| RAY a întrebat:

Mai crestini voi credeti ca alti zei nu exista? Ca cica ai nevoie de credinta sa nu crezi in existenta acelor zei, desi sunteti credinciosi la mii de zeii asa ca informare.

În acelaşi timp, a crede în ateism este din nou un exerciţiu de credinţă. Pentru a face o declaraţie absolută de genul "Dumnezeu nu există!" presupune că ai o cunoaştere completă despre absolut toate lucrurile – presupune a fi oriunde în univers – şi presupune a fi văzut şi cunoscut toate lucrurile din univers. Sigur, nici un ateu nu ar putea pretinde cu exactitate aceste lucruri. Cu toate acestea, aceasta este ceea ce în fond

pretind cei care spun că Dumnezeu nu există. Ateii nu pot proba, de exemplu, că Dumnezeu nu trăieşte în centrul soarelui sau sub norii de pe Jupiter sau într-o galaxie îndepărtată. Acest lucru nu poate fi dovedit, aşa încât nu se poate dovedi că Dumnezeu nu există. Prin urmare, a adopta pretenţiile ateului presupune un exerciţiu de credinţă."

3 răspunsuri:
| Aurora99 a răspuns:

Sustin ca zeii sunt energii impartite, unele poate bune, insa majoritatea rele.Aici nu vreau neaparat sa ma grabesc sa spun ca sunt entitati malefice.Sunt "spirite".In cautarea etimologiei cuvantului " daimon"(latinescul demon) am aflat cu stupoare ca inseamna zeu.Sunt sinonime.Prin urmare, zeii sunt acele (dar nu singurele) "chipuri cioplite", spirite care pot manipula, insela si minti creierul uman.Nu degeaba il consider pe Dumnezeu un " domn al zeilor". Numai un domn ar putea tine piept acestor spirite impartite si pagane.Si mie mi-a placut mitologia, am studiat-o mult timp, nu vorbesc de azi, de maine.Nu degeba Romania este considerata al doilea Ierusalim, ca important centru energetic credincios si sfant. Dacii au fost primii dintre popoare care au adus monoteismul.Desigur,dupa ce am avut si noi cativa "zei" la care ne rugam.Totusi,din punct de vedere spiritual, Romania este evoluata.

| RAY explică (pentru Aurora99):

Vezi ca eu dumnezeu nu am nici un fiu si nu ofer nici o mantuire, viata de apoi, dar daca ma sluijesti e bine, vezi ca deseara e sabatul

| Aurora99 a răspuns (pentru RAY):

Nu ma bag, man, eu sunt o persoana spirituala si individuala, eu nu depind de reguli.Eu doar imi deschid al treilea ochi si comunic oamenilor ce vad, aud, simt, presimt si percep intr-o maniera acceptabila, daca e sa incepem cu chestii d-astea.Si nu, nu-s Dumnezeu, asta o s-o stiu mereu.In viata asta, sunt o delimitare organica a sufletului meu imaterial.Totusi,sunt materiala, sunt in 3D.