| GalinaBlanca a întrebat:

Întrebare: Ce este ateismul?

Răspuns: Ateismul este punctul de vedere potrivit căruia Dumnezeu nu există. Ateismul nu este deloc ceva nou. Psalmul 14:1, scris de David aproape de anul 1000 înainte de Hristos, face referire la atei – "Nebunul zice în inima lui ‘Nu este Dumnezeu’". Statisticile recente arată o creştere a numărului persoanelor care devin atei, aproape 10% din populaţia lumii declarându-se atei. Aşadar, de ce sunt tot mai mulţi cei care devin atei? Este ateismul cu adevărat punctul de vedere care are logică aşa cum pretind ateii?

De ce există ateismul? De ce nu alege Dumnezeu pur şi simplu să Se descopere oamenilor dovedind astfel că El există? Sigur că dacă Dumnezeu S-ar arăta oamenilor, toţi ar crede în El! Problema acestei idei este că aceasta nu este dorinţa lui Dumnezeu doar de a-i convinge pe oameni că El există. Dorinţa lui Dumnezeu este ca oamenii să creadă în El prin credinţă (2 Petru 3:9) şi să accepte darul Său al mântuirii (Ioan 3:16). Da, Dumnezeu ar putea apare înaintea oamenilor şi să demonstreze tuturor şi pentru totdeauna că El există. Problema este că Dumnezeu a demonstrat existenţa Sa de multe ori în Vechiul Testament (Geneza capitolele 6-9; Exod 14:21-22; 1 Regi 18:19-31). Au crezut oamenii că Dumnezeu există? Da! S-au întors ei de la căile lor rele şi au ascultat ei de Dumnezeu? Nu! Dacă o persoană nu este dornică să accepte existenţa lui Dumnezeu prin credinţă, atunci nici nu este gata să accepte pe Iisus Hristos prin credinţă ca Mântuitor (Efeseni 2:8-9). Aceasta este dorinţa lui Dumnezeu – ca oamenii să devină creştini, nu doar să creadă că Dumnezeu există.

Biblia ne spune că existenţa lui Dumnezeu trebuie acceptată prin credinţă. Evrei 11:6 declară: "Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, şi că răsplăteşte pe cei ce-l caută." Biblia ne reaminteşte că noi suntem binecuvântaţi când avem credinţă în Dumnezeu: "i-a zis Isus, „pentrucă M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."’" (Ioan 20:29).

Faptul că existenţa lui Dumnezeu trebuie acceptată prin credinţă nu înseamnă că a crede în Dumnezeu este un lucru ilogic. Există multe argumente pentru existenţa lui Dumnezeu. Te rugăm să vizitezi pagina noastră de internet "Există Dumnezeu?". Biblia ne învaţă că dovezi ale existenţei lui Dumnezeu pot fi găsite cu claritate oriunde în univers (Psalmul 19:1-4), în natură (Romani 1:18-22), şi chiar şi în inimile noastre (Eclesiastul 3:11). Acestea fiind spuse, din nou, existenţa lui Dumnezeu nu poate fi probată, ci ea trebuie acceptată prin credinţă.

În acelaşi timp, a crede în ateism este din nou un exerciţiu de credinţă. Pentru a face o declaraţie absolută de genul "Dumnezeu nu există!" presupune că ai o cunoaştere completă despre absolut toate lucrurile – presupune a fi oriunde în univers – şi presupune a fi văzut şi cunoscut toate lucrurile din univers. Sigur, nici un ateu nu ar putea pretinde cu exactitate aceste lucruri. Cu toate acestea, aceasta este ceea ce în fond pretind cei care spun că Dumnezeu nu există. Ateii nu pot proba, de exemplu, că Dumnezeu nu trăieşte în centrul soarelui sau sub norii de pe Jupiter sau într-o galaxie îndepărtată. Acest lucru nu poate fi dovedit, aşa încât nu se poate dovedi că Dumnezeu nu există. Prin urmare, a adopta pretenţiile ateului presupune un exerciţiu de credinţă.

Aşadar, înapoi pe prima treaptă. Ateismul nu poate fi dovedit iar existenţa lui Dumnezeu trebuie acceptată prin credinţă. Cred cu tărie că Dumnezeu există. De asemenea, recunosc că fac acest lucru prin credinţă. În acelaşi timp, resping cu tărie ideea că a fi credincios în Dumnezeu ar fi un lucru ilogic. Cred că existenţa lui Dumnezeu poate fi văzută clar, simţită clar şi probată filosofic. Pentru mai multe informaţii, vizitează pagina de internet "Există Dumnezeu?". "Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui. O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre El. Şi aceasta, fără vorbe, fără cuvinte, al căror sunet să fie auzit: dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii." (Psalmul 19:1-4).

16 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Dumnezeu vorbeste omului cand intr-un fel,cand intr-altul insa omul nu ia seama.
Dumnezeu se arata ca exista prin minunile care sunt facute in Numele Lui. Prin canibalii care se intorc la El.
In Indonezia sunt oameni plini de duhuri rele,bolnavi de duhuri. S-au dus la medic si medicul le-au zis ca nu au nimic,dar ei aveau. Insa nimeni nu a gasit cauza,dar sunt misionari plecati sa duca vestea buna a Evangheliei in acele locuri si acesti oameni ai Lui Dumnezeu s-au rugat pentru oamenii bolnavi si s-au vindecat,s-au eliberat de acele duhuri rele!
Ca sa il vezi pe Dumnezeu trebuie sa iti deschizii ochii inimii,ochii credintei,altfel nu ai cum.
Sunt multe marturii in care oamenii s-au vindecat de lepra si multe alte boli de genul acesta,deci ce dovada mai trebuie? Dumnezeu se demonstreaza prin fapte reale, prin felul Sau de a lucra, nu prin dovezi pamantesti si firesti.

| Dumnezău a răspuns:

Ma,nu mai faceti propagande penibile, si nu mai incercati lumea sa creada in Dumnezeul vostru miselesc si inselator.Eu sunt adevaratul Dumnezeu, al tuturor celor facute sau nefacute, gandite sau tainuite.Incredeti-va in mine, si obtineti viata vesnica prin munca, nu prin promisiuni biblice cu iz de gradinita.Mergeti cu mine si cu ostile mele pana la capatul lumii, sa cucerim lumea si pacatosii prin credinta ce-o avem!

| Toluk19 a răspuns (pentru Dumnezău):

Totushi vei afla adevarul ca Dumnezeu exista dar nu in trup fizic! Poti sa nu crezi, da totusi vei crede! Si o sa spui > Mda drept spuneau credinciosii chiar nu-i propaganda <
Nu uita timpul e aproape, te vei convinge singur! Da va fi tirziu sa-ti ceri iertare de la Dumnezeu!
Daca nu crezi asa ceva, totdeauna vei crede!
Si fara asa intrebari > Da tu l-ai vazut pe Dumnezeu de stii? sau Ai vorbit cu Dumnezeu?
Sunt niste intrebari copilaresti! Eu m-am convins ca Dumnezeu exista si e Mare! Stiinta voastra e moarta in fata Lui Dumnezeu!

| Dumnezău a răspuns (pentru Toluk19):

Inca de la inceput,respectul infim ce-l port fiintei umane,a retrogradat la zero in cazul tau,pentr ca scrii cu "sh" in loc de "ş". Tare comod trebuie sa mai fii!

Dumnezeu,cel biblic,cel ce a omorat lumea cu potopuri,cu razboaie, cu mania sa incomensurabila, nu exista.Eu sunt panteist.Cred in Dumnezeu impersonat in Natura,de fapt,la mine Natura este entitatea suprema ce dicteaza,si e foarte greu sa-i negam influenta asupra noastra,pe cand Dumnezeul vostru nu si-a pus amprenta decat pe cativa lunatici,ce inca mai cred in fantasmagoriile propagate de religie.

Crestinii nu spun "drept". Alte religii poate spun drept,poate ateismul,agnosticismul,sau deismul,dar crestinii, dintre toate religiile, sunt cel mai departe de adevar.Nu imi cer iertare niciodata de la o entitate inexistenta, care nu a dat niciun semn concret al existentei.Nu imi schimb eu opiniile dupa cum bate vantul.

Nu l-am vazut pe Dumnezeu, dar din cercetarile proprii...Am citit Biblia cu atentie, am consumat vreo 75 de pagini cu interpretari asupra unor versete mai complicate, am citit mult despre religii si despre Dumnezeu...Cum ziceam,din cercetarile mele, a reiesit ca Dumnezeul biblic este absolut imposibil sa convietuiasca in aceasta lume, fara sa se autodistruga.Nimeni nu a vorbit cu "Dumnezeu" pentru ca este imposibil.

Tu te-ai convins, dar te-ai lasat spalat pe creier.Stiinta nu e moarta deloc,si in curand, daca esti tanar, peste 35-40 de ani vei fi martor la distrugerea treptata a religiei si sfidarea finala a acestui "Dumnezeu" al vostru, care nu o sa mai aiba viata lunga.

| Jackal7 a răspuns (pentru Dumnezău):

Am si eu o curiozitate, din ce motive ai trecut la panteism?

| Dumnezău a răspuns (pentru Jackal7):

Pentru ca e mai logic decat celelalte, si mai demn de a fi urmat.Am citit despre el niste chestii,si din convertiti, si din budisti ce erau asa de mici, si pare foarte de bun simt.Adica,putem spune ca natura e la fel ca Universul, expansiva, deci infinita.Si am mai citit si niste tratate de Spinoza si Descartes sa vad care din ei are dreptate,si m-am oprit asupra primului,care chiar era destept pentru timpul lui.

Putem presupune ca Natura,chiar exista de la inceputul timpului,prin natura,putand intelege si materie cu antimaterie,si cu totii stim ca natura se perfectioneaza treptat,incercand sa atinga perfectiunea,ca nu o putem controla,ca ne carmuieste intr-o mica masura,existenta,si ca este suprema,oriunde in Universul nostru.

Ateismul nu imi oferea o solutie logica, pentru ca refuz sa cred ca la inceput era doar bozonul lui Higgs, care a implodat.Agnosticismul a inceput sa imi para o forma de lancezeala dpdv religios,gen: nici nu cred, nici nu-s crestin, ma doare-n pla.Nihilismul era contrar principiilor mele, iar crestinismul...mai bine nu vorbim despre crestinism,pentru ca daca ai scotoci putin doar prin raspunsurile mele, ai vedea ce parere am despre crestinism.Iar despre budism inca nu sunt suficient de documentat, incat sa ma pronunt daca e demn sau nu de urmat.Desi,temperamentul meu nu s-ar impaca bine cu budismul si brahmanismul.

| Toluk19 a răspuns (pentru Dumnezău):

Sa nu ma corectezi din cauza la o litera, bine ca intelegi ce scriu!
Te vei convinge singur si vei spune fix cum am spus > Stiinta e moarta in fata Lui Dumnezeu <
Sfirsitul lumii va fi daca Dumnezeu va lua Harul de la oameni!
Avem in Dar Harul Lui Dumnezeu care este dat gratis, acest Har intrece orce din acest univers!

| Dumnezău a răspuns (pentru Toluk19):

Nu ma voi convinge niciodata de ineptiile ce le debitezi tu.Stiinta,cunoasterea,cercetarea e suprema in fata a orice! Sfarsitul lumii,tehnic nu va exista, pentru ca tot va exista mereu o singura celula, chiar si daca Planeta s-ar dezintegra si ar orbita ca centura de meteoriti in jurul Soarelui.Harul acela despre care vorbesti e total inexistent, exista la fel de mult, cum exista si Mordor.Nu,creierul uman intrece orice altceva din Univers.Te-am tucat!

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Iei un Xanax, foarte simplu.

| ramona30 a răspuns:

Domnisoara, o logica elementara de bun simt zice ca cel ce face o afirmatie trebuie sa o dovedeasca. Voi cand, ziceti ca exista allah, isus, dumnezero, harap-alb sau greuceanu trebuie sa dovediti asta...eu raman la parere ca este ilogic sa lingi icoane. pofta buna laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| Toluk19 a răspuns:

Pe mine nu ma intereseaza semnele de punctuatie!

| Toluk19 a răspuns:

Daca ceva sint din Moldova si nu stiu limba romana la perfectie!
Eu am avut invedre in general, putin m-am incurcat!

| Archdaemon a răspuns:

Toti veniti cu basme din bibilie nu sunteti deloc originali straight face

| Jackal7 a răspuns:

In primul rand asta nu e intrebare. E o propaganda ieftina la un site de pocaiti sau crestini fanatici. Si nu veni cu citate din biblie, nu functioneaza. Si nu noi trebuie sa demonstram ca nu exista d-zeu, voi trebuie sa demonstrati ca exista, voi credeti in el. Si apropo cati ani ai, asa din curiozitate?