| Steregoi a întrebat:

Ma uit in jur si nu-l vad pe Dumnezeu. Unde o fi? Ma uit in jur si nu vad vantul? Unde o fi? Ma uit in jur si nu vad gravitatia. Unde o fi?

Răspuns Câştigător
| Laura a răspuns:

Vizibilitatea nu condiţionează existenţa. Şi logic, lipsa ei nu o afirmă. Vântul e denumirea generică pentru diferenţele de presiune din aer, gravitaţia pentru atracţia dintre mase. Dumnezeu e o entitate fictivă sau în cel mai bun caz o metaforă. Pentru ce... tu ştii.

21 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Exact. Nici semnalul de TV sau telefon nu-l vezi. Nici daca te uiti in intrefierul unui motor electric nu vezi vreo roata dintata sau vreun fluid care sa urneasca rotorul ( si cele 40 de vagoane trase de locomotiva electrica).

| Darkmagic a răspuns:

A doua intrebare de forma: "Ma uit in jur si nu-l vad pe Dumnezeu"... unde incultii opun Credintei...cartea de fizica. rolling on the floor
Bre!
1. Stiinta NU il "explica" pe Dumnezeu, nici NU ii infirma existenta si nici NU isi propune asta!
2. "Cartea de fizica", amintita de un user cu zero raspunsuri la Fizica, NU poate explica nici aparitia universului, din motivul simplu ca nu exista "Fizica" pentru a explica asta.

Poate imi spune si mie vreun user dupa ce citeste punctul 1, UNDE este "problema" in a avea O Credinta...si in acelasi timp, un doctorat?

Daca se poate, un user nou, pentru ca celor care au "raspuns" pana acum insusi inventatorul metodei Stiintifice empirice le pare probabil "un prostanac" pentru ca a avut o religie... big grin

Pentru cine nu intelege "problema", intrebarea ajutatoare pentru inculti suna asa:

"Esti PROST - daca ai un doctorat si o credinta?" big grin

| Steregoi explică (pentru Darkmagic):

Credinta e doctoratul doctoratului. A crede inseamna a sti sau a cunoaste.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Darkmagic):

"Dar Dumnezeu le preface stiinta in nebunie" - ce a stiut El sa prezica

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ah, putin credinciosule, sunt mult mai multe lucruri care sunt chiar langa tine dar macar ca ai ochi, nu vezi si macar ca ai urechi, nu auzi. La ce ti-ar folosi sa-l vezi pe D-zeu : daca stai mult, muult timp in intuneric(pacat-la care stai de-o viata) si apoi iesi direct la lumina soarelui vei orbi, asa si cand vei vedea slava lui D-zeu, vei orbi ca Pavel pe drumul spre Damasc caci mai intai trebuie sa te obisnuiesti cu o lumina mai mica( care Il cunoaste pe D-zeu si care te poate conduce acolo) ca sa nu orbesti cand vezi pe cea mare.
La ce ti-ar folosi sa-l vezi pe D-zeu cand el a venit pe pamant sa ne mantuiasca si nu L-am recunoscut si L-am rastignit.Ii se cereau dovezi(semne) ca sa se convinga ca e el dar inima lor era impietrita ca a ta si oricate li se arata nu credeau "macar ca aveau ochi, nu vedeau si macar ca aveau urechi, nu auzeau".
Nu-mi spune ca daca erai tu in locul lor ai fi crezut caci daca n-au crezut ei - poporul Lui D-zeu - cu atat mai putin tu caci Domnul te cunoaste mai bine decat te cunosti tu asa cum l-a cunoscut si pe Petru care chiar daca i-a spus ce se va intampla tot a pacatuit impotriva D-lui lepadandu-se de 3 ori pana sa cante cocosul.
Au fost intr-adevar oameni care au crezut ca El este Mesia dar ei sunt CEI ALESI. Si totusi D-zeu spune ca Satan va merge intr-atat incat va amagi chiar si pe cei alesi - sa speram ca nu pe toti.
Sper ca ti-am inchis gura.

| VictorFenrir a răspuns:

Si asta e dovada ca exista sau ce?

| RoxanaY a răspuns:

Insamna ca esti orb. Trezeste-te!

| Steregoi explică (pentru RoxanaY):

Vezi tu vantul si gravitatia?

| RoxanaY a răspuns (pentru Steregoi):

Daca pe tine te loveste ceva in cap simti?

| Steregoi explică (pentru RoxanaY):

Simt dar nu vad gravitatia. Vad doar efectul gravitatiei.

| RoxanaY a răspuns (pentru Steregoi):

Perfect! Inseamna ca ai constientizat ca esti om si ai limite.