| GicaGigekGica a întrebat:

Majoritatea credeti ca Pamantul are 4.6 miliarde de ani nu? De unde au aflat cercetatorii asta, de ce nu 6000 de ani?
In Biblie este prezentata perioada de la Adam si Eva si pana la Avraam de 2000 de ani, apoi de la Avraam la Isus inca 2000 de ani si de la Isus in prezent alti 200 de ani. Deci Pamantul are doar 6000 de ani si se spune ca va exista pana in anul 7000. Deci conform Bibliei, mai sunt 1000 de ani de viata pe Pamant.
Eu cred ca au cam gresit astia cu aproximarile lor. Voi ce parere aveti?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ce inseamna sa nu citesti cum trebuie, nu scrie nicaieri cand a fost creiat pamantul, probabil la inceput cand a fost creiat Universul.
Biblia spune cand a fost populat (creiata) viata pe Terra, acum cca 6000 de ani. Problema celor 1000 de ani dupa cei 6000 este ca NU va mai exista viata terestra pe pamant, unii vor fi cu Dumnezeu in capitala universului iar cei care asteapta Judecata Finala vor fi morti pana la Judecata, adica majoritatea celor care au locuit pe pamant. Dumnezeu nu a lasat dovezi sigure ci doar acelea care se inteleg prin credinta ca nu toti impostorii sa profite de Darul fara plata, Viata Vesnica ci doar cei care cred asa cum a spus Domnul Hristos (nu cum vor toti papii, popi, samd.).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru calcule aritmetice iti recomand URGENT repetarea clasei primare (1). Succes.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Gresit, Pana la Hristos cca 4000 de anii, dupa Hristos cca 2000 de ani, total cca 6000 de ani. Poti socoti mai precis citind Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi tu, in lume sunt doua tipuri de oameni de stiinta, unii care pot demonstra ca pamantul are viata pe el de 30.000 de ani si alti de 6.000 de ani. Si unii si altii se bazeaza pe datarea cu C14 (parca) pentru a stabilii date istorice DAR datarea cu C14 a fost descoperita de cei care zic ca pamantul are viata pe el DOAR de 6.000 de ani. Tu pe cine ai crede, pe aia care stiu ce e cu C14 sau pe aia care au luat si ei mura in gura un sistem de datare inventat de altii? Eu il cred pe Dumnezeu caci mi-a dovedit personal ca EXISTA si are mereu dreptate, ce crezi si ce faci tu este treaba ta dar la mine s-au insumat multi ani de viata in care sa aleg cine are dreptate. Tu mai ai de crescut asa ca nu sari cu capul in groapa, asteapta caci SECULARISMUL de care va legati asa va DISPARE in foarte scurta vreme, habar nu aveti ce se petrece in lume, mai asteptati putin ca e GATA.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Issac Newton.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Absolut.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citeste-i lucrarile despre Daniel si Apocalipsa.

| danut a răspuns:

E unul pe aici care ne ia de prosti dar a uitat sa priveasca in oglinda.
"ʻAbdu'l-Bahá[1] (/əbˈdʊl bəˈhɑː/; Persian: عبد البهاء‎, 23 May 1844 – 28 November 1921), born ʻAbbás (Persian: عباس‎), was the eldest son of Baháʼu'lláh and served as head of the Baháʼí Faith from 1892 until 1921.[2] ʻAbdu'l-Bahá was later canonized as the last of three "central figures" of the religion, along with Baháʼu'lláh and the Báb, and his writings and authenticated talks are regarded as a source of Baháʼí sacred literature.[3] "
ʻAbdu'l-Bahá [1] (/ əbˈdʊl bəˈhɑː /; persană: عبد البهاء, 23 mai 1844 - 28 noiembrie 1921), născut ʻAbbás (persan: عباس), a fost fiul cel mai mare al lui Baháʼu'lláh și a servit ca șef credinței Baháʼí din 1892 până în 1921. [2] „Abdu'l-Bahá a fost mai târziu canonizat ca fiind ultima dintre cele trei„ figuri centrale "ale religiei, împreună cu Bahá’u'lláh și Báb, iar scrierile și discuțiile sale autentificate sunt considerate o sursă a literaturii sacre a Baháʼí [3].
De ce nu o fi luat parerea unui budist sau satanist?

| doctorandus a răspuns:

„The Torah, held to be the most ancient of histories, existeth today in three separate versions: the Hebrew, considered authentic by the Jews and the Protestant clergy; the Greek Septuagint, which was used as authoritative in the Greek and other eastern churches; and the Samaritan Torah, the standard authority for that people. These three versions differ greatly, one from another, even with regard to the lifetimes of the most celebrated figures. In the Hebrew Torah, it is recorded that from Noah's flood until the birth of Abraham there was an interval of two hundred and ninety-two years. In the Greek, that time span is given as one thousand and seventy-two years, while the Samaritan, the recorded span is nine hundred and forty-two years. Refer to the commentary by Henry Westcott for tables are supplied therein which show the discrepancies among the three Torahs as to the birth dates of a number of the descendants of Shem, and thou wilt see how greatly the versions differ from one another. Moreover, according to the text of the Hebrew Torah, from the creation of Adam until Noah's flood the elapsed time is recorded as one thousand six hundred and fifty-six years, while in the Greek Torah the interval is given as two thousand two hundred and sixty-two years, and in the Samaritan text, the same period is said to have lasted one thousand three hundred and seven years. Reflect now over the discrepancies among these three Torahs. The case is indeed surprising. The Jews and Protestants belittle the Greek Torah, while to the Greeks, the Hebrew version is spurious, and the Samaritans deny both the Hebrew and the Greek versions."

Abdu'l Bahá's elucidations above in 1906 are found in his letter to Ethel Jenner Rosenberg.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar vrei sa punem egal intre povestile din biblie si niste aproximari stiintifice chiar si inexacte? serios?

| Celcestietot a răspuns:

Nu a fost bine calculată perioada.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu scrie absolut nicaieri in Biblie ca mai avem 1000 de ani. Daca te lauzi ca esti mare crestin si mai citesti si Biblia pe deasupra ai vedea ca scrie negru pe alb ca sfarsitul lumii nu-l stie nimeni doar Dumnezeu. Orice idiot care crede ca stie cand va fi sfarsitul lumii e un clovn. Iar in calitate de crestini nici macar nu ar trebui sa ne preocupe sfarsitul lumii ci ar trebui sa ne preocupe sfarsitul propriei vieti care este mult mai iminent.

| GicaGigekGica explică (pentru CostinAlamariu):

Se spune ca nu stie nimeni exact data si ora cand vine, oricum este aproape sfarsitul lumii daca analizam semnele scrise in apocalipsa cu privire la sfarsitul lumii. Tot in apocalipsa spune ca dupa ce vine Isus din nou va fi o perioada de inca 1000 de ani, dar nu se stie daca inca 1000 dupa cei 7000. Dar daca acea mie de ani e inclusa tot in cei 7000 inseamna ca venirea Domnului e foarte aproape. In orice clipa, deci nu mai are rost sa ma contrazic pe TPU. Mai bine imi vad de viata mea, cand va veni atunci ve-ti vedea ca exista un Dumnezeu adevarat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Concentreaza-te pe propria ta moarte baiete. Nu ar trebui sa te intereseze sfarsitul lumii. Eu cred ca te intereseaza asta pentru ca esti un senzationalist plictisit. Vrei senzatie si drama, dar lucrurile astea sunt superficiale. Oricum nu vei mai fi viu cand va veni sfarsitul lumii deci de ce mai conteaza macar? In loc sa te uiti dupa semne ca vine apocalipsa mai bine te-ai uita dupa patimile propriului tau suflet...

| Algo098 a răspuns:

Biblia e o poveste fantastica cu caracter religios asemanatoare basmelor, complet in afara stiintei si a realitatii si prin urmare nu are relevanta in studierea genezei sau a vechimii pamantului.

| BlackOldSun a răspuns:

Lipsa de educatie aduce acest tip de intrebari. 2020...

| GicaGigekGica explică (pentru BlackOldSun):

A venit ala educat, omul modern cum s-ar zice.