pentru robby212):

E ca si f.s.n. sa zicem ca f.s.n. este religia iudaica, si unii preoti f.s-n-isti ce face vinovati de crima unui intelept, trec anii si apar alte secte(partide) religiosae plecate din sanul f.s.n-ului(p.d.l; p.p.d.d./p.c.)e.t.c. e, eu, sau altcineva nu conteaza iti zice ca, cu ani in urma preotii fesenisti l-au omorat pe un intelept, si de ce mai credeti in preotii actuali si tu vii si zici pai ''Probabil, dar NU preotii pedelisti sau p.c l-au omorat pe acel intelept
Cand a fost ucis inteleptul p.c. sau p.d.l-ul nu exista.Pai bine inteles ca nu exista caci exista doar f.s.n-ul sau certat s-au despartit si si-au creat alte partide(secte)laughing))))))
stii nu ca religia crestina s-a nascut in mediul iudaic imprumutand multe din religia iudaica,dupa scindarea definitiva de iudaism crestiniii s-au intitulat ''adevaratul israel''
''PRINCIPALELE RELIGII''
Noi credinciosii spunem ca religia inseamna legatura omului cu divinitatea,dar in realitate inseamna credinta intr-o lume supra naturala populata de zeii,spirite,ingeri, sfinti, sufletele celo mortii si alte fiinte supra -naturale, mai stii ca nu, poate dupa ce v-om mura ne va astepta sf.Ilie sa ne plimbe cu caruta pe deasupra norilor.

| dragos38 explică (pentru robby212):

Dar ce sa intelegi, tu esti atat de manipulat si indoctrinat incat nu mai faci deosebirea intre neghina si grau laughing)

| robby212 a răspuns (pentru dragos38):

Strict părerea ta! Ne aflăm într-un stat democratic și fiecare avem dreptul la proprie opinie, chiar dacă deranjează pe unii.
Tu nu faci diferența între creștinism și iudaism.Nu e tot una, chiar dacă te-ai chinuit sa-mi dai exemplele cu partidele.

| milan9 a răspuns:

Incurci lucrurile in legatura cu Sf. Stefan...
Cine oare le-a cerut evreilor sa zideasca vreme de 30 marele Templu din Ierusalim? Oare nu Dumnezeu?

| dragos38 explică (pentru milan9):

Primul martir al crestinatatii, sf stefan a fost lapidat de farisei pentru ca le-a strigat urmatoarele ''Cel atotputernic nu incape in constructie facuta de mana omeneasca,, Sf.Stefan a fost unul dintre ucenici lui Hristos.La scurta vreme dupa inceperea misiunii sale de diacon a fost adus in fata sindreului pentru.a fi acuzat de blasfemie contra lui Moisea a lui Dumnezeu, Intrebat de acelasi Caiafa care il judecase si pe I.H. cum raspunde acuzarii, el ia acuzat la rudul lui pe cei care i doreau pieirea ''Voi ati primit legea int-ru randuieli de la ingeri si n-ati pazit-o! Faptele apostolilor

| milan9 a răspuns (pentru dragos38):

Bine, dar de ce trebuie confundati fariseii vechiului iudaism cu preotia crestina lasata de Fiul lui Dumnezeu? (ma refer la cei care isi respecta misiunea sacra pe care o au ca preoti...).

| dragos38 explică (pentru milan9):

Chestea aceasta cu I.H. ca ar fi intemeietorul religiei crestine este cu semnul (?)din punct de vedere al cercetarilor din domeniul arheologiei ''CRESTINISMUL''a aparut in a doua jumatate a sec.I e.n. cand I.H. nu mai era deci pe timpul lui I.H. nu exista popor crestin
Tu zici acolo de ce sa confundam iudaismul cu preotia crestina,
pai crestinismul s-a desprins din iudaism, nu degeaba i se zice religia iudeo-crestina, biblia spune asa ca crestinismul s-a adresat in primul rand evreilor.S-a extins repede la Ierusalim, si tot acolo a avut loc si uciderea Sf.Stefan cu pietre, insa cei care au raspandit crestinismul au fost Petru(piatra) si Pavel care apar in Evanghelii.
In sfarsit faptul ca scriitorii profani din sec. I nu sufla nici o vb despre crestinism demonstrza ca noua religie nu s-a putut naste inainte de jumatatea acestui sec.Cel mai vechi document crestin Apocalipsul -sf.Ioan teologul dateaza din anul 68 e.n. Apoi epistolele atribuite apostolului Pavel(catre romani, e.t.c.)au fost scrise la hotarul dintre sec 1 si 2 ceva mai tarziu au aparut scutre mentiuni despre crestini in cele mai vechi izvoare profane, la Tacit si la Pliniu cel tanar.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Salut.
Dumnezeu nu e bun sau rau,nu pedepseste,nu rasplateste,nu exista iad,nu exista rai,nu ii pasa ce se intampla cu lumea,nu ii pasa cine crede sau nu in el,nu vrea o relatie personala cu omul, el e totul si nimic, nu are nevoie de nimic de la nimeni, nu ii pasa de dreptate, el nu iti face nici bine, nici rau.Nu te ajuta, nu te raneste, pur si simplu este.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dar nu trebuie sa crezi in preot. Eu nu merg la Biserica sa il vad pe el. Eu merg la Biserica pentru Dumnezeu. Asa cum tu mergi la munca, la fel si restul, pentru a obtine un venit din care sa traiesti.un castig...nu mergi sa il vezi pe director, sau patron care oricum este escroc.
Ai grija Dragos, sa nu devi si tu un "fariseu" care arunca cu pietre.

| dragos38 explică (pentru BogdantheDreamer):

Eu nu arunc cu pietre, ci chiar i.h. a scos la iveala adevarata fata a preotilor, chiar preotii farisei l-au rastignit, nu stiu care este mai fariseu dintre noi, tu mergi la biserica pentru ce?, pentru d-zeu? oare nu scrie in biblie ca poti sta si acasa sau in camp si sa iti spui rugaciunea, s-au sa-i multumesti ca ti-a mai dat o zi de viata, stii ce a zis Sf.Stefan catre farisei '(nu va mai ridicati cosmeli pana la cer caci atotputernicul nu incape in ele)dupa aceste cuvinte popii l-au omorat cu pietre.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru dragos38):

Dragos fi atent : "sunt doua feluri de a-ti trai viata… Unul – de a crede ca nu exista miracole. Altul – de a crede ca totul este un miracol."

| dragos38 explică (pentru BogdantheDreamer):

Aleg prima varianta nu exista miracole totul poate fi explicat, dar biserica are nevoie de miracole, ca de aer, tocmai pentru a intarii credinta religiosilor.

| bleakk a răspuns:

Pari atat de sigur in spusele tale, dar totusi esti un agnostic desavarsit, care nu are certitudinea necesara cand spune lucruri legate de Divinitate, paradoxal nu?