| mentholinks a întrebat:

Ma gandesc ca nu e logic si in acelasi timp cam imposibil sa existe ceva fara un inceput, care este o caracteristica a lui Dumnezeu in zilele noastre. Daca stam sa ne gandim ce anume facea Dumnezeu la timpul -infinit realizam ca e imposibil, chiar si pentru el sa ne spuna ce a facut in toata eternitatea sa scursa pana acum, fiindca oricat de mult ar fi, ar mai ramanea inca mult mai mult. Dar mi-am amintit un verset din Biblie in care spune "Inainte de Mine nu a fost facut niciun dumnezeu si dupa Mine nu va fi." Asadar, cred ca este mai mult decat corect sa afirmam, fara urma de indoiala, ca Dumnezeu are totusi un inceput, nu?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

De ce te chinui sa intelegi ceva din micuta ingraditura in care te afli, logica ta, cand tu nu poti zari infinitatea de peste zidul care iti inconjoara "logica". Gandeste-te ca Dumnezeu exista in afara timpului si al spatiului nostru (univers), cum Ti-L poti imagina pe Dumnezeu, o fiinta atemporala, tu un muritor ce traiesti doar o sclipire dintr-o secunda din timpul vietii universului in care traim?

| sabin89 a răspuns:

Si totusi, inainte de el (de inceputul lui) ce ar fi putut fi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Https://www.youtube.com/watch?v=C8QfIX6bBIc

Eu merg pe varianta asta.

| 4b a răspuns:

''La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvanul era Dumnezeu.''
era- exprima o actiune in desfasurare sau o stare in trecut, fara a implica un inceput al acesteia. Hristos nu are inceput, El a existat din vesnicie.
Sanatatewinking

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dumnezeu nu face parte numai din lumea materiala. Timpul exista si poate fii perceput doar aici.

| ExprimareLibera a răspuns:

Înainte de a face afirmații despre o presupusă divinitate, mai întâi trebuie demonstrată existenta ei.

| kanechy a răspuns:

Ai inteles gresit versetul, creatia, adica tu, eu, etc tinde mereu sa creada ca exista cineva invincibil care sa il protejeze iar asta inseama ca ti ai facut dumnezei falsi, ce vrea sa spuna pri acel verset e ca, El nu a avut inceput nici sfarsit nici creator, asta ca sa nu il comparam cu noi, ca in biblie mai spune si ca noi am fost facut dupa asemanarea lui, iar asta este logica...asta pe tine te va face sa te gandesti ca ar putea sa mai fie alti dumnezei, exista doar unul singur