| FcSbRaducu a întrebat:

Am gasit un articol : "Dupa Biblie, Pamantul are doar 8010 de ani. 2000 de ani de la Adam si Eva pana la Avram, 2000 de ani intre Avram si David, alti 2000 de ani intre David si Isus, plus inca 2010 ani de la Isus pana in ziua de azi." Intrebarea mea e daca pamantul are 8010 ani, cum de exista oase de dinozauri vechi de milioane, poate si oseminte de oameni mult mai vechi. Nu ma intereseaza raspunsurile ateilor

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Biblia nu menţionează vârsta pământului, dar din ceea ce spune reiese că vârsta lui poate avea milioane sau chiar miliarde de ani. (Geneza 1:1)

O zi bună!

33 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca tot le ai cu anii zi-mi si mie cat timp au stat Adam si Eva in gradina raiului.

| Inferno a răspuns:

Pentru ca pamantul nu are 8000 de ani ci 4, 6 miliarde de ani.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Inferno):

Si universul are tot cam 8000 de ani, iar pamantul este miezul universului. corecteaza-ma daca gresesc

| danut a răspuns:

Dragule, o descoperire recenta a unei pietricele de acum cca 4000 de ani arata pe ea (scrie) ceva despre POTOP, cum a facut Noe corabia si inventarul de pe corabie, poti citi informatia aparuta astazi pe net: "http://ro.stiri.yahoo.com/......394.html". Numai bine.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Citam din articol si ii multumim lui Danut:

"Finkel crede că povestea a fost transmisă evreilor în timpul exilului lor în Babylon în secolul 6 î.C şi de asemenea că Arca descrisă în Bibile nu a existat. Acesta spune că probabil o inundaţie devastatoare a rămas în cultura populară şi s-a transmis de atunci."

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu se spune de cat timp e pamantul.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Religia a fost prost inventata, oamenii de pe atunci erau mai prosti, nu stii?

| mODIN a răspuns:

Daca nu te intereseaza raspunsuriile ateilor n-ai decat sa-l rogi pe Iisus sa-ti lumineze mintea.

| Mădă0611 a răspuns:

Vise, taica, vise. Ai vostri n-au fost in stare nici sa calculeze exact anul nasterii lui Iisus, crezi ca de restul au fost capabili, fiind vorba de mult mai multi ani?
Daca nu te intereseaza raspunsurile ateilor nu mai pune intrebari de genul ca raspunsul e cel pe care il stii, oricare ar fi el.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa este, dar timpul la Dumnezeu e relativ, El este atemporal

| sublime89 a răspuns:

Ateii sunt singurii care-ti pot da raspunsurile corecte la intrebarea asta, dar tu nu le vrei. Treaba ta.

| suffarstar a răspuns:

In Geneza sunt date vagi cu privire la Creeatie.

| suffarstar a răspuns:

Daca cunosti engleza, poti citi aici http://www.answersingenesis.org/......osaurs-die

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma intereseaza ce nu te intereseaza deci taci si citeste raspunsul ca si eu ti-am citit intrebarea: Adam si ceilalti ce traiau 900 de ani, 800 de ani si tot asa in oridine descrescatoare pot fi de fapt specii si mai adaugi tu citeva zerouri (o zi ca o mie de ani) si iti da 900.000 de ani pina cind specia Adam a fost inlocuita cu o specie mai avansata, si tot asa. Face sens, speciile au avansat mai repede decit cea precedent si daca aduni anii cam face sens. La numere nu te poti lega de biblie ca este mafiotii ce au scris-o si-au luat toate precautiuniile sa nu le fie descoperita excrocheria dar unde ii prindem este la logica pentru ca omul avanseaza si caii verzi pe pereti pe vremuri trebuiesc repictati ca moda si dorintele se schimba in timp dar cum au declarant ca dumnezeu nu se schimba si biblia gata, e inchisa odata cu apocalipsa, -am prins cum incearca sa faca o schimbare. De-aia apar noi culte religioase, daca nu pot sa schimbe biblia, schimba cultul hahahahaha.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu ma intereseaza ce nu te intereseaza deci taci si citeste raspunsul ca si eu ti-am citit intrebarea." rolling on the floor) imi place despre tine devil

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Specia "adam"? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e mai usor de crezut, Adam traieste 900 de ani ori specia Adam devine extincta in cam vreun million de ani? Pina si mincinosii aia cu biblia recunosc ca omul nu trece de 120 de ani. Well, a trecut una pina la 122 de ani, alta pinala 119 si acuma cel mai in virsta individ tot individa e, face "acusica" 116 anisori batuti pe muchie. Cel mai mult pentru un mascul a fost 115 ani si acuma cel mai batrin e de vreo 111 ani. Sigur a trait unul numit Adam 900 si ceva de ani hahahaha. Specii insa, astea traiesc mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa mintea unor incuiati poate.
Nicaieri in Biblie nu este specificata varsta pamantului.
Au adunat si zilele facerii?

| Scarbo a răspuns:

Ba tu trebuie sa crezi si gata, nu te lua dupa toti satanistii, ca ai sa arzi in iad.

| Dumniezău a răspuns:

Eu zic sa nu te mai iei dupa articole ca astea.ele sunt scrise de atei ca sa ne deruteze...Nu te mai lua dupa satanistii si ateii astia prosti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumniezău):

Sint agenturiilii alea straine care vor sa dezbine tara" hahahahaha. Ce sa va derutam ma ca sinteti deja derutati voi de biblia voastra care nu are verset sa nu se bata cap in cap cu cel putin alte trei versete. Voi nu mai stiti cum sa explicate aceste nerozii si cind va faceti de ris ii dati ca Ceausescu cu conspiratia mondiala (care sincer cred ca exista si exista dar lasa ca era si binemeritata). De exemplu, explica la satanisti si la atei de ce Isus l-a laudat pe Solomon ca fiind cel mai tare din parcare cind se stie ca dumnezeu e gelos si ura cu dezavirsire lauda, jertfele ori constructiile pentru zei si se stie ca Solomon a construit la altare la zeii pagini de l-ar fi durut spatele, noroco ca avea sclavi care construiau ei cu bani si din ordinele lui. Deci ce, Isus nu stia ce a construit Solomon ori nu stia reguliile lui dumnezeu? Purtarea aluia este contra legiilor lui dumnezeu si Isus, fiul lui dumnezeu si dumnezeu el insusi se face ca ploua, de ce? Explica asta, satanistii si ateii abia asteapta sa se cracaneze de ris.

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Era un troll raspunsul, il imita pe crestinul oarecare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Stiu mah, nu am nimic cu oamenii inteligenti, chiar si religiosi. Doar am profitat sa explic astora mai batuti in cap ca lupta contra religiei nu se poate cistiga cu argumente ca lor le da dumnezeu din cer fara numar ori oprire hahahaha. Trebuie sa le-o tragem cum au facut americanii cu Al Capone: la buzunar frate, acolo ii bagi in prelungiri si pe urma in desfiintare.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt ateu... daca nu ti-ai dat seama. -_-

| Rührselig a răspuns:

Să spui că Pământul are doar 8000 de ani, e ca şi cum ai spune că lungimea continentului American e de 30 de metri. Cam aşa de mare e marja de eroare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rührselig):

Credinciosii au voie sa spuna ca lungimea continentului American e de 30 de metrii fara sa se faca de ris ca odata vin cu 15 versete care arata ca lungimea nu este cea ce crezi tu si nici America nu are un continent iar 30 daca il intorci invers vezi ca 03 inseamna exct ce trebuie sa insemne sa le justifice prostia originala si perfizia curenta. Credinciosii cred, adica nu cerceteaza, nu studiaza, nu ii intereseaza si intotdeauna vor gasi explicatii la orice indifferent de cit de ridicol este. Pe vremuri explicatia era simpla, era ceva de genul asta: "ce mah, nu intelegi ca lungimea continentului American e de 30 de metrii? Treci dracului pe rug ca tu lucrezi cu satana." Pe urma au dat-o in "discriminare domle, cum sa atace ei sfinta biserica si pe fecioara maria" desii probabil tu nu zici nimic ce aia dar asa-s credinciosii, schimba datele problemei cind problema ii baga in colt.

| Rührselig a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, mă deranjează mai tare, atunci când îşi justifică credinţele, cum ai spus mai sus, tot felul de "explicaţii", ce mă fac să râd în hohote şi să mă facă să-mi fie milă de minţile lor slabe...

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ştiu de unde ai răsărit, dar îmi placi.hee hee

| fg0503 a răspuns:

Tot intr-un articol scrie ca aparatele care masoara vechimea oaselor, piatrelor, etc. adauga zerouri aleatoriu, la fel cum Nadia a primit nota 1 in loc de 10 de exemplu. Asa ca n-ar fi de mirare sa ajunga la un miliard. Pe de alta parte, vechimea Pamantului este mult mai mica, cca 6000 de ani.

| Dandanache a răspuns (pentru fg0503):

Deci potopul a avut loc cand?

| fg0503 a răspuns:

"in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea iar a saptea s-a odihnit..." Exodul 20. Cum sa reziste acele oase de dinozaur de milioane de ani? happy

| Dandanache a răspuns (pentru fg0503):

Si totusi, cand a avut loc potopul? Daca tot ai inteles atat de bine istoria veche a omenirii, ajuta-ne cu nelamurirea asta, astfel ne lasi impresia ca esti un baiat care vorbeste singur.

| Alexandra1996 a răspuns:

Nu cred ca articolul era adevarat, sau bine documentate. Mai ales in perioada in care Dumnezeu a creiat lumea, in Biblie nu scrie ca a durat o zi sa faca cerurile si pamanturile, pentru ca nu exista lumina atunci, dupa ce a facut lumina a aprut notiunea de "zi" si de "noapte", de aseamenea faptul ca a durat o zi poate sa fie o metafora, sau un mod de a spune, nu pentru ca Dumnezeu nu ar ptea face lumea intr-o zi, ci pentru ca lumea are ritmul ei, a fost facut sa mearga singura, ca un fel de aparat electronic, cu mult mai complex, nu a fast facut sa aiab nevoie de interventia lui Dumnezeu constant, exemplu: sa se invarta mereu pamantul in jurul axei sale sau a soarelui.