| EmaS a întrebat:

Mă gândeam că nu m-aş putea însura. Cine ar vrea un soţ fără mâini şi fără picioare? Şi chiar dacă m-aş însura, cum mi-aş ţine de mână soţia? ", îşi povesteşte Nick momentul de cumpănă în interviurile pe care le acordă în întreaga lume.

Când s-a născut Nick Vujicic, în urmă cu 29 de ani, în oraşul Brisbane din Australia, în sala de naşteri s-a aşternut liniştea. Tatălui său, prezent la naştere, i s-a oprit respiraţia pentru câteva momente, iar medicul şi asistentele au încremenit. Mama lui Nick îşi auzea nou-născutul plângând, dar se întreba unde e: nu credea că arătarea fără mâini şi fără picioare este copilul ei! În primele zile de la naştere, niciun apropiat al familiei nu a îndrăznit să le spună părinţilor felicitări, nimeni nu a trimis un buchet de flori la spital.

La vârsta de 10 ani, puştiul a decis că nu-şi mai suportă viaţa şi a încercat să se sinucidă, după ce îşi făcuse o listă cu toate lucrurile pe care nu le va putea face în viaţă, din cauza handicapului, şi de care realiza că nu se va putea bucura vreodată.

Dorinta lui cea mai arzatoare era sa se casatoreasca.Si Dumnezeu raspunde la rugaciuni. El face minuni. Puteti sa vedeti ce sotie minunata i-a dat Dumnezeu aici:http://crestintotal.ro/......casatorit/
Acum credeti ca Dumnezeu raspunde la rugaciuni?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Cat de greu trebuie sa-i fi fost sa accepte faptura fizica pe care i-a dat-o Dumnezeu! Pana cand intr-o zi vorbise cu Dumnezeu:,,EL nu a ingaduit sa i se ia sufletul, facandu-l sa inteleaga ca pe acesta daca-l are, totusi are totul. Dumnezeu l-a binecuvantat si cu o sotie.Cu smerenie vin inaintea Domnului si cer iertare pentru ca ma plang de lipsurile mele atat de putin importante.

101 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu, acum cred că există căsătorii din interes. Să fim serioși, crezi că pozele de la nuntă sunt ieftine, imaginea de fată milostivă, bună și cu inimă e ușor de dobândit în societate? Tipa își vede de interese iar tipul este o păpușă.

| Esperança a răspuns:

Pastorul bisericii ne-a zis ca cunoaste o femeie in varsta,credincioasa care din cauza varstei a ramas fara dinti in gura. Si citind ea din Biblie a dat de un verset care zicea "El îţi umple gura cu strigăte de bucurie" si femeia aceea a venit la pastor si i-a spus ca vrea si ea sa aiba gura plina,dar de dinti. L-a rugat pe pastor sa se roage impreuna cu ea ca Dumnezeu sa faca sa ii creasca dinti. Pastorul la inceput se uita neincrezator la ea, dar s-au rugat. Dar rugaciunea nu s-a oprit acolo, caci femeia se ruga neincetat ca Dumnezeu sa ii umple gura cu dinti.
Si intr-o zi vine la biserica si se duce la pastor sa ii zica ca Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea si ca i-au crescut dinti in gura!
Dumnezeu lucreaza intr-un mod minunat.Nimeni nu intelege si nu stie felul Sau de a lucra, dar El lucreaza intr-un mod minunat. Laudat sa fie Numele Lui cel Sfant!

| EmaS explică (pentru Esperança):

Ochii mei au vazut minunile lui Dumnezeu.Nimic nu ma face sa cred contrariul.El face minuni!

| Esperança a răspuns (pentru EmaS):

Si eu am vazut multe din minunile lui Dumnezeu. Dar sotul meu a vazut minuni si mai mari la o Evanghelizare. Minuni in care oamenii se ridicau din scaun cu rotile si incepeau sa mearga, oameni fara maini carora Dumnezeu le dadea maini in timpul rugaciunii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Eu am vazut miracole facute de medicina ema, stinta care a salvat omenirea de atatea ori nu doar cineva de vreo religie, ciuma,turbeculoza,epliepsia si atatea boli si totusi s-a intamplat daca el face miracole sa faca in africa, asia, america de sud in tarile sarace unde mancarea e o raritate iar foamea ceva normal, ai simntit vreodata foamea? nu cred dar e usor sa scrii sa spui ce iubitor de dumnezeu nu-i asa? ce minune a facut?

| EmaS explică (pentru Esperança):

Esti din Timisoara? Si fiica mea a fost martora la asemenea vindecari, pe stadionul din Timisoara.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Acum ma gandeam la tine, cand am scris raspunsul legat de Timisoara.O sa apara imediat.O fi o simpla coincidenta? Tu nu ai fost la evanghelizare cand a fost Reinhard Bonnke?

| Esperança a răspuns (pentru EmaS):

Am fost si eu odata la Evanghelizare in Timisoara cand a venit Franklin Graham.Dar nu sunt de acolo, ci din Bucuresti.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Sa inteleg ca aici avem parte de o premiere mondiala. Dumnezeu chiar vindeca amputatii? Ai video-ul sa il vad?

| Esperança a răspuns (pentru EmaS):

Aaaa pai e clar atunci. Am vazut la tv evanghelizari cu Reinhard Bonnke este plin de Har omul acesta! Si am vazut si acolo cum oamenii isi miscau mainile paralizate si multe altele, Doamne mi se ridica parul pe mine. Cat de orb sa fii sa nu-L vezi pe Dumnezeu?
Mi-am amintit inca ceva de Reinhard Bonnke si-a batut joc Serban Huidu, de la Cronica Carcotasilor, l-a dat la cronica si au ras de el.
Cred ca nu degeaba a patit tot ce a patit.
Asa se intampla cand razi de cine nu trebuie!

| EmaS explică (pentru Esperança):

Slava Domnului.Fiica mea a fost cand a venit Reinhard Bonnke la Timisoara si a vazut oameni parasind caruciorul cu rotile si altii au aruncat carjele. Avem promisiunea ca orice vom cere in numele lui Isus ni se va da.

| EmaS explică (pentru MortemAeternum):

Http://www.youtube.com/watch?v=8WaI0IJIAD4

http://dreptlatinta.kanald.ro/......intavideo/

Vei vedea ca prin credinta Dumnezeu inviaza mortii.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Nu stiu daca sunt pe internet aceste videclipuri deoarece in acele momente nu prea iti arde tie de filmat.
Dar la o astfel de evanghelizare si la cata putere e acolo pur si simplu tu nu mai poti ramane in picioare,darmite sa mai si filmezi.
Iti doresc din toata inima sa ajungi la o asemenea evanghelizare in care Dumnezeu lucreaza, sa simti acea putere sa te vad daca tu mai poti sta in picioare si filma fara sa fi atins, atunci sa o faci si sa imi arati si mie ca as vrea si eu sa revad acele clipe.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

L-am mai vazut, dar ceea ce vreau eu sa vad, este cum un picior sau o mana amputata creste la loc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De ce mereu ocolesti intrebarea zi ma de ce mor copii aia in africa

| EmaS explică (pentru MortemAeternum):

Ce crezi ca este mai simplu sa invie un mort sau sa creasca un membru amputat?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu Il recunosc pe Dumnezeu ca Domn si stapan.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Sti cati banii o facut ala cu asa zisele minuni in tm? asta nu se spune

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema asa usor vorbesti ce tip de persoana esti asta e raspuns crestin, cum sa stie de dumnezeul tau daca aia nu il cunosc explicami cum

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

El nu are nevoie de bani.Tu numai la bani te gandesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

E sarac ca isus nu-i asa

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de unde sa faca bani, ca nu are cine sa ii dea.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.

16 Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.

17 Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

18 vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşi."

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cu tine nu ajung nici unde pierd timpul pa

| anonim_4396 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Tu te pocaiesti tot mai mult observ

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt Dumnezeu este Imparatul a toata faptura, El este perfect din toate punctele de vedere.

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://dexonline.ro/definitie/pocait
Ca sa te pocaiesti trebuie sa crezi in Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Doar ca nu poate fi dovedit ce trist

| anonim_4396 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Crezi ca ala a evangelizat gratis

| Annie2498 a răspuns (pentru anonim_4396):

El nu face minuni unde, cand vrem noi. El da oamenilor din Africa incercari. Nu inseamna ca daca la acei oameni saracie nu ii iubeste. Doar le da niste incercari sa vada daca Il iubesc cu adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Annie2498):

Isi doresc sa mori de foame amin

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Am auzit ca te pocaiesti.

| Allrc24 a răspuns:

Totul pentru Hristoswinking. asta spune totul

| chelstone a răspuns:

Cat de scabroasa poate fi mintea celui care a scris acest articol, nici cand m-am uitat la niste filmulete de la morga cu niste disectii nu m-am simtit atat de ofensat si de scarbit, cat de habotinic si plin de interese poti fi incat sa prezinti povestea acestui om ca o victorie a lui dumnezeu, sau a crestinismului, WAW s-a insurat, povestea n-are nicio legatura cu dumnezeu pana cand cel ce a scris articolul nu a adaugat concluzia sa de rahat, ideea estentiala si principala este alta, ca omul ala nu duce o viata normala. Ma dezgusta total astfel de practici manipulatorii, propagandistice pe seama handicapului acelui om, cat de bolnav mintal, inapt poti fi incat sa te folosesti de povestea acestui oropsit al sortii si sa-l prezinti ca o mare victorie a lui dumnezeu. Imi vine sa vomit dupa ce urmaresc astfel de postari propagandistice, asa ca iau drumul spre closet.
RUSINE! RUSINE EMA, RUSINE!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Dumnezeu a ales lucrurile slabe a lumii ca sa le faca de rusine pe cele intelepte.Acest om fara membre a acceptat voia lui Dumnezeu in viata lui si asa cum este tine conferinte in lumea intreaga, mai ales ii motiveaza pe oameni sa fie multumitori cu ceea ce au si ca se merita sa traiasca.Ar trebui sa inveti ceva de la el.Nu o sa imi fie rusine niciodata de Dumnezeul meu.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Dumnezeu a ales lucrurile slabe a lumii ca sa le faca de rusine pe cele intelepte.''
OOO, cat de urat din partea ta, sa stii ca ma prind repede de aluziile tale, insa vezi tu, insasi aceasta fraza te descalifica si te plaseaza de partea ''lucurilor slabe''. Tu niciodata nu o sa ajungi la stadiul de intelept, nu atat timp cat o sa ai asemenea rationamente pline de ''intelepciune'', bine, in cazul tau, cu intelepciunea ta artificiala, primita si nu dobandita, e la fel ca si cu acei copii de bani gata, atunci cand primesc o masina scumpa gasesc si primul copac din drum.
Apoi, de cand habotnicismul, propaganda scabroasa, insultele, etc au devenit virtuti ale intelepciunii?!
Mda, urat din partea ta, RUSINE EMA, RUSINE INCA ODATA!

''tine conferinte in lumea intreaga, mai ales ii motiveaza pe oameni sa fie multumitori cu ceea ce au si ca se merita sa traiasca.''
Total impotriva firii umane, a spune cuiva sa se multumeasca cu ce are nu inseamna a motiva, dar probabil dupa capul tau...

''Nu o sa imi fie rusine niciodata de Dumnezeul meu.''
Si ce?! Nici nebunilor nu le e rusine cu prietenii lor imaginari...

| EmaS explică (pentru chelstone):

Stii cand o sa mi se umple fata de rusine? Atunci cand o sa fur sa comit adulter,sa mint,sa injur.Da atunci,o sa imi fie rusine, dar pana atunci voi tinea capul sus cu demnitate."Eu insa voi privi spre Domnul, imi voi pune nadejdea in Dumnezeul mantuirii mele,,. Aha, deci tu crezi ca este mai bine sa ii incurajeze sa isi ia viata sa fie tristi si deprimati sa isi planga de mila. Apreciez ca ii indeamna sa lupte si sa isi puna increderea in Dumnezeu. DUMNEZEU EXISTA SI TE IUBESTE!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''deci tu crezi ca este mai bine sa ii incurajeze sa isi ia viata sa fie tristi si deprimati sa isi planga de mila.''
Eu nu spun asta, a incuraja nu e tot una cu a accepta, cand indemni oamenii spre a se multumi se numeste apel la acceptare si in niciun caz incurajare.

''Apreciez ca ii indeamna sa lupte si sa isi puna increderea in dumnezeu. DUMNEZEU EXISTA SI TE IUBESTE! ''
Mda, ne-am intors la subiectul de baza, ii indeamna sa-si puna increderea intr-o fiinta inexistenta, dumnezeu nu exista. Vezi, ajungem de unde am plecat, n-ar fi mai bine sa lasi propaganda, textele fara sustinere reala si sa incerci sa demonstrezi ca dumnezeul biblic exista?! Si apoi poate ne explici exact cum l-a ajutat dumnezeu pe tipul din videoclip, sper sa nu ridici si handicapul la rang de virtute ca nu prea imi plac lamiile, stii tu in caz de...

| EmaS explică (pentru EmaS):

Daca acest om il loc sa abandoneze lupta pentru viata a reusit sa se ridice deasupra imprejurarilor vietii cu ajutorul lui Dumnezeu,si-a pus nadejdea in El si El i-a dat putere si intelepciune I-a purtat de grija, nu a dus lipsa de nici un bine.El va fi un exemplu pentru multi care si-au luat viata si nu se vor putea dezvinovati inaintea lui Dumnezeu.
TOCMAI TI-AM DEMONSTRAT CA ACEST DUMNEZEU NU ESTE IMAGINAR, CI UNUL REAL CARE SE IMPLICA SI POARTA DE GRIJE CELOR CE SE INCRED IN EL!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Dumnezeu schimba raul in bine, intristarea in bucurie, blestemul in binecuvantare.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''El i-a dat putere si intelepciune I-a purtat de grija''
''El'' in primul rand trebuie sa demonstrezi ca exista

''nu a dus lipsa de nici un bine.''
Cat de mincinoasa si de oarba poti fi?! Si, de cand vorbesti tu in numele altora, cu atat mai mult cu cat in video dar si in reportaj se vorbeste de frustrarile si complexele acelui om, fapul ca acel om se simtea fustrat, marturisirea frustrarii sale pentru tine este egala cu ''nu a dus lipsa de nici un bine''. faptul ca nu a avut niciodata maini sau picioare pentru tine inseamna ca ''nu a dus lipsa de nici un bine''?! Faptul ca la 10 ani a vrut sa se sinucida a fost o consecinta a faptului ca ''nu a dus lipsa de nici un bine''?! Dar, vrei sa termini odata cu propaganda asta mincinoasa?! Ar fi bine sa reflectezi cat de putin inainte de a scrie ceva, nu de alta dar devii penibila total sa nu mai spun ca incepi sa minti si sa ne spui tu ce lipsuri a avut sau nu o persoana pe care nici nu o cunosti.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Dumnezeu schimba raul in bine, intristarea in bucurie, blestemul in binecuvantare.''
Ce alte ineptii mai poti sa bravezi?! Nu vrei tu sa nu mai spoiesti rahatul, nu de alta da oricum pute?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Asculta si tu mai multe mesaje de a lui si o sa intelegi mai bine despre ce vorbesc.Eu nu spun ca este usor, dar vezi ca Dumnezeu i-a purtat de grija si nu l-a parasit.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Orgoliul tau personal iti impietreste inima ca sa nu cazi in genunghi inaintea Creatorului tau ca sa recunosti ca ai falimentat fara de El si sa ii ceri sa se implice in viata ta. Oricine ai fi si orice ai face ai nevoie de El!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Stii cand o sa mi se umple fata de rusine? Atunci cand o sa fur sa comit adulter, sa mint, sa injur.''
Dar cand vorbesti in numele altora nu iti este rusine?! Cand faci aprecieri vizavi de ce au dus lipsa unii sau nu fara sa ii cunosti nu iti este rusine!?

| EmaS explică (pentru chelstone):

Nu,pentru ca eu cred tot ce scrie Cuvantul lui Dumnezeu.El este Adevarul!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''TOCMAI TI-AM DEMONSTRAT CA ACEST DUMNEZEU NU ESTE IMAGINAR, CI UNUL REAL CARE SE IMPLICA SI POARTA DE GRIJE CELOR CE SE INCRED IN EL!''
Tocmai imi confirmi a mia oara ce rationament subred si ilogic ai, astfel de rationari pot exista pe baza oricarui zeu, musulmanii isi pun nadejdea in allah care le da putere si intelepciune, le poarta de grija si o duc foarte bine. Asa e ca am demonstrat ca exista ALLAH?!
Spala-te pe cap cu demonstratia ta de doi bani.
Am un talisman in buzunar in care imi pun nadejdea, el imi da putere si intrelepciune si ma fereste de rele, ma ajuta in tot si-n toate, asa e ca am demonstrat ca moneda mea norocoasa ma ajuta si ca are puteri supranaturale?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Orgoliul tau personal iti impietreste inima ca sa nu cazi in genunghi inaintea Creatorului tau ca sa recunosti ca ai falimentat fara de El si sa ii ceri sa se implice in viata ta. Oricine ai fi si orice ai face ai nevoie de El!''

Eu ti-am mai spus tie, am o placere nebuna sa aflu de la altii cat de bine sau de rau o duc, WAW senzational, am intrat azi pe net si am aflat ca am dat faliment, nu stiam, dar merci ca m-ai luminat. Ideea e ca nu-mi dau seama despre ce faliment vorbesti, bineinteles acesta este o alta dovada a faptului ca minti, nici acum nu ti-e rusine?! Parca ziceai ca... Si cand ai vorbit despre cat de bine o duce tipul din filmulet ai mintit, ai un sentiment de rusine fata de aceasta situatie, sau poate n-ai constientizat inca...

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Nu,pentru ca eu cred tot ce scrie Cuvantul lui Dumnezeu.El este Adevarul!''
Pai, doar despre asta este vorba in cazul tau, pe tine nu te intereseaza adevarul, tie iti plac povestile cu zane si iti place sa te autoamagesti. Faptul ca tu crezi tot ce scrie cuvantul lui dumnezeu, nu face ca acest cuvant sa aiba dreptate, la fel cum daca tu crezi in dumnezeu nu inseamna ca acesta exista, la fel cum daca cineva crede ca l-a ajutat dumnezeu nu inseamna ca asta este si adevarat, asta se intampla cu credinta, nu demonstreaza nimic, tu n-ai cum sa demonstrezi niciodata nimic prin reportaje propavaduitoare sau prin faptul ca dai citate dintr-o carte cu povesti.
Sa tii cont de un lucru REALITATE NU ESTE DATA DE CREDINTE, realitatea nu se bazeaza pe credintele unora, iar faptul ca-mi spui ca tu crezi tot ce scrie intr-o carte nu inseamna nimic, la fel cum nu inseamna nimic nici ce cred miliarde de oameni, caci alte miliarde cred altfel, rezulta ca adevarul nu este stabilit prin credinte.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Tu nu vrei sa vezi ca Dumnezeu are in vedere vesnicia impreuna cu El, nu neaparat fericirea in aceasta viata efemera.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Tu nu vrei sa vezi ca Dumnezeu are in vedere vesnicia impreuna cu El, nu neaparat fericirea in aceasta viata efemera. ''
In special tie iti place sa te amagesti, nu iti place adevarul, te refugiezi in bazaconiile trambitate de dogmele crestinesti. Si adevarul este ca daca tanjesti dupa vieti vesnice care sunt promise de religiile lumii si daca iti mai traiesti vata si dupa dogmele lor degeaba traiesti, si adevarul e ca mie nu-mi place sa ma amagesc visand la vieti vesnice, iar ca unora le plac astfel de vise nu-i problema mea, insa acei oameni nu traiesc nici in trecut, nici in prezent si cu atat mai putin in viitor cand nu vor mai trai nimic. Viata asta nu este despre ce o sa fie dupa ce nu o sa mai traiesti, este despre ce traiesti acum, nu exista certitudinea unei alte vieti, ci doar imaginatia unora, asa ca nu vreau sa vad ceea ce ai spus tu pentru ca nu vreau sa ma amagesc, eu nu vreau sa traiesc cu gandul la lumi utopice inexistente, eu vreau sa traiesc in realitate, nu ma intereseaza drogul crestinilor, nu-mi face placere sa ma dorghez cu autoamagire, viata pentru mine este acum, nu e nici in trecut si nici in viitor, viata trebuie sa fie acum, altfel nu va mai fi deloc. Singura modalitate de a trai este in prezent, nu poti trai nici ieri si nici maine, intotdeauna traiesti acum.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Daca unul din noi doi se minte, cu siguranta nu sunt eu aceea.Tu incerci sa iti linistesti constiinta si sa iti spui ca totul este o minciuna, dar in adancul inimii tu stii ca nu este deloc asa. Faptul ca tu nu vrei sa crezi nu schimba cu nimic realitatea.Tu alegi.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Lasa textele astea, cea care se minte esti tu, o dovada este simplu fapt ca tu continuii sa bravezi spunandu-mi ce stiu eu in adancul inimii, total aberant.

''Tu incerci sa iti linistesti constiinta si sa iti spui ca totul este o minciuna''
Nu incerc sa-mi linistesc contiinta pentru ca este deja linistita, tu esti cea care ''crede'' deci tu iti creezi inchipuiri in a te linisti aspura ideiei de moare si poate a existentei tale aici.

''Faptul ca tu nu vrei sa crezi nu schimba cu nimic realitatea.''
laughing) Cat de penibil, nu ai inteles nimic din ce ti-am spus, nu faptul ca nu vreau eu sa cred nu schimba realitate, nu asa se pune problema, eu ti-am spus, FAPTUL CA TU CREZI NU SCHIMBA REALITATEA, pentru ca REALITATEA NU ESTE DATA DE CREDINTE, dar ti-am spus, credintele creaza amagiri, lumi utopice in mintea ta. Eu nu am cum sa ma mint pentru ca eu merg pe ceea ce este real, tu esti cea care ai luat credinta in brate. Si las-o mai moale cu texte gen: ''Faptul ca tu nu vrei sa crezi nu schimba cu nimic realitatea'', tocmai ca, realitatea nu este data de ce crezi tu, iar daca eu nu cred sigur ca realitatea nu se schimba, dar in nici intr-un caz realitatea nu va fi schimbata de credintele tale laughing
CONCLUZIE: CREDINTELE TALE NU SCHIMBA REALITATEA, caci realitatea este independenta de credintele tale, si in orice caz realitatea nu o poti raporta in mod logic la ceva ce cineva nu crede. Realitatea demonstreaza ca nu exista dumnezeu, chiar si prin faptul ca nimeni nu a demonstrat ca el exista, deci, nu exista o realitate in care sa existe dumnezeu, ci doar o realitate in care oamenii cred in dumnezeu, dar, CREDINTELE NU CREAZA SAU SCHIMBA NIMIC, SI CU ATAT MAI PUTIN REALITATEA. Pune mana pe o carte de logica, ca nu peste mult timp parca vad ca-mi ceri din nou sa-ti demonstrez ca nu exista dumnezeu.
PS: Sper ca stii ca demonstratia se face la modul afirmativ, dea, regulile logicii.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Nu incepe iar cu logica ca stii prea bine teoria credintei.

| chelstone a răspuns:

Apoi, mi se pare mie sau tu pierzi esentialul, iubirea nu inseamna sa dai celorlati sa manance din firmiturile tale, asta nu-i dreptate, si cu atat mai putin acesta nu este un exemplu bun pentru a incerca sa convertesti sau sa convingi pe cineva ca religia ta este cea buna, nu atunci cand zeul tau e atotputernic si plin de iubire si-i scurma viitorul acelui om apoi prezinti povestea acelui om ca o victorie dumnezeiasca, si asta nu-i decat un exemplu, omiti milioanele de oameni care mor de foame, cei care zac prin spitale, cei carora li se fac nedreptati si asupra carora dumnezeu n-are ochii atintiti sau mai degraba este impasiv, macar UMANITATEA uneori are reactii de solidaritate in astfel de cazuri, insa exista si inapti profitori printre care si acesti propagandisti crestini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chelstone):

Mare dreptate ai

| Dumnezău a răspuns:

Ema draga,tu refuzi sa vezi,in orice eveniment pozitiv,si in orice fapta buna, mana omului, si a puterii sale mentale/fizice.Stiu povestea lui Vujicic, dar la el nu este vorba de niciun Dumnezeu, e vorba de AUTOMOTIVATIE.Stiu ca el poate sa faca multe lucruri,chiar daca nu are maini si picioare,dar nu trebuie inclus Dumnezeu in ecuatia asta,omul isi duce capacitatile fizice la maximum,asa cum ar trebui sa faca oricine.El a vazut ca Dumnezeu asta al tau,cum influenteaza orice si pe oricine,si-a batut joc de el, si a ales sa lupte cu insuficienta cu care s-a nascut de la Dumnezeu, ca...deh,orice copil e un dar de la Dumnezeu.

Tipa care s-a casatorit cu el,s-a casatorit partial din chestia aia numita dragoste,partial din mila,pentru ca multe femei reactioneaza foarte emotional la deficiente de genul,si automat, in creierasul lor, se naste ideea de inocenta si neprihanire a acelei fiinte.

| MortemAeternum a răspuns:

M-ar interesa mai mult sa vad, de ce anume acea femeie s-a casatorit cu acel om. Ai si partea asta?
Oricum foarte urat partea lui Dumnezeu, sa isi bata joc de un om in asemenea fel.

| EmaS explică (pentru MortemAeternum):

Dumnezeu il foloseste pentru a tine discursuri la milioane de tineri pe care ii incurajeaza si le spune ca viata este frumoasa si ea merita traita.Este inzestrat cu o intelepciune deosebita. Dumnezeu face minuni pentru cei care se incred in El!

| MasterYoda a răspuns (pentru MortemAeternum):

Nu dumnezeu si-a batut joc de om, ci genetica!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dupa ema noi suntem tot cei mai rau pe lumea noi ateii vedetele raului

| MortemAeternum a răspuns (pentru MasterYoda):

Stiu, dar aici vorbesc cu cineva care crede intr-un Dumnezeu personal care se implica in mod direct in vietile oamenilor.

| MasterYoda a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dumnezeu nu e nici criminal, nici nu-si bate joc de oameni... si putin ii pasa daca toti urlam despre el!

| EmaS explică (pentru MasterYoda):

Dumnezeu asculta rugaciune.Lui ii pasa de noi.El se implica si in cele mai mici amanunte din viata noastra.Eu am experienta in sensul acesta.

| MortemAeternum a răspuns (pentru MasterYoda):

Bine inteles ca nu este criminal, doar EL ne-a creat, putem spune ca daca isi distruge creatia este o crima?
Iar de pasat bine inteles ca ii pasa, doar si-a trimis fiul sa moara pentru noi, pai daca a facut asa ceva, cum sa nu ii pese ca noi urlam pe aici laughing.

| MasterYoda a răspuns (pentru EmaS):

Rugaciunea este zisa de o persoana catre divinitate (dumnezeu, allah, budda, etc) intr-un mediu linistit, pasnic, izolat. daca o urlii in public (pe strada, pe net) nu mai e rugaciune, e ipocrizie, ba chiar prostie...

| EmaS explică (pentru MasterYoda):

Atunci tu cum ai afla despre Dumnezeu si lucrarile Lui?

| MasterYoda a răspuns (pentru EmaS):

Exact d'aia am eu apa in beci!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Este inzestrat cu o intelepciune deosebita.''
Eu stiam ca intelepciunea se dobandeste, in fine, la crestini o fi altfel...

| William a răspuns:

Va dati seama si voi ce pacate grele au parintii si bunicii si parintii bunicilor lui de l-a pedepsit Dumnezeu asa?

| EmaS explică (pentru William):

Nu neaparat.1. Cand trecea, Isus a vazut pe un orb din nastere.
2. Ucenicii Lui L-au intrebat: "Invatatorule, cine a pacatuit: omul acesta sau parintii lui, de s-a nascut orb?"
3. Isus a raspuns: "N-a pacatuit nici omul acesta nici parintii lui; ci s-a nascut asa, ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu.

| Hombre a răspuns:

Ema toate i le pui lui Dumnezeu in cârca si incerci pe orice cale sa manipulezi. Dumnezeul tău inchipuit il naste zlut fara nici un motiv dupa care ii da o sotie pentru ca asa isi dorea amaratul. Incurcate sunt mintile voastre si caile pe care spuneti ca vine de la Dumnezeu. Tipa care s-a casatorit cu el foarte bine ca a facut-o e treaba ei din ce motivesi in niciun caz nu are legatura cu Dumnezeu cum nici celelalte casatorii. Ai ajuns departe cu habotnicia, pot spune chiar spre demenţă.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Nu ti se pare normal, din moment ce Ii recunosc autoritatea si atributele de Dumnezeu? Ori ma incred, ori nu ma incred.Nu este cale de mijloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cu tine numai am ce discuta, mai bine imi aduc pisica si i explic evolutia se pare ca ea intelege tu ca om nu asta e nu ne-am nascut oamenii si devenim

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca tu te-ai transformat din pisica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Dupa religie de ce nu sa dam frau imagineti sa credem in orice dar mam transformat din pisica ce poti demonstra ca nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De 6 luni de zile asa inseamand mult timp pierdut, si inainte de a intra pe TPU tot la fel de convins eram ca nu exista zei, acum sunt mai convins cand vad ca toti afirma ca nu ai nevoie de dovezi sa crezi in basme, de 6 luni ti-am zis da-mi o dovada stintifica ca sa descoperit dumnezeu ca exista si nimic versete si atat, tu crezi ca am timp nelimitat sa pierd timpul cu povesti?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Tu sa stii ca esti creat de Dumnezeu!

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Raymusic daca ai avea un pic de credinta ai sti ca Roada Duhului se manifesta in indelunga rabdare, blandete, stapanire de sine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Parintii m-au facut, poate tu nu sti cum se concepe un copil te inteleg

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Credinta fata de afrodita de ce so neg?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Vreo dovada ai?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Psalmul 139.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Iar ma iei cu versete atata sti sa oferi versete, o dovada include ceva real nu litere

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ai convertit pe multi de cand esti pe TPU?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu,dar am putut sa vin in ajutorul mai multor persoane. Vorbesc cu multi tineri in privat, multi se confrunta cu diferite probleme, le dau sfaturi si ma rog pentru ei.Ieri am primit raspuns de la un tanar care imi multumea ca l-am ajutat foarte mult si ca i-am ridicat moralul si se simte mult mai bine.Tot ieri, am vorbit o ora cu alt tanar care avea multe nelamuriri si imi marturisea ca a fost ateu, dar ca acum crede in Dumnezeu.Ma bucur cand pot sa fiu de folos pentru semenii mei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Prostia se invata repede ema

| morningstar a răspuns:

Foarte frumos, ii stiam povestea si acum cateva zile am aflat ca s-a si casatorit. Il admir mult, duce o viata de erou si stie sa inainteze in viata intr-un mod uimitor. Dumnezeu sa il binecuvinteze!

| Tania a răspuns:

O.o astazi eram suparata si deranjata de diverse lucruri,dar vazand acest video,lucrurile care ma „deranjaza"si ma supara sunt irelevante pe langa lucrurile prin care trece acest om.
Imi pare rau pentru el, dar parerile de rau nu il pot ajuta cu nimic.sad. Daca exista o divinitate nu inteleg de ce a permis ca omul asta sa fie asa.
Se mai zice ca ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa, deci cand l-a facut pe omul asta a uitat cum arata?!

| strawberry03 a răspuns:

Eu am crezut intotdeauna. Eu mereu cand ma rog, sunt convinsa ca Dumnezeu imi raspunde la rugaciuni daca eu am incredere in El. E minunat!

| Mihaita23 a răspuns:

Eu chiar si sanatos cum sunt nu o sa imi gasesc sotiestraight face.

| EmaS explică (pentru Mihaita23):

Te incurajez sa te rogi si sa iti deschizi inima inaintea lui Dumnezeu si El iti va pregati o sotie minunata cea mai buna si mai potrivita pentru tine.

| GeosBIOS a răspuns:

Dincolo de faptul ca in spatele sentimentalismului ce a fost promovat, cel mai probabil, de familia respectivului, desi se poate ca motivele pentru care femeia a acceptat sa se casatoreasca cu acel nefericit sa fie cu totul altele decat sincera iubire, ma mira faptul ca toti il plang pe bietul om dar nu o plange nimeni pe biata femeie care langa acea persoana nu va avea niciun fel de viata. Adica in loc de un singur nefericit, pentru a i se face acestuia un moft, acum in lume mai exista inca un nefericit. Nu vad corectitudinea lucrurilor in aceasta problema si de aici nu inteleg de ce ar trebui sa pretindem ca tare ne mai bucuram, pentru ceva tragic care cel mai probabil in spatele usilor inchise s-a terminat si mai tragic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai stai un pic, ca trisam! acolo nu spune nimic de dumnezeu.Ai luat un text care ti-a placut si ai adaugat religie in el.
Ok, hai ca fac si eu la fel sa vedem ce iese:
"Pe 28 februarie 1997 in North Hollywood a avut loc unul dintre cele mai sangeroase jefuiri de banca din istoria SUA. Atunci au fost raniti cativa politisti si civili si au fost distruse sau avariate cateva masini de peste 2.000 de gloante aruncate de doar 2 oameni: Larry Phillips Jr. si romanul nostru, Emil Decebal Matasareanu.
Cei doi au intrat in banca la 9:30 si si-au facut un plan de 8 minute, dar, din cauza lacomiei au trecut peste acest timp, iar politistii au avut timp sa vina si sa se pregateasca de o batalie. Cand au iesit din banca, au fost intampinati de LAPD. Acestia i-au somat pe cei doi sa se predea, dar Matasareanu si Phillips s-au apucat sa traga si au inceput sa faca ravagii printre politisti, care erau inarmati cu niste 9mm Beretta 92, Revolvere calibru.38 si niste pusti, care nu erau capabile sa strapunga armura jefuitorilor. Probabil ca cei doi ar fi putut scapa, dar au facut greseala de a se desparti."
Se pare ca Dumnezeu iubeste jafurile armate si de aceea i-a luat cu el acolo sus in rai.Nu conteaza daca ai un glock, stg, ak-47, du-te in banca si fa o cruce caci Dumnezeu te iubeste!
Ei!?! acum cum suna? am folosit acelasi tipar ca al tau, jur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema iar faci propaganda crestina, de ce nu raspune la copii din africa 30 de milioane mor anual doar in africa de foame dumnezeu nu-i vede ema?

| Apollometheus a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog sa citesti tot, stiu ca e lung: mergeau un om si cu maestrul lui prin desert si acesta din urma ii povestea despre Dumnezeu si cum el are grija de noi toti si de toate lucrurile. Ajung ei la locul de popas si cum se lasa seara, maestrul ii spuse ucenicului sa mearga la o stanca din apropiere ca sa lege caii pe care calatoreau. Ucenicul, crezand ca e un test, nu a legat caii de stanca ci i-a lasat liberi in ideea ca dumnezeu are grija de toate. Desigur, a doua zi cand s-au trezit, caii disparusera si ucenicul l-a intrebat pe maestru de ce Dumnezeu nu a avut grija de cai sa ramana acolo cu proviziile lor. Maestru lui i-a raspuns ca uneori Dumnezeu are nevoie de noi pentru a duce la bun sfarsit anumite lucruri iar in cazul respectiv, a avut nevoie de mainile ucenicului ca sa lege caii de stanca. Asadar, nu Dumnezeu trebuie sa faca ceva in privinta africanilor, El ne-a lasat pe toti egali, ci noi, care avem forma fizica, noi trebuie sa luam masuri. Stiu ca este lung, multumesc ca ai citit pana la capat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apollometheus):

Mi scarba sa te citesc pc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apollometheus):

Nu-mi pasa pa

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Poate te-ai transformat din caine.

| Apollometheus a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce, prietene, care este contraargumentul tau, ma rog? Nu inteleg, probabil, pentru ca nu ma pot ridica la competenta raspunsurilor tale - stai si gandeste un pic problema. Sa ai o zi frumoasa!