| Inferno a întrebat:

Magister dixit:

http://www.tpu.ro/......pe-care-a/

Ignoranta unora trebuie sa atinga cote inimaginabile,daca ei contesta pana si afirmatia lui Hitler, doar pentru a-si apara credinta. Am inteles, negati stiinta,adevarul,realitatea, toate pentru credinta, insa totul trebuie sa aiba o limita bine stabilita. Sa contestam pana si ce spune Hitler,doar pentru a ne apara credinta este o curata blasfemie. Doar un nebun ar putea nega infailibilitatea sa pentru o banala religie si cu toate acestea se intampla.

Pornind de la urmatoarele adevaruri,incontestabile si indubitabile, cum ca Hitler nu putea face greseli si de la aceste afirmatii ale sale, rezulta un alt adevar incontestabil si anume ca religia crestina este cu adevarat eronata.

Acum, ca ati aflat adevarul, faptul ca HItler respingea crestinismul, cati dintre voi veti renunta la aceasta religie?

11 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Bine macar ca esti sincer/a si iti recunosti idolul.

| Inferno explică (pentru Filip23):

Este idolul omenirii, eu sunt doar un simplu cetatean.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De la Hitler ce religie vroiai?

| Jardelin a răspuns:

Pina la urma care e adevarul? Hitler a fost un ateu care a combatut credinta si a omorit oameni sau a fost un catolic devotat asa cum spune RAY?

Exista poze cu el cind mergea la biserica? Exista marturii ca el participa la slujbele bisericii si se marturisisea protului? Exista dovezi ca el sprijinea bisericile si ca manifesta iubire si compaciune fata de oameni asa cum ne cer invataturile crestine?

| Inferno explică (pentru Jardelin):

"Le-am spus întotdeauna şefilor mei de partid că nu doresc să joc rolul unui reformator religios. Nu doresc să fac asta şi nu o voi face."

"Fiecare individ este nimic. Fiecare va muri... Asta ne face introspectivi şi umili în faţa lui Dumnezeu."

Nu toti oamenii au tangente cu convingerile religioase. Oricum, el nu era prea consecvent in gandire. Daca ar fi identificat ateismul, sau catolicismul, cu rasa/rasele pe care dorea sa le extermine ar fi renuntat imediat la ele. Pentru el prima un singur lucru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

? Hitler a fost un ateu care a combatut credinta si a omorit oameni sau a fost un catolic devotat asa cum spune RAY?
Ateu nu, ocultist da.
Exista poze cu el cind mergea la biserica? Exista marturii ca el participa la slujbele bisericii si se marturisisea protului? Exista dovezi ca el sprijinea bisericile si ca manifesta iubire si compaciune fata de oameni asa cum ne cer invataturile crestine?
Habar nu am.

| M25M a răspuns (pentru Jardelin):

In cazul asta confesiunea religioasa a respectivului nu conteaza, este irelevanta.Crimele comise de el au urmarit eliminarea opozantilor ideologiei naziste si a celor care nu era considerati a face parte din rasa superioara.
"Hitler a fost un ateu care a combatut credinta " --Aici numai el stie ce a fost, numai el stia ce a crezut, oricate marturii pro sau contra pot cadea avand in vedere ca nimeni nu stie in ce sau daca a crezut omul ala. Chiar daca a fost ateu, religia nu a fost una din tintele lui, motivele fiind cele de mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti un control la mansarda...ce treaba avem noi cu Hitler? ...ar trebui sa ascultam de el sau ce? si daca ignoram ce spune Hitler ce blasfemie e? acuma m-ai facut curios!

| casablanca40 a răspuns:

Chiar nu am asteptam la asta. Daca este adevarat, care este scopul lucrarii lui Mein Kampf in care pare a fii un crestin devotat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru casablanca40):

Simplu,propaganda. Avea nevoie de spirijinul catolicilor.

| xBlackUndergroundx a răspuns:

Deja am renuntat.Allah Ahvar!