| Dragotta a întrebat:

Biserica : Sa fie impozitata sau nu? De ce? De ce nu?

Vreau parerea religiosilor va rog frumos.

11 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nu este realizabil, ar fi o tampenie sa pui case de marcat pentru 2-3 lumanari de 50 bani. Si pe urma multi oameni ar da banii sub forma de donatie, care nu e impozabila. Adica eu cel care dau 10lei nu ii dau ca o taxa, cu chitanta, ci ii dau ca donatie pentru biserica. Ar fi un zbucium fara rost, inspectori fiscali luati de la controale pe alcool sau benzina la numarat lumanarile si la pazit preotii la spovedanie, unde ar constata ca sunt tot bani dati prin donatie.

Asa ca doar IDul e de smart ateist, nu si intrebarea. Cu tot respectu'

| Dragotta explică (pentru costis):

Da,imposit pentru 2-3 lumanari de 50 de bani. si crede-ma biserica are afaceri mari.Nimeni nu cumpara numai lumanari.Plus ca sunt peste 18.000 de biserici in Romania.Dar numai 400 de spitale.Si nu mi se pare corect.Ar trebui sa fie impozitati, bani neimpozitati, putini merg la salariile lucratorilor din biserica si....aur,creca nu exista biserica in care sa nu fie ceva de aur acolo, plus preoti cu masini scumpe si etc...

In plus de ce ai da 10 lei donatie la biserica si nu ai dona de exemplu...nu stiu, la Crucea Rosie, sau alte organizatii caritabile.Etc.

| Musique a răspuns:

Dar cum să impozitezi biserica? Ia du-te și dă doi lei în cutia milei, poate îți iartă dumnezeu gândurile astea rele.

| Delmoniko a răspuns (pentru Musique):

Atunci hai sa ardem bisericile. Poate ne iarta. Oricum, urmasii nostri ne vor aplauda gestul grandios. Sa-i impozitezi pentru ca fura. Pentru ca toti platim statului. Vreti biserici. Impozit de 1000%. Luxul de a fi prost ar trebui sa fie pe bani. Luxul de a fi mintit de asemenea. Cutia milei? Sunt preotii milogi?

| Musique a răspuns (pentru Delmoniko):

Chiar crezi că oamenii încep să-și dea seama de ce face biserica?
Mbine, băbuțele alea or să se ducă, dar ăsta nu e un avantaj.
Mereu se vor găsi "credincioși cu suflet mare" care să pună bani în "cuta milei" dar niciodată n-o să vezi atâția oameni câți participă de nu știu ce sărbătoare la fie ce hram al mănăstirii X și înconjoară "așa bătrâni și neajutorați" cum sunt în genunchi mănăstirea... pe "neajutorații" ăia n-o să-i vezi luptând pentru ridicarea unui nou spital sau să-și cheltuie ei banii pentru ca niște copii amărâți să primească rechizite, o mâncare caldă etc.
Unde le e dumnezeul?

| Delmoniko a răspuns (pentru Musique):

Totul trebuie sa aiba un inceput. Un proiect de lege, ceva, orice.

| milan9 a răspuns:

Da. Pentru a nu mai exista discutii interminabile aici pe TPU... happy
Oricum, deja statul isi obtine toate drepturile de impozitare salarială asupra preoţilor (deşi ei primesc de la stat doar 40 % din salariul brut, sumă din care se reţin TOATE impozitele, cât pentru un salar integral: c.a.s., pensie, şomaj, etc...)

Rezultă ca acei 60% din salariu pe care preotul trebuie să şi-l obtina singur (nefiind acordat de stat), din pomelnice spre exemplu, este impozitat după toate canoanele...

| martzian a răspuns:

Taxele si impozite au existat din cele mai vechi timpuri, sub forme diferite. Hristos insusi a ales sa dea un exemplu, platindu-le. "Dati Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu" a raspuns El atunci cand a fost intrebat. (Matei 22)

Din punctul meu de vedere nu trebuie sa omitem faptul ca membrii bisericii doneaza din castigul deja impozitat. Nu ma refer la majoritarii cu numele, dar crestinii practicanti (din orice cult) isi platesc taxele intr-un mod corect –ei dau deja mai multi bani decat cei care se plang ca nu este impozitata biserica si ca de aia nu o ducem bine.

Parerea mea? Donatia, de orice fel ar fi ea, ar trebui sa fie scutita de impozit. Iar principiul care sta la baza impozitarii ar trebui sa fie acela al profitului sau al potentialului de obtinere de profit. Prin urmare as spune da impozitarii acelor cladiri apartinand cultelor si care au ca scop obtinerea de profit (chiar daca este tot pentru a fi investit in activitatile cultului) si nu pentru acele lacasuri destinate strict inchinarii sau activitatilor sociale (case de copii, centre de zi, facilitati medicale etc.).

In fond Statul ar trebui sa respecte vointa majoritatii - cel putin intr-o democratie veritabila. Daca majoritatea decide ca trebuie impozitate cladirile si activitatile bisericilor, atunci normal este sa se introduca si sa se plateasca aceste impozite. Biserica nu are de pierdut, din punctul meu de vedere, referindu-ne la maturitatea si calitatea oamenilor sai. Pana la urma Dumnezeu este cel care poarta de grija nevoilor noastre si aceasta nu poate fi decat o noua ocazie ca cei credinciosi sa devina si mai credinciosi. Nici nu avem nevoie de cladiri cat un mall pentru a ne inchina lui Dumnezeu. Iar daca unii considera ca au sau ca Dumnezeu ii calauzeste la asemenea proiecte, inseamna ca sunt si gata si sa plateasca, dupa cum a decis "Cezarul"...

O zi frumoasa tuturor!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Sa fie. Se ruleaza prea multi bani negrii.

| Delmoniko a răspuns:

Sa fie. De ce? Sa moara de foame. Sper. Am scapa tara de saracie: bisericile desfiintate, candelabra si alte obiecte trimise la tezaur, averile si pamanturile secularizate, popii trimisi la munca silnica pe autostrazi laughing

| MissHalcyon a răspuns:

La cate biserici exista (si inca se construiesc, long life Mantuirea Neamului), statul ar avea ce sa castige de pe urma impozitelor. Poate ne-am mai reveni si noi un pic.