| miculprint a întrebat:

Mai urmatoarea intrebare e adresata doar crestinilor. Pentru atei am alte intrebari. Mai nu va e rusine ca ati denaturat doua cuvinte cum ar fi PACE si GLORIE? Eu cand va vad ca va urati pace si spuneti si cuvantul glorie mi se ridica parul pe picioare. Dar ipocriti puteti fi nu?

Răspuns Câştigător
| Katczinsky a răspuns:

Exact de asta nu vorbesc cu toti sectantii. Incep sa injure si sa jigneasca la un moment dat. Totusi, daca aveai si tu macar doi neuroni "structurati" in chestia aia din capul tau, pe care tu il numesti creier, ti-ai fi dat seama ca ma refeream la Romania ca tara actuala. Nu la istoria ei in momente de impas. Deci, in afara de raspunsul tau cu Romania tara laica si nu crestina, ce mai ai de spus?
In afara de jigniri, asta e tot ce ai de spus? Vezi ca am pus cateva probleme importante acolo la care ar trebui sa meditezi putin. Tu ce ai facut? "Blah blah blah LAIC blah blah blah incultule blah blah manelistule blah blah blah analfabetule blah blah". Vezi diferenta mai baiete?
Drept exemplu, nu privi perioada Ceausescu (impotriva religiei), priveste perioada de libertate a Romaniei si o sa vezi Crestinism. Întemeierea Bisericii noastre a avut loc la Cincizecime, atunci când Duhul Sfânt, în chipul unor limbi ca de foc, S-a pogorât asupra Sfinţilor Apostoli, aflaţi în Ierusalim.
Atentie! Sfântul Andrei a fost apostolul geto-dacilor, adica al stramosilor nostri. Pe noi, ca romani, ne intereseaza activitatea Sfântului Andrei, care a predicat în teritoriul dintre Dunare şi Marea Neagra, Dobrogea de mai târziu, cunoscut în izvoarele antice sub numele de "Scitia".
Un argument convingător asupra vechimii creştinismului românesc ne oferă numeroasele cuvinte cu sens religios din fondul principal lexical al limbii române, folosite din secolele III-IV până azi.
Ai auzit de COnstantin cel Mare? Trebuie menţionat că predicarea Evangheliei în cuprinsul imperiului roman a întâmpinat multe greutăţi, datorită faptului că până în anul 313 - când împăratul Constantin cel Mare (306-337) i-a acordat libertate, prin cunoscutul "Edict de la Mediolanum" (azi Milano) - era considerată ca "religio ilicita" (neadmisa). Dar după retragerea administraţiei şi a legiunilor romane din provincia Dacia, prin anii 271/275, s-au creat premise favorabile pentru răspândirea creştinismului în spaţiul carpato-dunărean.
Deci, dupa Iisus, crestinismul a ajuns foarte devreme in Romania. Se impat in raspindirea Crestinismului in Transilvania, Moldova, T. Romaneasca. Mai am multe argumente de ordin istoric sa ti le prezint. Dar nu mai am nici timp nici chef sa explic ceva ce oricum nu o sa vrei sa accepti. De fapt, tu stii ce e adevarat, doar ca nu vrei sa admiti.
Atatia martiri ca tu sa negi Crestinismul. Asta n-ar fi o problema. Dar problema e ca urli pe strazi invatatura ta gresita.

22 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Si tu esti ipocrit din moment ce ii dispretuiesti pe asa-zisii "sectanti".

| danut a răspuns:

"ati denaturat doua cuvinte cum ar fi PACE si GLORIE? Eu cand va vad ca va urati pace si spuneti si cuvantul glorie mi se ridica parul pe picioare"
Uite eu sunt un "sectant", spune-mi unde ai gasit in cele scrise de mine cele doua cuvinte? Ce intelegi tu prin cuvantul "ipocrit", o definitie personala te rog, nu cea din dex.

| danay72 a răspuns:

La adevaratii crestini se vede pacea din comportamentul lor, nu trebuie spusa.IOAN13:34,35

| OnuOnulică a răspuns:

Eu sunt crestin-ortodox si sunt mandru happy
Sincer sa fiu nu am nici o treaba cu ateii ei pot sa faca ce vrea ei.

| Moisie a răspuns (pentru OnuOnulică):

Daca ai avea macar un strop de ratiune...nu ai mai fi mandru ca esti luat de fraier!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa sunt ei

| Kalla a răspuns:

Crestinii nu sunt sectanti.Mai de graba ateii pentru ca atunci cand oamenii s-au saturat de Dumnezeu si L-au refuzat au creat ateismul.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu mă regăsesc în categoria despre care vorbeşti dar vreau să-ţi spun un lucru: dacă doreşti să aperi anumite lucruri nobile trebuie să începi mai întâi cu cultivarea RESPECTULUI, TOLERANŢEI şi a BUNELOR MANIERE. Te asigur că începând cu acestea vei face o figură mult mai serioasă când vei dori să analizezi unele idei în public.
Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii nu sunt sectanti. Sau daca te-ai referit la sectanti, nu la atei, atunci aluzia cu ateii nu are nici o logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce stii tu despre pace? despre pacea, lumeasca, si despre pacea Domnului? ca nu e totuna blegule? dar despre glorie? ce stii in afara de esplicatiunea din dex? ce o mai fi insemnand si ala? ti se radica parul pe chicioare? ai blana? mie mi-a cazut falca citindu-ti intrebarea.o sa ma duc la leonard doroftei sa mi-o puna la loc.

Răspuns utilizator avertizat
| Katczinsky a răspuns:

Sectanti? Noi, crestinii? Glumesti?
In regula, s-o luam cu inceputul. Orice ai fi, nu ma intereseaza; dar ar trebui sa-ti dea de gandit ca nu esti in stare sa respecti credinta altora si ca vorbesti in felul asta. Nici un crestin nu a venit la tine sa-ti spuna ca ceea ce faci e gresit. Te-a lasat sa-ti dai seama si sa te intorci singur catre credinta adevarata. Odata salvat, ei ti-au spus tot ce trebuiai sa stii (din nou, doar daca erai dispus sa aflii). Prin urmare, crestinismul e credinta libera.
In al doilea rand, sectanti sunt baptistii, protestantii, new age, s.a. Cei mai apropiati de credinta adevarata sunt catolicii pentru ca ei au derivat din noi la 1054 prin Marea Schisma. O greseala pentru ei. Noi, crestinii avem aceeasi credinta de la Mantuitor incoace (de acum 2013 ani). Biblia noastra nu a fost rastalmacita de nimeni, a ramas aceeasi de la Apostoli si de la Iisus. Tu, si celelalte secte ati derivat de la noi prin niste aberatii pe care le credeti adevarate. Domnul Cornilescu si-a bagat coada in gandirea unora si i-a facut sa-si scrie propriile reguli in religie. Iar voi, i-ati urmat. Crestinii nu si-au "facut" ideile dupa care se ghideaza. Ale noastre vin direct de la divinitate (Scrise de om, asupra caruia a activat Duhul Sfant).
Sa vezi ce suparati o sa fie semenii aia ai tai cand o sa vada ca iti negi credinta. Imediat te taie de la pompa cu duh. La noi nu e asa prietene. La noi crestinul e LIBER. Orice ierarhie e considerata o pervertire a starii originale de libertate. Intelegi ceva din ce-ti spun?
In al treilea rand, nimeni nu denatureaza cuvintele PACE si GLORIE. Romania e o tara crestina. Armata e o tara crestina. Stii care e devina Armatei Romane? "Patrie si Onoare". Eu as completa cu "Crestinismul si Patria". Recunosc ca multi crestini sunt ipocriti. Dar asta vine din faptul ca libertatea pe care o au i-au transformat in ceva gresit de ce se dorea. Incearca sa asculti oamenii destepti crestini cum ar fi Petre Tutea si nu te duce la pleava. Orice credinta are astfel de oameni, de ce va legati in special de Crestinism? Orice padure are uscaturi.
Sper ca am acoperit subiectul destul de bine bazandu-ma pe intrebarea ta. Daca mai ai si alte intrebari legate de Crestinism, te rog nu ezita sa vorbesti. happy O zi buna domnule.

| Moisie a răspuns (pentru Katczinsky):

Gresit! Romania este o tara LAICA si nu una crestina!
2 Deviza Patrie si Onoare sunt doar niste fasuri mai ales in gura armatei care slujeste prin strainatati patria numita America, si nu o face pentru onoare ci pentru BANI!
- Nici deviza ta Crestinismul si Patria nu este prea buna pentru ca crestinismul este o Sarlatanie pentru prostit fraieri, iar Patria in gura clerului si a politicienilor care o conduc nu este decat oaie pe care ei o mulg in intereseul lor!
Putin mai mult realisma ti0ar face mult mai bine, pentru ca dupa ce vorbesti pari doar o victima a spalarii de creier practicata in nescoala romaneasca de format ratati si idioti, caci parca asa zicea presedintele vostru Beshina Voda! Nu?

| Katczinsky a răspuns (pentru Moisie):

Uite cateva adevaruri: Romania e o tara crestina. Tu esti un eretic. Dumnezeu exista (in caz ca esti ateu). Crestinismul e religia corecta. Raiul exista. Iadul exista. Romania e foarte frumoasa. Romania are o istorie glorioasa. Oamenii de care-ti bati joc astazi, ti-au oferit libertatea de care te bucuri.
Credinta in D-zeu si Crestinism nu aduce nici un beneficiu statului. Ca sa-ti dai seama, regimurile totalitare, axate pe evolutie, au respins intotdeauna religia. Nu poti face nimic in viata asta care sa ia din gloria lui Dumnezeu. Iar in final va fi glorificat in viata ta. Prin mantuire sau osanda. Acuma ideea de iad este relativa. Dar un lucru e sigur, el exista.
Am impresia ca esti ateu. Se pare ca Domnul Cornilescu si-a facut treaba cu tine. Ti-ai facut temele asa cum ti-a spus el. Sa vezi ca daca ai sa incepi sa crezi putin in Dumnezeu, domnul Cornilescu o sa te taie de la pompa cu duh mincinos. happy Nu ma complic sa-ti explic tie fundamentele crestinismului pentru ca oricum stiu ca unul ca tine nu le-ar intelege. Insa uite ceva ca fapt divers. Daca Dumnezeul in care tu nu crezi ar fi facut poruncile perfecte (precum este el) nu crezi tu oare ca perfectiunea este mult prea mult pentru imperfectiunea in care zace omul? N-ai absolut nici o sansa sa intelegi perfectiunea. Nici tu, nici eu, nici un om. Cele mai frumoase lucruri nu sunt perfecte. Mai citeste niste carti si ai sa observi ca in spatiul cosmic nu exista perfectiune. Acest tot ce da batai de cap stiintei si tie, a fost construit atat de frumos dar imperfect. Nu crezi ca toate acele lucruri din univers necesita un creator? Oare teoria Big Bang nu este o absurditate? Stii cum incepe teoria Big Bang? "La inceput a fost nimic..." "Apoi BANG si a aparut universul" Ti se pare in regula? Ce ai de pierdut? Motive sa crezi sunt astronomice. Citeste Biblia si ai sa vezi ca Dumnezeu nu este milos cu blasfemiile.
Sa zicem ca nu crezi in Dumnezeu, dar El exista...*oops aici nu e bine pentru tine* Sa stii ca in iad nu sunt chioscuri sa-ti iei tigari; nu ca nu ai avea de unde sa le aprinzi. Apoi sa zicem ca El nu exista...scuza-ma ce ai avut de castigat?
Petre Tutea a spus ca ateii sunt mai rai ca diavolii pentru ca diavolii cred in Dumnezeu. As putea sa-ti explic mult mai multe. Pot sa-ti explic de ce Crestinismul e religie adevarata, pot sa-ti explic totul sa te fac sa crezi in Dumnezeu. Dar intre mine si tine nu exista nici o legatura. Tu esti mort. Din punct de vedere spiritual, tu esti mort. Eu, crestin sunt inca viu. Iar intre viata si moarte nu exista nici o legatura.

| Moisie a răspuns (pentru Katczinsky):

Ma tzache...ia citeste tu mai intai Constitutia Romaniei ma analfabetule structural care vorbesti ca manelistii sa vezi acolo ce zice despre Romania e stat Laic sau este stat crestin?
Du-te ma si fluiera ca nu esti decat un manelist care se informeaza "dupa ureche" adica ca un manelist care e analfabet structural!

Răspuns utilizator avertizat
| Katczinsky a răspuns (pentru miculprint):

Am vazut, dar nu mai am ce face. Multumesc de atentionare. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Katczinsky a răspuns (pentru miculprint):

Probabil atunci cand am spus ca cele mai frumoase lucruri sunt imperfecte. Dumnezeu este frumusetea absoluta si El e perfect. Totusi, in apararea mea, m-am referit la om si ambientul lui cand am spus asta. Nu la divinitate. Cheers!

Răspuns utilizator avertizat
| Katczinsky a răspuns (pentru miculprint):

Am inteles din prima fara toate explicatiile. happy Ms oricum. Orice critica e binevenita.

| Katczinsky a răspuns (pentru Moisie):

Exact de asta nu vorbesc cu toti sectantii. Incep sa injure si sa jigneasca la un moment dat. Totusi, daca aveai si tu macar doi neuroni "structurati" in chestia aia din capul tau, pe care tu il numesti creier, ti-ai fi dat seama ca ma refeream la Romania ca tara actuala. Nu la istoria ei in momente de impas. Deci, in afara de raspunsul tau cu Romania tara laica si nu crestina, ce mai ai de spus?
In afara de jigniri, asta e tot ce ai de spus? Vezi ca am pus cateva probleme importante acolo la care ar trebui sa meditezi putin. Tu ce ai facut? "Blah blah blah LAIC blah blah blah incultule blah blah manelistule blah blah blah analfabetule blah blah". Vezi diferenta mai baiete?
Drept exemplu, nu privi perioada Ceausescu (impotriva religiei), priveste perioada de libertate a Romaniei si o sa vezi Crestinism. Întemeierea Bisericii noastre a avut loc la Cincizecime, atunci când Duhul Sfânt, în chipul unor limbi ca de foc, S-a pogorât asupra Sfinţilor Apostoli, aflaţi în Ierusalim.
Atentie! Sfântul Andrei a fost apostolul geto-dacilor, adica al stramosilor nostri. Pe noi, ca romani, ne intereseaza activitatea Sfântului Andrei, care a predicat în teritoriul dintre Dunare şi Marea Neagra, Dobrogea de mai târziu, cunoscut în izvoarele antice sub numele de "Scitia".
Un argument convingător asupra vechimii creştinismului românesc ne oferă numeroasele cuvinte cu sens religios din fondul principal lexical al limbii române, folosite din secolele III-IV până azi.
Ai auzit de COnstantin cel Mare? Trebuie menţionat că predicarea Evangheliei în cuprinsul imperiului roman a întâmpinat multe greutăţi, datorită faptului că până în anul 313 - când împăratul Constantin cel Mare (306-337) i-a acordat libertate, prin cunoscutul "Edict de la Mediolanum" (azi Milano) - era considerată ca "religio ilicita" (neadmisa). Dar după retragerea administraţiei şi a legiunilor romane din provincia Dacia, prin anii 271/275, s-au creat premise favorabile pentru răspândirea creştinismului în spaţiul carpato-dunărean.
Deci, dupa Iisus, crestinismul a ajuns foarte devreme in Romania. Se impat in raspindirea Crestinismului in Transilvania, Moldova, T. Romaneasca. Mai am multe argumente de ordin istoric sa ti le prezint. Dar nu mai am nici timp nici chef sa explic ceva ce oricum nu o sa vrei sa accepti. De fapt, tu stii ce e adevarat, doar ca nu vrei sa admiti.
Atatia martiri ca tu sa negi Crestinismul. Asta n-ar fi o problema. Dar problema e ca urli pe strazi invatatura ta gresita.

| JustSolutions a răspuns:

Poi daca ju sunt c6 dumnezeu normal ca diavolul ii face sa vrea glorie oricum sub forma gloriei ei vor pace(ma intreb daca ei stiu sa raspunda)