| RoxanaGabriela99 a întrebat:

Ma întristează sa văd atâția oameni îndepărtați de religie și de Dumnezeu. Văd tot felul de întrebări puse la mișto și de răspunsuri la fel de patetice. Aceasta secțiune, este destinată oamenilor care au o religie. Nu ateilor. Atunci când răspândiți răutate nu sunteți nici șmecheri, nici grozavi. Ci doar rai. Dacă nu aveți o religie, de ce va bateți joc de cei care au? Nu vom evolua niciodată ca oameni dacă persistăm in ura și răutăți.

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Roxana, nu avem ce face, este liberul lor arbitru, ei aleg ceea ce vor sa aleaga. E tare pacat ca nu stiu cum e Dumnezeu, nu cunosc pe Dumnezeu. Si este alegerea lor sa traiasca asa cum vor ei sa traiasca, fara Dumnezeu. Ca daca ei chiar ar vrea sa Il cunoasca, un picior de ar pune spre drumul catre Dumnezeu, imediat Dumnezeu s-ar arata in inimile lor, si ar vedea si ei slava Lui, ar vedea cat de minunat este. Ei si-L inchipuie pe Dumnezeu ca un spiridus care sta la cheremul lor. El este muuul mai subtil, ca o adiere de vant, ca o muzica in surdina, dar atat de placuta si de linistitoare si de iubitoare incat nu iti trebuie altceva. N-a ca m-a apucat dorul de Dumnezeu big grin. Dumnezeu sa ne aibe in paza si sa ne lumineze pe noi ca sa putem sa ii luminam si noi pe altii.

28 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa fii buna, morala, iubitoare de semeni, nu te opresc eu. Cu cati mai multi din astia, cu atat mai bine pentru omenire.

Problema mea e cand crestinismul emite pretentii totalitare, de asuprire si nu de toleranta si respect reciproc.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Normal ca daca ea e buna si morala este okey pentru toata lumea.

Pai religia in sine este totalitara si de asuprire, ca de aia a fost si facuta, cine e atent sesizeaza ca e o dictatura cumva.
"daca nu faci asa...te pedepseste dumnezeu", adica tradus "daca nu faci ca noi smecherii, nu va fi bine".

Smecherii au speculat inclinatia omului de a crede in divinitate (care e mecanism de aparare natural contra vietii de cacao, si exista si in lista mecanismelor de aparare sub numele de "credinta in divinitate"), si ce zic ei sa faci, ei zic ca dumnezeu a zis.
Ptr ca am mai zis, daca nu ziceau asa, oamenii poate nu ascultau de ei.

N-ai vazut ca religia mereu impulsioneaza la sacrificii? Si niciodata dar absolut niciodata nu indeamna la viata buna? Crezi ca e intamplator? E contra placerilor si asa mai departe.
Iti zice ca un bogat nu intra in rai cum nu intra elefantul prin urechile acului, dar ei liderii religosi sunt putrezi de bogati pe tot globu, pai cum? Aia nu vor in rai?

| Mosotti a răspuns:

Pai asta se intampla pentru ca lumea incet incet incepe sa se prinda ca religia e o farsa facuta de marii smecheri ca sa domine pe fraieri.
Se prind de realitate, viata devine din ce in ce mai grea, ne imbolnavim din ce in ce mai de tineri si ne dam seama ca nimeni nu ne ajuta, si atunci de ce sa crezi in ceva ce nu-ti foloseste?

Si e normal ca se mai face misto de o farsa iluzorie, nu e vb de rautate, ci e vorba ca aia care au o religie sustin mafia bisericoasa de miliarde la nivel mondial, aici e problema, si asta nu e bine, ca religia conduce si politicul, iar religia niciodata nu a fost pentru omu de rand ci pentru bogati, ca doar de ei a fost facuta.

Cam acum 3000 de ani cand erau sefii aia de trib, pentru ca sa se mentina in functie si sa nu conteste lumea nimic, trebuia religie, trebuia sa se zica ca dumnezeu sau zeul i-a pus conducatori acolo, si asa lumea se lasa asuprita si tacea.
Dupa aia a fost valabila treaba pentru imparati, regi si alti bastani.

Asta e tot, si unii s-au prins de asta, ca daca analizezi faptele, iese clar ce am zis.

Na-i vazut ce scrie in Romani 13 in biblie?
Sa dai taxe si sa nu zici nimic, ca asa e corect, adica smecherii sa traiasca pe munca ta in lux si tu sa muncesti ca prostu de dim pana seara si sa nu zici nimic.
Niciaeri nu scrie ca omu de rand trebuie sa traiasca bine pe munca lui.

Si se mai face misto pentru ca s-ar considera ca aia care nu pricep realitatea, nu prea ar gandi indeajuns, ca cine gandeste, se prinde de adevar.

| Mayhem666 a răspuns:

Asta e categoria de religie, deci oricine poate pune orice intrebare legata de religie, nu e destinata unui anumit grup de oameni, e destinata intrebarilor legate de religie in general, indiferent de cine sunt puse acele intrebari.
Daca nu poti pune 2 neuroni cap la cap ca sa faci aceasta conexiune banala, mai bine nu mai pune intrebari ca sa te faci de ras.

| RoxanaGabriela99 explică (pentru Mayhem666):

Un ateu nu crede in religie. Nu văd ce întrebări ar avea. laughing mulțumesc pentru jignire, dar este o întrebare pertinenta.

| doctorandus a răspuns (pentru RoxanaGabriela99):

Poti pune intrebari inteligente despre budism si hinduism desi nu crezi deloc in ele.

A, da, tehnic poti fi budist ateu, shintoist ateu sau taoist ateu, ei nu considera asta blasfemie si nu-ti cer sa crezi in zei.

| Mayhem666 a răspuns (pentru RoxanaGabriela99):

Nu e necesar sa crezi in religie ca sa ai dreptul sa raspunzi la o inbtrebare legata de religie.

"Aceasta secțiune, este destinată oamenilor care au o religie. Nu ateilor."

Mie asta imi suna a comunism. Cu totii avem dreptul sa raspundem la ce vrem. Nu poti sa iei dreptul cuiva doar pentru ca asa vrei tu.

P.S. Aia nu era o jignire, ci un compliment, avand in vedere cum gandesti.

Daca nu poti sa accepti ca fiecare are dreptul sa decida ceea ce doreste si nu se lasa spalati pe creier si indoctrinati, atunci nu vad ce cauti in societate, mai bine te duci si stai puznic pe undeva prin munti, departe de civilizatie.

| halogen001 a răspuns:

Întristarea ar trebui să vina atunci când omul cinstit, modest și neștiutor e înșelat cu povesti primitive, puerile, fanteziste și absurde.
Evoluția omului spre mai bine nu e dată de acceptarea minciunii drept adevăr, nu e dată de neștiință sau de primitivism.
Omul merită mai mult decât o minciună primitivă.

Poveștile de genul ăsta prostesc omul și îl fac să devina fricos și neștiutor, deci îl fac un om slab.

E absurd și lipsit de logică să consideri că o entitate atotputernică și nemuritoare care poate face orice l-ar fi făcut pe om și că ar fi interesată de ce face omul, l-ar ajuta, l-ar pedepsi sau că l-ar răsplăti pentru lucrurile pe care omul le face.

O entitate atotputernică care poate face oricând orice nu ar avea nevoie de nimic de la om. Nimic din ce face omul nu i-ar fi de trebuință acelei entități. Asta înseamnă că e exclusă iubirea, interesul, ajutorul, răsplata sau pedeapsa pentru om din partea entității respective.

Cine are nevoie de credința omului, un zeu atotputernic sau un om mincinos ca să îl poată înșela pe omul naiv și neștiutor?

E evident că omul mincinos are nevoie de credința omului și de neștiința lui. Omul neștiutor nu cunoaște adevărul, iar omul mincinos valorifică oportunitatea și îi cere credință (în lipsa dovezilor) în numele unui personaj fictiv pentru a-l înșela.

Prin știință se ajunge la adevăr, iar prin credință se ajunge la minciună.

Omul când face ceva are nevoie de știință, nu de credință. Credința ii dă cel mult încredere și omul face o încercare, dar credința nu trebuie dusa la extrem așa încât să devina prostie și să se substituie realității.

Omul mințit și înșelat ajunge să creadă că un zeu atotputernic și iubitor care a făcut tot ce există nu e în stare să se arate și să comunice cu omul, că trebuie să stea ascuns și că are nevoie de minuni ca să-și facă simțită prezența. Omul înșelat ajunge să creadă că iubirea zeului echivalează cu lăsarea omului în întunericul neștiinței și primitivismului să moara de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie. Toate astea sunt niște absurdități care nu ajuta omul cu nimic.

Dacă zeul a făcut tot ce există, înseamnă că a făcut viermi, purici și păduchi, ploșnițe căpușe și țânțari, viruși și bacterii. Avea nevoie un zeu atotputernic, inteligent și iubitor de purici și de păduchi? Evident că nu. Toate viețuitoarele sunt rezultatul proprietăților materiei și evoluției în timp de milioane de ani prin selecție naturală. De asta avem purici și păduchi. Nu făcea un zeu inteligent, iubitor, atotputernic și nemuritor purici și păduchi, pentru că nu avea nevoie de asa ceva.

Asemenea povesti primitive, fanteziste și absurde sunt neconforme cu realitatea și în mod clar prostesc omul, deci nu e un câștig sau o evoluție pozitivă acceptarea minciunii primitive în locul științei și cunoașterii adevărate de care omul este capabil.

Prostia, minciuna primitivă și lipsa de rațiune ar trebui să ne întristeze, nu adevărul, realitatea sau știința.

Ar trebui să ne bucure abandonarea primitivismului, minciunii și neștiinței. Nu există nici un motiv care să justifice distorsionarea realității și acceptarea neștiinței și primitivismului drept adevăr sau mod de viață.

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez
"A numi ateismul religie e ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg
"A spune că ateismul necesită credinţă este la fel de cretin ca a spune că necredinţa în zâne şi spiriduşi necesită credinţă. Chiar dacă însuşi Einstein mi-ar zice că este un spiriduş pe umărul meu, tot i-aş cere dovezi şi nu aş greşi cerându-i-le." - Geoff Mather
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens
"Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Şi v-a făcut să credeţi că veţi fi răsplătiţi...
Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi." - M. Eminescu- Împarat si proletar
"Religia este opiumul maselor." - Karl Marx
"Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot." - Denis Diderot
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Nici un fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozoful Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein
"Biserica spune că Pământul este plat, dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan
"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke
"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus
"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
"Credinţa inseamna să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach
"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts
"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry
"Dă-i unui om un peşte şi va mânca o zi, învaţă un om să pescuiască şi va mânca o viaţă, dă-i unui om religie şi va muri rugându-se să primească un peşte." - necunoscut
"Cum e, e omul una din greşelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greşelile omului?" - Friederich Nietzche
"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credinţă şi fără credinţă sunt nimic." - Douglas Adams
"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford
"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough
"Religia invata cel mai mare neadevar, ca moartea nu este sfarsitul."

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Asta se intampla pentru ca lumea si-a pierdut gandirea profunda si prefera sa se limiteze doar la ce vede! Dupa cum poti vedea, aici destui care ofera interpretari care mai de care mai idioate si superficiale despre religie, ba ca e puerila si fantezista, ba ca e(asta-i chiar culmea)dictatura sau mai stiu eu ce! Nu-ti bate capul, n-ai ce face!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pai te limitezi la ce vezi, auzi si simti, nu e normal? Altfel la ce sa te referi? La vise?
Viata a devenit grea din ce in ce, si de acolo lumea gandeste asa.
Nu vede nici un ajutor de nicaieri.

Religia nu e puerila dar e fantezista clar, ca nu se bazeaza pe nimic real, si nici o fapta concreta nu poate demonstra ceva, si e o dictatura fina prin ce-ti zice religia sa faci, plus amenintarea aia "daca nu faci aia si aia, daca nu crezi in dumnezeu, te pedepseste dumnezeu, ajungi in iad", deci cumva se incearca constrangerea.

Adica ma obligi? Lasa-ma sa aleg eu in ce sa cred fara sa imi zici ca daca nu fac asa, ajung nu stiu unde.

Pai sa vezi pocaitii ce praf de frica sunt toti de frica iadului! Le e frica sa incalce regulile ca sa nu ajunga in iad.
Si asa ii face sa faca ce li se zice.

| halogen001 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Gandirea profunda e gândirea logica si stiintifica, nu dogmatismul religios, primitivismul si minciuna absurda.
Tocmai aceea e gandirea superficiala cand omul accepta scrierile primitive si false ale altor oameni fără nici o dovada si atunci cand traieste intr-o fantezie primitiva si absurda.

Ce profunzime a gandirii accepta minciuna drept adevar si ignora realitatea obiectiva? Ce fel de zeu atotputernic si iubitor e acela invizibil, care nu e in stare sa comunice cu oamenii, se ocupa cu minuni, lasa oamenii in intunericul nestiintei si primitivismului, sa moara de frig, de foame, de sete, de boli, in accidente si in razboaie? Ce fel de zeu atotputernic, inteligent si iubitor e acela care face purici si paduchi?
E o fantezie absurda, primitiva, puerila, neconforma cu realitatea care prosteste omul si il face nestiutor, slab si fricos. E un zeu inexistent de tip sperietoare bau-bau.

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Dar nici nu e vorba de altceva, e vb de fapte concrete, fapte care nu atesta existenta a ceva divin. Pana la urma nici nu e vb de scrierile alea.
E vb de prezent, daca ai o boala incurabila ai pus-o, asa ramai, daca-ti cade o mana, nu mai creste, se nasc atatia copii bolnavi vai de mama lor, atata suferinta in lumea asta, saracie, razboaie, pai daca era acel dumnezeu, nu permitea asa ceva sub nici o forma, ca daca era bun asa cum il vad toti, clar nu permitea sa fie asa.

Plus ca nici un creator nu-si prea abandoneaza creatia, l-am fi cunoscut de mult daca era.

Dar sunt multe contradictii, si cineva cu logica s-ar prinde, de ex "vaaaai suntem prea rai si lu dzeu nu-i place", pai cine ne-a facut asa? Rautatea e in genele noastre pentru ca ajuta la supravietuire in trecut, deci cum sa fie suparat pe propria lui creatie?! Ar fi absurd. Rautatea e trasatura evolutionista.
Deci chestii logice de doi lei din care iti reiese ce totul e vrajeala.

Daca era dzeu, nu mai exista rautatea in gene si n-am mai fi fost rai de la sine.

Aia cu sa nu preacurvesti, pai cine a facut barbatu footacios din cale afara? Natura, e in genele lui sa f cat mai multe, de aia i s-a dat testo asa sus, si cum acum contrazicem natura noastra?!
Tocmai de aia la destui li se blocheaza cu aceiasi partenera, ca sa fie obligati de natura sa se duca si la altele.

Deci iata, si daca le analizezi pe toate zicerile alea, o sa se vada clar absurditatea la foarte multe.

Si de aici reiese ca-s vrajeli, ca nu coincid cu realitatea.
Iar cine nu valideaza realitatea in ciuda evidentelor s-ar numi psihotic dupa definitie.

Sau aia "aaa m-a salvat dumnezeu, am scapat de la infarct, n-am murit", pai de ce n-a facut sa nu faci acel infarct?! Nu era mai simplu? De ce sa suferi?
Si tot asa multe exemple care zic adevarul.

| halogen001 a răspuns (pentru Mosotti):

E foarte corect, logic și clar explicat. Asa este.

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Si se mai mira Roxana ca unii fac misto, pai ce sa zic? Unii au tenta (desi nu e corect) sa faca misto de cei ce nu pot intelege ceva logic pentru ca ii considera slabi de minte, ca daca n-ar fi slabi de minte, ar intelege repede cu faptele in fata.

Dar nu e frumos sa faca misto, ca aia de nu pricep, nu e vina lor ca atata pot, aia e.

De cand e lumea aia mai inteligenti au avut tenta sa faca misto si sa-si bata joc de aia mai putin inteligenti, bine, aia cu caracter prost, ca un destept cu caracter, nu face misto de nimeni.
Mai ales sa vezi pe vremea lui ceausescu inginerii cum se purtau de urat cu subalternii, nasolie, si ce aere aveau pe ei.

| halogen001 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa e. Poate ca unii reușesc sa înțeleagă tocmai când cineva face mișto de ei și s-ar putea sa le prindă bine happy

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Da, s-ar putea sa le prinda bine la unii si sa zica "ia sa vedem de ce face ala misto?! Ia sa vad eu ce are de spus, daca o zice bine?".
Si incepi si analizezi ce zice ala, nu respingi din start.

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Iubeste-ti aproapele, cu conditia sa fie de aceeasi religie, de aceeasi rasa si nu cumva sa fie homo.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru doctorandus):

1.Am prieteni atei!
2. Dumnezeu nu e rasist, nu uraste pe cineva de o rasa diferita
3.Homosexualitatea este imorala! Dar nici cu ei nu am nimic, atat timp cat nu trebuie sa-i vad in public sarutandu-se!

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

"dacă persistăm in ura și răutăți" referitor la "Homosexualitatea este imorala!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitari pentru aceasta intrebare, Roxana! Ai pus punctul pe i.

Din pacate, dreptate ai. Ne indepartam din ce in ce mai mult de Dumnezeu, Sursa vietii, Sursa binelui si a pacii.
Cum a prezis si Iisus Hristos: oamenii sunt iubitori de bani, de placeri, persista in desfranare, in caile lor pacatoase. Acestia nu Îl cunosc pe Dumnezeu si niciodata nu L-au cunoscut. Ei nu Îl au pe Dumnezeu in suflet, nu au dragoste fireasca deoarece Dumnezeu e dragoste.
Acesti oameni si-au pierdut de mult inocența si sufletul de copil, tocmai ca Iisus spune ca noi sa ne facem ca niste copilasi ca sa putem dobandi vesnicia si Împaratia Cerului.

Unii vor cu atata ardoare avutii, masini, haine scumpe, alearga dupa bani si putere, cand de fapt omul are nevoie de puține lucruri pentru a fi fericit, Domnul promițând ca daca El nu lasa pasarile cerului sa flamanzeasca, cu atat mai puțin pe noi care suntem copiii Sai.
Mi-e mila si ii deplang pe cei care au uitat sa se bucure de lucruri simple, de un rasarit de soare, de adierea vantului văratic.

Ateii au dreptul la libera exprimare dar unii o folosesc ca sa insulte, sa batjocoreasca, sa pângărească numele Domnului.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred in Dumnezeu, nu in religie.

Libertatea de a batjocori religia a fost castigata cu multa varsare de sange.

Iar ideea ca Dumnezeu se sinchiseste ca e batjocorit de un animal minuscul de pe o planeta minuscula este rodul unui creier spalat.

Daca nu poti distruge o galaxie, renunta la ideea ca-l poti jigni pe Dumnezeu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de ce 98 % din liderii religiosi au avutii si sunt superbogati?! Adica vrei sa zici ca aia nu vor in rai? Dar stiu ei ce stiu.
La vatican se invart miliarde, mafia mafiilor ce e acolo.

Dar normal, ateii nu e normal sa insulte, asta clar, pot zice o parere, pot explica ceva, dar atat si civilizat.

Se indeparteaza lumea de dumnezeu pentru ca vede ca viata devine din ce in ce mai urata si nu ii ajuta nimeni asa cum poate li s-a zis de mici ca dumnezeu o sa-i ajute la o adica.
Adica se duce iluzia cand se lovesc de realitate, si automat multi se prind de vrajeala cu religia, cam acolo e problema.

Omu are nevoie de ceva ce-l ajuta pe el, crede in ceva ce il ajuta, cand vede ca nu-l ajuta, se debaraseaza de ceva inutil care nu-i foloseste.
Inainte era viata mai usoara si ziceau ca na dumnezeu a facut sa fie asa, si erau cat de cat multumiti, acum se schimba treaba.

Gaz, curent, alimente f scumpe, si se vor mai scumpi, razboi in ukraina din cauza SUA de fapt, mor oameni, coronavirus de a indurerat atatea familii, lumea se imbolnaveste din ce in ce mai de tineri de boli cronice, niv de trai scade din ce in ce, vine criza aia urata de tot din care nu ne vom mai reveni daca nu se schimba capitalismul actual.
Si atunci? Aia e.

Daca chiar exista un dumnezeu, nu se intamplau astea sub nici o forma.

Dar sigur, nu-s normale insultele si misto-urile.

| RoxanaGabriela99 explică (pentru Mosotti):

Ce fac catolicii la Vatican este cu totul altceva, nimeni nu a zis ca nu exista oameni fără de păcat. Toți avem mai mult sau mai puțin păcate sau greșeli. Nenorocirile și catastrofele se întâmpla tocmai pentru ca suntem lipsiți de credință. Oamenii bisericii sunt oameni, nu sunt Dumnezeu. Tu crezi in Dumnezeu nu in oameni. Oamenii bisericii sunt doar un instrument prin intermediul căruia ni se face cunoscuta religia. Iar aceste catastrofe sunt menite sa ne trezească umanitatea, credința, empatia, iubirea, care ne lipsește total.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Amice, eu nu pot vorbi in numele Domnului, dar urmatoarele versete vorbesc de la sine:

Eclesiastul 3:11
Orice lucru El îl face frumos la vremea lui. A pus în inima lor chiar și gândul veșniciei, măcar că omul nu poate cuprinde, de la început până la sfârșit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu.

Isaia 29:16
Stricaţi ce sunteţi! Oare olarul trebuie privit ca lutul sau poate lucrarea să zică despre lucrător: „Nu m-a făcut el"? Sau poate vasul să zică despre olar: „El nu se pricepe?"

2 Timotei 3:1-5
Să știi că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfaţi, iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceștia.

PSALMUL 91
Cel ce stă sub ocrotirea Celui Preaînalt
și se odihnește la umbra Celui Atotputernic
zice despre Domnul: „El este locul meu de scăpare și cetăţuia mea,
Dumnezeul meu în care mă încred!"
Da, El te scapă de laţul vânătorului,
de ciumă și de pustiirile ei.
El te va acoperi cu penele Lui
și te vei ascunde sub aripile Lui.
Căci scut și pavăză este credincioșia Lui!
Nu trebuie să te temi nici de groaza din timpul nopţii,
nici de săgeata care zboară ziua,
6nici de ciuma care umblă în întuneric,
nici de molima care bântuie ziua-n amiaza mare.
O mie să cadă alături de tine
și zece mii la dreapta ta,
dar de tine nu se vor apropia.
Doar vei privi cu ochii
și vei vedea răsplătirea celor răi.
Pentru că zici: „Domnul este locul meu de adăpost"
și faci din Cel Preaînalt turnul tău de scăpare,
de aceea nicio nenorocire nu te va ajunge,
nicio urgie nu se va apropia de cortul tău.
Căci El va porunci îngerilor Săi
să te păzească în toate căile tale;
și ei te vor duce pe mâini,
ca nu cumva să-ţi lovești piciorul de vreo piatră.
Vei păși peste lei și peste năpârci
și vei călca peste pui de lei și peste șerpi.
„Fiindcă Mă iubește", zice Domnul, „de aceea îl voi izbăvi;
îl voi ocroti, căci cunoaște Numele Meu.
Când Mă va chema, îi voi răspunde;
voi fi cu el în strâmtorare,
îl voi izbăvi și-l voi proslăvi.
Îl voi sătura cu viaţă lungă
și-i voi arăta mântuirea Mea."

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, tu spui exact ce au scris smecherii acolo, ii citezi pe ei.
Sigur ca unele scrisuri au fost si bune pentru ca aveau nevoie de liniste in lume ca sa se imbogateasca ei linistiti.

De ex poruncile alea erau bune, nu zic nu.
De ex aia cu "sa nu furi", pai de la cine puteai sa furi? De la bogati, deci se aparau pe ei in primul rand.

Au facut niste reguli cumva pentru interesul lor in primul rand. Aveau nevoie sa faci familie ca sa faci copii sa aiba ei slugi cat mai multe si soldati sa cucereasca alte tari.

De aia nu permiteau homosexualismul, lesbianismul si mmasturbarea, ca aia nu aduceau copii adica ce doreau ei, si vroiau sa te forteze ca daca faceai sex, sa iasa automat copil.

Suicidul de ce a fost chipurile pacat?
Pai pentru ca aveai doua solutii, ori munceai zi lumina pentru ei pe nimic, ori ajungeai pe strazi, asa ca ti-au luat posibilitatea sa-ti bagi picioru si sa pleci din viata de sclav.
Pai ce era daca sclavii aia se sinucideau ca nu mai suportau viata aia?! Cine le mai muncea bogatanilor?

Dar sa te omoare ei daca nu ascultai de ei, nu era pacat! Sau sa te trimita la razboi sa cucereasca ei alte tari sa domine mai mult, si tu sa fi mort sau handicapat apoi.

Deci totu a fost gandit, nu a fost intamplator.
Insa lumea nu prea gandeste in general, preia si atat.

| halogen001 a răspuns (pentru RoxanaGabriela99):

"Nenorocirile și catastrofele se întâmpla tocmai pentru ca suntem lipsiți de credință."

Fals. Eu dacă merg pe stradă și un individ cu "arbitru pe liber" îmi dă în cap, atunci nu e vina mea ca nu am credință.
Dacă cumpăr un aliment și vânzătorul cu "arbitru pe liber" îmi dă un produs contaminat și mă îmbolnăvesc, atunci nu e vina mea că nu am credință.

"Tu crezi în Dumnezeu nu în oameni."

Fals. Toți care cred în Dumnezeu cred doar în oameni, pentru ca Dumnezeu nu a vorbit cu mine, e invizibil și surdomut și nici iubirea și restul faptelor nu se vad.
Tot ce se spune despre Dumnezeu vine de la niște oameni care pretind fără dovezi ca sunt reprezentanții lui Dumnezeu.
Realitatea infirma cu claritate falsitatea scrierilor despre Dumnezeu, iar Dumnezeu nu a vorbit cu mine, deci nu exista, iar credința mea în Dumnezeu e doar în oamenii care vorbesc despre el.

"Iar aceste catastrofe sunt menite sa ne trezească umanitatea, credința, empatia, iubirea, care ne lipsește total."

Fals. Daca exista un zeu atotputernic care iubeste omul si care a facut tot ce exista, atunci nu se ascundea de om, nu era invizibil, comunica cu omul, nu il lasa in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie, nu se ocupa cu minuni in loc sa ajute omul, nu făcea purici și păduchi, nu mai aveam nevoie de spitale si nu mai aveam razboaie.

E normal ca omul mincinos si necinstit sa il insele pe cel naiv, credul si nestiutor.
Toate vietuitoarele executa programul dat de natura specific unei vietuitoare, deci orice vietuitoare traieste, strange resurse, se inmulteste si moare. Strangerea resurselor se face prin orice mijloace. O vietuitoare face tot ce posibil sa faca pentru supravietuire, strangere de resurse si inmultire. Daca un lup mananca o oaie, nu e nici o ptoblema. Nu se supara nimeni.
Daca un paianjen prinde o musca in plasa si o mananca, nu se supara nimeni.
Asa e si intre oameni. Daca un om il poate insela pe altul si acea inselatorie e permisa de societate, atunci e perfect, nu se supara nimeni.
E normal ca un om viclean si mincinos sa fie deasupra omului naiv si nestiutor. Totul e perfect. Cine nu e capabil sa faca diferenta dintre minciuna si adevar, dintre fictiune si realitate e foarte ok sa fie mintit si inselat si in felul asta si-a castigat "dreptul" de a se supune omului mincinos si necinstit care ii va spune ce e bine si ce nu e bine sa faca. Nu se supara nimeni. Asta e viata. Asta inseamna sa fim vietuitoare. Fiecare se descurca cum poate, dupa puterea pe care o are.

| Mosotti a răspuns (pentru RoxanaGabriela99):

Pai si pe dumnezeu nu l-au inventat aia smecherii cum s-ar zice de teapa celor de la vatican? Ei l-au inventat, asa ca aia e.
Am explicat de fapt totul.
Nu pot sa cred intr-o inventie de a lor, cand nimic nu demonstreaza asta ca ar fi.

Trebe sa credem in noi si in puterile noastre, atat, nimic mai mult.
Si sa ne comportam frumos, sa avem caracter si sa fim oameni.
Nu trebuie sa crezi in nu stiu cine ca sa fi om.

| TheStrategist a răspuns:

Și ateii pot pune întrebări despre religie